Перелік теоретичних питань
Скачати 99.01 Kb.
Дата конвертації21.04.2016
Розмір99.01 Kb.


Національний фармацевтичний університет

Кафедра технології ліків

Завдання для підготовки

до контрольної роботи з дисципліни

Технологія лікарських засобів”


Харків 2014ПЕРЕЛІК ТЕОРЕТИЧНИХ ПИТАНЬ

ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ ЛІКІВ.
ТВЕРДІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ
АПТЕЧНОГО ТА ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА


 1. Технологія ліків як наукова дисципліна, її завдання та основні напрямки розвитку.

 2. Екстемпоральні лікарські засоби. Визначення, класифікація, контроль якості та зберігання.

 3. Документація щодо приготування ліків в аптечних умовах (виробничі записи, технологічні інструкції) та в промислових умовах (технологічний регламент).

 4. Порошки. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія порошків аптечного та промислового виробництва.

 5. Технологія порошків з отруйними, наркотичними, сильнодіючими речовинами, оформлення їх до відпуску. Тритурацiї, їх призначення, зберігання та оформлення.

 6. Технологія порошків з важко подрібнюваними, барвними, пахучими речовинами та екстрактами.

 7. Збори. Брикетовані збори. Розчинні чаї. Характеристика та номенклатура. Технологія зборів.

 8. Таблетки. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Допоміжні речовини, які застосовуються у виробництві таблеток.

 9. Методи отримання таблеток. Покриття таблеток оболонками, види покриття та їх значення. Тверді дисперсні системи нових поколінь.

 10. Гранули. Драже. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Методи отримання.

 11. Капсули. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Методи отримання.


РІДКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ АПТЕЧНОГО ТА ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА (КОНЦЕНТРОВАНІ РОЗЧИНИ, ВОДНІ ТА НЕВОДНІ РОЗЧИНИ, КРАПЛІ, СТАНДАРТНІ ФАРМАКОПЕЙНІ РІДИНИ)

 1. Водні розчини. Особливі випадки приготування водних розчинів (розчини Люголю, фурациліну, етакридину лактату, калію перманганату, осарсолу, кальцію глюконату, кислоти борної).

 2. Концентровані розчини. Визначення, вимоги ДФУ до них, технологія.

 3. Технологія мікстур з використанням сухих лікарських речовин, концентрованих розчинів.

 4. Сиропи. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них.

 5. Стандартні фармакопейні рідини. Визначення, номенклатура, способи прописування в рецептах.

 6. Неводні розчинники. Класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія спиртових та олійних розчинів.

 7. Краплі. Визначення, класифікація. Технологія водних та неводних крапель.


ГЕТЕРОГЕННІ РІДКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ АПТЕЧНОГО
ТА ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА


 1. Високомолекулярні сполуки (ВМС). Визначення, класифікація, застосування ВМС у фармації. Технологія розчинів пепсину, крохмалю, желатину, метилцелюлози.

 2. Колоїдні розчини. Визначення, чинники, які впливають на стійкість колоїдних розчинів. Технологія розчинів протарголу, коларголу та іхтіолу.

 3. Ферментні та гормональні препарати. Класифікація, застосування.

 4. Суспензії. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Випадки утворення суспензій. Чинники, які впливають на стійкість суспензій. Закон Стокса. Правило Дерягіна.

 5. Методи приготування суспензій. Технологія суспензій з гідрофільними лікарськими речовинами.

 6. Технологія суспензій з гідрофобними лікарськими речовинами. Стабілізатори та механізм їх дiї.

 7. Олійні емульсії. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Способи приготування. Введення лікарських речовин з різними фізико-хімічними властивостями. Особливості введення фенiлсалiцилату.


ЕКСТРАКЦІЙНІ ПРЕПАРАТИ
АПТЕЧНОГО ТА ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА


 1. Настої та відвари. Визначення, вимоги до них. Чинники, що впливають на повноту та швидкість екстракції діючих речовин з ЛРС.

 2. Технологія водних витягів із сировини, яка містить дубильні речовини, антраглікозиди, алкалоїди, серцеві глікозиди, ефірні олії, сапоніни. Введення лікарських речовин до настоїв та відварів.

 3. Стандартизовані екстракти-концентрати. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ. Технологія водних витягів із екстрактiв-концентратiв різного агрегатного стану.

 4. Технологія водних витягів iз сировини, що містить слизи (корінь алтеї, насіння льону).

 5. Екстракти. Настойки. Максимально очищені препарати. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ, методи одержання.


М’ЯКІ ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ І СУПОЗИТОРІЇ
АПТЕЧНОГО ТА ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА


 1. Лініменти. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія гомогенних і гетерогенних лініментів.

 2. Мазі, креми, гелі. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Мазеві основи. Технологія мазей промислового виробництва.

 3. Технологія гомогенних та гетерогенних мазей в аптечних умовах.

 4. Аерозолі. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Допоміжні речовини в технології аерозолів (розчинники, ПАР, пропеленти та ін.).

 5. Пластирі. Трансдермальні пластирі Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них.

 6. Лікарські засоби для вагінального та ректального застосування. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Характеристика супозиторних основ (масло какао, бутирол, вітепсол, ПЕО-основа, желатино-гліцеринова, мильно-гліцеринова).

 7. Технологічні стадії приготування супозиторіїв методом викачування. Введення лікарських речовин залежно від прописаних кількостей та фізико-хімічних властивостей.

 8. Технологічні стадії приготування супозиторіїв методом виливання та пресування в аптечних та промислових умовах. Введення лікарських речовин залежно від прописаних кількостей та фізико-хімічних властивостей.
ЛІКАРСЬКІ ФОРМИ АПТЕЧНОГО ТА ПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА, ЩО ПОТРЕБУЮТЬ АСЕПТИЧНИХ УМОВ ПРИГОТУВАННЯ.

 1. Лікарські засоби для парентерального застосування. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них.

 2. Вимоги GMP та GPP до виготовлення стерильних лікарських засобів (підготовка повітря, персоналу, одягу, обладнання, приміщень, лікарських та допоміжних речовин).

 3. Методи стерилізації. Апаратура, що використовується при проведенні фізичних методів стерилізації.

 4. Технологічні стадії приготування розчинів для ін’єкцій. Стабiлiзацiя розчинів для iн'єкцiй.

 5. Інфузійні розчини. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них (ізотонічність, ізоіонічність, ізогідричність, осмолярність).

 6. Очні лікарські засоби промислового виробництва. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Допоміжні речовини (стабілізатори, консерванти, пролонгатори).

 7. Очні краплі. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Технологія очних крапель в залежності від розчинності інгредієнтів.

 8. Очні м’які лікарські засоби. Визначення, класифікація, вимоги ДФУ до них. Особливості технології очних мазей.

 9. Лікарські форми з антибіотиками. Технологія різних лікарських форм з антибіотиками.

 10. Лікарські форми для новонароджених та дітей до 1 року. Вимоги до них, особливості технології.

 11. Фармацевтичні несумісності. Визначення, класифікація. Права та обов'язки провізора по відношенню до рецептів, що містять несумісні прописи.

 12. Біофармація як наука та її роль в розробці нових лікарських препаратів. Вплив фармацевтичних чинників на терапевтичну активність лікарських препаратів.

Додаток 1

ЗРАЗОК ВІДПОВІДІ НА ТЕОРЕТИЧНЕ ПИТАННЯ
КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ


15. Концентровані розчини. Визначення, вимоги ДФУ до них, технологія.

  Концентровані розчини – це вихідні розчини лікарських речовин у значно більшій концентрації, ніж ці речовини прописують у рецептах, у розрахунку на відповідне розведення до зазначеної концентрації. Їх звичайно називають «концентратами».

  Концентровані розчини готують в асептичних умовах із використанням свіжопрокип’яченої води очищеної. Усі допоміжні матеріали та посуд, що використовують для приготування і зберігання концентрованих розчинів, повинні бути стерильними.

  Концентровані розчини звичайно не готують у концентраціях, близьких до гранічних, оскільки при зниженні температури розчини можливе випадіння осаду розчиненої речовини.

  Концентровані розчини готують масо-об’ємним способом із використанням мірного посуду. Необхідну кількість води розраховують, використовуючи значення густини розчину або коефіцієнту збільшення об’єму (КЗО).

  Концентровані розчини обов’язково підлягають органолептичному (візуальному), фізичному та хімічному контролю. Залежно від результату кількісного визначення, концентрований розчин розводять або додають вихідну речовину до потрібної концентрації. Після доведення розчину до потрібної концентрації повторно проводять кількісне визначення, після чого розчин фільтрують.

  Відхилення, допустимі у масі окремих інгредієнтів в концентрованих розчинах, звичайно складають не більше ± 5% від зазначеної концентрації.

  На етикетці штангласа з концентрованим розчином зазначають: назву та концентрацію розчину; дату приготування; номер серії; номер аналізу; прізвище та підпис особи, яка приготувала розчин; прізвище та підпис особи, яка провела контроль якості розчину; термін придатності.Зберігають концентровані розчини у щільно закупорених контейнерах (штангласах) із безбарвного або забарвленого скла, у захищеному від світла місці, при кімнатній температурі або у холодильнику.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

 1. Вимоги до приготування нестерильних лікарських засобів в умовах аптек: Методичні рекомендації/ Під ред. акад. АНТКУ проф. О.І.Тихонова і проф. Т.Г.Ярних // Київ, МОЗ України. – 2005. – 98 с.

 2. Вимоги до приготування стерильних та асептичних лікарських засобів в умовах аптек: Методичні рекомендації. / Під ред. акад. АНТКУ проф. О.І.Тихонова і проф. Т.Г.Ярних // Київ, МОЗ України. – 2005. – 76 с.

 3. Тихонов А.И., Ярных Т.Г. Технология лекарств / А. И. Тихонов, Т.Г. Ярных; под ред. А.И. Тихонова. – Перераб. и допол. – Х.: Изд-во «Оригинал», 2006. – 703 с.

 4. Тихонов О.І., Ярних Т.Г. Аптечна технологія ліків: підручник для фармацевтичних вузів і факультетів / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних; за ред. О.І. Тихонова. – Вінниця: Вид-во «Нова Книга», 2004. – 640 с.

 5. Технологія ліків. Навчально-методичний посібник: Навч. посіб для студ. вищ. навч. закл. / О.І. Тихонов, П.А. Логвін, С.О. Тихонова, О.В. Мазулін, Т.Г. Ярних та ін..; За ред. О.І. Тихонова. – Х.: НФаУ; Оригінал, 2009.– 432. с.

 6. Учебное пособие по аптечной технологии лекарств / А.И. Тихонов, Т.Г. Ярных, А.П. Гудзенко и др.; под ред. А.И. Тихонова. – Х.: Основа, 1998. – 336 с.

 7. Справочные материалы для подготовки к лицензионному екзамену «Крок-2» по аптечной технологии лекарств: практ. пособие для студ. спец. «Фармация»/ Т.Г. Ярных, Н.В. Хохленкова, Н.Ф. Орловецкая и др.. – Х.: НФаУ, 2011.– 26 с.

 8. Сборник тестов по аптечной технологии лекарств: Специальности «Фармация» и «Клиническая фармация»: Учеб.пособ. для студ. вузов /Под ред. А.И.Тихонова и Т.Г.Ярных. – Х.: Изд-во НФаУ; Оригинал, 2008. – 270 с.

 1. Закон України «Про лікарські засоби» № 123/96-ВР від 04.04.96 р.

 2. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». – 1-е вид. – Х.: РІРЕГ, 2001. – 556 с.

 3. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». – 1-е вид. – Допов. 1. – Х.: РІРЕГ, 2004. – 494 с.

 4. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Науково-експертний фармакопейний центр». – 1-е вид. – Допов. 2. – Х.: РІРЕГ, 2008. – 620 с.

 5. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів». – 1-е вид. – Доповнення 3. – Харків: Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», 2009. – 280 с.

 6. Державна фармакопея України / Державне підприємство «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів». – 1-е вид. – Доповнення 4. 2011. – 540 с.

 7. Наказ МОЗ України № 812 від 17.10.2012 р. «Правила виробництва (виготовлення) та контролю якості лікарських засобів в аптеках».

 8. Наказ МОЗ України № 197 від 07.09.93 р. «Про затвердження Інструкції по приготуванню в аптеках лікарських форм з рідким дисперсійним середовищем».

 9. Наказ МОЗ України № 360 від 19.07.2006 р. «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог замовлень».

 10. Асептичні лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Л.В. Бондарева, Т.Г. Ярних та ін.; за ред. О.І. Тихонова і Т.Г. Ярних. – Х.: Вид-во НФаУ; Оригінал, 2005. – 184 с.

 11. М’які лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних, О.В. Лукієнко та ін.; за ред. О.І. Тихонова. – Х.: Вид-во НФаУ; Золоті сторінки, 2003. – 127 с.

 12. Рідкі лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних, Н.Ф.Орловецька та ін.; за ред. О.І. Тихонова, Т.Г. Ярних. – Х.: Вид-во НФаУ; Оригінал, 2005. – 160 с.

 13. Тверді лікарські форми: Екстемпоральна рецептура: метод. рек. / О.І. Тихонов, Т.Г. Ярних, С.В. Гриценко та ін.; за ред. О.І. Тихонова. – Х.: Вид-во НФаУ; Золоті сторінки, 2003. – 176 с.

Інформаційні ресурси


 1. Сайт кафедри технології ліків: http://tl.nuph.edu.ua

вкладка «Спеціальність клінічна фармація» Заочна форма навчання Дисципліна «Технологія лікарських засобів» містить:

   1. Методичні рекомендації до контрольної роботи, підсумкового модульного контролю та Державної атестації з технології лікарських засобів;

   2. Методичні рекомендації для самопідготовки студентів заочного відділення;

   3. Методичні рекомендації до виконання курсових робіт

   4. Лекційний матеріал з ТЛЗ

   5. Навчальні відеоматеріали

   6. Тематичні плани лекцій та лабораторних занять
 1. Учбовий портал http://www.pharmel.kharkiv.edu/ – центр дистанційних технологій НФаУ.

Вкладка «Кафедра технології ліків» дисципліна «Аптечна технологія ліків»

  • тестування за темами;

  • електронний навчальний посібник для самостійної роботи студентів;

  • лекції (презентації) з АТЛ.

 1. Електронний архів бібліотеки НФаУ . http://dspase.ukrfa.kharkіv.ua.

База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка