Хімічні властивості та застосування спиртів




Скачати 146.83 Kb.
Дата конвертації21.04.2016
Розмір146.83 Kb.



Тема: ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТА ЗАСТОСУВАННЯ СПИРТІВ

Мета уроку: закріпити знання про склад, будову й номенклатуру насичених спиртів; розглянути їх хімічні властивості та застосування; навчити складати рівняння реакцій, які характеризують хімічні властивості спиртів, формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки: склад – будова – властивості; розвивати вміння учнів одержувати знання шляхом дослідницької діяльності, прогнозувати, порівнювати, робити висновки; виховувати охайність, взаємоповагу.

Обладнання та реактиви: картки самооцінювання, опорні конспекти, портрет А. Нобеля, картка з відповідями до тестової роботи, картки різного кольору з формулами етанолу, метанолу та гліцеролу (рожева, червона та зелена відповідно); пробірки, мідна проволока, прилад для нагрівання, хімічна лійка, фарфорова чашка; металічний натрій, етанол, гліцерол, розчини натрій гідроксиду та купрум (ІІ) сульфату, , сухий калій перманганат.

Демонстрації: взаємодія етанолу та пропантріолу з натрієм, горіння етанолу, окиснення етанолу купрум (ІІ) оксидом, взаємодія гліцеролу з купрум (ІІ) гідроксидом, самозаймання гліцеролу

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

- привітання;

- оцінка санітарного стану кабінету та зовнішнього вигляду учнів;

- перевірка відсутніх.



ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ПОСТАНОВКА ЗАДАЧ УРОКУ

Мета етапів ІІ та ІІІ: підготовка учнів до активного і свідомого засвоєння матеріалу, створення емоційного настрою учнів, формування інтересу до уроку.

- повідомлення теми;

- створення емоційного настрою:

На початку уроку я хочу прочитати вам уривок з твору Л. Керролла «Аліса в країні чудес»:

«За кілька кроків від неї сидів на гілці чеширський кіт.

- Скажіть, будь ласка, куди мені звідси йти?

- А куди ти хочеш потрапити? - спитав у відповідь кіт.

- Мені все одно, - сказала Аліса.

- Тоді все одно куди йти, - зауважив кіт.»

- Що хоче сказати цим кіт Алісі та навіщо я прочитала ці слова на самому початку уроку?

- Ваша думка?

(Звучать відповіді учнів)

Так, правильно, потрібно знати мету своєї роботи. І сьогодні на уроці ми будемо вчитися спостерігати та робити висновки. Протягом уроку ми будемо складати опорний конспект, примірники якого є в кожного з вас. Але поки що в них майже немає інформації. Якщо ви працюєте швидше, виконуйте додаткові завдання. Також протягом уроку ви самостійно будете оцінювати свою роботу. Для цього у кожного з вас є картка самооцінювання, куди занесені всі види нашої роботи та кількість можливих балів. Не забувайте заповнювати її протягом уроку.

- То ж посміхнулись, і до роботи, друзі!



ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

- Спробуйте відгадати загадку:

Я пью его в мельчайших дозах,

На сахар капаю раствор.

А он способен бросить в воздух

Любую из ближайших гор.

- Як ви гадаєте, що поєднує такі поняття як етанол та парфуми, гліцерин та ліки і що робить на нашому уроці портрет засновника Нобелевської премії?

- То ж підведемо підсумок: питань багато, а відповідей поки що мало. Сподіваюсь, що ми старанно попрацюємо, щоб знайти відповіді на всі питання.



ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАЯВНИХ ЗНАНЬ

1. Індивідуальна робота за картками

Мета: визначити рівень засвоєння учнями попереднього матеріалу.

Картка 1 (7-9 балів).

1. Закінчіть формули та дайте назви спиртам:

а) С – С – С – С; б) С

| |


ОН С – С – С

|

ОН



2. Складіть структурні формули спиртів:

а) 2-метил-1-бутанол; б) 3,3-диметил-2-пентанол.



Картка 2 (4 бали).

На склянці, в якій знаходиться прозора рідина наклеєна етикетка із зображенням черепа та кісток 

Що це значить? Який спирт може знаходитись в склянці? Яка доза цієї речовини є смертельною?

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- які речовини називаються спиртами?

- яка функціональна група спиртів?

- від чого походить назва спирту?

- як класифікують спирти за вуглеводневим радікалом?

- як класифікують спирти за кількістю гідроксильних груп?



3. Самостійна робота

Варіант 1

1. Укажіть клас органічних сполук, до якого належить метанол:



А. спирти; Б. феноли; В. етери; Г. вуглеводні.

2. Укажіть формулу двоатомного спирту:



А. ОН – СН2 – СН2 – ОН; Б. СН3 – СН2 – ОН;

В. СН3 – ОН; Г. СН3 – СН2 – СН2 – ОН.

3. Укажіть назву органічної сполуки, яка належить до трьохатомних спиртів:



А. метанол; Б. етиленгліколь; В. гліцерол; Г. етанол.

Варіант 2

1. Гліцерол – це:



А. найближчий гомолог етанолу; Б. насичений одноатомний спирт;

В. трьохатомний спирт; Г. представник вуглеводнів.

2. Укажіть формулу одноатомного спирту:



А. СН3 – СН – СН – СН3; Б. СН3 – СНО; В. СН3 – ОН;

| |


ОН ОН Г. СН3 – СН2 – СН2 – СООН.

3. Укажіть назву сполуки, яка належить до насичених одноатомних спиртів:



А. метанол; Б. етиленгліколь; В. гліцерол; Г. етаналь.

Відповідь:

Варіант 1. 1. А; 2. А; 3.В. Варіант 2. 1. В; 2. В; 3.А.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Мета: домогтися засвоєння навчального матеріалу шляхом дослідницької діяльності.

- Як на вашу думку, чому формули вивчених спиртів мають різний колір?

- які фізичні властивості спиртів?

- як можна використати ці властивості?

Поряд з водою, етанол є необхідним компонентом спиртних напоїв (горілка, віскі, джин та ін.) Також в невеликих кількостях міститься в ряді напоїв, одержуваних бродінням, але не зарахованих до алкогольних (кефір, квас, кумис, безалкогольне пиво та ін.). Вміст етанолу в свіжому кефірі мізерно малий (0,12%), але якщо він довго зберігається, особливо в теплому місці, може досягти 1%. У кумисі міститься 1-3% етанолу (в міцному до 4,5%), у квасі - від 0,6 до 2,2%. Розчинник для харчових ароматизаторів. Застосовується як консервант для хлібобулочних виробів, а також у кондитерській промисловості. Зареєстровано в якості харчової добавки E1510.

Є універсальним розчинником різних речовин і основним компонентом парфумів, одеколонів, аерозолів і т. п. Входить до складу різноманітних засобів, включаючи навіть такі як зубні пасти, шампуні, засоби для душу і т. д.

Оскільки будова речовини зумовлює її властивості, а властивості – застосування речовини, то властивості та застосування треба розглядати паралельно. Для цього я пропоную заповнити таблицю:

Властивості

Застосування







1. Горіння – повне окиснення:

Дослід 1. Горіння носовичка

Носовичок, попередньо намочений у воді, змочується спиртом, закріплюється в тигельні щипці та підпалюється. Після проведення досліду носовичок залишається сухим і непошкодженим.

- правила техніки безпеки; (Варто пам'ятати, що етанол - легкозаймиста речовина й потребує особливо обережного поводження - адже його пара спалахує за 13 °С).

- спостереження;

- запис рівняння реакції;

- як це можна застосувати?

Пальне на основі етанолу позначається літерою Е на відміну від бензину, який маркується літерою А. Наприклад пальне Е85 містить 85% етилового спирту та 15% бензину. В Бразилії 70% автомобілів використовують в якості пального саме етанол. На сьогодні багато країн переходять на етанолове пальне.



2. Неповне окиснення:

- спостереження;

- запис рівняння реакції.

Саме такий процес відбувається в організмі людини, яка вживає алкоголь. Етиловий спирт під дією складних ферментів окиснюється на оцтовий альдегід, який в малих дозах виробляється в нашому організмі та сприяє підтримці тонусу, а в великих дозах є небезпечною отрутою. Крім того, організм, налаштований на штучне введення ацетальдегіду, перестає сам його виробляти. Отже виникає алкогольна залежність.



3. Кислотні властивості

Дослід 2. Взаємодія етилового спирту з металевим натрієм

Невеликий шматочок металевого натрію занурюється в пробірку зі спиртом. Зверху пробірка накривається лійкою. Водень, що виділяється в результаті реакції, фіксується під час піднесення до носика лійки палаючої скіпки: лунає характерний хлопок.

- як розривається s-зв’язок O−H у цій реакції?

- які властивості спиртів (основні чи кислотні) виявляються в реакції з металевим натрієм?

Додаємо в пробірку по краплині розчин фенолфталеїну. Чи змінюється забарвлення індикатора? Доводимо реакцію етанолу з натрієм до кінця. Для цього пробірку відкриваємо (знімаємо пробку) й обережно нагріваємо її. На дні пробірки утворюється білий твердий натрій етилат. (Шматочків натрію в пробірці не повинно бути!)
Дослід 3. Взаємодія гліцеролу з купрум (ІІ) гідроксидом

- у яких спиртів більше виражені кислотні властивості: одноатомних чи багатоатомних?

- з чим це пов’язане?

- який висновок можна зробити?


4. Основні властивості

- запис рівняння реакції;

- про які властивості свідчить дане рівняння?

- який висновок можна зробити про кислотно-основні властивості спиртів?



5. Взаємодія гліцеролу з нітратною кислотою

- повідомлення про А. Нобеля.



6. Р. дегідратації

7. Р. Лєбєдєва

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

- Що ви можете сказати про хімічну активність спиртів?

- Які властивості характерні для спиртів?

- Які властивості спиртів використовується при:

а) обробці деталей обладнання метиловим спиртом?

б) приготуванні спиртового розчину валеріани?

в) використанні спиртівок?

г) одержанні засобів для наркозу?

- прокоментуйте дослід «Самозаймання гліцеролу»



VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Рефлексія

• Що нового дізналися на уроці?

• Що виявилося складним?

• Що вимагає додаткового обговорення?

2. Домашнє завдання

І рівень: опрацювати конспект;

ІІ рівень: скласти рівняння реакцій;

ІІІ рівень: підготувати повідомлення про згубну дію алкоголю на організм людини;


Фронтальна

бесіда


Відповіді учнів

Створення проблемної ситуації

Індивідуальна письмова робота

Інтерактивна вправа «Мікрофон»


Фронтальна самостійна письмова робота

Взаємоперевірка,

Самоперевірка


Бесіда, розповідь вчителя

Демонстрація: горіння етанолу, запис рівнянь реакцій на дошці

Демонстрація: окиснення етанолу купрум (ІІ) оксидом, запис рівнянь реакцій на дошці

Демонстрація: взаємодія етанолу з металічним натрієм


Демонстрація: взаємодія гліцеролу з купрум (ІІ) гідроксидом

запис рівнянь реакцій на дошці, евристична бесіда

Випереджальне домашнє завдання
фронтальна бесіда, спостереження, формулювання висновків.


Роздатковий матеріал для учнів

Дата: ____________




Властивості

Застосування

1. Добре розчиняє багато органічних та неорганічних речовин







2. Зневоджує мікроорганізми




3. Горить на повітрі без кіптяви, виділяється теплова енергія:

С2Н5ОН + О2 → ∆Н = -1374 кДж












СН3ОН + О2




С3Н5(ОН)3 + О2




4. Неповне окиснення (під дією окисників СuO, KMnO4, K2Cr2O7 …):

СН3 – СН2 – ОН + СuO →
















СН3 – ОН + СuO →




5. Взаємодія з активними металами:

С2Н5ОН + Na →










СН3ОН + Na →




С3Н5(ОН)3 +2Na →




6. Взаємодія з гідроксидами (тільки гліцерол):

Гліцерол + Сu(OН)2 → купрум (ІІ) гліцерат (яскраво-синій колір)

СН3ОН + Сu(OН)2

С2Н5ОН + Сu(OН)2















7. Взаємодія з галогеноводнями:

С2Н5ОН + НСl ↔










СН3ОН + НСl ↔




С3Н5(ОН)3+ 2НСl↔




8. Взаємодія гліцеролу з нітратною кислотою:

СН2–ОН СН2–ОNO2

| |

СН–ОН + 3НNO3 →СН –ОNO2 + 3Н2О



| |

СН2–ОН СН2–ОNO2

Тринітрогліцерол (нітрогліцерин)




















9. Дегідратація – відщеплення води:

а) внутрішньомолекулярна:

С2Н5ОН → СН2=СН2 + Н2О

б) міжмолекулярна:

С2Н5ОН + НОС2Н5 → С2Н5–О–С2Н52О

СН3ОН + НОС2Н5


















10. Дегідратація та дегідрування – відщеплення водню:

2Н5ОН → СН2=СН–СН=СН2 (реакція Лєбєдєва)





Хімічні властивості та застосування спиртів

Опорний конспект (зразок)



Властивості

Застосування

1. Добре розчиняє багато органічних та неорганічних речовин

Медицина, косметика, парфумерія, харчова промисловість

2. Зневоджує мікроорганізми

Антисептик, консервант

3. Горить на повітрі без кіптяви, виділяється теплова енергія:

С2Н5ОН + 3О2 → 2СО2 + 3Н2О; ∆Н = -1374 кДж

СН3ОН + О2

С3Н5(ОН)3 + О2



Пальне

4. Неповне окиснення (під дією окисників СuO, KMnO4, K2Cr2O7 …):

СН3 – СН2 – ОН + СuO → СН3 – С = О + Сu + Н2О

|

Н

СН3 – ОН + СuO →



Виробництво харчової оцтової кислоти, а з неї – оцту; у пристроях контролю вживання людиною алкоголю; як антидот при отруєнні метанолом та етиленгліколем

5. Взаємодія з активними металами:

2Н5ОН + 2Na → 2С2Н5ОNa + Н2

СН3ОН + Na →

С3Н5(ОН)3 + Na →






6. Взаємодія з гідроксидами (тільки гліцерол):

Гліцерол + Сu(OН)2 → купрум (ІІ) гліцерат (яскраво-синій колір)

СН3ОН + Сu(OН)2

С2Н5ОН + Сu(OН)2



Якісна реакція на багатоатомні спирти

7. Взаємодія з галогеноводнями:

С2Н5ОН + НСl ↔ С2Н5Сl + Н2О

СН3ОН + НСl ↔

С3Н5(ОН)3+ 2НСl↔



Одержання галагенопохідних, які використовуються в медицині та органічному синтезі

8. Взаємодія гліцеролу з нітратною кислотою:

СН2–ОН СН2–ОNO2

| |

СН–ОН + 3НNO3 →СН–ОNO2 + 3Н2О



| |

СН2–ОН СН2–ОNO2

тринітрогліцерол


Одержання динаміту, судинозвужуючих ліків

9. Дегідратація – відщеплення води:

а) внутрішньомолекулярна:

С2Н5ОН → СН2=СН2 + Н2О

б) міжмолекулярна:

С2Н5ОН + НОС2Н5 → С2Н5–О – С2Н52О

СН3ОН + НОС2Н5


Застосовують для одержання медичного ефіру



10. Дегідратація та дегідрування – відщеплення водню:

2Н5ОН → СН2=СН–СН=СН2



Виробництво бутадієну, а на його основі каучуку

КАРТКА САМОЦІНЮВАННЯ

учня класу ________________________

на уроці хімії з теми:

«Хімічні властивості та застосування спиртів»

Дата проведення уроку: ____________________

з/п

Зміст роботи

Максимальна кількість балів

Ваша оцінка

Оцінка вчителя

Примітки

1

Коментарі до уривку

0,5 балів










2

Відповідь на загадку, знаходження спільного між поняттями

1 бал










3

Робота з картками

Картка 1

9 балів










Картка 2

4 бали







4

Усні відповіді на питання

0,5 б. за кожну вірну відповідь










5

Самостійна робота

3 бали










6

Проведення експерименту

3 бали










7

Написання рівнянь реакцій

3 бали










8

Робота з додатковими джерелами

3 бали










Дайте відповіді на питання:

  1. Що нового дізналися на уроці?

  2. Що виявилося складним?

  3. Що потребує додаткового пояснення та опрацювання?

  4. Як ви оцінюєте свою діяльність на уроці?

  5. Чи сподобався вам урок?

Ваша оцінка _______________



База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка