Невідкладна допомога при комах
Скачати 104.64 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір104.64 Kb.

Невідкладна допомога при комахКома - стан різко вираженого гальмування вищої нервової діяльності, що проявляється глибокою втратою свідомості, порушенням чутливості, рефлексів та відсутністю реакції хворого на звукові, світлові та інші подразники.
Недиференційовані коми - І етап (догоспітальна терапія)

Незважаючи на необхідність обовязкової госпіталізації, невідкладна терапія при комах у всіх випадках повинна бути розпочата негайно!

Вимога дотримання “правила трьох катетерів” при веденні ком на догоспітальному етапі не є категоричною:  • при коматозному стані лікарські засоби вводяться тільки парентерально і переважно в/в; обовязковим є введення катетера в периферичну вену;

  • катетеризація сечового міхура повинна здійснюватися за показаннями;

  • введення при комі шлункового зонда при збереженому блювотному рефлексі без попередньої інтубації трахеї може призвести до аспірації шлункового вмісту.


Диференційовані коми - ІІ етап (госпітальна терапія)
А. Коми при ендокринних захворюваннях

І. Кетоацидотична кома

Кетоацидотична кома розвивається в результаті різкої декомпенсації хворих на інсулінзалежний цукровий діабет. Сприяють розвитку коми стресові стани, при яких потреба в інсуліні зростає, порушення дієти, припинення введення або недостатня доза інсуліну.Провідними факторами розвитку коматозного стану є гіперглікемія, яка призводить до гіперосмолярності і дегідратації, кетоацидоз та порушення водно-електролітного обміну.

Клініка. Привертають увагу запах ацетону в повітрі, диспное - дихання Куссмауля, загострені риси обличчя, іноді з рубеозом на щоках, знижений тонус очних яблук, сухий язик, обкладений коричневим нашаруванням. Пульс частий, слабкого наповнення, АТ падає. У крові: гіперглікемія (20-35 ммоль/л); у сечі – глюкозурія, кетонурія.

Лікування зводиться до ліквідації дефіциту інсуліну, регідратації, ліквідації кетоацидозу, симптоматичного лікування.


  • Реополіглюкін 400 мл в/в краплинно

  • Гідрокортизон 50-100 мг в/в

  • ДОКСА 0,5% - 0,3-0,5 мл в/м
  • Сечогінні осмотичної дії, петлеві діуретики (манітол, сечовина, лазикс)

  • Кортикостероїди: гідрокортизон в/в до 400 мг

Сечогінні осмотичної дії (20%-ний розчин манітолу 500 мл впродовж 20-30хв, відтак 4 мл -1%-ного розчину фуросеміду в/в)

ІІ. Гіперосмолярна кома

Гіперосмолярна кома трапляється в 0,23% осіб, хворих на інсулінзалежний цукровий діабет. Виникненню коми сприяють стани, що супроводжуються дегідратацією (опіки, блювання, діарея, діуретики).Клініка розвивається поступово. Впродовж кількох днів у пацієнтів спостерігається поліурія, полідипсія. Клінічна картина схожа на кетоацидотичну кому, проте, оскільки кетоацидоз не розвивається, то відсутні запах ацетону, дихання Куссмауля, кетонурія. Глюкоза крові більше 40 ммоль/л, глюкозурія.

Лікування зводиться до регідратації, усунення гіперосмолярності та причинних факторів, симптоматичного лікування.


глюкоза крові <13 ммоль/л


цукор в крові >13 ммоль/л2-3%-ний розчин глюкози в/в замість натрію хлориду


Продовжують введення гіпото-

нічного розчину натрію хлоридуГлюкоза крові >13 ммоль/л


ІІІ. Лактацидемічна кома

Лактацидемічна кома трапляється рідко, проте летальність сягає 70%. Виникає внаслідок метаболічного ацидозу, спричиненого накопиченням в організмі молочної кислоти, в осіб літнього віку із супутніми захворюваннями легень, серця, печінки, нирок, крові. Сприяють виникненню коми великі дози бігуанідів, крововтрата, хронічний алкоголізм.Клініка. Поряд із пригніченням свідомості провідним синдромом є серцево-судинна недостатність; настає блювання, розвивається колапс, неврологічна симптоматика, дихання Куссмауля. Кетоацидоз відсутній; цукор крові підвищується помірно, характерний високий рівень лактату.

Лікування спрямоване на ліквідацію лактатацидозу, регуляцію рівня глюкози крові, симптоматичне лікування.

ІV. Гіпоглікемічна кома

Гіпоглікемічна кома розвивається у хворих на цукровий діабет при передозуванні інсуліну або рідше сульфаніламідних препаратів на фоні недостатнього споживання вуглеводів з їжею.Клініка. Кома може розвиватися раптово, часто їй передує гіпоглікемічний стан, який проявляється відчуттям голоду, онімінням язика, губ, двоїнням в очах, пітливістю, емоційним збудженням, тремтінням кінцівок.

Лікування спрямоване на ліквідацію гіпоглікемії, регуляцію рівня глюкози крові, симптоматичне лікування.


У сумнівних випадках, коли важко віддиференціювати гіпоглікемічну кому від діабетичної, необхідно пробно ввести 20-30 мл 40%-ної глюкози. При гіпоглікемічній комі хворий опритомніє, а при діабетичній комі його стан не зміниться.V. Наднирникова (аддисонічна) криза

Наднирникова криза розвивається при різкій відміні глюкокортикоїдів (частіше трапляється в практиці терапевта), а також у хворих на хворобу Аддисона під впливом провокуючих чинників та при неадекватній замісній терапії.Клініка характеризується наростанням усіх синдромів хвороби Аддисона: артеріальної гіпотонії, адинамії, диспепсії, гіперпігментації.

Лікування включає гормонозамісну терапію, регідратацію, етіотропну та симптоматичну терапію.

В. Коми, зумовлені втратою електролітів, води
Хлоргідропенічна (хлоропривна) кома - стан, який розвивається в результаті тяжких порушень водно-електролітного балансу при значній і тривалій втраті організмом води і солей, у першу чергу хлору і натрію.

Клініка. Комі передує багаторазове блювання, пронос, слабкість, спрага, головний біль. У період коми виявляється значне зниження маси тіла, зниження тургору шкіри. Шкіра і слизові оболонки сухі, риси обличчя загострені, очні яблука запалі.

Лікування спрямоване на відновлення водно-електролітного балансу, симптоматичне лікування.С. Коми, зумовлені інтоксикацією

Уремічна кома розвивається при нирковій недостатності (уремія, хронічний гломерулонефрит) поступово.

Клініка. У ранньому періоді хворі скаржаться на головний біль, зниження зору, свербіж, нудоту, блювання, спостерігаються сонливість, голосне дихання. У повітрі - запах сечовини. У період коми шкіра бліда, суха, набряки на обличчі та кінцівках, точкові крововиливи, патологічне дихання, АТ підвищений.

Лабораторні дані. Анемія, у крові підвищений вміст сечовини, креатиніну, гіпокальціємія; у сечі - альбумінурія, циліндрурія, гематурія, низька питома вага (менше1005).

Лікування спрямоване на відновлення водно-електролітного балансу (попередньо встановивши вид коми), симптоматичне лікування.Печінкова комагостра дистрофія печінки, портосистемна енцефалопатія –порушення свідомості, яке пов’язане з глибоким пригніченням функції печінки.

Критерії діагностикиВиникає при гострому вірусному, токсичному, медикаментозному гепатитах, при цирозі печінки

Гострий початок

Короткий і вкрай тяжкий перебіг (від декількох годин до декількох діб)Діагностика стадій печінкової енцефалопатії

Стадія

Свідомість

Мислення

Поведінка

Неврологічні симптоми

І

Порушення ритму сну -неспання, сонливість або безсоння

Незначні помилки при рахуванні, неуважність

Підвищена дратівливість, ейфорія або депресія

Дрібний тремор, порушення координації

при виконанні точних рухівІІ

Уповільнена реакція, патологічна сонливість (летаргія)

Дезорієнтація в часі, грубі помилки при рахуванні. Ретроградна амнезія

Неадекватна поведінка, гнів, апатія

Хлопаючий тремор, порушення мови, гіперрефлексія, атаксія

ІІІ

Сплутаність свідомості, сопор

Дезорієнтація в просторі, амнезія

Паранояльне маячення

Гіперрефлексія, ністагм, пірамідна симптоматика

ІV

Свідомість відсутня, ступор

Відсутня

Відсутня


Кома, опістотонус, зіниці розширені

Принципи лікування:


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка