М'язи жувального апарату
Скачати 48.37 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір48.37 Kb.

М'ЯЗИ ЖУВАЛЬНОГО АПАРАТУ

М'язи жувального апарату забезпечують рух нижньої щелепи, язика, губ, щік, забезпечуючи таким чином розжовування їжі, функцію мови та міміку обличчя.

М'язи жувального апарату поділяють на дві групи: жувальні та мімічні. Перші одним кінцем прикріплюються до нерухомих кісток черепа, а іншим — до нижньої щелепи. Це і забезпечує рухомість нижньої щелепи в трьох напрямках. Другі ж одним кінцем прикріплюються до кісток черепа, а іншим вплітаються в шкіру та інші м'язи, що зумовлює їхню участь в утриманні їжі у порожнині рота, смоктанні, жуванні, ковтанні, вимовлянні звуків, надає особливого виразу обличчю.

Жувальні м'язи

А.Я. Катц поділяє жувальні м'язи за головною функцією на три групи:


 1. М'язи, що піднімають нижню щелепу:

 • власне жувальний м'яз;

 • скроневий м'яз;

 • присередній (медіальний) крилоподібний м'яз.

  1. М'язи, що опускають нижню щелепу:

 • підборідно-під'язиковий м'яз;

 • щелепно-під'язиковий м'яз;

 • двочеревцевий м'яз.

 1. М'язи, що висувають нижню щелепу вперед:

 • бічний крилоподібний м'яз.

Власне жувальний м'яз. Цей м'яз складається з двох шарів: поверхневого і глибокого. Поверхневий шар має косий напрямок і починається біля нижнього краю виличної дуги. Глибокий шар має прямовисний напрямок і починається від внутрішньої поверхні виличної дуги. Прикріплюється жувальний м'яз до зовнішньої поверхні кута нижньої щелепи в зоні жувальної горбистості.

При двобічному скороченні жувальних м'язів нижня щелепа піднімається (основна функція), при однобічному — зміщується в бік м'яза, який скорочується (додаткова функція) (мал. 1).Скроневий м'яз. Має віялоподібну форму. Починається від лускової частини скроневої кістки трьома пучками: переднім, що має нахил уперед, середнім, що має майже вертикальний нахил, і заднім, волокна якого мають горизонтальний напрямок (мал. 2).

Мал. 1 Власне-жувальний м'яз Мал. 2 Скроневий м'яз (вилична

дуга відпилена)

Ці пучки сходяться разом й утворюють товстий сухожилок, який проходить під виличною дугою і кріпиться до вінцевого відростка нижньої щелепи. При двобічному скороченні скроневого м'яза нижня щелепа піднімається догори (основна функція). Допоміжною функцією цього м'яза є відтягування нижньої щелепи трохи назад при скороченні задніх пучків.

Присередній крилоподібний м’яз. Починається м'яз в ямці крилоподібного відростка клиноподібної кістки і прикріплюється до крилоподібної горбистості на внутрішній поверхні кута нижньої щелепи. При двобічному скороченні цих м'язів нижня щелепа переміщується догори (основна функція), при однобічному — у бік, протилежний від м'яза, що скоротився (додаткова функція) (мал. 3).

При скороченні трьох м'язів — скроневого, жувального і присереднього крилоподібного — нижня щелепа зміщується лише догори, оскільки інші напрямки дії цих м'язів взаємно нейтралізуються.Підборідно-під'язиковий м'яз. Починається на внутрішній поверхні підборіддя біля підборідного горбка і прикріплюється до під'язикової кістки. Коли під'язикова кістка нерухома, цей м'яз, скорочуючись, переміщує нижню щелепу донизу. Коли нерухома нижня щелепа, під дією м'яза під'язикова кістка зміщується вперед і догори.

Мал. 3 Присередній (а) і бічний (б) крилоподібні м'язи
Щелепно-під'язиковий м 'яз. Разом з однойменним м'язом з іншого боку утворює дно порожнини рота. Починається від внутрішньої косої лінії нижньої щелепи. Передні волокна зліва і справа сплітаються між собою, а задні вузьким краєм прикріплюються до під'язикової кістки. Коли під'язикова кістка нерухома, скорочення цих м'язів зумовлює рух нижньої щелепи донизу. При нерухомій нижній щелепі вона тягне Двочеревцевий м 'яз. Заднє черевце починається від соскоподібної вирізки скроневої кістки і прикріплюється до тіла під'язикової кістки сухожилком. Переднє черевце починається від тіла під'язикової кістки і прикріплюється до двочеревцевої ямки нижньої щелепи.

Переднє черевце опускає нижню щелепу і тягне її назад, коли нерухома під'язикова кістка. Коли нерухома нижня щелепа, то воно зміщує під'язикову кістку догори і вперед.
Мал. 4 М'язи, що опускають нижню щелепу:а — підборідно-під'язиковий

 1. і щелепно-під'язиковий (2) м'язи;

 2. б — двочеревцевий м'яз (1)

Бічний крилоподібний м 'яз. Має дві головки — верхню і нижню.

Верхня головка починається від підскроневого гребеня і підскроневої поверхні великого крила клиноподібної кістки, а нижня(більша) — від бічної пластинки крилоподібного відростка цієї кістки, а також від горба верхньої щелепи. Верхня головка прикріплюється до суглобової капсули і суглобового диска, що забезпечує його рухомість, а нижня — до шийки суглобової головки.

При двобічному скороченні бічних крилоподібних м'язів нижня щелепа висувається вперед, а при однобічному — вона зміщується в бік, протилежний скороченому м'язу.

Мімічні м'язи

Мімічні м'язи з точки зору філогенезу — більш пізнє анатомічне утворення, ніж жувальні, а тому вони добре виражені у тварин з вищою організацією. У людини, що стоїть на найвищій сходинці філогенетичного розвитку тваринного світу, ці м'язи досягай найбільшої досконалості.

Мімічні м'язи разом із жувальними беруть участь у захопленні їжі, утриманні її в присінку порожнини рота, акті смоктання та вживання рідкої їжі, вимовлянні звуків, надають особливого виразу обличчю, що поглиблює здатність людини виражати свої думки.

Усі мімічні м'язи мають певне відношення до очного або ротового отворів.У медицині аналіз міміки має велике значення в діагностиці різних захворювань. Багатовікове вивчення обличчя людини поколіннями лікарів сприяло виробленню клінічних характеристик лиця. Так, відомі "маска Гіппократа" — передсмертний вираз обличчя, "холерне обличчя" — впалі очі, загострені і нерухомі риси обличчя, "левове обличчя" — наслідок прокази. Типовий вираз обличчя при однобічному паралічу лицевого нерва або при повній втраті зубів — "старече обличчя".

Мімічні м'язи, що оточують ротову порожнину, містяться в три шари: поверхневий, середній, глибокий. Вони тісно сплітаються один з одним й утворюють анатомо-топографічну єдність.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка