Міністерство охорони здоров’я україни наказ
Сторінка1/3
Дата конвертації14.04.2016
Розмір0.75 Mb.
  1   2   3


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

_____________________________

м.Київ

____________________
Організація профілактичних та протиепідемічних заходів щодо сезонного та пандемічного грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій в УкраїніЩорічні епідемії та періодичні пандемії роблять грип однією з найбільш поширених інфекційних хвороб у світі. Медична, соціальна та економічна значимість гострих респіраторних інфекцій (ГРІ) обумовлена високими рівнями захворюваності серед усіх верств населення України. Під час сезонних епідемій в Україні на грип та ГРІ щороку хворіє від близько 7-8 мільйонів осіб, причому - половина з них припадає саме на короткий період епідемії (4-8 тижнів). Під час пандемії, викликаної новим збудником, ці показники збільшуються, а летальність від грипу та його ускладнень зростає суттєво. Значна поширеність грипу зумовлена невпинною мінливістю збудника та надзвичайною активністю механізму його передачі.

Пошук оптимальних систем епідеміологічного нагляду за грипом, що є високоінформативними та найменш економічно обтяжливими, дозволив встановити функціонування в країні системи дозорного епіднагляду за грипоподібними захворюваннями та тяжкими гострими респіраторними захворюваннями. Встановлена система дозорного епіднагляду є сигнальною щодо виникнення епідемічного неблагополуччя з грипу в країні.

Завдяки застосуванню сучасних молекулярно-генетичних методів досліджень в вірусологічні практиці, нагляд за циркуляцією збудників грипу та ГРІ в країні набув більшої результативності.

Вакцинопрофілактика грипу визнана в світі найбільш ефективним засобом захисту населення від захворювання на грип за рахунок формування специфічного імунітету у щеплених. Акцент при проведенні специфічної профілактики доцільно робити на “групи ризику” до яких належать люди похилого віку, особи з хронічними соматичними захворюваннями, довго та часто хворіючи особи, зокрема на ГРІ, вагітні, особи з ожирінням, школярі, діти дошкільного віку, а також інші групи населення з високим ризиком інфікування.

З метою удосконалення заходів щодо профілактики грипу та інших ГРІ та у відповідності до вимог чинного законодавства України


наказую:
1. Затвердити:

1.1. Положення про центр грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ “Центральна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров’я України» (далі – Центр грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ, додаток 1).

1.2. Положення про Головний центр дозорного епіднагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В. Громашевського АМН України (далі – Головний центр дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ»). Положення та перелік дозорних центрів Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ» (додаток 2.)

1.3. Положення про опорні бази Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ України (додаток 3.).

1.4. Перелік опорних баз Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ України (додаток 4.).

1.5. Перелік міст, що подають інформацію до Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ та Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ» порядок і форма подання інформації (додаток 5.).

1.6. Порядок подання інформації про захворюваність на грип та ГРІ Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ до МОЗ України (додаток 6.).

1.7. Методичні рекомендації “ Робота закладів охорони здоров'я у міжепідемічний та епідемічний періоди, моніторинг за сезонним, пандемічним грипом та ГРІ, організація профілактичних та протиепідемічних заходів ” (додаток 7.).

1.8. Методичні рекомендації “Методи лабораторної діагностики грипу та гострих респіраторних інфекцій” (додаток 8.).

1.9. Методичні рекомендації “Принципи діагностики та лікування хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції” (додаток 9.).

1.10. Методичні рекомендації “Порядок проведення дозорного епідеміологічного нагляду за тяжкими гострими респіраторними захворюваннями (ТГРЗ) та грипоподібними захворюваннями (ГПЗ)” (додаток 10.).

2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, головним лікарям Київської центральної клінічної басейнової лікарні, Азовської та Чорноморської басейнових лікарень на водному транспорті забезпечити:

2.1. Організацію та проведення профілактичних заходів у міжепідемічному та епідемічному періодах, згідно планів заходів профілактики та боротьби з грипом і ГРІ.

2.2. Щорічне корегування відповідно до епідемічної ситуації планів заходів профілактики та боротьби з грипом і ГРІ з поданням планів до Державної санітарно-епідеміологічної служби України та Центральної СЕС МОЗ.

Термін - вересень

2.3. Своєчасну та у повному обсязі закупівлю засобів захисту від грипу та ГРІ для забезпечення закладів охорони здоров'я, створення не знижувального запасу лікарських засобів.

Термін - вересень

2.4. Щорічне проведення аналізу захворюваності дитячого та дорослого населення та перегляд контингентів групи ризику для визначення кількості осіб, яким необхідно проводити вакцинопрофілактику грипу.

Термін - вересень

2.5. Проведення вакцинопрофілактики грипу контингентам груп ризику згідно діючих нормативно-правових документів.

Термін - щорічно

2.6. Здійснення у повному обсязі профілактичних та протиепідемічних заходів, лікування хворих, підготовку лікарів іншого фаху, які залучаються для обслуговування хворих на грип в період епідемії.

2.7. Своєчасне виявлення та локалізацію осередків грипу та ГРІ в організованих колективах та стаціонарах з проведенням етіологічної розшифровки збудників, які обумовили спалах захворювання.

2.8. Щоденну реєстрацію та облік випадків захворювання на грип та ГРІ із своєчасним заповненням статистичного талону.

2.9. Перепрофілювання та зміну режиму роботи закладів охорони здоров'я, у разі підйому захворюваності на грип та ГРІ, згідно відповідного плану заходів профілактики та боротьби з грипом і ГРІ.

2.10. Подачу оперативної інформації до МОЗ України, Центральної СЕС МОЗ у період епідемічного підйому по формі, згідно додатку 8.

3. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті забезпечити:

3.1. Постійний оперативний та ретроспективний аналіз захворюваності на грип та ГРІ, а також даних вірусологічних досліджень з метою визначення початку епідемії та введення в дію передбачених на цей період протиепідемічних заходів.

3.2. Здійснення контролю за підготовкою у міжепідемічному періоді промислових підприємств, комунальних, харчових, торговельних, дитячих та закладів охорони здоров'я, шкіл до роботи в осінньо-зимовий період, готовності закладів охорони здоров'я до роботи в період епідемії, а також за проведенням специфічної профілактики грипу.

3.3. Своєчасне інформування про початок епідемічного підйому грипу МОЗ України, Центральну СЕС МОЗ, органи місцевої влади та місцевого самоврядування.

3.4. Проведення лабораторного моніторингу за циркуляцією вірусів грипу та ГРІ та за епідпоказами у міжепідемічний період та в період епідемії.

3.5. Оснащення вірусологічних лабораторій санітарно-епідеміологічних закладів необхідним запасом діагностикумів, тест-систем, витратних матеріалів тощо для проведення досліджень вірусів грипу та інших ГРІ.

3.6. Доставку виділених штамів вірусів грипу до Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ та Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ» .

4. Головному лікарю ДЗ «Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України» забезпечити:

4.1. Проведення рутинного надзору захворюваності на грип та ГРІ, даних вірусологічних досліджень на території країни.

4.2. Надання методичної, консультативної та практичної допомоги фахівцям епідеміологічних відділів та вірусологічних лабораторій Автономної Республіки Крим, обласних, міських санепідстанцій у проведенні досліджень на грип та ГРІ.

4.3. Щотижневе протягом року інформування МОЗ України про захворюваність на грип та ГРІ в контрольних містах України.

4.4. Організацію тренінгів, семінарів для епідеміологів та вірусологів стосовно проведення епідеміологічного та вірусологічного нагляду за грипом і ГРІ.

5. ДП “Український інформаційно-обчислювальний центр” МОЗ України, опорним базам Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ забезпечити:

5.1. Функціонування програми збору та опрацювання інформації щодо захворюваності на грип та ГРІ і подачу відповідної інформації до МОЗ в період епідемії щоденно, в міжепідемічний період - 1 раз на тиждень.

6. ДУ “Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського” НАМН України забезпечити (за згодою):

6.1. Здійснювати науковий супровід епідеміологічних та вірусологічних досліджень з грипу в країні.

6.2. Щотижнево на основі даних з опорних та дозорних центрів здійснювати аналіз та узагальнення оперативної інформації щодо епідемічної ситуації з грипу та ГРІ та подавати ії до МОЗ України.

6.3. Отримувати польові ізоляти вірусів грипу, виділені в областях країни та проводити їх подальшу ідентифікацію та поглиблене вивчення;

6.4. Забезпечити участь країни у глобальному світовому нагляді за грипом, а саме подання інформації на сайт ВОЗ.

6.5. Надання методичної, консультативної та практичної допомоги фахівцям епідеміологічних відділів та вірусологічних лабораторій Автономної Республіки Крим, обласних, міських санепідстанцій у проведенні досліджень на грип та ГРІ.

7. Інституту стратегічних досліджень МОЗ України та закладам охорони здоров'я забезпечити:

7.1. Проведення санітарно-просвітницької роботи серед населення з питань профілактики грипу і ГРІ.

Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.Віце-прем’єр-міністр,

Міністр охорони здоров’я
Р.В.Богатирьова
Додаток 1


Затверджено

наказом Міністерства

охорони здоров'я України

від ____2012р. №_____ПОЛОЖЕННЯ

про Центр грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ “Центральна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров’я України»


 1. Загальні положення.

Центр грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій (далі – Центр грипу та ГРВІ) є самостійним структурним підрозділом Центральної санітарно-епідеміологічної станції Міністерства охорони здоров’я України (далі – Центральна СЕС МОЗ) та створено з метою моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ серед населення України та укладання прогнозів та рекомендацій.


1.2. Структура і штати Центру грипу та ГРВІ визначаються і затверджуються головним лікарем Центральної СЕС МОЗ, у відповідності з діючими штатними нормативами, затвердженими МОЗ України.
1.3. Центр грипу та ГРВІ очолює завідувач (лікар-епідеміолог), який призначається і звільняється головним лікарем Центральної СЕС МОЗ.
1.4. Завідувач в своїй діяльності підпорядкований головному лікарю Центральної СЕС МОЗ.
1.5. Завідувач організовує і контролює роботу Центру грипу та ГРВІ відповідно до наданих йому повноважень, забезпечує та несе особисту відповідальність за виконання покладених на Центр грипу та ГРВІ завдань.
1.6. Структура, чисельність працівників та Положення про Центр грипу та ГРВІ затверджуються відповідно до законодавства і мають забезпечувати якісне виконання покладених на нього завдань і функцій.
1.7. Службові обов'язки працівників Центру грипу та ГРВІ регламентуються посадовими інструкціями, які розроблені на підставі цього Положення і затверджуються головним лікарем Центральної СЕС МОЗ.
1.8. Працівники Центру грипу та ГРВІ призначаються на посаду та звільняються з посади наказом головного лікаря Центральної СЕС МОЗ в порядку та з підстав, передбачених Кодексом законів про працю України.

1.9. Фінансування Центру грипу та ГРВІ здійснюється в межах коштів, виділених Центральною СЕС МОЗ та інших джерел, що не суперечить чинному законодавству.

 1. Основні завдання Центру грипу та ГРВІ.

2.1. Організаційно-методична діяльність.


2.2. Інформаційно-аналітична діяльність.
2.3. Здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду і контролю в межах повноважень, передбачених законодавством.
2.4. Санітарно-просвітницька діяльність.
2.5. Оцінка епідемічної ситуації та прогнозування динаміки епідемічного процесу грипу та ГРВІ, епідемічної та спорадичної захворюваності на грип та ГРВІ в Україні.
2.6. Моніторинг епідемічної ситуації щодо захворюваності на грип та ГРВІ в Україні.
2.7. Аналіз і оцінка оперативної та ретроспективної звітної інформації щодо захворюваності на грип та ГРВІ, смертності від них.
2.8. Участь у розробці нормативно-правових актів з питань запобігання виникнення та поширення епідемій та пандемій грипу на території України.
2.9. Сумісно з фахівцями науково-дослідних інститутів та лікувально-профілактичних закладів:
2.9.1. Підготовка рекомендацій та нормативно-правових документів щодо ефективного впровадження профілактичних та протиепідемічних заходів в країні з урахуванням результатів наукових досліджень.
2.9.2. Апробація нових методик лабораторної діагностики грипу та ГРВІ та впровадження їх у роботу практичних лабораторій країни тощо.
2.10. Надання консультативної і практичної допомоги установам та закладам Міністерства охорони здоров'я України, іншим установам.
2.11. Проведення семінарів, нарад, конференцій для фахівців установ та закладів Міністерства охорони здоров'я України з профільних питань.
2.13. Міжнародне співробітництво з питань, віднесених до компетенції Центру грипу та ГРВІ. 1. Функції Центру грипу та ГРВІ.

3.1. Систематичний аналіз оперативної та ретроспективної інформації про стан захворюваності населення України на грип та ГРВІ, смертності від них.


3.2. Визначення характеру епідемічної ситуації та прогнозування динаміки епідемічного процесу грипу та ГРВІ з розробкою рекомендацій щодо профілактичних та протиепідемічних заходів.
3.3. Участь у підготовці пропозицій до Міністерства охорони здоров'я щодо закупівлі (за бюджетні кошти) препаратів для діагностики і профілактики грипу та ГРВІ.
3.4. Надавати організаційно-методичну допомогу опорним базам Центру грипу та ГРВІ.
3.5. Один раз на сезон видавати огляди Центру грипу та ГРВІ з відображенням даних щодо захворюваності та результатів лабораторних досліджень на грип та інші ГРВІ.
3.6. Брати участь у підготовці та підвищенні кваліфікації спеціалістів країни з епідеміологічного нагляду за грипом та методів лабораторної діагностики.
3.7. Розвивати співробітництво з науково-дослідними установами України та зарубіжних країн, а також з ВООЗ і центрами грипу інших країн.
3.8. Брати участь в заходах міжнародних організацій, наукових центрів, мета яких відповідає предмету діяльності Центру грипу та ГРВІ.
3.9. Виконувати інші функції за профілем діяльності Центру грипу та ГРВІ за дорученням головного лікаря Центральної СЕС МОЗ та МОЗ України. 1. Права Центру грипу та ГРВІ

4.1. Отримувати необхідну оперативну та звітну інформацію, аналітичні та статистичні матеріали від закладів, підпорядкованих МОЗ та опорних баз Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ.


4.2. Отримувати в установленому порядку від структурних підрозділів Центральної СЕС МОЗ інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
4.3. Отримувати в межах своїх повноважень від органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян, у тому числі міжнародних, довідково-інформаційні матеріали (за згодою).
4.4. Здійснювати аналітичну, практичну, інформаційно-освітню, консультативну та іншу діяльність, пов'язану з виконанням покладених на Центр грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ завдань.

4.5. Скликати наради за участю представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності та підпорядкування, підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян з метою виконання покладених завдань на Центр грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ.


4.6. Готувати та видавати інформаційні матеріали з питань грипу та ГРВІ.


4.7.Залучати відповідних спеціалістів до виконання завдань, що покладені на Центр грипу та ГРВІ.


 1. Відповідальність

Працівники Центру грипу та ГРВІ несуть відповідальність за:


5.1. Своєчасне та якісне виконання законів України, указів та розпоряджень Президента України, постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, актів міністерств та відомств.
5.2. Своєчасне та якісне виконання розпоряджень і доручень Міністерства охорони здоров’я України, наказів Центральної СЕС МОЗ, завідувача Центру грипу та ГРВІ, завдань і функцій, визначених цим Положенням та посадовими інструкціями.
5.3. Дотримання трудової дисципліни, правил техніки безпеки та пожежної безпеки.

Додаток 2Затверджено

наказом Міністерстваохорони здоров'я України від ____2012р. №_____

Положення про Головний центр дозорного епіднагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України.
Положення про дозорний центр Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ» та перелік дозорних центрів 1. Головний дозорний центр розташовано на базі відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського НАМН України».

 2. Центр створено з метою науково-обгрунтованого аналізу та узагальнення ситуації з грипу на основі даних системи дозорного епіднагляду та опрацювання щорічних прогнозів та рекомендацій в межах країни.

 3. Основні завдання Центру:

 • аналіз та узагальнення оперативної інформації щодо кількості випадків грипоподібних захворювань та тяжких гострих респіраторних захворювань в дозорних центрах;

 • визначення характеру епідемічної ситуації та прогнозування динаміки епідемічного процесу, а також етіології епідемій грипу в краї­ні;

 • надання методичної допомоги дозорним центрам та дозорним станціям;

 • розробка та впровадження рекомендацій з епідеміологічного та вірусологічного нагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями.

 1. Для виконання своїх завдань Центр:

 • отримує та систематично опрацьовує дані щодо захворюванос­ті на грип та гострі респіраторні інфекції з 10 опорних баз Українського центру грипу та ГРВІ ДУ “Центральна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров’я України»

 • отримує та систематично опрацьовує дані щодо випадків грипоподібних захворювань та тяжких гострих респіраторних захворювань в дозорних центрах та оперативно інформує Міністерство охорони здоров'я;

 • на основі зведеної інформації визначає характер епідеміч­ної ситуації та прогнозує динаміку епідемічного процесу грипу;

 • визначає етіологічну структуру грипу та гострих респіра­торних інфекцій в динаміці на території України;

 • проводить систематичне вивчення особливостей, штамової структури популяції вірусів грипу, виявляє та вивчає нетипові та нові штами, визначає епідемічну потенційність циркулюючих штамів;
  проводить етіологічне розшифрування епідемій грипу та надає опе­ративну інформацію до Міністерства охорони здоров'я про появу штамів підвищеної патогенності;

 • приймає до колекції та підтримує нові та атипові штами та проводить обмін штамами з центрами інших країн;

 • узагальнює ситуацію з грипу та укладає щорічні етіологічні прогнози для України, а також надає рекомендації щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів;

 • надає методичну допомогу дозорним центрам;

6. Головний дозорний центр має право:

 • одержувати інформацію щодо випадків грипоподібних захворювань та тяжких гострих респіраторних захворювань з дозорних центрів;

 • одержувати матеріали від хворих з дозорних станцій;

 • одержувати штами вірусів грипу з лабораторій санітарно-епідеміологічних станцій, виділені в дозорних центрах;

 • відсилати репрезентативні віруси грипу, виділені в країні до світових центрів грипу для подальшого вивчення та порівняння з вірусами, виділеними в інших країнах;

 • залучати спеціалістів науково-дослідних установ, підпоряд­кованих НАМН України, для підготовки і здійснення заходів, покладених на Центр;

 • щотижнево розміщувати епідеміологічну та вірусологічну інформацію про результати дозорного епіднагляду на сайті Європейського бюро ВООЗ (euroflu.org);

 • взаємодіяти з центрами інших держав (СDС - центр контролю за хворобами, США, м.Атланта; національною лабораторією, Великобри­танія, м.Лондон; Інститутом грипу Російської Академії медичних наук, м.Санкт-Петербург) та Всесвітньою Організацією Охорони Здо­ров'я.

7.Керівником Головного дозорного центру є керівник відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського НАМН України».

8. Матеріально-технічне забезпечення діяльності Головного дозорного центру здійснює ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського НАМН України» в межах бюджетного фінансування.

Додаток 3

Затверджено

наказом Міністерства

охорони здоров'я України

від ____2012р. №_____Положення

про опорні бази центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центральної санітарно-епідеміологічної станції

Міністерства охорони здоров’я України»

1. Опорна база центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центральної санітарно-епідеміологічної станції Міністерства охорони здоров’я України» (далі – Опорна база) створюється та функціонує за наказом Міністра охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управління охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій із зазначенням:

1.1 Керівника;

1.2. Складу установ-виконавців та спеціалістів-виконавців;

1.3. Поштової та електронної адрес та номера телефону для зв'язку з Центром грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ.

Копії наказів, а також повідомлення щодо змін у структурі Опорної бази та у складі виконавців направляються на адресу Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ.

2. Опорні бази у своїй діяльності керуються наказами МОЗ України та методичними вказівками Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ.

3. Функції Опорних баз:

3.1. Надання даних щодо захворюваності населення на грип та ГРІ.

3.2. Систематична лабораторна діагностика грипу та інших ГРІ, виділення та визначення типу вірусів, для чого до опорної бази прикріплюються лікувально-профілактичні установи (поліклініки та лікарні для дітей та дорослих).

3.3. Щотижневий та щомісячний епідеміологічний аналіз та узагальнення результатів вірусологічних, та молекулярно-генетичних досліджень щодо грипу та ГРІ.

3.4. Направлення на вимогу Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ виділених в ході роботи базових вірусологічних лабораторій штамів вірусів грипу та інших респіраторних вірусів, а також всіх атипових штамів вірусів грипу та всіх штамів, що були виділені в міжепідемічний період.

4. Права Опорних баз:

4.1. Одержувати інформацію з Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ щодо грипу та ГРІ.

4.2. Направляти до Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ при узгодженні з ним спеціалістів для підвищення кваліфікації на робочому місці.

4.3. Брати участь у розробленні та випробуванні діагностичних і профілактичних препаратів стосовно грипу та ГРІ.

Додаток 4
Затверджено

наказом Міністерства

охорони здоров'я України

від ____2012р. №_____

Перелік опорних баз центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центральної санітарно-епідеміологічної станції

Міністерства охорони здоров’я України»

1. Вінниця - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

2. Дніпропетровськ - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

3. Донецьк - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

4. Запоріжжя - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

5. Київ - міська санітарно-епідеміологічна станція.

6. Львів - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

7. Одеса - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

8. Сімферополь - санітарно-епідеміологічна станція Автономної Республіки Крим.

9. Харків - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

10. Чернігів - обласна санітарно-епідеміологічна станція.

Додаток 5

Затверджено

наказом Міністерства

охорони здоров'я України

від ____2012р. №_____


Перелік міст, що подають інформацію до центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центральної санітарно-епідеміологічної станції Міністерства охорони здоров’я України» та Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського»НАМН України

Реєстр № 1

Міста, санітарно-епідеміологічні станції яких надсилають "Повідомлення про захворюваність на грип та гострі респіраторні інфекції (ГРІ)" до Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ - щотижнево, цілорічно; в епідемічний період – щоденно (згідно запиту МОЗ України); до Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ» - щотижнево:


 1. Вінниця

 2. Дніпропетровськ

 3. Донецьк

 4. Запоріжжя

 5. Київ

 1. Львів

 2. Одеса

 3. Сімферополь

 4. Харків

 5. Чернігів


Форма подачі щотижневої інформації до Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ та Головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ»:

Інформація подається щотижнево. До головного центру дозорного епіднагляду за грипом та ГРІ ДУ «ІЕІХ» по телефону/факсу (044)275-02-97 або по е-mail: ukrinfluenza@ukr.net

Захворюваність на грип та ГРІ за ____________ тиждень 20__р.

Місто

Всього хворих

В тому числі діти

Померло

Госпіта-лізовано

Всього дітей

До

1 р.


11-4рр.

55-9рр.

10-14рр.

15-17рр.

всього

діти

всього

діти
Заключна інформація щодо захворюваності на грип та ГРІ надається до Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ (по контрольних 10 містах) з усіх областей протягом 20 днів після закінчення епідемії. У заключному донесенні наводяться узагальнені дані по всіх пунктах таблиці; додатково вказується інформація про економічні збитки внаслідок епідемії грипу згідно з критеріями.

Додаток 6
Затверджено

наказом Міністерства

охорони здоров'я України

від ____2012р. №_____


Порядок подання інформації про захворюваність на грип та ГРІ центру грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДУ «Центральної санітарно-епідеміологічної станції

Міністерства охорони здоров’я України»
Центр грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ щовівторка надає до МОЗ України письмову інформацію (електронною поштою) за минулий тиждень щодо захворюваності на грип та ГРІ населення по Опорним базам за формою:

захворюваність на грип та ГРІ у 10 містах України з __ по__ 20 _ року
Міста

Захворюваність за тиждень№___з ___по ___ 20 р. 

Захворюваність за попередній тиждень №___з ___по ___ 20 р. 

Абсолютне число 

На 10000 чоловік 

Епідемічний поріг 

Абсолютне число 

На 10000 чоловік 

Епідемічний поріг 

Всього
 • знаменник - показник захворюваності на грип та інші ГРІ протягом відповідного тижня минулого року.

Коментар:
Завідувач Центру грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ України

"___"______ 20_ року


Прим.: На запит МОЗ України Центр грипу та ГРВІ Центральної СЕС МОЗ України подає додаткову інформацію щодо захворюваності на грип та інші ГРІ.

Додаток 7


Затверджено

наказом Міністерства

здоров'я України

від _____2012 № ______


Методичні рекомендації

Робота закладів охорони здоров'я у міжепідемічний та епідемічний періоди, моніторинг за сезонним, пандемічним грипом та ГРІ, організація профілактичних та протиепідемічних заходів

Під час сезонного епідемічного підйому захворюваності на грип, робота лікувально-профілактичних та санітарно-епідеміологічних закладів регламентується чинним законодавством України, діючими нормативно-правовими документами.

Для ефективного проведення епідеміологічного нагляду за грипом та іншими гострими респіраторними інфекціями необхідна чітка взаємодія закладів охорони здоров'я, об'єднання спеціалістів різного профілю - епідеміологів, інфекціоністів, терапевтів, педіатрів, імунологів, вірусологів.

У цих методичних рекомендаціях використовуються наведені нижче поняття та терміни:

Випадок захворювання на грип або гостру респіраторну інфекцію - будь-яка особа, у котрої спостерігається щонайменше один із наступних клінічних форм захворювання:

Гостра респіраторна інфекція (ГРІ) — раптовий прояв симптомів і щонайменше один з 4-х респіраторних симптомів: кашель, біль у горлі, задишка, нежить та клінічне підтвердження того, що захворювання обумовлене інфекцією. ГРІ може мати клінічний перебіг як з підвищенням температури тіла так і без нього.

Грип – гостре вірусне захворювання, що характеризується коротким інкубаційним періодом (від 2 годин до 7 днів), ураженням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, які є вхідними воротами інфекції, розвитком вираженої загальної інтоксикації, лихоманки, потенційною спроможністю уражати інші органи і системи, значною схильністю до приєднання вторинної бактеріальної інфекції.

Сезон грипу - календарні тижні, протягом яких існує (на підставі накопичених даних) найбільша вірогідність епідемії грипу. Для країн північної півкулі це означає період з 40 по 20 тиждень.

Передепідемічний період - тижні протягом сезону грипу до початку епідемії.

Епідемічний період - тижні протягом сезону грипу, протягом яких триває епідемія (щотижневі показники перевищують “початковий поріг”).

Післяепідемічний період - тижні протягом сезону грипу після епідемії.

ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОФІЛАКТИЧНИХ ТА ПРОТИЕПІДЕМІЧНИХ ЗАХОДІВ ЩОДО СЕЗОННОГО ГРИПУ ТА ГРІ


Згідно вимог чинного санітарного законодавства, випадки захворювання на грип та ГРІ підлягають індивідуальному обліку у лікувально-профілактичних закладах та сумарному обліку у санітарно-епідеміологічних станціях.

Організація заходів боротьби проти грипу під час епідемії визначається заздалегідь розробленим комплексним планом. План передбачає взаємодію усіх служб та установ регіону у боротьбі з грипом і включає профілактичні та протиепідемічні заходи, що проводяться у міжепідемічний, та епідемічний періоди. Вони спрямовані на одночасний захист від захворювання на грип як усього населення, так і осіб груп ризику.

У міжепідемічний період проводиться підготовка закладів охорони здоров’я до роботи під час епідемії грипу та ГРІ. Заздалегідь опрацьовується алгоритм дій медичних працівників, проводяться тренінги медичного персоналу, створюється запас лікарських засобів, проводиться підготовка приміщень для прийому хворих з підозрою на грип, проводяться розрахунки додаткової кількості ліжок, які будуть розгортатись при підйомі захворюваності тощо.

В міжепідемічний період медичні працівники виявляють та беруть на облік дорослих і дітей, віднесених до груп ризику. В частині організованих колективів організовуються та проводяться профілактичні щеплення. Для імунізації використовують зареєстровані в Україні вакцини, згідно з діючим в країні порядком проведення профілактичних щеплень та інструкцією до препарату.

В післяепідемічний період проводиться диспансерний нагляд за перехворілими на грип та ГРІ в тяжких та ускладнених формах і їх реабілітація.

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка