Немає кінця нашому життю Роман Уласа Самчука «Марія»: ідейний зміст, проблематика, образи Мета




Скачати 165.74 Kb.
Дата конвертації25.04.2016
Розмір165.74 Kb.
Немає кінця нашому життю

Роман Уласа Самчука «Марія»: ідейний зміст, проблематика, образи

Мета: ознайомити учнів із визначним твором У.Самчука; розкрити проблематику роману; подати образ Марії як символічний образ України; схарактеризувати героїв роману-позитивних і негативних, носіїв національної ментальності; зрозуміти причини трагедії українського народу; розвивати увагу, творчі здібності, уяву, вміння аналізувати, спів ставляти, робити висновки; виховувати в одинадцятикласників віру в незнищенність українців. У неминучу перемогу добра над злом.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-дослідження.

Обладнання: роман У.Самчука «Марія», підручник, мультимедійна презентація.

Теорія літератури: роман, роман-хроніка.

Міжпредметні зв’язки: історія, правознавство, художня культура, етнографія.

Хід уроку

Не дайте, люди, Україні вмерти

Ні в правнуках, ні в дітях, ні в собі.

В.Симоненко

І. Організація класу

1.Перевірити наявність учнів на занятті.

2.Сформувати емоційний настрій

Посміхніться один одному, щоб вам було приємно співпрацювати і постійно пам’ятайте:

Я-учень (учениця).

Я-особистість творча.

Я читаю, думаю, аналізую.

Я хочу дізнаватись щось нове.



ІІ.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Не звільняється пам'ять,

Відлунює знову роками.

Я зітхну. Запалюю обгорілу свічу.

Помічаю: не замки-твердині,

Не храми-кам’яний чорнозем,

Потріскані стіни плачу

Піднялись. Озиваються в десятиліттях

З далини. Аж немов з кам’яної гори

Надійшли.Придивляюсь.

Вкраїна. ХХ століття.

І не рік. А криваве клеймо-тридцять три.

Питання до учнів:

1.Із якими подіями пов’язана ця поезія?

2. Які асоціації вона у вас викликала?

Ви самостійно ознайомилися з романом У.Самчука «Марія». Я хочу, щоб сьогодні на уроці ви уявили ті непрості для нашого народу роки і відродили у своїх душах генетичну пам'ять. Гадаю, задумаєтесь про те. Як зберегти найцінніше. Що нам дав Бог-життя. А епіграфом до нашого уроку є слова В.Симоненка (учні записують тему уроку)

3.Визначення мети уроку ( самостійно)



ІІІ.Актуалізація опорних знань

Проблемне питання

Чи правильним є твердження, що роман «Марія»-перший твір про голодомор?

Так. Це перший твір, котрий був надрукований 1934 р. у Львові. В романі розповідається про голодомор 1932-1933 років, про страшний геноцид проти українознавства.



Повідомлення історика про голодомор

Мало знайдеться не тільки в історії України, а й світу таких жахливих трагедій, як голодомор 1932—1933рр. Сьогодні увесь світ визнав голодомор 1932—1933рр. геноцидом українського народу. Що ж означає це слово? Який зміст несе в собі?

Геноцид — (від грецьк. "рід", від лат. "убиваю") — дефініюється в міжнародному праві як кампанія повного чи часткового знищення національної, расової, етнічної, релігійної групи як такої. Термін "геноцид" увійшов у широкий вжиток після Другої світової війни для засудження переслідувань євреїв і циган нацистами. У резолюції, одноголосно схваленій 11 грудня 1946р., Генеральна Асамблея ООН визначила, що "згідно з нормами міжнародного права, геноцид є злочином, який засуджує цивілізований світ і за здійснення якого основні винуватці і учасники піддаються покаранню".

Восени 1929р. Сталін висунув гасло тотальної колективізації, що призвело до розкуркулювання близько одного мільйона селянських сімей. Половина з них була виселена насильно у північні райони країни. Перша колгоспна весна 1930р. була обіцяючою. Україна зібрала непоганий урожай, але він майже весь пішов на виконання хлібозаготівельного плану. Результати першого року колективізації привели селян до шокового стану. Колгоспникам нічого не залишалось від зібраного урожаю. Рівень їхнього життя катастрофічно знижувався. Уже в перші місяці 1932р. в багатьох сільських районах вичерпалися запаси зерна та іншого продовольства. Над селянами нависла загроза голоду.

Будь-які спроби заступитися за народ закінчувалися жорстокими репресіями: розстрілами, концтаборами від 5 до 10 років. Були створені спеціальні бригади по стягуванню зерна. Восени 1932р. по Україні прокотилася хвиля обшуків. 112 тисяч активістів забирали у селян усе. Спершу дивилися в миску на столі. Якщо бачили рештки їжі — все! Починали випитувати, шукати, де ховають. Активісти одержували 50% від знайденого.

На початку 1933р. була оголошена третя примусова поставка зерна. І в страшних умовах тривав наступ на вже не існуючі резерви зерна українського селянства. Надії на державну допомогу не було. Люди вимирали сім'ями, селами. Домашніх тварин в селі не було, не було й собак, котів та інших тварин. Все було з'їдене, їли живе й неживе, варили шкіряне взуття, тирсу й полову. На полях після того, як розтанув сніг, виловлювали ховрашків, кротів, мишей та інших гризунів — все з'їдали. Вживали в їжу кульбабу, реп'яхи, проліски, липу, акацію, щавель, кропиву. У людей розпухали обличчя, ноги, животи. Люди втрачали людську гідність, а часто й розум, доходили до канібалізму.

Якщо вдатися до цифр, то із загальної чисельності сільського населення України загинуло близько 5 млн. чоловік. Відсоток смертності коливався від 10 до 100 відсотків. Найвищого рівня смертність сягнула в областях, що спеціалізувались на вирощуванні хліба, у Полтавській, Дніпропетровській, Кіровоградській та Одеській. Мінімальний відсоток становив 20 —25%. У Вінницькій, Житомирській, Донецькій, Харківській, Київській областях смертність була нижчою — 15 — 20%.

Глибокі дослідження голодомору в Україні розпочалися наприкінці 80-х років, Автори називають різні цифри померлих від голоду, які істотно різняться, — від 7 до 8 млн. осіб. Нема точного обліку жертв голоду в Україні цих років.

28 листопада 2006 року за пропозицією Президента України В.Ющенка Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні, в якому заявлено:

Стаття 1. Голодомор 1932-1933 рр. в Україні є геноцидом українського народу.

Стаття 2. Публічне заперечення Голодомору в 1932-1933 рр. в Україні визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності українського народу і є протиправним.

На сьогоднішній день 13 країн на державному рівні визнали Голодомор 1932-1933 рр. в Україні актом геноциду українського народу.

Щорічно в Дні пам’яті жертв Голодомору в Україні відбувається всеукраїнська акція «Запали свічку» та Поминальні панахиди.

Йшли в могилу найкращі, несли найкоштовніше, що є в нації, – гени розуму, здоров'я, гени досконалості фізичної й духовної, гени милосердя, справедливості, людяності й відваги, всіх мислимих людських чеснот і талантів. Обривався вічно живий ланцюжок поколінь: українському народові, якого ніколи не щадила доля, було завдано смертельного удару.



ІV. Опрацювання нового матеріалу

1.Історія створення роману

В основі твору лежать реальні події. Прототипом головної героїні стала дерманська красуня Мотря, весела, працьовита, привітна дівчина. Мартин Заруба також мав життєвого відповідника. Дійсним є й факт отримання від нього Марією посагу, і одруження її з Гнатом. Розлучення. Життя з Корнієм. Не було в Мотрі дорослих дітей, вони. Як і в Марії. Повмирали маленькими. А ось картини більшовицького господарювання, голоду—це вже із розповідей утікачів із «соціалістичного раю».



2. «Марію» Самчука називають романом. Доведіть це твердження.

Роман – це складний за побудовою і великий за розміром епічний твір, у якому широко охоплені життєві події певної епохи, значна частина яких змальована у розвитку і багатогранно. У романах переважно буває кілька головних сюжетних ліній, які перехрещуються й переплітаються між собою.

- За жанром «Марія» Уласа Самчука - роман. Чи є в цьому творі ознаки роману?

- Чому роман « Марія» називають романом – хронікою?

Картка – інформатор

Роман – хроніка – це роман , у якому всі події, які розгортаються на сторінках твору, написані у хронологічному порядку.



3.Визначте основні сюжетні лінії твору (1-лінія життя Марії; 2-лінія любові; 3-страждання, голод, смерть; 4-життя людей села. Їх праця на землі)

4.Який історичний період охоплює твір? (1861-1933)

5. Які думки викликають ці дати? Скільки ж років прожила Марія?

(«Коли не рахувати останніх трьох, то Марія зустріла й провела 26 258 днів». Тобто вона прожила 72 роки (71 рік і 11 місяців). Отже народилася Марія у році селянських надій, викликаних реформою про скасування кріпацтва, надій. Що завершилися голодомором.)



6. Роман має своєрідну композицію:

1. Присвячується матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933.

2. Композиція твору має кільцеве обрамлення: розпочинається і закінчується він лічбою днів життя Марії.

3. Вся історія земного буття Марії поділена на 3 періоди:

1 – «Книга про народження Марії» – про народження жінки, особистості, її формування, змужніння (сирітство, наймитування, кохання, життя з нелюбом, розлучення).

2 – «Книга днів Марія» – там вже інша людина, яка знайшла себе, стала вільною в почуттях і діях (життя з коханим, сім'я, діти, господарство; наближення занепаду, кінця).

3.– «Книга про хліб» – про «початок кінця», винищення українського селянства в 30-х роках, витравлення з нього господаря, власника, годувальника.

7. Кожна частина розпочинається словами «книга». Що це вам нагадує?

(Це слово пов’язує роман з біблійним оповіданням)

- Так, у цьому є біблійний підтекст. А ,як ви вважаєте, звідки це ім’я Марія? Чи випадково обрав автор саме його)

(Автор вибрав це ім’я не випадково, адже так називалась Марія мати Ісуса Христа)



Етнографічна довідка

Марія (перекладається як «противитися», або «гірка») - ім’я, яке з прийняттям християнства стало традиційним в українській культурі. У вузькому значенні ім’я Марія виступає як особистий символ для кожної людини, а в широкому – як «символ покрови для цілого народу». В українській літературі не раз образ матері пов’язувався з іменем Марія. Ім’я Марія вносило у твір щось святе, величне.

- Згадайте, у яких вивчених вами творах вживається це ім’я?

(М. Хвильового, В. Стефаника, В. Сосюри, Є Маланюка, Т Шевченка).

-З чим воно завжди асоціюється в українській літературі? ( З Україною).

-Пригадайте, хто з художників на своїх полотнах зображав Божу Матір? (Васнєцов, Врубель, Йов Кондзелевич, Леонардо да Вінчі…)

8. Чому життя Марії можна зобразити у вигляді свічки?

Кажуть, коли народжується дитина, десь на небесах загоряється свічка(зірка), яка гасне, коли закінчується буття цієї людини.



Проблемне запитання.

- Як ви вважаєте, чому ця свічечка біла? Але з часом вона пожовкне, почорніє.


(Душа Марії була чистою і світлою, ті страждання, які випали на долю цієї жінки, очистили її, вона спокутувала усі гріхи своїм подальшим життям, своєю мученицькою смертю.)

- Чи всі згодні з думкою, що Марія була чистою? Можливо, хтось хоче заперечити.


( Марія – грішниця. Вона ганебно поводилася з Гнатом, будучи одруженою вела розпутне життя, а Гнат терпів, бо любив її.)

- У нас є дві протилежні думки, але, щоб довести істину ми мусимо пройтися сторінками життя Марії.

- Життя Марії, за підрахунками, 71 рік 11 місяців. Чи була Марія щасливою всі ці роки?
(Ні. Тому що її життя можна розділити на чорно – білі смуги і якщо порахувати ці смуги, то чорні переважають.)

9. Аналіз життєвого шляху Марії.

Що ви дізналися про батьків Марії?

Як змінилося життя Марії після смерті батьків?

Як жилося Марії в наймах у Мартина Заруби?


Звернути увагу, що вперше в українській літературі з’являється багатий селянин (Мартин Заруба) не показаний глитаєм і визискувачем, а розсудливою і щедрою людиною.
Вчитель:

В цей час в житті Марії з’являється... Давайте пригадаємо героя:

«... забрали у матроси. Вечорами ховалася Марія від людей і розливала безліч дівочих сліз. Плакали карі очі, марніли з жалю загорілі рожеві щічки». (Корнія)

Пригадаймо ім'я ще одного героя твору:

«Кульгає на праву ногу, але господар, яких мало ... їх три брати. Працьовиті всі і розумні». (Гнат Кухарчук).
Питання:

Чому Марія пішла заміж за Гната, хоча любила Корнія?

Розкажіть про життя Марії і Гната. Чи була Марія щасливою в сімейному житті?

Чим Марія «виправдалась» перед односельцями за зраду чоловікові? Прокоментуйте цей епізод.

Як змінила праця на землі Корнія? Чого він позбувся і що придбав?

Яка подія сталася на Великдень, коли Корній був на війні?

Що відчувають герої твору працюючи? Персонажі ще яких творів українського письменників у праці вбачають найбільше щастя? (О.Кобилянська. «Земля» — родина Марійки та Івоніки Федорчуків, О.Довженко «Зачарована Десна, Панас Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»).

Вчитель:

Скажіть хто це:

«Того самого дня «Пролетарська правда» містила таку заяву: «Я … відмовляюся від своїх батьків-кулаків, які ціле своє життя були врагами робочого класу і стояли на засадах власності і навіть тепер не зрікаються своїх ганебних засад». (Максим)

Питання:

Які страждання випали на долю Марії-матері? Чому материнське серце втратило спокій? ( Бо народила сина ледаря і розбишаку, душа якого не лежала до землі, праці, господарства, народила людину, котра піднімає руку на найсвятіше — на Бога. Марія усвідомлювала, що виростила страшну людину, котра все руйнує. Вона страждала, бачила, що її син Максим став катом свого народу, що це він, піднявши руку на рідного брата, посіяв ненависть і розбрат, що це він став впроваджувати плани більшовиків, які принесли Україні голод.).

А що ж батько (Корній)? ( Батько, який помилував пса, сокирою, як скаженого звіра, вбиває сина-комуніста, сина-відступника, котрий бенкетує з подібними до себе в той час, як його мати помирає з голоду. Але сокирою Корній рубав і соціалізм, і пролетаріат, які винищили рід Перепутьків, знищили мільйони українських родин, господарство, багатьох повиганяли з рідних домівок).

Як склалися долі інших дітей родини Перепутьків? ( Трагічно. Старший син Демко під час Першої світової війни потрапив у німецький полон і звідти вже не повернувся. А наймолодший, Лаврін, найлюдяніший, був репресований як ворог народу. Надійка ж померла від голоду, збожеволівши.).

Які образи роману уособлюють зло? (Влада більшовиків, син Максим, голод).

Прокоментуйте діалог Марії із солдатом-більшовиком:

— Малчі, старая!.. Ето вайна.

— З ким, люди, війна ?

Дайте відповідь на запитання героїні. Чому, на вашу думку, звертаючись до однієї особи, вона вживає множину — «люди»?

Зачитайте уривок з твору, де селяни вперше зустрічаються з більшовицьким агітатором:

— Товарищі!..

Люд здригнувся. Цього слова ще ніколи не було чути. Так не говорив ніхто. «Цар наш, імператор всеросійський, не відрікся від свого престолу. Його скинули з нього. Нами правили всякії буржуї і капіталісти. Три роки лили ми кров на фронті. Далой війну! Далой буржуазію! Далой поміщиків! Вся земля, за яку наші брати три роки ллють свою кров, складають свої голови по всіх фронтах, вертаються додому вічними каліками,— та земля мусить належати нам! Чуєте? Нам, селянам, що на ній працюють!».

Чому селяни повірили йому? (Тому що агітатор виразив найбільші їхні прагнення: миру, землі, свободи. "Не було контрреволюції. Всім революція. Під селянськими стріхами гуторили на всі лади про землю. Земля, земля й земля. Дайте нам землі!.. Робіть революцію! Землі-і-і! Землі-і-і!").

Але чи думали більшовики дати селянам землю? (Ні!).

Тоді чого ж вони домагалися? (Влади. Заради неї вони ладні були піти на все. Зрозумівши, що «той, хто дасть селянам землю, той здобуде душу народу», більшовики пообіцяли селянам землю, змученому війною солдатові мир і свободу, яка стала вседозволеністю).

Чи потрібна була селянинові більшовицька влада? (Якщо уважно прочитати роман, то з'ясується (і це та велика правда, яку показав автор), ще селянинові, який у свій час підтримав більшовиків, їхня влада була чужою, ворожою.)

Чому саме Максим, син Корнія і Марії, стає заповзятим прихильником нової влади? (Відповідь знаходимо в тексті роману: «Максим, єдиний із сім'ї, не любив землі, не любив і праці. "Зробити якусь капость... О, на це Максим — чорний майстер». Ще юнаком він знав тільки «вечорниці, гульню та карти», а роботу на своєму полі називав «службою батькові». Залишивши дім, «пішов шукати легкого хліба» до міста і там влаштувався лакеєм. «Виродком вдався, — скаже Корній про сина.— Нічого у нього святого». Пізніше повторить слова чоловіка й Марія, назвавши врешті сина ворогом.)

Чому ж не протистояв український селянин більшовицькому злу? (Будучи споконвічно пов'язаним із землею, український селянин дбав тільки про можливість мати її. І «щетинився, набирався люті, розправляв пазури» лише тоді, коли під загрозою опинялася основа його буття — земля. Борючись за землю, за своє право працювати на цій землі, він не розумів, що вільна праця вільної людини можлива лише у власній державі. Про власну і справедливу державу та свої права в ній він не думав. Бо й про Україну не знав. І в цьому його велика трагедія. І таких у селі переважна більшість. Відсутність національної свідомості й гідності в українського селянина — друга причина перемоги більшовиків. Нарешті, третя: помилки українських політиків від Центральної Ради до Директорії. )

Прокоментуйте картини колективного господарювання більшовиків (цитати: як хліб прів у церкві під час масового голоду, як голодні селяни хоронили хліб, про те, що люди самі винні в тому, що настав голод).

Які епізоди відображають гірку і жахливу правду про голодомор? (як сусід вбиває сусіда за гнилу бараболину, як вмирає немовля від хлібця, зробленого з тирси, як мруть люди, села).



Вчитель:

У «Книзі про хліб» зло торжествує, перемагає. Зник рід Корнія, зник рід Марії, і прийшов день останній у хроніці одного життя: «Довго виривалася з життя Марія. Перетинається окремо кожний нерв... Плющаться і грузнуть очі, холонуть засохлі уста, западають груди, серце робить останній удар...».



Питання:

Рід Марії гине. Чи є роман У.Самчука, на вашу думку, песимістичним? (Ні, бо наприкінці твору Гнат виголошує цінну промову перед односельцями, які ще залишилися живими. Але його промова адресована була не їм, а нам, «прийдучим вікам»: «Слово моє не для вас. Слово моє для мертвих і ненароджених. Слово моє прийдучим вікам. Затямте, ви, сини і дочки великої землі... Затямте, гнані, принижені, затямте, витравлювані голодом, мором!.. Нема кінця нашому життю. Горе тобі, зневірений, горе тобі, виречений самого себе!.. Кажу зам правду велику: краще буде Содомові й Гоморрі в день страшного суду, ніж вам, що відреклися й плюнули на матір свою!..»).

Страх гріха тримав мораль народу, який жив великою мудрістю: людина чинить зло, а Бог карає. Порушення релігійних канонів не веде до добра. Доведіть, що поняття гріха і неминучості спокути за нього – одна з основ буття української людини (на прикладі життя Марії, Гната, Корнія, Максима).
Підсумок:

Отже, проаналізувавши образи, ми мали можливість переконатися:

Сила життя, сила любові і волі втілені в образі Марії. Цільність характеру, національна самобутність цієї жінки дають змогу вважати, що вона – це уособлення самої України – нескореної, багатостраждальної і невмирущої.

Такі люди як Гнат були совістю народу, бо увібрали найкращі його риси – працьовитість, людяність, чесність. Вони вміли любити, страждати і тому вміли прощати. Саме його вустами звертається автор до прийдешніх поколінь, висловлюючи надію на краще майбутнє для свого багатостраждального народу.

В образі Корнія втілено типові риси селянина-трудівника, що все життя знав твердо: сенс життя у праці, у родині, у дітях.. Він любить землю і пишається тим, що він справжній хазяїн на землі. Пройшовши через легковажність молодості і зневіру, він поступово відновив у собі вікову мораль своїх предків, що так само ростили хліб, народжували дітей, щоб увіковічити життя цілого народу на своїй землі. Без пишномовних слів про Україну він любив її і працював для себе, для своєї сім'ї, для людей.

Не випадково постають за асоціацією біблійні образи Каїна та Авеля, коли говоримо про Максима та Лавріна. Але ці образи символічні ще й з погляду історії. Лаврін – втілення українського патріотизму – був підступно переможений брутальною силою Максима, позбавленого моральних застав, виплеканих його народом протягом довгих століть славетної історії. Автор запрошує читача до роздумів над долею України, над її історичним вибором, змальовуючи яскраві образи Максима і Лавріна.


Слово вчителя:

Переходимо до останнього питання плану. З’ясуємо та проаналізуємо проблеми, які порушують у творі.

Проблеми:


    • батьки і діти;

    • любов та сімейне щастя;

    • мораль;

    • достаток і праця на землі;

    • мова;

    • солдатчина;

    • духовність і віра в Бога;

    • геноцид і репресії;

    • влада;

    • національна свідомість та гідність;

    • голод;

    • добро і зло.



V. Рефлексія

На занятті я:



  • дізнався (лася)…

  • зрозумів (ла)…

  • найбільші труднощі відчув (ла)…

  • навчився (лася)… .


VІ. Підсумки уроку

Заключне слово вчителя

Роман «Марія» є справжньою знахідкою в історії України. Хоч сторінки роману чорні, як всесвіт, та сповнені болем, сповнені нездійсненими мріями мільйонів людей, сповнені відчаєм, заляпані кров’ю та віють холодом смерті – це є правда, це є те, що не можна взяти і викинути, забути. Це ті чорні сторінки нашої історії, які повинен знати кожен українець. Знати правду, а не «архівні» сухі листки статистики…

Гинула від голоду нація: чоловіки господарі землі, жінки — берегині сімейного затишку, діти – майбутнє народу. Зникли носії народник традицій, порвалася розумно виплетена предками основа життя. Є над чим замислитися нам, читачам...

VІІ.Завдання додому

Паспорт до роману Уласа Самчука «Марія»

1. Автор_____________________________________________________________

2. Жанр_____________________________________________________________

3. Тема:_____________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Ідея:____________________________________________________________________
5. Особливості композиції:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Персонажі твору:__________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 7.Проблематика:____________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Дослідити «Якого значення набуває образ Марії в романі»?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка