Оповідання для читання
Скачати 444.22 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації18.04.2016
Розмір444.22 Kb.
  1   2   3
ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ
ОПОВІДАННЯ ДЛЯ ЧИТАННЯ
Ти живеш на світі, не замислюючись особливо над своєю будовою. Ти — людина. Хлопчик або дівчинка. У тебе, як і в усіх дітей, є прекрасне тіло — голова і живіт, спина і груди, ноги і руки, очі і вуха. Твоє тіло тебе слухається. Захочеш — сядеш, захочеш — встанеш. Захочеш — ляжеш, захочеш — побіжиш.

Ось ти читаєш цю фразу. Твої очі бачать літери, а твоя голова розуміє слова, що їх вони складають, і що означає кожне слово. Твої пальці перегортають сторінки, а твоя спина оперлася на спинку стільця. Але варто мамі покликати тебе, і твої вуха почують її голос, голова збагне, що вона сказала, а рот їй відповість. Потім ти підхопишся із стільця й побіжиш до мами.

Начебто все дуже просто. Але ти, мабуть, не знаєш, яка складна робота відбувається в цей час у твоєму організмі. Не знаєш ти, напевно, й багатьох інших, здавалося б, простих речей. От, наприклад, чому ти весь час вдихаєш і видихаєш повітря і не можеш навіть кількох хвилин пробути не дихаючи? На всі ці запитання є відповіді у цій книжці.

Організм людини складається з органів. Злагодженою роботою органів в організмі людини керує головний і спинний мозок. Будь-який орган є частиною цілого організму і працювати вісі органи можуть тільки разом. Вже понад дві тисячі років існує

приказка «В здоровому тілі — здоровий дух». Люди розуміли, як важливо дбати про своє тіло, завжди було здоровим, міцним і дужим.

А засобів для цього три — режим, фізкультура і загартування.

Вночі, коли ми спимо, наші м'язи розслаблені серце, легені, шлунок працюють у півсили. П'ятнадцять хвилин зарядки допомагають людині перейти від нічного відпочинку до праці. Після кількох вправ кров починає швидше пробігати судинами, суглоби розправляються, сповнюються сили, легені активно вдихають повітря, серце б'ється енергійніше. У людини з'являється гарний, бадьорий настрій, бажання рухатись і працювати.

І ще зваж на таке: чим сильніший і міцніший буде твій організм, тим швидше й краще він впорається з недугами, якщо вони до тебе причепляться. А щоб узагалі менше хворіти, займись, не гаючи часу, загартуванням свого тіла.

Це правильно. Людський організм має прекрасну властивість. Він поступово пристосовується до най-трудніших умов життя.

Згадай, як мерзнуть у тебе руки й ніс на початку зими, коли тільки два-три градуси морозу. А в лютому ти граєшся у сніжки при п'ятнадцятиградусному морозі. І хоч би тобі що! За два зимових місяці ти вже встиг звикнути до холоду. Є у нас люди, яких жартома прозвали моржами. Вони купаються цілий рік: влітку в річці, взимку в ополонці. Вода парує від морозу, а вони плавають серед криги й лише пирхають від задоволення потім обтираються снігом.

Та загартовувати свій організм треба поступово.

Насамперед візьми за правило в будь-яку пору року проводити на вулиці не менше двох-трьох годин щодня. І при цьому не кутайся. Влітку, і взимку роби ранкову зарядку в нижній білизні. Спочатку буде холоднувато, а потім звикнеш. Що менше боятимешся морозу, то швидше загартуєшся.

Лишається з'ясувати останнє питання. Чи вмієш ти відпочивати? Не дивуйся: для того щоб відпочинок пішов на користь, треба навчитися відпочивати правильно. Наш організм побудований так мудро, що краще відпочиває не тоді, коли нічого не робить, а тоді, коли змінює одне навантаження іншим.

Коли людина пише або читає, працюють одні клітини її мозку, а коли бігає на ковзанах — інші. Змінюючи книгу на ковзани, ти даєш відпочинок тим клітинам мозку, які допомагали тобі читати. А змінюючи ковзани на книгу, даєш відпочинок тим, які керували твоїми ногами на ковзанці.

Якщо здорове тіло взагалі фізично не працює, воно не тільки не набирається сили, а навпаки — знесилюється. Уклади здорову людину в ліжко, і через два тижні вона так ослабне, що ледве перейде кімнату.

Як же взнають лікарі, здоровий організм людини чи хворий?

Спробуй поміряти свою температуру вдень літом, коли спека. Термометр покаже 36,6° Поміряй її взимку, коли на дворі мороз. Ти знову побачиш, що ртутний стовпчик зупиниться на тій же помітці — 36,6°

Твій мозок весь час стежить, щоб тіло постійно мало таку температуру, бо за цих умов найкраще працює весь організм.

Приходячи до хворого, лікар насамперед запитує про температуру. Температура підвищена — значить, людина насправді захворіла. Та існують й інші способи стежити за роботою організму. Ти можеш робити це й сам.

Одна з випуклих жилок у тебе на зап'ясті будь-якої хвилини може розповісти, з якою швидкістю б'ється твоє серце. Ця швидкість називається пульсом.

Поклади великий палець на зап'ястя й прислухайся. Відчуєш слабкі поштовхи: тук... тук... тук... тук... Спробуй їх підрахувати, стежачи за секундною стрілкою годинника, і ти дізнаєшся, який у тебе в дану мить пульс.

Здорове серце повинно битися з швидкістю сімдесят — вісімдесят ударів на хвилину. Коли ж ти побігаєш чи пострибаєш, пульс може підвищитися на двадцять—двадцять п'ять ударів. Але через дві-три хвилини серце повинно заспокоїтись і знову битися повільніше.

Якщо твій пульс довго не приходив до норми, обов'язково розкажи про це шкільному лікареві. Можливо, вправи, які ти робиш, для тебе занадто важкі, і твій живий лічильник попереджає тебе про це.

А чи знаєш ти, яка твоя вага? Не знаєш?

Це зробити неважко. Спочатку треба виміряти свій зріст. Для цього в медичних пунках і спортзалах є спеціальні стойки з нанесеними на них поділками. Запиши зріст у дециметрах.

Потім стань на ваги й подивись, скільки кілограмів покаже їхня стрілка. Після цього поділи число кілограмів на число дециметрів.

Тепер ти можеш сказати точно, чи достатня у тебе вага.

Коли частка від ділення буде більша трьох — це означає, що твоя вага нормальна.

Коли ж вона буде менша трьох — вага твоя недостатня. Тобі треба якомога більше їсти і конче після обіду лягати відпочивати хоча б на годинку.

Коли ж частка виявиться більшою чотирьох - теж погано: в тебе відкладається зайвий, непотрібний тобі жирок. Треба більше бігати, грати в рухливі ігри, працювати на повітрі. А головне — менше захоплюватись усякими пиріжечками, булочками, тістечками, цукерками.

А то, сам того не помічаючи, ризикуєш зледачіти, стати незграбним товстуном.

Не менш важливий для організму і режим дня.

Людський організм має чудову властивість. Він звикає до внутрішнього розкладу й дуже не любить, коли розклад порушують. Остерігайся чинити це часто. Бо, може статися, твій організм збунтується.

Сядеш обідати, а апетиту чомусь немає. Ляжеш спати, а сон кудись утік. Пора вставати, а очі не розплющуються.

Якщо ти будеш суворо дотримуватися розпорядку дня — спати, їсти, гуляти, читати, готувати уроки завжди в один і той же час,— твоєму організмові буде легко працювати і ти почуватимеш себе здоровим і бадьорим.

Склади розклад з точним розпорядком дня — і ти переконаєшся, що при правильному режимі в тебе буде набагато більше часу. Його вистачатиме на все: на сон, прогулянку, роботу, розваги, спорт.

Наш організм вміє робити чарівне перетворення. Він відновлюється..

Хоч би як коротко підстриг тебе перукар машинкою, мине тиждень-другий, і твоя голова спершу вкривається пушком, а потім відросте «їжачок», а через місяць буде така сама шапка волосся, яка була до стрижки.

Те ж саме маємо і з нігтями. Хоч скільки їх обрізуй, вони ростуть і ростуть. Вони такі самі живі частини тіла, як руки або ноги, пальці або вуха.

Але не тільки нігті й волосся, багато що постійно змінюється в твоєму організмі. І відбувається це так непомітно, що ти й не здогадуєшся. Через кожні кілька місяців у тебе повністю оновлюється верхній шар шкіри, її найдрібніші частинки весь час відмирають і опадають, наче пожовкле листя з дерев, їм на зміну виростають нові. Кров, яка струмує судинами твого тіла, оновлюється ще частіше — через кожні сто тринадцять днів.

Та наш організм уміє робити і складніший ремонт. От, скажімо, ти стругав палицю й ненароком стругонув гострим ножем по руці, та так, що відхопив маленький шматок пальця. Тобі промили ранку, змастили йодом (попекло, напевно, дуже) і перев'язали. А через кілька днів пов'язку зняли, і ти побачив, що ранка затяглась рожевою шкіркою. Мине місяць — і пошкоджений палець знову стане таким, яким був раніше. Тільки невеличкий рожевий рубець нагадуватиме про ранку.

ІСТОРИЧНИМИ СТЕЖКАМИ...

Існують заразні хвороби, люди знали ще в давнину. Іноді захворювали, заражаючи один одного, мешканці цілого міста, а то й цілої країни. Та ніхто не знав причини хвороби, не відав, як вона переходить від людини до людини і як застерегти себе від зарази.

Ще чотириста років тому італійські лікарі, щоб застерегтися від чуми, натягали маски з довгим носом, куди напихали запашне зілля.

Лише після того, коли винайшли мікроскоп, лікарі побачили тих невидимих отруйників, які оселяються в організмі здорової людини й роблять його недужим.

Коли б ти глянув у мікроскоп на краплинку крові тяжкохворого, то побачив би, що в ній аж кишить якихось крихітних звивистих паличок. В

крові хворого на іншу хворобу швидко рухаються ледь помітні коми. У крові третього ворушаться живі спіральки. А в крові здорової людини таких паличок чи спіральок не побачиш.

Ці крихітні збудники хвороби називаються мікробами, бактеріями чи бацилами.
ШКІРНИЙ ПОКРИВ
ОПОВІДАННЯ ДЛЯ ЧИТАННЯ

Добре було б винайти такий одяг, який не промокав би під найсильнішим дощем, не вбирав у себе вологу, а вільно пропускав повітря. Та ще й не вицвітав, не м'явся і його можна було б носити хоч сто років.

І все-таки незвичайний одяг існує. Це — твоя шкіра.

Тонким захисним панциром шкіра вкриває все тіло: від п'яток до потилиці. Вона надійно охороняє внутрішні органи від пошкодження, приймає на себе поштовхи та удари, подряпини та опіки. Під пекучими променями сонця вона «загорає» — стає щільнішою і смаглявішою й не дає перегріватися внутрішнім органам. Від холодного вітру вона вкривається пухирцями, що затуляють пори, і не дають холодові пробратися всередину тіла.

Але це ще далеко не все.

Шкіра допомагає тобі дихати і пити воду. Через свої пори вона вбирає свіже, багате на кисень повітря та необхідну воду.

Шкіра весь час сповіщає тобі, що відбувається з твоїм тілом: жарко йому чи холодно, тисне на нього щось, дряпає чи пече.

Потові й сальні залози, волосся та нігті є придатками шкіри. Потові залози — це клубочки з трубочкою, через яку піт виводиться на поверхню шкіри. Вони є в шкірі майже всіх ділянок тіла, але найбільше їх на долонях, підошвах та обличчі. При помірній температурі та під час відпочинку потовиділення буває невеликим. Але під час спеки чи при великому фізичному навантаженні виробляється більше поту. Піт забирає тепло з організму через пори на шкірі. Волога випаровується у повітря, охолоджуючи, таким чином, наше тіло.

А якщо людина пітніє швидше, ніж піт може випаровуватись, то шкіра й одяг стають мокрими. Під час спеки людина може втратити разом із потом до 1,9л рідини.

У поверхневому шарі шкірного покриву є спеціальні клітини — меланоцити. Внаслідок дії сонячного світла вони виробляють більше пігменту меланіну, який робить шкіру темнішою. Таким чином шкіра «захищається» від ушкоджень, приховуючи в «тіні» свої глибокі шари.

Люди зі смаглявою шкірою загоряють швидко, оскільки у них меланін виробляється швидше і в більшій кількості. А світлошкірі люди, якщо довго знаходяться на сонці, отримують опіки, оскільки меланоцити не встигають виробити достатньо меланіну для їхнього захисту.

Сальні залози розташовані глибоко в шкірі, а трубочки, що виводять секрет, відкриваються у волосяних сумках. Ці залози розміщені по всій поверхні тіла, за винятком долонь і підошов. Сальні залози виділяють маслянисту речовину, що змащує шкіру та волосся, запобігаючи їхній сухості, це мастило непроникне для мікроорганізмів.

Видима частина волосини називається стрижнем. У шкірі захований корінь, на кінці якого міститься волосяна цибулина. З неї росте волосина, як пір'я з цибулини на городі. Завдяки розмноженню клітин цибулини відбувається ріст волосся.

Нігті захищають чутливі кінчики пальців на руках і ногах. Видима нам частина нігтя називається нігтьовою пластинкою. А міститься вона на нігтьовому ложі.

Малюнок поверхні нігтя неповторний та складається з подовжніх заглиблень та виступів. Точно встановлено, що форма нігтів пов'язана з гормональною діяльністю.

Нігті, волосся і шкіра є «вікном» через яке можна зазирнути всередину організму?

Про багато захворювань людини можна судити за кольором її шкіри. Вона може бути блідою, синюшною, мармуровою, жовтяничною. Якщо шкіра суха, це свідчить про брак вітамінів в організмі.

Покрасніння, судинна сітка, пітливість, певні запахи, пігментне п’ятно чи прищики на шкірі сигналізують про різні хвороби певних органів тіла людини.

Людський організм має багато таємниць і про них ми дізнаємося в інших розділах нашого посібника.
ІСТОРИЧНИМИ СТЕЖКАМИ...

* **


Чому в деяких людей з'являється ластовиння?

Наші предки вірили, якщо жінка зруйнує ластів'яче гніздо, то неодмінно буде покарана яскравим ластовинням, або веснянками. Нібито птахи у такий спосіб мстять за загибель свого потомства. Насправді ж ластовиння — це своєрідна захисна реакція організму від ультрафіолетових променів. Ультрафіолет небезпечний для світловолосих і рудоволосих людей, у шкірі яких міститься мало забарвлюючого пігменту меланіну та клітин, що його виробляють. Тому в натуральних блондинів і рудих можуть виникнути рак шкіри, злоякісне переродження родимок і сонячні опіки. Ластовиння, що з'являється на тілі, містить пігмент, роль якого — зібрати сонячні промені та запобігти появі опіку. Восени та взимку організм уже не потребує такого захисту, але «сходить» ластовиння дуже повільно.


***

Ріст волосся, як і тривалість його життя, неоднаковий. Найдовше воно росте на голові – до 4 – 10 років. Японці Хіроко Ямаске знадобилося 18років, щоб її коса досягла 2,6 м завдовжки. Вночі волосся росте повільно, а найкраще – увечері. По-різному росте волосся залежно від пори року: навесні та влітку швидше, ніж восени та взимку.МАТЕМАТИЧНА АНАТОМІЯ

Задача 1

На квадратний сантиметр шкіри припадає 200 больових рецепторів, 12 холодових,2 теплових і 25 рецепторів, що реагують на тиск. Скільки всього рецепторів на одному квадратному сантиметрі шкіри людини?Задача 2

Якщо вага людини 80кг, то шкіра, що вкриває усе тіло людини має масу 4кг. Яка маса шкіри людини вагою 120кг?Задача 3

За добу волосся на голові у людини виростає на 0,4мм. На скільки виросте волосся за тиждень?
Задача 4

Вчені підрахували, що густина волосся на голові залежить від його кольору. У брюнетів на голові 102 000 волосин, у рудих – на 22 000 волосин менше, ніж у брюнетів, а у блондинів на 60 000 більше, ніж у рудих. Яка кількість волосся у блондинів?
ТРАВНА СИСТЕМА
ОПОВІДАННЯ ДЛЯ ЧИТАННЯ

Ти прибіг із школи додому. Час обідати. Для того, щоб обід пішов на користь, усе, що потрапило в рот — котлета й каша, картопля й хліб, масло й варення яблуко й цукерка,— повинне перетворюватись на крапельки прозорого розчину.

Цим перетворенням займаються органи травлення. Внутрішня кухня людини простягається майже на девять метрів. Але вона згорнута так щільно, що вміщається в животі.

Починається твоя «внутрішня кухня» ще в роті. Тільки очі побачать що-не-будь смачне, а ніс почує апетитні запахи, як зразу в роті появляється слинка. Це почали працювати слинні залози. Вони виділяють слину, яка тоненькими канальцями, що містяться в щоках, стікає до рота.

Слина потрібна, щоб змочити їжу, яка потрапила в рот. Інакше було б важко її розжувати і проковтнути. Окрім того, вона й починає перетравлювати спожитий харч. Слина є і санітаром, бо знищує шкідливі мікроби. Язик першим зустрічає їжу в роті, тому його і називають «вартовим» травневого тунелю. Роздрібнений зубами, змочений слиною шматок хліба чи м'яса швидко проскакує вниз трубкою стравоходу й потрапляє до шлунка.

Шлунок — це друге і головне відділення твоєї «внутрішньої кухні». Він міститься з лівого боку, там, де закінчуються ребра. В його мускулистих стінках містяться особливі залози. Вони виділяють кислі соки, що можуть розчинити більшу частину речовин, з яких складається їжа. Недобре також наїдатися надміру, набиваючи живіт, як барабан.

Хоч як поспішатимуть шлункові залози, їхніх соків не вистачатиме. Неперетравлена їжа залягає в шлунку. Не може він відправити її далі необроблену!

І тоді настає цілковитий розлад. Тебе нудить.

Приходить лікар і перш за все виписує ліки і призначає дієту: ти мусиш тепер їсти тільки найлегшу для шлунка їжу — чай з сухариками, рисовий відвар, кисіль.

Далі за шлунком починається довгий звивистий коридор тонкого кишечнику, який складається з дванадцятипалої, порожнистої та клубової кишок. Тільки після того, як їжа пройде від початку до кінця свій шлях, вона перетвориться на рідину, яку можуть всмоктати клітинки, що з них складається організм. Сам шлунок не може перетравити все те, що до нього потрапляє. З хлібом, наприклад, він впорається, а от з маслом — ні. Тут потрібні сильніші розчинники, ніж ті, що їх виділяють шлункові залози.

Тому шлунок проштовхує їжу далі, в дванадцятипалу кишку. Сюди тоненькими канальцями стікає гострий сік підшлункової залози й пекуча жовч, яку надсилає жовчний міхур. Ці соки легко розчиняють будь-які жири.

Та й тепер, побувавши в третьому відділенні внутрішньої кухні, з'їдений тобою харч перероблений тільки наполовину. Він ще густуватий, та й склад його не зовсім той, що треба твоєму організмові. Отже твій обід вирушає далі, в довгу подорож звивистим лабіринтом тоненьких кишок, вкладених петлями у животі.

Однак частина твого обіду й на цей раз ще повністю не розчинена. Тут до роботи береться останнє відділення внутрішньої кухні - товста кишка. Кишечні бактерії, що містяться у стінках товстої кишки перетрав-люють на рідину уцілілі рештки їжі. У товстій кишці завершується всмоктування води. У прямій кишці формуються калові маси. Так закінчується тривала мандрівка твого обіду по внутрішній кухні.
МАТЕМАТИЧНА АНАТОМІЯ
Задача 1

Довжина стравоходу дорослої людини 30см, довжина товстого кишечнику у 7 раз більше, ніж стравоходу. Яка довжина тонкого кишечнику людини, якщо відомо, що він довший за товстий кишечник на 6 метрів?


Задача 2

У людини є 16 постійних зубів на верхній і нижній щелепі. Скільки всього зубів має людина?


ДИХАЛЬНА СИСТЕМА
ОПОВІДАННЯ ДЛЯ ЧИТАННЯ

Скільки секунд ти можеш не дихати?

Ручусь, не більше сорока або п'ятдесяти. А потім ти відчуваєш, що тобі конче треба вдихнути. І яке це радісне відчуття, коли твої груди наповнюються свіжим повітрям!

А для чого це треба — весь час вдихати й видихати повітря?

Річ у тім, що живі істоти — люди, тварини, птахи, риби, комахи, навіть квіти й дерева — постійно мають потребу в одному з газів, що входить до складу повітря. Цей цілющий газ — кисень.

Навіть не думаючи про це, вдень і вночі, гуляєш ти чи спиш, ти весь час вдихаєш свіже повітря й забираєш із нього необхідний тобі кисень. Цей газ потрапляє в твою кров, і вона розносить його по всьому тілу.

Коли ти робиш вдих, повітря потрапляє в дихальне горло, далі в трахею. А трахея розгалужується на дві широкі трубки — бронхи (правий і лівий). По них повітря надходить до правої і лівої легень. Зсередини бронхи вистелені дрібнесенькими рухливими війками. Ці вологі війки захоплюють пилинки, які проскакують разом з повітрям через трахею. В легені має надходити тільки цілком чисте, профільтроване повітря. Ось бронхи й виконують обов'язки такого фільтру. Кожен із бронхів ділиться 19 разів, утворюючи так зване бронхіальне дерево. Діаметр цих трубочок поступово зменшується. Кожна з них закінчується гронами легеневих пухирців.

Коли повітря опиниться в легенях, бронхи заберуть із нього весь кисень і передадуть у кров.

Легені схожі на дві великі рожеві губки. Вони складаються з безлічі крихітних пухирців — альвеол. Усього в легенях дорослої людини триста мільйонів таких пухирців. Якби можна було розгорнути їхні оболонки ї скласти разом, то вийшла б така величезна тонка плівка, що, вважай, укрила б майже цілком волейбольний майданчик. Цілісіньких сто квадратних метрів.

Оболонки альвеол вкриті густою сіткою ледь помітних кровоносних судин. Судини ці в п'ятдесят разів тонші за волосину, і все-таки ними струмує кров. Причому стінки їхні такі тонкі, що крізь них легко проходять гази — кисень і вуглекислий газ.

Коли ти вдихаєш, твої груди піднімаються, а діафрагма опускається. Легені розширюються, і свіже повітря наповнює альвеоли. Тієї ж миті кров, пробігаючи в альвеолах, жадібно вбирає кисень, щоб рознести його по тілу.

На обмін кров віддає альвеолам зібрану вуглекислоту. Після чого твої груди опускаються, а діафрагма піднімається. Легені стискуються, повітря, насичене тепер вуглекислотою, біжить назад бронхами і трахеєю в дихальне горло, і ти його видихаєш.

Розумієш, чому після кожного уроку в класі відчиняють кватирки? Адже цілу годину всі діти забирали з повітря кисень і видихали в нього вуглекислий газ. Тепер треба хутчій оновити повітря, впустити свіжого.

Не забувай частіш провітрювати свою кімнату

і ти!

До речі, ти, мабуть, не уявляєш, яку велику роботу безупинно виконують твої легені. Якби вони перекачували не повітря, а воду, то тільки за одну ніч підняли б на висоту другого поверху півтонни води. От який потужний дихальний апарат дала людині природа!А що таке діафрагма? Так називається гнучка перегородка, що знаходиться усередині твого тулуба. Ця тоненька стінка відокремлює легені й серце від шлунка, печінки та кишечника.

Для чого вона потрібна? Вона допомагає тобі дихати. Коли ти вдихаєш, діафрагма трохи опускається. Легені розширюються і наповнюються свіжим повітрям, сповненим кисню. Коли ти видихаєш, діафрагма злегка піднімається й тисне на легені.

Легені одразу стискаються й виштовхують відпрацьоване повітря, сповнене вуглекислотою.

Вдихаючи, ти щоразу втягуєш в себе півлітра повітря. У середньому за день твої легені поглинають і виділяють назовні таку кількість повітря, яка міститься в кімнаті великих розмірів. Ним можна було б надути декілька тисяч повітряних кульок.
МАТЕМАТИЧНА АНАТОМІЯ
Задача 1

Кількість повітря, яку людина може видихнути після максимального вдиху, називається життєвою ємністю легень (ЖЄЛ).

У всіх людей вона різна, але більша за об'єм трилітрової банки. Показники ЖЄЛ різні: до

4800 мл — у чоловіків, у жінок на 1300мл менше, ніж у чоловіків, а у фізично тренованих осіб на 3500 мл більше, ніж у жінок. Який показник ЖЄЛ у фізично тренованих осіб?

Показник ЖЄЛ свідчить про рівень фізичного розвитку і стан здоров'я. Визначають ЖЄЛ за допомогою приладу.

Задача 2

Потік повітря, що видихається, тисне на голосові зв’язки, і вони починають коливатися, здійснюючи 80-100 000 коливань за секунду. Скільки коливань голосових зв'язок відбудеться за одну хвилину?Задача 3

Звичайна людина робить близько 16 вдихів за хвилину, отримуючи 8л повітря. Скільки літрів повітря отримає людина під час одного вдиху?


  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка