Бібліопульс
Сторінка1/2
Дата конвертації15.04.2016
Розмір0.65 Mb.
  1   2
УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ЮНАЦТВА ІМ. О. М. БОЙЧЕНКА

БІБЛІОПУЛЬС

Інформаційний вісник

Вип. 13

Кіровоград

2009
ББК 78.34 (Укр)

Б 59


Укладач: Настояща Л. І.

Комп'ютерний набір та дизайн: Лободюк А. А.

Відповідальна за випуск: Л. Савенко
Бібліопульс: Інформаційний вісник №13. - Кіровоград: Кіровоградська ОЮБ ім. О. М. Бойченка, 2009. – 40 с.

У інформаційному віснику узагальнено та представлено матеріали про багатогранну роботу бібліотек, що обслуговують юнацтво в області.

Видання розраховане на бібліотечних працівників та тих, хто працює з молоддю.

© Упорядкування: Настояща Л. І.

© Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка

Знай наших
Як ми вже повідомляли, з 1 січня по 20 червня 2009 року Державною бібліотекою України для юнацтва, обласною та районними бібліотеками нашої області проводився Всеукраїнський конкурс творчих робіт «Я – патріот!».

Приємно повідомити, що всі етапи конкурсу впевнено і сміливо пройшли наші юні земляки –Михайло Седляр із Сабатинівки Ульяновського району, попельнастівці з Олександрійського району Олександр Данилко та Сергій Хорольський разом з керівником творчої роботи Валерієм Жванком. І ось шалений успіх – вони стали переможцями Всеукраїнського конкурсу творчих робіт «Я – патріот!» у номінаціях "Сьогодення України і я" та "Збережи минуле заради майбутнього". Наскільки нелегким був шлях до перемоги свідчать такі цифри: на ІІІ-й (відбірковий) тур представлено 91 роботу переможців обласних турів конкурсу від 17 регіонів України. Серед них відібрано – 31, в тому числі і роботи наших земляків. Компетентним журі при відборі враховувалися: творчий підхід, оригінальність, змістовність в поданні матеріалу, власне розуміння поняття «патріотизм». Тож юним землякам довелося не просто написати творчу роботу, а пережити, пропустити через себе чималий період свого життя, щоб донести інформацію цікаво і доступно всім.

Урочиста церемонія вручення грамот та призів відбулася в Державній бібліотеці України для юнацтва за участі Василя Фольварочного, заступника голови Всеукраїнського товариства "Просвіта"; Георгія Саприкіна, голови журі, директора Державної бібліотеки України для юнацтва; Ірини Гнатюк, заступника директора з наукової роботи Інституту української мови Національної Академії наук; Тамари Ходарєвої, начальника відділу підтримки творчих ініціатив молоді Міністерства в справах сім'ї, молоді і спорту України.

Що ж хочеться до всіх вітань додати: так тримати і надалі! Вперед до нових перемог! Вам все під силу – і це ви довели усім нам.


***
Л.Шевчук, завідуюча

Суботцівською бібліотекою-філією

Знам'янської районної ЦБС
Не звільняється пам'ять, відлунює знову роками
Згадай усе ти, щоб воздать

Близьким і дальнім людоморам...

Хоч радість легше пам'ятать,

Та треба пам'ятать і горе.


Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. І сьогодні, майже через 80 років, жахливо ступати болючими стежками страшної трагедії, яка розігралася на благословенній землі квітучого українського краю. Це було на початку XX століття, у 30-х роках. У краю, що спливав молоком і медом, вмерла людина, вмерла від голоду. Не маємо права забути...

У 1932 році погодні умови склалися сприятливі і хліб в Україні вродив. Але становище було катастрофічним, тому партійне керівництво прийняло рішення: вийти з кризи шляхом конфіскації запасів зерна у населення, і в Україну було відправлено так званих "десятитисячників", кримінальних злочинців, морально спустошених осіб, які, мов дикі звірі, бродили в пошуках хліба, пробивали залізними щупами підлоги, печі, стіни, скопували городи, сади, витягували їжу з печі, забираючи останній кусень хліба з рук вмираючої дитини...

У 1932-1933 роках сталася найжахливіша трагедія людства XX століття – загинуло 8 млн. українців, серед них 3 млн. дітей. Понад мільйон осіб вивезли з України. Терор, що впав на нашу Батьківщину, не мав аналогів у світовій історії. Голод не був пов'язаний з погодніми умовами, він став результатом колективізації, примусових хлібозаготівель і придушення селянського опору сталінським режимом. Наша область належить до тих, що постраждали від голоду найбільше: загинув кожен четвертий мешканець села. Жахливий той факт, що українські села стали експериментальною зоною. Це був експеримент за право на життя українського народу. Жили за законами джунглів: виживав найсильніший.

Вимирали цілі сім'ї, вимирали цілі села і хутори. У багатьох населених пунктах вивішували чорні прапори, це означало, що нікого живого з людей тут не залишилось. У світі немає іншої такої країни, де кожен метр землі покритий безіменними могилами. Хрестів над ними не ставили – не встигали. До цвинтарних книг імен не вносили - у живих не було сил.

Про штучний голод 1932-1933 років мовчали довго, про нього не згадували ні в Радянському Союзі, ні за кордоном. Але не могли змовчати ті, кому насамперед була небайдужа історична пам'ять рідного народу, це творці історичної правди – письменники. У Суботцівській сільській бібліотеці-філії Знам'янської районної централізованої бібліотечної системи презентувалися книги В.Барки "Жовтий князь" та У.Самчука "Марія". Це твори найсенсаційніші насамперед тому, що вони є першими документами української літератури про голодомор.

І об'єднує їх одне - утвердження непорушних законів суспільства: вірності, людяності, віри в безсмертя народу. Герої творів – прості трударі, які в найтяжчу хвилину життя звертали свої погляди до Бога, думали про вічне, виявляли себе справжніми людьми. Через ці образи автори висловлюють надію на те, що дух українського народу назавжди залишиться незнищенним.

Вже традиційними стали виховні заходи, присвячені пам'яті історичних подій 1932-1933 років. З юним поколінням проводяться бесіди, вечори-реквієми, вечори-спогади, історико-літературно-музичні вечори, уроки пам'яті "Наш біль і тривога", "Не погасне свіча пам'яті", "Минуле стукає в наші серця", конкурси малюнків, плакатів "Голодомор очима підлітків", виставки творчих робіт "Наша пам'ять – нескінченна книга". Ці заходи, присвячені вшануванню пам'яті великомучеників голодного року, сприяють формуванню патріотичних почуттів українського народу до свого історичного минулого.

Кажуть, що історії властиво повторюватись. Наше завдання зробити так, щоб подібних трагедій більше не було. Занадто болить і досі незагойна рана втрат, надто турбує нас запалена від спогадів пам'ять тих, хто залишився в живих. Україна й досі змиває кров невинних жертв. Дуже багато лиха довелося витерпіти нашому народові. Тільки виплакавши минулі страждання, викричавши дикий біль, крок за кроком пройшовши знову хресний шлях своєї далекої і близької історії, віднайде себе сам народ, гідний прекрасної долі, бо поки горить свіча пам'яті, допоки буде жити благословенний, квітучий український край. Без минулого немає майбутнього.

Хоч радість легше пам'ятать,

Та треба пам'ятать і горе.


* * *

Г.А. Брага,

Зав.відділом абонементу

Кемерівської ОЮБ. Росія
"Бібліотека без читачів-боржників"

(Програма)
З часів існування перших бібліотек і до наших днів проблема збереження бібліотечного фонду залишається актуальною, будь то охорона матеріальної основи документа від псування чи протиправні дії тих, хто краде бібліотечні книги і роками не повертаює їх до бібліотеки, останніх ми називаємо боржниками. В давнину таких людей чекало суворе покарання, а то і позбавлення життя.

Говорити сьогодні про читачів-боржників – справа невдячна. Але чи не дивно, що фонд бібліотеки може понести найбільші втрати саме від тих, для кого він призначений, і що робота з читачами-боржниками займає масу робочого часу, сил і нервів у співробітників відділів обслуговування.

Доводиться зізнатись, що дієвого правового механізму притягнення до відповідальності осіб, які приносять шкоду бібліотечним фондам, у нашій країні немає, немає суворої, взаємопов'язаної юридичної бази, що охороняє це надважливе питання. Хоча досвід роботи деяких бібліотек дозволяє поставити під сумнів дане судження. Але виключення, як відомо, лише підтверджує правило.

Актуальна проблема читачів-боржників і для Кемеровської ОЮБ, яка, будучи обласною, обслуговує юнацтво і молодь всього міста. І повернути книги в бібліотеку іноді потребує докладання величезних зусиль.

Головним завданням відділу обслуговування, як структурного підрозділу бібліотеки, є забезпечення виконання всіх бібліотечних послуг, оперативність і якість обслуговування, а отже недопущення відмов. Одна з причин відмов на книги – як раз їх несвоєчасне повернення деякими користувачами бібліотеки.

Молодіжною творчою групою нашої бібліотеки запропонована і розроблена програма "Бібліотека без боржників", яка була представлена на ІІІ Міжнародному злеті молодих бібліотекарів Сибіру, що відбувся в місті Кемерово в жовтні 2004 р. Колектив цієї бібліотеки брав участь у конкурсі авторських програм, і проект був відмічений журі як найбільш творчий і видовищний.

Мета і завдання даного проекту: забезпечення цілісності фонду, покращення якості обслуговування користувачів (ліквідація відмов з причин заборгованості), підвищення інформаційної культури користувачів.

Мабуть, ніякої Америки цією програмою не відкрили, і якогось одного ефективного методу, що б дозволив покінчити з цією проблемою одним махом, нами не знайдено, та і навряд чи такий існує, хіба що видавати всі книги під заставу. Але ми узагальнили досвід інших бібліотек, свої напрацювання і склали перелік заходів, який зробили для себе обов’язковим. Такий перелік включає: • Індивідуальні бесіди з користувачами при запису;

 • Проведення Тижнів всепрощення двічі на рік;

 • Ведення "Дошки пошани", на якій розміщується інформація про найбільш злісних боржників;

 • Сповіщення боржників по телефону;

 • Співпраця зі шкільними бібліотекарями, бібліотеками технікумів і коледжів; конкурс серед бібліотекарів навчальних закладів по ліквідації заборгованості;

 • Створення електронної бази даних "Читачі-боржники";

 • Залучення волонтерів (студентів-практикантів училищ культури і академії культури);

 • Встановлення кошика "Читацька сповідь";

 • Відшкодування неустойки книгами з особистої бібліотеки;

 • Виявлення причин несвоєчасного повернення книг методом анкетування;

 • Випуск закладок з правилами бібліотеки для нових читачів;

 • Заохочення кращих читачів.

Так як наші читачі – юнацтво та молодь, то і заходи намагаємося робити більш привабливими і цікавими. Наприклад, серед читачів-боржників був проведений конкурс на кращу "пояснювалку" під назвою "Чому я невчасно здав книгу до бібліотеки?". Його переможниця написала цілу поему про причини, які завадили повернути книги в зазначений термін. За такий нестандартний підхід вона була звільнена від сплати штрафу.

Тижні всепрощення ми завжди широко рекламуємо і яскраво оформлюємо. В один із Тижнів відділ абонементу був прикрашений плакатами і лозунгами в стилі 20-х р. минулого століття: "Ударимо вчасною здачею книг по заборгованості!", "Ліквідуємо боржника як клас!", "Всі на боротьбу з боржниками!". Протягом одного з таких "Тижнів всепрощення боржників" проведено невелике анкетування серед читачів, що затримали книги, результати якого виявились досить цікавими: • 50% опитаних затримали книги вперше;

 • 40% вдруге;

 • 5% збились з рахунку, скільки раз затримували бібліотечні книги;

 • 5% дали відповідь "кілька разів".

З'ясовувались причини невчасного повернення книг читачами:

 • 20% не повернули книги через "забудькуватість";

 • 45% дали відповідь "ніколи";

 • 15% - через "хворобу";

 • 20% респондентів "були в іншому місті", "книга була потрібна, але термін вийшов".

На питання "Термін користування книгою давно вийшов. Ви не йдете в бібліотеку, бо…":

 • 50% відповіли "соромно";

 • 15% - "не хочу платити пеню";

 • 20% - "боюсь";

 • 15% - "немає часу".

На питання "Ви повернули книгу і…":

 • 56% повідомили, що "постараються такого більше не робити";

 • 40% зізнались "тепер моя совість чиста";

 • 4% сказали, що їм байдуже.

На думку 60% опитаних, бібліотека повинна нагадувати читачеві, що термін повернення вийшов, 40% вважають, що читач сам повинен пам’ятати про це.

Результати анкетування показали, що більшість читачів усвідомлюють, що книги потрібно повертати вчасно, відчувають страх і сором, коли затримують книги. Ось чому необхідно запропонувати читачеві достойні способи повернення книги (особливо, якщо це трапилось вперше).

Однак, основну увагу вирішили звернути не на повернення книг, а на профілактику, тобто на виховання культури читача. З читачами потрібно працювати ще до того, як вони стали боржниками, раніше, ніж вони взяли книгу додому. На абонементі знаходиться кафедра запису читачів, і саме тут знайомимо читача з Правилами користування бібліотекою, тому що незнання – найпоширеніша причина їх порушення. Співробітники абонементу говорять про важливість своєчасного повернення літератури, проводять роз’яснювальну, профілактичну роботу з попередження порушень "Правил користування бібліотекою".

Така робота достатньо складна і кропітка, але дієва вона буде лише в тому випадку, якщо ведеться наполегливо і систематично, а не вибірково, і з кожним користувачем. Два роки реалізації програми дозволяють нам це стверджувати.

На останок ще раз підкреслимо, що єдиного рецепту для забезпечення цілісності фонду від читачів-боржників немає. Потрібно використовувати по-можливості більшу сукупність методів і застосовувати їх послідовно і щодня. І, можливо, тоді перестануть бути такими актуальними слова Антона Павловича Чехова, який казав: "Якщо товариш просить у вас книгу, дайте йому грошей. Гроші він, можливо, поверне, а книгу – навряд".
* * *

Настояща Л. І., завідувач відділом

сприяння розвитку юнацьких

структур і маркетингу

обласної бібліотеки для юнацтва

ім. О.М. Бойченка
Торгівля людьми у ХХІ столітті
Торгівля людьми, яка нині стала однією з актуальніших проблем сучасності, зачепила й Україну. Починаючи з 1991 року, майже 117 тисяч осіб постраждали від тієї чи іншої форми торгівлі людьми. Зламані долі, етичні принципи й цінності не цікавлять тих, хто займається цим злочинним бізнесом. До речі, він є третім за прибутковістю після торгівлі наркотиками та зброєю і приносить злочинцям щороку від 8 до 10 мільярдів доларів. Проблему цю непросто розв'язати, тим більше, що останнім часом "невільничий ринок" трансформується. Експерти відзначають, що нині зупинився ріст кількості жертв сексуального рабства, натомість збільшується число тих, хто потрапив в рабство економічне. Ці тенденції починають проявлятися і в Україні.

Саме через недостатню поінформованість про працевлаштування за кордоном громадяни опиняються в доволі скрутних ситуаціях. Тому, в березні 2007 року, було ухвалено Постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження Державної програми протидії торгівлі людьми на період до 2010 року".

На основі Постанови Кабінету Міністрів України було розроблено обласні, районні, міські програми протидії торгівлі людьми. Так, головою Кіровоградської обласної державної адміністрації було видане розпорядження № 213-р «Про затвердження обласної програми протидії торгівлі людьми на період до 2010 року», яку розробило управління у справах сім'ї, молоді та спорту ОДА.

Метою програми є зменшення масштабів торгівлі людьми та пов'язаної з нею злочинної діяльності шляхом скорочення груп ризику, підвищення ефективності роботи по виявленню злочинців, розв'язання проблем реінтеграції осіб, що постраждали від торгівлі людьми. Таке негативне явище, в більшості, проявляється в різних формах – від викрадення людей до їх продажу з використанням обману чи шантажу. Жертви здебільшого використовуються для примусової праці в порнобізнесі, як донори для трансплантації тканин і органів. Такого типу злочини з'явились внаслідок зростання безробіття, зубожіння населення. Низький рівень доходів штовхає українців на пошуки роботи за межами держави, навіть без знання мови, законів та звичаїв. Як свідчать факти, торговці людьми використовують найбільш вразливі верстви населення, здебільшого сільське, найчастіше - жінок і дітей. Легковажне ставлення до роботи за кордоном може завдати непоправної шкоди: звузити права подальшого виїзду та роботи за кордоном, обмеження свободи, втрати здоров'я чи навіть життя.

За оцінками Інституту соціальних досліджень, близько 100 тис. українців потерпіли від різних форм торгівлі людьми з початку 90-х років. На сьогодні 78% громадян України знають про існування торгівлі людьми, 66% вважають, що це явище потребує нагального вирішення, і лише 30% розуміють, що саме вони можуть перебувати в зоні ризику торгівлі людьми.

Зважаючи на гостроту проблеми, виникла потреба у здійсненні комплексу заходів, спрямованих на її розв'язання: це запровадження програм соціальної та психологічної реабілітації осіб, які постраждали від торгівлі людьми, включення до програм підготовки та перепідготовки навчальних курсів лекцій та практичних занять з питань протидії торгівлі людьми, проведення семінарів, засідань, тренінгів, дискусій, діалогів, проблемних бесід, переглядів відеофільмів, круглих столів. Наочним доповненням стають організовані в бібліотеках області книжкові виставки-застереження "Сучасне рабство: міфи і реальність", "Сучасна работоргівля: українська карта" та інше.

Чи можна допомогти тим, хто вирішив поїхати за кордон, не стати там безправними рабами? Звичайно, якщо цю проблему широко висвітлювати, знати її. Тож журналістам міст Світловодська, Новоукраїнки, Гайворона запропонували стати активними учасниками семінару-тренінгу. Усі з'ясовували, які асоціації викликає торгівля людьми; якими мотивами керуються жертви торгівлі та їхні вербувальники, прослідкували етапи вербування, перевезення, перепродажу жертви; визначили, що елементарні юридичні знання (принаймні всі мають знати, що термін дії трудового договору повинен збігатися з терміном візи, що ваші документи — ваша власність) і хоча б поверхове ознайомлення з історією і традиціями країни перебування тощо допоможуть не потрапити на гачок трефікерів, вирватися з трудового рабства.

До боротьби з торгівлею людьми долучилися уряди всіх країн, правоохоронці, громадські та міжнародні організації. Не залишились осторонь і бібліотеки області.

Так, Кіровоградською районною бібліотекою для дорослих та дітей було проведено тренінг "Попередження торгівлі людьми". Організатори заходу мали на меті показати негативні наслідки торгівлі людьми, навчити слухачів аналізувати життєві ситуації та знаходити шляхи їх розв'язання. Учнівська молодь Калинівської, Високобайрацької, Вишняківської та Володимирівської загальноосвітніх шкіл брала активну участь у роботі правових тренінгів. Їм було запропоновано бесіди "Торгівля людьми у XXI столітті", "Якщо збираєтесь працювати за кордоном...", вправи "Щоб не потрапити в тенета". Добру поінформованість та здатність знаходити виходи із скрутних ситуацій показали старшокласники Вишняківської школи. А в рольових іграх "Ситуації" та "Переконай мене" міцні знання законодавчої бази України щодо запобігання торгівлі людьми проявили дівчата Володимирівської ЗОШ.

Цикл тренінгів завершився бесідою "Допомога тим, хто став жертвою торгівлі людьми", що була спрямована на подання інформації, як вийти зі скрутного становища.

Цікавим був загальнорайонний тренінг для учнівської молоді у Добровеличківському районі, організатором якого став відділ у справах сім'ї, молоді та спорту райдержадміністрації під керівництвом начальника відділу Людмили Похили. Старшокласники більш як десяти шкіл району стали учасниками тренінгу.

Тренери у своїх виступах наголосили, що торгівля людьми в нашій області, як і загалом в Україні, з'явилася внаслідок зростання безробіття, зменшення асигнувань на програми соціального захисту, зубожіння населення. А низький рівень прибутків штовхає наших земляків на пошуки роботи за кордоном, навіть без знання мови і правової освіти, без кваліфікації, на нелегальних умовах, що водночас зумовлює їх перехід до груп ризику.

Оприлюднено сумну статистику наших реалій: щорічно мігрує за кордон у пошуках роботи офіційно 3 мільйони чоловік, а неофіційна міграція налічує більше 10 мільйонів осіб.

Головними чинниками таких міграцій є бідність, нереалізація сотень тисяч громадян в Україні як особистості, шлюб з іноземцями, офіційне запрошення на роботу тощо. Чоловіків в основному використовують як робочу силу, державних солдатів, на трансплантацію органів, а жінок та дітей для сексуального рабства, проституції, жебрацтва, усиновлення.

Крім того, вказано на можливі шляхи вербування людей: це фірми з працевлаштування (легальні й нелегальні), туристичні, шлюбні контори, засоби масової інформації, Інтернет, модельні агенції, роздавання запрошень, листівок тощо.

Усі вербувальники-трефікери є злочинцями, так як порушують ст. 149 Кримінального кодексу України. Вербувальники _ люди досвідчені, грамотні, комунікабельні, викликають довіру інших. Основну увагу приділяють молоді, випускникам шкіл-інтернатів, малозабезпеченим.

Тренери розповіли старшокласникам про візи, трудові угоди, пошуки роботи через посередників, про зменшення можливих ризиків під час працевлаштування за кордоном та убезпечення від трудового рабства і заманливих тенет пропозицій великих заробітків. Учнівській молоді надано об'ємну правову консультацію, корисні поради, а також важливу інформацію щодо пошуку допомоги, коли людина потрапила у пастку рабства.

Одночасно було роздано присутнім сотні буклетів_абеток безпечного працевлаштування за кордоном тощо.

Аналогічні тренінги пройшли у Бобринецькому, Гайворонському, Маловисківському, Долинському, Олександрійському, Онуфріївському, Новгородківському, Петрівському, Новомиргородському та ряду інших районів.

Сьогодні Україна налічує 28 мільйонів працездатних доньок і синів, кожен п'ятий із них, за даними офіційної статистики, перебуває у трудовому рабстві за кордоном. Тому усе почуте й побачене нашими юними земляками, хочеться вірити, буде для них на майбутнє добрим уроком, а когось, можливо, не тільки застереже, а й визволить з трудового чи сексуального рабства.


* * *
Настояща Л. І., завідувач відділом

сприяння розвитку юнацьких

структур і маркетингу

обласної бібліотеки для юнацтва

ім. О.М. Бойченка
«Молодь Кіровоградщини за здоровий спосіб життя» - під такою назвою можна провести місячник популяризації книги з 16 листопада по 16 грудня (так як 17 листопада – Міжнародний день студентів; 1 грудня – Всесвітній день толерантного відношення до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД; 3 грудня – Міжнародний день інвалідів, 5 грудня – Міжнародний день волонтерів) у розрізі Року молоді в Україні.

Спільні зусилля бібліотек, молодіжних організацій, просвітницьких установ та навчальних закладів спрямовані на поширення серед населення, особливо молоді, знань щодо небезпеки тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотичних речовин, профілактиці ВІЛ-інфекцій та інших небезпечних хвороб. Адже відповідне ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих закладається з дитинства і виховується батьками, школою та суспільством. Тільки тоді воно дає свої позитивні результати і допомагає людині орієнтуватись у життєвому просторі.

"Здоров'я – це ще не все, але все інше без нього – ніщо", – говорили античні філософи.

Викликає занепокоєння той факт, що здоров'я громадян України є набагато гіршим, ніж у населення більшості європейських держав. Тривалість життя у нас становить в середньому 68 років (у чоловіків – 63, у жінок – 74), у країнах ЄС – 79 років у чоловіків, 82 у жінок. Не менше вражають показники тривалості здорового життя: в Україні лише 56 років, у державах ЄС – 70 років.

Дослідники виявили основні чинники, які впливають на передчасне старіння і смертність населення України: куріння – 20-25%, незбалансоване харчування – 20-25%, недостатня рухова активність – 15-20%, надмірне вживання алкоголю – 15-20%, стреси – 5-7%, неконтрольоване вживання ліків – 5-8%.

Значний відсоток негативного впливу на здоров'я та життя українців залежить від них самих. Адже без відповідального ставлення кожного до своєї особистості, важко поліпшити ситуацію. Існують й інші фактори, що загострюють ці проблеми, а саме: нестабільність політичного та економічного життя країни, що призводить до посилення міграційних процесів у пошуках роботи та руйнування сімейних відносин. Як наслідок, батьки не контролюють своїх дітей, не приділяють уваги їх вихованню та втрачають тісний зв'язок з ними. Безвідповідальне та байдуже ставлення дорослих до своїх батьківських обов'язків призводить до збільшення в Україні кількості бездоглядних дітей та безпритульних, посилення серед молоді негативних явищ та куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин.

Здоровий спосіб життя, здорова нація. Ці питання стоять сьогодні в центрі уваги виховного процесу в кожній установі, організації Маловисківського району. Пияцтво батьків, часто ще й обох, стало нашою спільною бідою.

Саме на таку тему для десятикласників с. Копанки проведено вечір-застереження, в якому брали участь сільський бібліотекар Н.Ф.Чорна, медична сестра школи О.І.Ніколаєнко та батьки учнівської молоді. 3 оглядом літератури "За здоровий спосіб життя" виступила Наталя Федорівна, про страшні наслідки вживання алкоголю, тютюну, наркотиків розповіла Олена Ігорівна.

Присутні з цікавістю і хвилюванням слухали виступаючих, розуміючи серйозність і небезпеку цих негативних явищ.

Особливу увагу викликало обговорення книги І В.Тендрякова "Розплата". Ця книга написана в другій половині минулого століття, але яка вона актуальна в наш час! В ході обміну думками мама двох дочок-десятикласниць В.Сіменович глибоко та змістовно розкрила причини трагедії, яка відбулася в житті ровесника теперішніх 10-класників Колі К. Шукали відповіді на запитання: хто ж в цій біді винен, невже лише один їхній ровесник Коля? Свої думки, враження висловили мама однокласника Наталя Білоус та старшокласники Марина Гуцул, Андрій Кожухар, Саша Гурин, Олена Гаєвська, Саша Герасименко, Світлана Нестройна та інші.

Разом дійшли висновку і розуміння, що кожна людина повинна жити і діяти так, щоб потім не доводилося комусь із близьких, дорогих людей розплачуватися найдорожчим - життям!

Задуматися над цим - обов'язок кожного батька і матері! Бо який же приклад вони подають своїм синам і донькам, коли на першому місці у них - випивка! На жаль, таких батьків є багато.

Учасники вечора сподіваються, що зробили свій маленький внесок в таку складну і важливу роботу, що з допомогою цього заходу світ хоч трохи, але зміниться на краще.

Змістовну роботу по формуванню здорового способу життя серед учнівської молоді з циклу «Сімейне право. Права дитини. Здоровий спосіб життя» проводить Кіровоградська районна бібліотека для дорослих і дітей. Навчальні тренінги по даній темі пройшли в Аджамській сільській бібліотеці №2, Соколівській, Великосеверинській та Бережинській загальноосвітніх школах, в яких брали участь 82 старшокласники. Під час проведення тренінгів працівники бібліотек мали за мету поглибити їх знання про права дитини та сімейне право України, навчити аналізувати конфлікти і знаходити шляхи їх розв'язання на основі документів Конвенції ООН про права дитини та правових документів України, розширити світогляд, сформувати правову культуру молоді, а також активну позицію у реалізації прав у житті.

Під час роботи в групах учнівська молодь закріплювала знання з сімейного права, розв'язуючи завдання-ребуси «Чарівні трикутники». Виконання завдання «Щаслива родина - це...» показало, як уявляють учасники тренінгу щасливе подружжя, які обов'язки повинні, на їх думку, виконувати чоловік та дружина у сім'ї. Тема «Права дитини у сім'ї» викликала живий інтерес юних правознавців до розв'язання правових конфліктів на прикладах казкових героїв. Не залишила байдужими учасників тема «Обери здоровий спосіб життя!», адже не тільки у підлітків, а й у багатьох дорослих виникають проблеми при необхідності відмовитися від пропозиції покурити, випити, вжити наркотиків та ін. Іноді люди кажуть «так» тільки через те, що сказати «ні» їм досить складно, бо постійно відчувається тиск з боку друзів, традицій, обставин. Але під час занять виявилося, що учасники тренінгу досить впевнено володіють навичками здорового способу життя. Навіть «провокаційні» запитання не змогли дезорієнтувати молодь. Приємно, що присутні на тренінгу загалом висловлювали такі думки: «Кожна людина несе частку особистої відповідальності за здоров'я всього людства, а людство в цілому відповідальне за здоров'я кожної людини». Про це вони зазначили в анкетах.

Найбільш обізнаними з даної тематики виявилась молодь в селі Велика Северинка. Активно відповідали на запитання, висловлювали свої думки під час групової роботи. Не менш зацікавленими темою тренінгу були і в Аджамській, Соколівській та Бережинській загальноосвітніх школах.

Вчитися ніколи не пізно. У проведеному анкетуванні учасники тренінгу висловлювали свої думки щодо організованих і проведених заходів, роздаткового матеріалу, відповідали на запитання: чи поповнили вони свої знання, чи знадобиться отримана інформація у подальшому житті тощо.

Позитивний заряд отримали старшокласники Іванівської сільської бібліотеки Новоукраїнського району під час тренінгу на тему: «Права дитини в сім'ї. Здоровий спосіб життя», який провели директор районної бібліотеки Н. Г. Давиденко та головний методист Новоукраїнської центральної бібліотеки Т. М. Козловська.

В тренінгу брали участь учні 11 класу Іванівської ЗОШ І-ІІІ ст. Програма тренінгу була дуже цікавою та насиченою. Знайомство учасників тренінгу проходило незвично, кожен представлявся: «Мене звати... і я знаю, що я маю право на...». Під час вправ та рольових ігор учасники тренінгу були розділені на три групи, які працювали активно, творчо та весело. В інформаційному блоці «Сім'я на планеті Земля» тренер зробив екскурс в історію і прослідкував становлення сім'ї від стародавніх часів до наших днів.

Дуже цікаві були вправи «Батьки очима своїх дітей», де старшокласники цікаво представили себе в ролі своїх батьків і показали, що, на їх думку, було головним для них. У вправі «Батьки дитячих мрій» юнаки та дівчата розповіли, якими хочуть бачити своїх батьків. Мозковий штурм «Права та обов'язки батьків щодо дитини» пройшов жваво, адже учасники добре знають права та обов'язки.

У рольовій грі «Ранок. День. Вечір» (один день з життя однієї сім'ї) найцікавіше представили день Л. Віннікова, О. Червоненко, І. Юрковець, Д. Райляну.

А далі відбулося практичне заняття для трьох груп. Старшокласники створювали пам'ятку для тих, хто хоче кинути палити, вживати алкоголь, наркотики «Ми за здоровий спосіб життя: а ви?». Заключним етапом тренінгу був конкурс на кращий плакат.

За даними BOО3 (Всеукраїнської організації охорони здоров’я) з тютюнопаління, наша держава перебуває на «почесному» 17 місці в світі. Щороку, від спричинених ним недуг, помирає понад 100 українців.

У цьому складному світі, де панує скажений ритм життя, ми часто не бачимо своїх друзів, нам бракує часу для нормального спілкування. Проте цей неоціненний час у нас намагаються забрати ті, хто продає за наші ж гроші усілякий непотріб, часто на шкоду нашому здоров'ю. Потрібно пам'ятати й про те, що тоненький рядок унизу рекламних полотнищ про шкідливість тютюну – це риска, яка розділяє світ ілюзорної насолоди і світ нашого реального здоров'я.

За даними досліджень, приблизно 90% курців вважають паління шкідливим, та тільки дві третіх з них роблять спробу кинути. Підраховано, якщо курець випалює одну пачку за день, то до його легенів за один рік потрапляє 1 літр осадової смоли. Смола - це в'язка речовина чорного кольору, аналог гідрону, що використовується для виготовлення асфальту. Підраховано, що курець витрачає на паління близько 25% свого продуктивного часу та інтелектуальних зусиль. У вогні сигарети згорає не лише тютюн, а, за підрахунками, курець-«професіонал» викурює за добу близько 20 сигарет, і за рік на їх придбання потрібно витратити близько 1500 грн., а за 10 років - 15 тис. грн.

Тютюновий дим є сильнодіючою сумішшю шкідливих газів, смоли та твердих частинок, диму; містить нікотин, сильну судинну отруту, тютюновий слиз, безліч сильнодіючих канцерогенних речовин, які викликають атеросклероз, рак. Він є шкідливим і для організму людини, яка не палить. Підраховано, що перебування протягом години в накуреному приміщенні рівнозначне «випалюванню» 4 сигарет. Причому люди, які не палять, мимоволі опиняються в групі ризику, стають пасивними курцями. Щороку багато людей гине внаслідок впливу нікотину, що дорівнює кількості смертей від СНІДу, раку молочної залози та аварій на автомобілях і набагато перевищує кількість смертей від лейкемії та вбивств.

Головна мішень для тютюнового диму – верхні дихальні шляхи та легені. Подразнення слизових оболонок починається вже в ротовій порожнині. При курінні крізь шар тютюну цигарки всмоктується повітря, яке посилює горіння. При цьому тютюновий дим руйнує емаль зубів, призводить до запалення слинних залоз. Це супроводжується підвищеним слиновиділенням. Слизові оболонки гортані, трахеї, бронхів також подразнюються тютюновим димом, що створює умови для розвитку хронічних бронхітів, пневмоній.

Дуже шкідливо куріння позначається і на зовнішності людини. Навіть у молодому віці при невеликому стажі куріння проявляються характерні ознаки курця – пожовтіння зубів і нігтів, нездоровий колір шкіри, мережа розширених судин на обличчі.

Куріння є фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Викурювання навіть однієї цигарки призводить до прискорення серцевого ритму, звуження судин, підвищення артеріального тиску. Результат куріння – порушення функціонування серцевих м'язів, що може призвести до інфаркту міокарда. Внаслідок куріння може розвинутися таке тяжке захворювання судин ніг, як облітерируючий ендартеріт, яке дуже часто супроводжується ампутацією кінцівок.

Нервова система, кров, органи травлення також страждають при попаданні в організм продуктів горіння тютюну. Куріння провокує розвиток виразки шлунку, ускладнює інші захворювання.

У жінок, які курять, порушується нормальна діяльність статевих органів, що сприяє розвитку безпліддя. Якщо курить вагітна жінка, в неї народжується дуже слабка дитина, зі зниженою вагою, з різними вадами, з порушеннями нервової системи, що може проявлятися не відразу, а з плином часу.

Компоненти тютюнового диму руйнують вітаміни в організмі людини, послаблюють його імунну (захисну) систему, внаслідок чого у курців часто спостерігаються прояви алергії, перебіг усіх захворювань триваліший, а лікуються вони важче, ніж ті, хто не курить.

Як і всі наркотичні речовини, нікотин, головна складова тютюнового диму, потрапляючи в організм, змінює його діяльність таким чином, що людина починає відчувати більшу чи меншу усвідомлювану чи ні потребу в ньому - розвивається залежність. Сучасні дослідження свідчать про те, що складові тютюнового диму є речовинами, які викликають дуже стійку залежність.

Тютюн і здоров'я – речі несумісні. Для того, щоб зберегти здоров'я, бути успішним у житті, створити гарну сім'ю потрібно не піддатися тютюновій спокусі. Тож не будьте глухими і байдужими до себе. Ніколи не пізно замислитись над своїм здоров'ям, тому не зволікайте з переглядом власних звичок, а особливо тих, що вам завдають шкоди, відмовтесь від них назавжди. Адже доведено, що легше запобігти хворобі, аніж її позбутися. Скільки б ми не стверджували, що палити недоцільно - вибір все одно за вами.

Радимо використати запропоновані матеріали під час підготовки та проведення серед підлітків та молоді профілактичних і просвітницьких заходів, таких як: конкурс на кращий малюнок "Не проходьте повз", написання твору-розповіді, тексту реклами з даної проблеми, проблемна бесіда "Тютюновий дим - отрута", вечір обміну думками "Хочеш довго жити – кидай курити", вечір-діалог "Якби я знав…" (за участі медпрацівників), виїзний круглий стіл "Здоров'я підлітків – проблема суспільства", виставка-застереження "Зупинись, поки не пізно", вечір-діалог "Здоров'я або цигарка?"; турніри, вікторини, тренінги в тісній співдружності з відділами у справах сім'ї, молоді та спорту, освіти, ЦСССДМ РДА, міськвиконкомами, навчальними закладами та просвітницькими організаціями по виконанню комплексних програм та заходів державної молодіжної політики в Україні "Молодь України", "Молодь Кіровоградщини" у розрізі Року молоді в Україні.

За останнє десятиріччя в нашій країні склалася дуже тривожна ситуація із вживанням спиртних напоїв. Нині на обліку перебуває близько 1 млн. осіб, хворих на алкоголізм. Проте реальна цифра у 3-5 разів більша. В організмі алкоголіка практично немає жодного здорового органу, та найбільш вражається серце, печінка, мозок, тому 70% із них не досягають і 40-річного віку. Щороку кількість алкоголіків збільшується і, що найтривожніше, ця хвороба стрімко молодшає. За останні роки щотижневе вживання спиртних напоїв серед 13-15-річної молоді зросло у 1,5 раза. Особливо наша молодь полюбляє пиво, вважаючи, що воно не шкодить здоров'ю. Насправді, вживання пива провокує виникнення алкогольної залежності, яка прогресує з кожною випитою пляшкою.

Наслідком бездушності, байдужості до себе і всього світу, що притаманні частині української молоді, стало поширення розповсюдження та вживання наркотичних речовин. Саме ін'єкції наркозалежності складають 70% ВІЛ-інфікованих. Ситуація з поширенням ВІЛ/СНІДу в Україні дуже напружена і викликає занепокоєння світової громадськості. Згідно з даними ООН, 63% дорослих українців хворі на СНІД. За офіційною статистикою 440 тисяч наших співвітчизників є ВІЛ-інфікованими, а з початку розповсюдження інфекції в країні вже померло 12 тисяч осіб.

Це шокуючі цифри, дослідження, висновки вітчизняних та світових експертів, які повинні привернути увагу і влади, і громадськості. Адже майбутнє української нації знаходиться під загрозою. Саме тому важливо вчасно застерегти молодь від необачних кроків та легковажних вчинків у житті.


* * *
* * *
  1   2


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка