Око. Вади зору. Окуляри
Скачати 209.73 Kb.
Дата конвертації17.04.2016
Розмір209.73 Kb.
Тема: Око. Вади зору. Окуляри.
Мета:

 • Сформувати поняття про око ,як про оптичну систему;

 • Ознайомити з вадами зору та способами їх виправлення;

 • Розвивати навички працювати з науково-популярною літературою та комп’ютером, використовувати ресурси мережі інтернет;

 • Сприяти екологічному вихованню учнів;

 • Розвивати цікавість до фізики як науки;

 • Підкреслити зв'язок фізики з мистецтвом;

 • Формувати вміння працювати в групах.


Тип і модель уроку:

урок вивчення нового матеріалу з елементами проектної технології та самостійної дослідницької роботи, інформаційно-пошуковий, колективний (участь приймають всі, ділячись на групи).


Обладнання:

Комп’ютер, проектор,екран,презентації «Доповнення» , «Ілюзії», «Зір двома очима», «Кольоровий зір», відеокліп із записами «Эти глаза напротив», «Очи черные»,репродукції відомих ікон.


Хід уроку
I. Оргмомент.
Тема. Мета уроку. Привітання.

За епіграф уроку доцільно взяти слова російського поета В.Брюсова:

«В усі часи жила надія -

Розкрити всі таємниці природи»

Сьогодні ми з вами спробуємо відкрити завісу над таємницею зору. Отже відкрийте зошити і запишіть тему уроку: «Око. Вади зору. Окуляри.»
II. Актуалізація опорних знань.
90% інформації про навколишній світ ми отримуємо за допомогою зору. Для того, щоб зрозуміти як працюють наші органи зору-очі, необхідні знання про лінзи.

1) Фронтальне опитування.

- Що таке лінза?

- Які види лінз ви знаєте?

- Чому випуклу лінзу називають збиральною?

- Як по зовнішньому вигляду відрізнити збиральну лінзу від розсіювальної?

- Яка із лінз збиральна, а яка розсіювальна?(демонстрація лінз)

- Що називають фокусом лінзи?

Скільки фокусів має лінза? • Що таке фокусна відстань?

 • Чому фокус розсіювальної лінзи називається уявним?

 • Яку величину називають оптичною силою лінзи?Запишіть формулу.

 • Оптичну силу якої лінзи приймають за одиницю?

 • Чим відрізняються одна від одної лінзи оптична сила яких становить +2дптр і -2 дптр?

 • Яка їх фокусна відстань?

2) В цей час біля дошки працюють 4 учні:

1,2 . Знайти побудовою зображення відрізка АВ в лінзі. Охарактеризувати зображення.


3.Розв’язати задачу:

На якій відстані від збиральної лінзи з фокусною відстанню 20 см отримають зображення предмета,якщо сам предмет розміщений від лінзи на відстані 15 см?


4. На малюнку показано головну оптичну вісь тонкої лінзи МN , світну точку А та її зображення А1. Знайдіть побудовою положення оптичного центра лінзи та її головних фокусів. Визначте також тип лінзи (збиральна чи розсіювальна) і тип зображення(дійсне чи уявне).
III. Пояснення нового матеріалу.
Презентація.


Емоційний настрій

А зараз….
Записи «Эти глаза напротив», «Очи черные» які супроводжуються відеофільмом.


 • Що поєднує ці два твори?В обох випадках оспівуються очі. Ще з глибокої давнини очі символізували суть життя, їх вважали амулетами і оберегами. Стародавні греки малювали красиві видовжені очі на носі своїх кораблів, а єгиптяни на пірамідах зображали все видюще око Бога Ра.

А скільки хвилюючих слів поети всіх часів і народів говорили про очі чорні, зелені, блакитні, карі…

Скільки митців намагалися передати їх чарівність!...

Очі – дзеркало душі. Нікого не залишають байдужими очі, якими дивляться на нас лики святих з образів. Здається, вони пронизують нас наскрізь, заглядають у найпотаємніші закутки нашої душі…

При спілкуванні ми прагнемо бачити очі співрозмовника, завжди мимоволі ловимо його погляд. Адже це так?

Але сьогодні ми поговоримо про очі з точки зору фізики.Пояснення нового матеріалу.

Про будову ока нам розповість майбутній професор медицини….


1.Повідомлення учня.1 c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\clip_image2.jpg

Для людини найважливішим органом чуттів є око, яке з фізичної точки зору є оптичною системою.

Око складається власне з ока (очне яблуко) та допоміжних органів: верхні та нижні повіки, вії, м’язи, що рухають оком, органи, що виробляють сльози.c:\documents and settings\администратор\рабочий стол\clip_image002.jpg


- … на екрані буде показувати частини очного яблука, а ви знаходьте їх на своїй схемі .

Очне яблуко розташоване в глазниці черепа й нерухоме завдяки м’язам, які регулюють його положення.

Зовні око покрите білою оболонкою – склерою – вона захищає від механічних ушкоджень і допомагає зберігати форму. Склера - непрозора зовнішня оболонка очного яблука, що переходить в передній частині очного яблука в прозору рогівку. До склери кріпляться шість окорухових м'язів. У ній знаходиться невелика кількість нервових закінчень і судин.

Рогівка - прозора оболонка, що покриває передню частину ока. У ній відсутні кровоносні судини, вона має велику заломлюючу силу. Входить в оптичну систему ока. Рогівка межує з непрозорою зовнішньою оболонкою ока - склерою. Передня камера ока - це простір між рогівкою і райдужкою. Вона заповнена внутрішньоочною рідиною.

Райдужка - за формою схожа на круг з отвором всередині (зіницею). Райдужка складається з м'язів, при скороченні і розслабленні яких розміри зіниці змінюються. Вона входить в судинну оболонку ока. Виконує ту ж функцію, що діафрагма у фотоапараті, регулюючи світловий потік. Окрім судин,в райдужку входить велика кількість пігментних клітин,в залежності від їх наповнення та глибини залягання райдужна оболонка має різний колір.

Зіниця - отвір в райдужці ока. Його розміри звичайно залежать від рівня освітленості. Чим більше світла, тим менше зіниця.

Кришталик - "природна лінза" ока. Він прозорий, еластичний - може змінювати свою форму, майже миттєво "наводячи фокус", за рахунок чого людина бачить добре і поблизу, і вдалині. Розташований в капсулі, утримується війковим пояском. Кришталик, як і рогівка, входить в оптичну систему ока.

Склоподібне тіло - желеподібна прозора субстанція, розташована в задньому відділі ока. Склоподібне тіло підтримує форму очного яблука, бере участь у внутрішньоочну обміні речовин. Входить в оптичну систему ока.

Сітківка - складається з фоторецепторів (вони чутливі до світла) і нервових клітин. Клітини-рецептори, розташовані в сітківці, поділяються на два види: колбочки і палички. У цих клітинах, що виробляють фермент родопсину, відбувається перетворення енергії світла (фотонів) в електричну енергію нервової тканини, тобто фотохімічна реакція. Палички володіють високою світлочутливістю і дозволяють бачити при поганому освітленні, також вони відповідають за периферійний зір. Колбочки, навпаки, вимагають для своєї роботи більшої кількості світла, але саме вони дозволяють розгледіти дрібні деталі (відповідають за центральний зір), дають можливість розрізняти кольори.

Найбільше скупчення рецепторів знаходиться в центральній ямці (жовта пляма), що відповідає за найвищу гостроту зору. Жовта пляма розташована якраз навпроти зіниці.

Сітківка прилягає до судинної оболонки, але на багатьох ділянках нещільно. Саме тут вона і має тенденцію відшаровуватися при різних захворюваннях сітківки.

Місце,де зоровий нерв входить в око,не сприймає світло,тому воно називається сліпа пляма.

Зображення предмета утворюється на сітківці.

-Дякую, сідайте.

-Увага на екран.

-Зараз ми доповнимо інформацію про будову і функції ока.

Звернемося до фізики. Як вже прозвучало: кришталик - "природна лінза" ока. Згадаймо, що ми знаємо про лінзи, та їх характеристики? Оптичну силу лінзи?-Пригадаємо, як утворюється зображення предмета в лінзі.

- Побудуємо зображення предмета, утвореного збиральною лінзою та розташованого за подвійним фокусом лінзи.

-Охарактеризуйте це зображення (зображення дійсне, перевернуте, зменшене).

А тепер давайте подивимось, що відбувається при проходженні променів через око людини.Промені світла від предмета, заломлюючись на кордоні повітря-рогівка, проходять через прозору рідину,далі через кришталик (лінзу зі змінною оптичною силою), скловидне тіло і створюють зображення на сітківці

Зображення на сітківці буде дійсним, перевернутим, зменшеним. Те, що ми все-таки бачимо зображення таким, яким воно є насправді, заслуга нервових центрів кори головного мозку.Річ у тім,що мозок миттєво «перевертає» це зображення і воно сприймається як пряме.

Рогівка, прозора рідина, кришталик та склоподібне тіло утворюють оптичну систему ока, оптичний центр якої розташований на відстані близько 5 мм від роговиці. При розслабленому очному м'язу оптична сила ока приблизно дорівнює 59 дптр, при максимальній напрузі м'яза - 70 дптр.

Дуже часто око людини порівнюють із фотоапаратом. Роль кришталика відіграє об'єктив. Сітківка є аналогом фотоплівки. Як і в оці, на плівці утворюється дійсне, перевернуте, зменшене зображення. Ще Гельмгольц вважав, що моделлю ока є фотокамера. Око пропускає світло через рогову оболонку і зіницю, а фотоапарат через отвір об'єктиву і діафрагму. Фіксується зображення на чутливій зоні-сітківці, а в фотоапараті на світлочутливої фотоплівці. Кришталик і об'єктив можуть фокусуватися на різну відстань. Але на цьому схожість закінчується

Око виділяє з оточення тільки певний об'єкт, який зацікавив вас найбільше. Тим часом фотоапарат зафіксує однаково точно і всі численні деталі.
Кришталик
Очі самі пристосовуються, фокусують предмети, віддалені на різні відстані. Неважко зрозуміти, що фотокамера передає зображення, сфокусоване тільки на певній відстані.

Повне співпадання принципу дії фотоапарата й ока спостерігається у птахів, плазунів. Бо в них кришталик ока, як і об'єктив фотоапарата, може рухатись відносно сітківки. У людей і ссавців при зміні відстані предмета від кришталика змінюється кривизна сфери кришталика, що призводить до зміни його фокуса. Це дає змогу кришталику залишатись у фіксованому місці, а не змінювати свою відстань до сітківки.

Цю здатність ока рефлекторно змінювати свою фокусну відстань, щоби пристосуватись до чіткого бачення предметів, які перебувають на різній відстані, називають акомодацією.

Коли ми дивимось удалечінь, предмети, розташовані на близькій відстані, здаються нечіткими. Якщо ж розглядати близькі предмети, то нечітко видно віддалені. Люди та ссавці завдяки здатності кришталика змінювати свою кривизну, тобто маючи акомодацію, можуть чітко розрізняти предмети, розташовані на різній відстані від ока.

Точніший спосіб оцінювання відстані ґрунтується на так званому «бінокулярному зорові»,тобто зорові двома очима. Річ у тім,що очі-ліве та праве-бачать предмети трохи по-різному,оскільки дивляться на них з різних точок.

-Намалюйте на аркуші паперу круг і подивіться на нього, поперемінно закриваючи то праве, то ліве око. Що відбувається з зображенням?

- ви побачите, що зображення буде "стрибати" то в один, то в інший бік від уявної середньої лінії.

Причина в тому, що кожне око сприймає зображення самостійно і за своїм власним нервовим стовбуром направляє в мозок. Там зображення, отримані обома очима, поєднуються, зіставляються - так і виникає "узагальнений" образ того, що бачать обидва ока. Для наявності бінокулярного зору, необхідно щоб зорові поля обох очей перекривались.


Презентація учня.2

Зір двома очима

Зір тварин століттями підлаштовувався під потреби виду. Так, кішки майже не розрізняють кольори, для їхнього способу життя куди важливіше "нічний зір", саме тому їх зіниця здатна розширюватися до 14 міліметрів (у людини тільки до 8). Бджоли не помічають червоний колір і не запилюють червоні квіти. Яструби бачать ультрафіолетове світло, яка допомагає їм вистежувати здобич. Собаки добре бачать або на віддалі від себе, або прямо перед собою, третього не дано 1220456462-2


Нормальний зір здійснюється двома очима (бінокулярний зір)

Відомо, що при розгляданні предметів лівим і правим оком ми бачимо неоднаково. Зображення предмета на сітківці при зорі різними очима показано на малюнку .

Образи, видимі правим оком, включають праві частини предмета, а лівим - ліві.

Зір двома очима полегшує сприйняття простору,допомагає відчувати рельєфні зображення предметів, бачити глибину і визначати відстань предмета від ока, дає уявлення про форму, обсяг розглянутого предмета.


obezyana15
Для багатьох тварин вміння точно орієнтуватися в просторі з допомогою зору дуже важливо. По-перше, це важливо для деревних жителів. Щоб стрибнути з гілки на гілку, потрібно абсолютно точно оцінити відстань між ними.

Якщо подивиться на мавп: у всіх них очі спрямовані вперед. І як же вони "літають" у кронах дерев, Рухи їх настільки точні, що здається, ніби їх руки самі чіпляються за опору.

Подивіться на кішку або собаку: адже вони дивляться вам прямо "в очі"! І дійсно, у всіх хижих звірів зр бінокулярний.


Людина також має бінокулярний зір.

слева для сравнения показаны зоны бинокулярного зрения (там, где два оранжевых полукруга перекрываются) для животных, глаза которых расположены по бокам головы либо смотрят вперёд. справа: обзор животных, способных к

4

У хижик птахів очі зміщені вперед. У сов очі дивляться зовсім строго вперед і кут бінокулярного зору у них досягає 80 градусів.

Обидва ока рухаються незалежно, тому поля зору можуть розходитися і сходитися, перекриваючись сильніше за бажанням птиці.

Сови добре бачать вдень, але у них більше паличок, ніж колбочок, тому кольоровий зір у них не дуже хороший.

У птахів різного способу життя є специфічні адаптації.

1) У морських птахів та птахів відкритих рівнин є гребені на сітківці за якими вони встановлюють горизонт як орієнтир.

2) У птахів, що полюють під водою, дві точки фокусування на сітківці. Око змінює свою кривизну під тиском води і фокус зміщується (фокус з більшою мірою визначається склери, ніж кришталиком).

3) У денних хижих птахів, зимородків, ластівок по дві жовті плями (місць на сітківці з найвищою концентрацією колбочок): для прямого і бокового огляду.

4) Жовта пляма сама може мати форму лінзи, у результаті око володіє двома лінзами.

5) Фільтри з жирових крапельок в колбочки, що дозволяють підвищувати чутливість до певних ділянок спектра. Так буревісники можуть "включити" червоний фільтр для відсіювання синіх променів, що дозволяє їм легше помічати невеликі предмети в / на поверхні води.

6) Довгі пір'ячко-вії у птахів-носорогів і виступи орбіт у орлів (характерна "брову") дають тінь на очі, захищаючи від сонця і засліплення.

Але й очі, що дивляться вбік, - річ теж дуже корисна. Деяким звірам такий спосіб "взірання" на навколишній світ настільки підходить, що вони зовсім не прагнуть зробити свій зір бінокулярним. Навпаки, за рахунок різних хитрувань їм вдається вдосконалити свій бічний зір так, що стає можливим бачити не лише те, що робиться збоку, але хоча б трошки і те, що позаду. А це, мабуть, буває не менш важливо, ніж бачити перед собою. Бо звірі ці - травоїдні, їм самою природою визначено бути переслідуваними жертвами. Риби, комахи, рептилії, птахи, кролики і коні проводять своє життя на відкритих просторах (рівнини, поля), тобто там, де необхідно бачення всього, що відбувається навколо - панорамний зір. І саме цьому сприяє їх бічне розташування очей.

Очі дуже багатьох тварин розташовані з боків голови, що дозволяє їм бачити все як попереду, так і позаду себе.).


слева для сравнения показаны зоны бинокулярного зрения (там, где два оранжевых полукруга перекрываются) для животных, глаза которых расположены по бокам головы либо смотрят вперёд. справа: обзор животных, способных к слева для сравнения показаны зоны бинокулярного зрения (там, где два оранжевых полукруга перекрываются) для животных, глаза которых расположены по бокам головы либо смотрят вперёд. справа: обзор животных, способных к
Зліва для порівняння показані зони бінокулярного зору (там, де два помаранчеві півкола перекриваються) для тварин, очі яких розташовані з боків голови або дивляться вперед. Праворуч: огляд тварин, здатних до "рентгенівському зору" вглиб середовища, при різному положенні очей.
belka2zayac3слева для сравнения показаны зоны бинокулярного зрения (там, где два оранжевых полукруга перекрываются) для животных, глаза которых расположены по бокам головы либо смотрят вперёд. справа: обзор животных, способных к
Мешканець степових просторів заєць-русак - любитель побігати наввипередки з собаками, правда, частіше за все не по своїй волі. ".

Ось тут-то і пригоджуются зайцеві його сидячі з боків голови великі очі: завдяки такому їх розташуванню довговухий звір може хоч трохи, але все-таки бачити те, що відбувається у нього за спиною. Адже це тільки для запеклого мисливця заливистим гавкіт собак, що підносять зайця з лежаняі і азартно ганяють його по колу на вірний постріл, звучить як радісна музика. Але уявіть собі, що має відчувати в цей час довговухе звірятко, над яким навис десяток оскалених пащ: для нього ця "музика", скоріше, нагадує похоронний марш ... На жаль, при такій божевільній "гонці на виживання" інший раз відбуваються "накладки" через відсутність "переднього зору". Ведений самим лише почуттям - жахом, косий мчить, не розбираючи шляху, і буває, що натикається на яке-небудь дерево.

Якщо взяти ту ж білку: у неї очі також направлені в сторони, так що бінокулярного зору немає. Ми бачимо зону бінокулярного зору (там, де два помаранчеві півкола перекриваються) для тварин, очі яких розташовані по боках голови

Розташовані по боках голови пташині очі мають майже або повністю круговий огляд. На великій частині зір монокулярний, поля зору обох очей перетинаються попереду градусів на 30. Іноді ще й позаду(вальдшнеп).

-Перед доповіддю….ми говорили, що люди та ссавці завдяки здатності кришталика змінювати свою кривизну, тобто маючи акомодацію, можуть чітко розрізняти предмети, розташовані на різній відстані від ока.

З віком кришталик утрачає свою еластичність, і акомодаційна здатність ока зменшується.

Щоб око якомога довше мало здатність акомодації, треба робити зорову гімнастику. Точно так, як ви робите ранкову гімнастику для підвищення тонусу організму, робіть вправи для очей. Прокинувшись уранці, затримайтесь на дві хвилини в ліжку. «Напишіть» очима всі цифри або десять букв абетки в повітрі. Якщо цю процедуру пророблювати постійно, усі шість м'язів, чотири прямих і два косих, а також війковий м'яз будуть довше підтримувати еластичність кришталика ваших очей. Давайте протягом однієї хвилини проробимо цю вправу зараз.

У ока існує відстань найкращого зору, тобто відстань від предмета до ока, при якому найзручніше (без надмірного напруження) розглядати деталі предмета (наприклад, читати дрібний текст). Це відстань у нормального ока умовно вважають рівним 25 см.
У нормального ока зображення близьких і віддалених предметів завжди попадають на дно очного яблука на сітківку(так звану жовту пляму) завдяки тому,що при зміні погляду на більш віддалений предмет м,язи кришталика змінюють його форму (значить і фокусну відстань) так,щоб зображення знову було на сітківці на жовтій плямі.При порушенні зору зображення віддалених предметів у разі ненапруженого ока можуть виявитися або перед сітківкою (короткозорість), або за сітківкою (далекозорість) Відстань найкращого зору у короткозорого ока менше, а у далекозорого більше, ніж у нормального ока.
-Який спосіб на ваш погляд існує для виправлення дефектів зору?

Для виправлення дефекту зору служать окуляри. Для далекозорого ока необхідні окуляри з позитивною оптичної силою (збиральні лінзи), для короткозорого - з негативною оптичною силою (розсіювальні лінзи).

Для спостереження віддалених предметів оптична сила лінз повинна бути такою, щоб паралельні пучки фокусувалися на сітківці ока. Око повинно бачити через окуляри уявне пряме зображення віддаленого предмета, що знаходиться в далекій точці акомодації даного ока. Якщо, наприклад, далека точка акомодації короткозорого ока знаходиться на відстані 80 см, то застосовуючи формулу тонкої лінзи отримаємо:

d = ∞, f = -0,8 м, отже, дптр.


IV.Первинне закріплення знань.
1.А зараз ми з вами пограємо в гру «Вірю-не вірю».

Я буду зачитувати правильні і неправильні твердження.Якщо згодні вірити,то піднімайте зелені картки,якщо не згодні-не вірите-червоні.На прохання відповідь аргументується.

- Рогівка, прозора рідина, кришталик та склоподібне тіло утворюють оптичну систему ока.

- Зіниця - отвір в райдужці ока.

- Чим більше світла, тим більша зіниця.

-. Зображення предмета на сітківці ока являється дійсним, перевернутим, збільшеним .

-Здатність ока рефлекторно змінювати свою фокусну відстань, щоб пристосуватись до чіткого бачення предметів, які перебувають на різній відстані, називають акомодацією.

- При нормальному зорові зображення віддалених предметів у разі ненапруженого ока опиняються на сітківці,

-У далекозорого ока вони опиняються перед сітківкою.

-Для виправлення вад зору необхідні ласти.

-Короткозорій людині необхідні окуляри з розсіювальними лінзами.

- Відстань найкращого зору у нормального ока умовно вважають рівною 25 см.

-Далекозорій людині необхідні окуляри зі збиральними лінзами.
V. Закріплення знань-завдання.
Завдання першій групі.

Приготуйте повідомлення на тему: "Як допомогти мавпі".

Для цього:

згадайте байку Крилова "Мавпа й окуляри";

визначте, який дефект зору придбала мавпа до старості і підберіть їй окуляри для правильної корекції зору.

Мартышка к старости слаба глазами стала;glaz01

А у людей она слыхала,

Что это зло еще не так большой руки:

Лишь стоит завести Очки.


Завдання другій групі. Використовуючи схему, розповісти про анатомічну будову ока. Відновити записи на схемі будови ока людини.

потім

Завдання третій групі. Прочитайте текст і сформулюйте правила гігієни зору. Дайте їм обгрунтування.

У деяких людей виникають порушення зору. Якщо ж виконувати нескладні правила, то можна їм запобігти.

Дуже шкідливо тримати книги і зошити на відстані ближче 30 сантиметрів від очей. Коли ми розглядаємо предмети на близькій відстані, м'язовий апарат ока напружується, змінюється кривизна кришталика, виникає швидке стомлення і погіршення зорового сприйняття. При постійному поганому освітленні і неправильної посадці виробляється звичка розглядати все поблизу. В результаті розвивається короткозорість.

Перебування на природі, де забезпечений великий кругозір - прекрасний відпочинок для очей.

Для нормальної роботи очей важливо гарне освітлення. Стіл для занять потрібно ставити так, щоб світло падало зліва. на зошит чи на книжку, а очі були в тіні. Чергуйте зорову працю з відпочинком: через кожні 40-45 хв роботи 10 хв відпочивайте.

Щоб зберегти нормальний зір, треба насамперед нормально харчуватися, частіше перебувати на свіжому повітрі, робити фізичні вправи. Денне світло повинно вільно потрапляти в кімнату через чисте віконне скло. Підвіконня не варто заставляти високими квітами. Увечері користуйтесь лампами потужністю 60-100 Вт з абажуром, що розсіює світло. Книжку або зошит тримайте на відстані 30-35 см від очей.

Не читайте у транспорті! Це дуже шкодить очам, оскільки поштовхи та коливання постійно змінюють відстань від книжки до очей, а кришталик свою кривизну і внаслідок цього виникають вади зору.

Не читайте лежачи! Це призводить до неправильного положення книжки щодо очей.

Телевізор дивіться не більше двох годин на день.

При роботі з комп'ютером дотримуйтесь таких правил: відстань від очей до екрана дисплея повинна бути 50-55 см; зображення на дисплеї відрегульовують так, щоб воно було чітким і контрастним, не дуже яскравим.

Очі слід берегти від травм. Це найчастіша причина помутніння рогівки і сліпоти. Причиною очних травм у дітей часто є витівки, бійки.

Дуже шкідливий вплив на зір надає куріння, вживання спиртних напоїв. Нікотин, алкоголь і різні токсичні речовини можуть викликати важкі ураження зорового нерва і привести до втрати зору.

Бережіть свої очі!
Повідомлення учня 4.

Кольрове сприйняття світу людиною.

Людина бачить кольори найбільш повно при яскравому світлі. Якщо освітлення слабка, весь світ постає в чорних, білих і сірих тонах. Коли зовсім темно, ми поступово «звикаємо до темряви» - сітківка ока підвищує свою чутливість у сотні разів.

Як же наше око сприймає колір? І чи всі кольори ми сприймаємо? Світ різнобарвний, і ми маємо змогу бачити його таким. Кольори ми сприймаємо за допомогою колбочок, які реагують тільки на певну довжину хвилі.

Існує три типи колбочок. Колбочки першого типу реагують переважно на червоний колір, другого - на зелений, третього - на синій. Ці три кольори називають основними. Оптичним змішуванням основних кольорів можна одержати всі кольори спектра та їхні відтінки. Якщо колбочки всіх типів збуджуються водночас та однаково, виникає відчуття білого кольору.

М. Ломоносов був одним із перших, хто в 1757 році, розмірковуючи про природу кольорового зору, назвав число «три». Гіпотеза трикомпонентного кольорового зору майже в сучасному вигляді була сформульована на самому початку ХІХ ст. англійським ученим Т. Юнгом. Але тільки 15-20 років тому наукове провидіння одержало наукове підтвердження. Використовуючи методи мікроспектрофотометрії та мікроелектрофізіології, удалося довести, що в сітківці ока людини та деяких тварин (перші успіхи винахідникам принесла золота рибка: ці досліди почали робити на її сітківці) колбочки містять пігменти з різним кольоровідчуттям і у зв'язку з цим розкладаються на три групи - червоні, сині та зелені. Тому нормальний зір і називається триколірним або трихроматним.

У кожної людини є невеликі відхилення від так званого ідеального колірного зору, чим і пояснюється індивідуальне сприйняття різних кольорів та їх відтінків. Але в деяких людей ці відхилення настільки великі, що є потреба говорити про дефект колірного зору, який називають дальтонізмом. Назва хвороби походить від прізвища англійського вченого Дж. Дальтона, який 1794 року вперше описав це явище. Розрізняють природжений і набутий дальтонізм. Природженим (спадковим), власне дальтонізмом, буває, як правило, розлад сприймання червоного й зеленого кольорів.


Демонстрація. Подивіться на репродукції з картини Джорджоне, зроблені художником із нормальним колірним зором і художником-дальтоніком .
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.
1.Опрацювати 21 п.1, 22 п.1

2.Відповісти на питання:

-Чому «В темноте все кошки серы»?

-Чи може бачити людина-невидимка?


Доповнення.

Ми доволі часто говоримо про обман зору. Омани зору називають оптичними ілюзіями. Але ще філософ Кант сказав з цього приводу: «Почуття не обманюють нас - не тому,що вони завжди правильно міркують, а тому, що вони зовсім не можуть міркувати.»

-Що ж тоді нас обманює при так званих обманах зору?

-В даному випадку розмірковує наш мозок. Це обмани міркуваня, а не почуттів.


Презентація «Ілюзії».

Зоровий апарат(око і мозок) завжди прагнуть знайти лініі,навіть там,де їх немає.Додатки

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.Знайти побудовою зображення відрізка АВ в лінзі. Охарактеризувати зображення.
2.Розві,язати задачу.

На якій відстані від збиральної лінзи з фокусною відстанню 20 см отримають зображення предмета,якщо сам предмет розміщений від лінзи на відстані 15 см?


3.На малюнку показано головну оптичну вісь тонкої лінзи МN , світну точку А та її зображення А1.Знайдіть побудовою положення оптичного центра лінзи та її головних фокусів. Визначте також тип лінзи(збиральна чи розсіювальна) і тип зображення(дійсне чи уявне).
4.Знайти побудовою зображення відрізка АВ в лінзі. Охарактеризувати зображення.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка