Синильна кислота
Синильна кислота - прозора рі-дина. З водою синильна кислота змі-шується у всіх пропорціях, легко роз-чиняється у спиртах, бензині та інших розчинниках. У природі вона зустріча-ється в рослинах, наприклад, в ядрах кісточок вишень, слив. Синильна кис-лота має присмак гіркого мигдалю.
Використовують синильну кис-лоту для одержання амінокислоти та різних речовин, наприклад, акрило-нітрилу, які необхідні при вироб-ництві пластмас, а також як фумигант - засіб боротьби із шкідниками сіль-ського господарства.
Можливі шляхи отруєння синильною кислотою: вдихання па-ри, проникнення через шкіру, прий-мання безпосередньо в середину.
При легкій формі отруєння відчувається металевий присмак, сла-бість. При тяжкій формі отруєння – головний біль, шум у вухах, болі в серці і, можливо, - смерть.
Перша медична допомога при отруєнні синильною кислотою: по-терпілому в отруєній атмосфері одя-гнути протигаз, дати антидот (амі-нітрит) і вивести з зони зараження. Якщо стан потерпілого залишається тяжким, то через 5 хвилин дають повторно антидот. Захист органів ди-хання від синильної кислоти забез-печують фільтруючі та ізолюючі про-тигази. Наявність синильної кислоти в повітрі можна визначити приладами хімічної розвідки.
|
|
Метан
Метан (болотний газ) - в сумі-ші з повітрям вибухає (часто спри-чиняє катастрофи в шахтах і побуті).
У промисловості метан викори-стовується як паливо, для одержання ацетилену, а також для виробництва оксиду вуглецю, сажі, синильної кислоти та інших речовин.
Роль метану як джерела отруєння невелика порівняно з його вибухонебезпекою.
Отруєння метаном часто спостерігаються в кам’яновугільних шахтах. У випадку сильного отруєння - можливі смертельні випадки.
Перші ознаки отруєння зумовлюють збільшення частоти пульсу, частоти дихання. Суміш 80 % метану і 20 % вуглекислого газу викликає головний біль.
При отруєнні метаном у людей спостерігаються блювання, головний біль, слабість, понижений тиск.
При наданні першої медичної допомоги треба вивести потерпілого із небезпечної зони. У разі порушення частоти дихання давати кисень, при повній відсутності дихання розпочати штучне дихання.
Для захисту органів дихання використовують респіратори марки СК-4, «Урал -1М». При виході із небезпечної зони використовують фільтрувальні маски.
Відділ з питань надзвичайних ситуацій, НКП міста
|