Методична розробка для проведення практичного заняття для студентів IV курсу медичного факультету
Скачати 100.8 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір100.8 Kb.
Затверджено

на методичних зборах

кафедри дитячої хірургії

ЛОР-хвороб та стоматології

Зав. кафедри, д. мед. н.,

професор_________________Б.М.Боднар

“__”______________ 200_ p.

протокол № ___


МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

для проведення практичного заняття

для студентів IV курсу медичного факультету

(спеціальність “Лікувальна справа”)

(тривалість заняття 2 години)


ТЕМА: МІСЦЕВЕ ТА ЗАГАЛЬНЕ ЗНЕБОЛЕННЯ В СТОМАТОЛОГІЧНІЙ ПРАКТИЦІ.

ОПЕРАЦІЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА. ПОКАЗИ, ПРОТИПОКАЗИ, МЕТОДИКА

ПРОВЕДЕННЯ. ЗАГАЛЬНІ ТА МІСЦЕВІ УСКЛАДНЕННЯ ПІД ЧАС І ПІСЛЯ

ОПЕРАЦІЇ, СПОСОБИ IX УСУНЕННЯ
МЕТА ЗАГАЛЬНА: Вивчити особливості проводникового знеболення в стоматології; ознаймитись з технікою операції видалення зубів та коренів, показами,протипоказами до неї; вивчити загальні та місцеві ускладнення під час та після операції видалення зуба, невідкладну допомогу при них.
ПОРАДИ СТУДЕНТУ:

Пряму інфільтраційну анестезію використовують для знечулення при оперативних втручаннях на м'яких тканинах і органах порожнини рота, обличчя, альвеолярного паростка та інших ділянок. При видаленні зубів і проведенні кісткових операцій на альвеолярному паростку використовують непряму інфільтраційну анестезію. В цьому випадку анестетик з-під слизової оболонки проникає в товщу губчатої речовини кістки і просочує нервові закінчення, що йдуть від зубного сплетення до зубів та інших тканин.Провідникова анестезія. За допомогою провідникової анестезії можна виключити больову чутливість на певній ділянці не тільки верхньої або нижньої щелепи, але й прилягаючі до них м'які тканини губи, щоки, повік та ін.

Знечулення на верхній щелепі:

Туберальна анестезія. Цей метод дозволяє виключити проведення больових імпульсів по верхніх задніх альвеолярних гілках. Вони розміщуються в крилопіднебінній ямці і на задньозовнішній поверхні бугра верхньої щелепи. В ділянці бугра верхньої щелепи є декілька отворів. Вони знаходяться на 18-25мм вище краю альвеоли верхнього третього моляра, відповідно середині коронки його. Через них нервові волокна входять в товщу кісткової тканини. Тому розчин анестетика необхідно ввести в ділянку цих отворів або дещо вище їх.

Зона знечулення: перший, другий, третій моляри, окістя альвеолярного паростка і покриваюча його слизова оболонка в ділянці цих зубів, слизова оболонка і кісткова тканина заднєзовнішньої стінки верхньощелепної пазухи. Задня границя зони знечулення постійна. Передня може проходити по середині коронки першого моляра або доходити до середини першого премоляра.

Інфраорбітальна анестезія. Виключають больову чутливість в зоні іннервації кінцевих гілок підочного нерва (малої гусячої лапки), передніх верхніх альвеолярних і середньої верхньої альвеолярної гілок. Створюють депо з розчину анестетика в ділянці підочного отвору, рідше вводять в підочний канал.

Зона знечулення: Різці, ікла і премоляри, кісткова тканина альвеолярного паростка, слизова оболонка альвеолярного паростка з вестибулярної сторони в ділянці цих зубів, слизова оболонка і кісткова тканина передньої, задньозовнішної (частково), нижньої і верхньої стінок верхньощелепної пазухи; шкіра підочної ділянки, нижньої повіки, крила носа, перегородки носа; шкіра і слизова оболонка верхньої губи. Деколи зона знечулення зменшується від середини центрального різця до середини першого премоляра, рідше - збільшується до першого моляра.

Анестезія біля великого піднебінного отвору (палатинальна анестезія). Виключають великий піднебінний нерв, вводячи анестетик в ділянку великого піднебінного отвору.

Зона знечулення: Слизова оболонка твердого піднебіння, альвеолярного паростка від третього моляра, до середини коронки ікла з піднебінної сторони. Деколи зона знечулення збільшується до середини бокового різця і переходить на вестибулярну поверхню біля третього моляра.

Анестезія біля різцевого отвору (різцева анестезія). Впливають на носопіднебінний нерв, анестетик вводять в ділянку різцевого отвору.

Зона знечулення: Слизова оболонка і окістя альвеолярного паростка і твердого піднебіння в трикутній ділянці, обмеженій серединою ікол. Вершина її обернена до серединного шва. Деколи границі її розширюються до першого премоляра або звужуються до центральних різців.

Анестезія нижнього альвеолярного нерва в ділянці отвору нижньої щелепи (мандибулярна). Цей вид анестезії називають мандибулярною, хоча нижньощелепний нерв не блокують, Біля отвору нижньої щелепи блокують периферичні гілки його - нижній альвеолярний і язичний нерви.

Зона знечулення: Всі зуби нижньої щелепи з відповідної сторони, кісткова тканина альвеолярної частини і частково тіла нижньої щелепи, слизова оболонка альвеолярної частини з вестибулярної і язичної сторони, слизова оболонка під'язикової ділянки і передніх 2/3 язика, шкіра і слизова оболонка нижньої губи, шкіра підборіддя на стороні анестезії. Слизова оболонка альвеолярної частини нижньої щелепи від середини другого премоляра до середини другого моляра отримує додаткову іннервацію від щічного нерва. Для повного знечулення цієї ділянки слизової оболонки необхідно додатково ввести в неї 0,5мл анестетика. Знечулення наступає частіше через 15-20 хвилин, тривалість його -1-1,5 години.

Торусальна анестезія (по Вейсбрему). Розчин анестетика вводять в ділянку нижньощелепного валика (torus mandibulaе), де розмішуються нижній альвеолярний, язичний, щічний нерви, розміщені в клітковині.

Зона знечулення: Тіж тканини, що і при мандибулярній анестезії, а також слизова оболонка і шкіра щоки, слизова оболонка альвеолярної частини нижньої щелепи від середини другого премоляра до середини другого моляра.

Покази до видалення постійних зубів

1. Безуспішність або неможливість консервативного лікування зуба при відсутності показів до інших методів хірургічного лікування; помилки консервативної терапії (перфорація кореня або порожнини зуба).

2. Наявність хронічного запального вогнища у верхівковій або краєвій ділянці періодонту у людей, хворих на ревматизм, міокардит, ендокардит, хронічний нефрит, іридоцикліт.

3. Значне зруйнування коронки зуба каріозним процесом і неможливість відновлення її за допомогою пломби або штучної коронки.

4. Рухомість зуба ІІІ ступеня внаслідок важкої форми пародонтиту або пародонтозу.

5. Зуби, що прорізались в неправильному положенні і травмують слизову оболонку порожнини рота, язика та не підлягають ортодонтичному лікуванню, деколи із естетичних показів.

6. Ретиновані та напівретиновані зуби, які викликають запальний процес в навколишніх тканинах.

7. Зуби, розміщені в лінії перелому.

8. Конвергуючі і дивергуючі зуби, що заважають виготовленню функціонального зубного протеза.

Покази до видалення молочних зубів

1. Сильна рухомість зуба внаслідок розсмоктування його коренів.

2. Затримка фізіологічного розсмоктування коренів, що створює перепону для прорізування постійного зуба.

3. Зруйновані карієсом зуби, при неможливості відновлення їх пломбуванням.

4. Безуспішність консервативного лікування зуба з хронічним періодонтитом, що дає часті загострення.

5. Зуби - джерело інфекції при гнійному періоститі, остеомієліті щелеп, лімфаденіті, абсцесі, флегмоні.

6. Травма, що супроводжується повним вивихуванням, переломом коронки або кореня зуба.

7. При ортодонтичному лікуванні з метою усунення деформації зубного ряду.Протипокази до видалення зуба

1. Гострі інфекційні захворювання: грип, ГРВІ, бешиха, пневмонія.

2. Захворювання слизової оболонки порожнини рота: стоматит, гінгівіт, хейліт.

3. Серцево-судинні захворювання: ІХС з частими приступами стенокардії, 3-6міс. постінфарктного періоду і т.д.

4. Гострі захворювання і сечовидільної системи.

5. Геморагічні діатези.

6. Захворювання ЦНС: менінгіт, енцефаліт.

7. Психічні захворювання в період загострення: шизофренія, маніакально-депресивний психоз, епілепсія.

8. Гостра променева хвороба в І і ІІІ стадіях.

Методика видалення зуба щипцями


  1. Знеболення.

  2. Накладання щипців.

  3. Просування щічок щипців під ясна.

  4. Змикання щипців (фіксація).

  5. Вивихування зуба (люксація або ротація).

  6. Видалення зуба із альвеоли (тракція).

Ускладнення, що виникають під час і після видалення зуба

Місцеві:

- перелом коронки або кореня зуба, що видаляється.

- проштовхування кореня зуба в м'які тканини.

- пошкодження ясен і м'яких тканин порожнини рота.

- відлом ділянки альвеолярного паростка.

- вивихування нижньої щелепи.

- перелом нижньої щелепи.

- прободіння дна гайморової пазухи.

- попадання кореня зуба в верхньощелепну пазуху.

- неврит нижнього альвеолярного нерва.

- аспірація зуба або кореня.

- кровотеча.

- альвеолярний післяопераційний біль.

- альвеоліт.

- обмежений остеомієліт альвеоли зуба.

- гострі края альвеоли.

- оголення ділянки альвеоли.

Після видалення зуба через декілька хвилин кров в альвеолі згортається, кровотеча зупиняється. Однак в деяких випадках кровотеча самостійно не спиняється і продовжується довгий час (первинна кровотеча). А інколи кровотеча зупиняється в звичайний строк, але через деякий час з'являється знову (вторинна кровотеча). Тривалість альвеолярної кровотечі найчастіше обумовлена місцевими причинами, рідше - загальними.

Місцеві способи зупинки кровотечі: накладення швів на рану, перев'язка судини, електрокоагуляція, коли неможливо зупинити більш простішими методами: тампонада йодоформною турундою, тампонування кровозупинною марлею "оксицелодекс", марлею, просоченою розчином тромбіна, гемофобіна або амінокапронової кислоти; введення в альвеолу гемостатичної губки, фібринної плівки, губки желатинової "кровостан", антисептичної губки з канаміцином.

Загальні способи: введення в/в 10 мл 10% розчину хлориду кальція, 10 мл 10% розчину кальцію глюконата, 10 мл 1% розчину амбена, 2-4 мл 5% розчину вітаміну С, амінокапронової кислоти, етамзілату, рутину, вікасолу.Загальні ускладнення місцевої анестезії

1. Введення замість анестетика іншого розчину (розчин аміаку, формалін, хлорид Са, етанол та ін.), що супроводжується відчуттям пекучості або больовою реакцією, чого не повинно бути при введенні анестетика.

2. Інтоксикація - токсичність анестетиків незначна, однак їх токсичність збільшується при ряді соматичних захворювань (гіпертиреоз, аліментарна дистрофія, гепатит, цироз печінки), а також при прямому попаданні анестетика в кров.

3. Обморок - обумовлений гострою гіпоксією головного мозку.

4. Колапс - різке падіння АТ із збереженням свідомості.

5. Анафілактичний шок - алергічна реакція негайного типу.


КОНКРЕТНА МЕТА:

Студент повинен вміти:

1. Виконати місцеве знеболення в щелепно-лицевій ділянці (інфільтраційну анестезію, проводникову анестезію):

а) провести операцію видалення зуба в ургентному випадку;

2. Надати невідкладну допомогу при загальних ускладненнях, які виникають під час операції видалення зуба (непритомність, колапс, анафілактичний шок, кровотеча з лунки видаленого зуба).Вихідний рівень знань та вмінь:

1. Інервація щелепно-лицевої ділянки

2. Анатомо-топографічна будова зубів та коренів

3. Анестезуючі засоби, які використовуються для місцевої (інфільтраційної та проводникової) анестезії

4. Клінічна картина невідкладних станів, (непритомність, колапс, анафілактичний шок). Невідкладна допомога при них.

ПРОГРАМА САМОСТІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ


Навчальні завдання:

1. Загальне знеболення в стоматологічній практиці

2. Інструментарій для видалення зубів та коренів

3. Складне видалення зуба

4. Місцеві ускладнення, які виникають після операції видалення зуба (вивих нижньої щелепи, перелом нижньої щелепи, перфорація дна верхньо-щелепової пазухи, аспірація зуба чи кореня).

5. Місцеві ускладнення, які виникають після операції видалення зуба (альвеоліт, альвеолярний післяопераційний біль, обмежений остеомієліт альвеол зуба).СИТУАЦІЙНІ ЗАДАЧІ


1. Хворому С., 32 роки, показано видалення 17 зуба з приводу хронічного грануломатозного періодентиту. Яку анестезію необхідно провести і яким анестетиком?

2. Хворому Н., 65 років, необхідна санація ротової порожнини. Лікувати 16 і 25 зуби, видалити 27, 24, 26, 17 зуби. Пацієнт знаходиться на диспансерному обліку з приводу гіпертонічної хвороби та ішемічної хвороби серця. Який вид або комплекс методів знеболення потрібно провести?

3. Лікар помітив, що з лунки тільки що видаленого зуба виділяється кров разом з міхурцями повітря. Що трапилось у хворого і яка допомога йому необхідна? Яка тактика лікаря, якщо з лунки разом з кров٬ю і повітрям виділяється гній?

4. Тиждень тому у пацієнта Н.,37 років, був видалений 17 зуб з приводу хронічного періодонтиту. Температура тіла субфебрильна. слизова оболонка в ділянці ясен і в ділянці лунки набрякла, гіперемійована, спостерігається неприємний запах з роту. Лунка частково виповнена вмістом сірого кольору. Поставте діагноз.

5. Під час видалення 26 зуба один із коренів його потрапив у верхньощелепову пазуху хворого. В чому суть допомоги і де вона повинна проводитись?

6. У відділенні знаходиться хворий С., 37 років, у зв٬язку з черговою атакою міокардиту, який виник на фоні переохолодження і загострення хронічного періодонтиту 17 зуба. Стоматолог-терапевт рекомендує лікувати 17 зуб. Як слід поступити в даному випадку?


Завдання для УДРС
ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ:
Основна література:

1. Бажанов Н.Н. Стоматологія. М.: Медицина 1995 г., с. 37-55,145-164.

2. Ровустова Т.Г. Хирургическая стоматология. М.: Медицина, 1995, с. 24-63, 69-112.

3. Вернадский Ю.Й, Основы хирургической стоматологии. М.:Медицина,1989.Додаткова література:

1. Танфилеев Д.Е. Удаление зубов. Л., 1976.

2. Рыбаков А.И. Справочник по стоматологии. М.:Медицина,1993,с.142-221.

3. Яковлева В.И., Трофимова Е. К., Давидович Т.П. Диагностика, лечение и профилактика стоматологических заболеваний. Минск: Выш. школа, 1994, с. 401-436.


Методичну розробку склала:відповідальна за курс стоматології,

к. мед. н., доцент Кузняк Н.Б.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка