Програма психологічної підготовки туристів-спортсменів до участі у змаганнях
Сторінка1/4
Дата конвертації21.04.2016
Розмір0.64 Mb.
  1   2   3   4


Головне управління освіти і науки

Чернівецької обласної державної адміністрації


Обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді

Програма психологічної підготовки

туристів-спортсменів до участі у змаганнях

Автор: практичний психолог

Качуляк Софія Василівна.

м. Чернівці – 2011


Програма психологічної підготовки

туристів-спортсменів до участі у змаганняхАвтор:

Качуляк Софія Василівна - практичний психолог, методист, керівник гуртків «Пішохідний туризм» Чернівецького обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді;

тел. моб:  098 798 94 96; 095 609 58 36Комунальний заклад „Чернівецький обласний центр

туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді”
58009, м. Чернівці, вул. Авангардна, 17,

(03722) 4-18-00, факс (03722) 54-45-78http://octkeum.narod.ru E-mail: octkeum@rambler.ru

Пояснювальна записка

Збиратись разом — це початок,
Триматись разом — це процес,
Працювати разом — це успіх.
                                                      Генрі Форд

Психологічна підготовка - один з аспектів використання наукових досягнень психології, реалізації її засобів та методів для підвищення ефективності спортивної діяльності. У зв'язку з цим психологічна підготовка тісно пов'язана з підвищенням психологічної культури спорту.

Під психологічною готовністю туриста-спортсмена розуміють – стан, набутий унаслідок результатів підготовки, який дозволяє досягти певних результатів у змагальній діяльності.

В якості засобів психологічної підготовки найчастіше використовуються: формування світогляду, навіювання та самонавіювання, підготовка через участь у діяльності, контроль та самоконтроль.

Формування особистості юних та дорослих туристів-спортсменів тісно пов'язане із самовихованням. Аналізуючи свої вчинки, ставлячи перед собою значні цілі, спортсмен свідомо виховує в собі бажані якості особистості. Найперше вольові якості та риси характеру: рішучість, сміливість, наполегливість, дисциплінованість тощо.

Успіхи в більшості видах туризму залежать від досягнутого рівня взаємодії туристів-спортсменів, взаєморозуміння, зіграності, взаємовиручки, взаємної відповідальності. Предметом особливого піклування тренерів та спортсменів - оптимальні міжособистісні стосунки, в яких особливу роль відіграють взаємна вимогливість, взаємна повага, здатність спільно долати труднощі, уміння в необхідний момент постати перед перешкодами єдиним згуртованим колективом.

Психологічна підготовка сприяє ефективному проведенню інших видів підготовки (фізичної, теоретичної, тактичної, технічної), а також є умовою успішного виступу на змаганнях.

Кожне змагання має певну специфіку, яка виражається в часі та місці проведення, у кліматичних умовах, у складі учасників, в умовах заліку та допуску, в достоїнстві нагороді для переможців, у традиціях міжособистісних стосунків учасників тощо. До того ж одне і те ж змагання може бути по різному престижним для окремих його учасників, бути вирішальним або етапним. Тому важливою є підготовка до даного змагання.

Отже, психологічна підготовка включає в себе:


 • певну установку на подолання перешкод;

 • мотивацію дій;

 • усвідомлення складності перешкоди і можливості його подолання;

 • формування твердої упевненості в своїх силах і можливостях для вирішення поставлених завдань;

 • подолання негативних емоцій, викликаних майбутніми діями;

 • створення стану психологічної готовності до максимальної вольової і фізичної напруги.

Програма розрахована для дітей віком від 12 до 17 років з керівниками гуртків та тренерами (команда зі своїми тренерами). Тривалість заняття 1 – 2 години.

Зміст занять передбачає можливість проведення їх як спеціалістом-психологом, так і керівником гуртків.

Програма орієнтована на групові форми роботи з дітьми; з керівниками гуртків, тренерами та батьками вона розрахована на індивідуальну або заочну форми роботи.

Також в програмі представлені діагностичні методики та тести, метою яких є: визначити рівень самооцінки туриста-спортсмена; виявлення ступеня надійності учня; визначення емоційних станів туриста-спортсмена (додатки) .
Основна мета програми – сприяти активізації процесів саморозвитку та самовдосконалення для досягнення поставленої мети.

Програма спрямована на вирішення наступних завдань: 1. Визначення сукупності моральних, вольових й інших психологічних якостей, необхідних спортсменам-туристам для успішного виступу на змаганнях;

 2. Підвищення усвідомлення щодо власної значущості, цінності, зміцнення почуття власної гідності.

 3. Формування мотивації до самовиховання та саморозвитку, стимулювання позитивних змін у поведінці.

 4. Вироблення навичок самоконтролю й самоорганізації.

 5. Сприяння підтримки впевненості у собі, у власних силах.

Навчально-тематичний план

Тема

З ким проводиться

Кількість годин

1.

Заняття № 1 «Шлях до успіху»

Діти, тренери, керівники гуртків

2

2.

Заняття № 2 «Крок за кроком»

Діти, тренери, керівники гуртків

2

3.

Заняття № 3 «Налаштування»

Діти, тренери, керівники гуртків

1

4.

Заняття № 4 «»

Діти, тренери, керівники гуртків

1

5.

Роль психологічної підготовки у формуванні передстартового стану туриста-спортсмена

Тренери, керівники гуртків

1

6.

Пам’ятка батькам обдарованих дітей

Батьки

1

Заняття № 1 «Шлях до успіху»

Мета: формувати почуття внутрішньої стійкості і довіри до самого себе;   розвивати уміння думати про себе в позитивному плані.
Вправа «Клубочок»

Обладнання: клубок ниток.

Ім’я людині дають раз і на все життя. Воно допомагає іншим звертатися до вас, а вам до інших. Давайте пограємо у гру. Розкажіть, як повністю звучить ваше ім’я, чи подобається воно вам, як звертаються до вас удома, як би ви хотіли щоб звертались у групі?

Ведучий бере клубок ниток і розпочинає гру з розповіді про себе. Потім передає клубок комусь із дітей, але кінчик нитки тримає у себе.
Вправа «Дерево очікувань».

Обладнання: кольорові стікери, малюнок дерева.

Кожен на стікерах записує те, що він хоче отримати від участі у занятті. Потім кожен по черзі зачитує і приліплює свій листочок на плакат із зображенням дерева на його кореневу систему.


Правила роботи в групі.

Обговорення правил роботи групи. Найважливіші з них:1. Щирість і відвертість. Виражати почуття. Не брехати – краще відмовитися від відповіді, ніж спонукати групу хибної думки та переінакшувати дійсність.

2. Відповідальність під час обговорення. Починати висловлювання зі слова «Я». Дотримуватися правил. Не відволікатись.

3. Конфіденційність. Не обговорювати те, що відбувалося в групі, а також її учасників за межами групи.

4. Повага до іншого. Не перебивати, не ображати, не заподіювати фізичного збитку. Не оцінювати інших. Не говорити про присутніх у третій особі, а звертатися прямо до них.

5. «Тут-і-зараз». В групі обговорюються лише події, що відбулися в цей час і саме зараз.

6. Активно брати участь в роботі групи. Виражати свою думку. Повідомляти про труднощі участі в групі.
Інформаційне повідомлення.

Однією з передумов досягнення успіху є вміння контролювати себе в тому, як ви виконуєте низку послідовних кроків на шляху до мети. Уміння, здатність контролювати свої дії у процесі будь-якої діяльності, зокрема в навчанні, поведінці, називається самоконтролем.

Самоконтроль важливий на всіх етапах діяльності, спрямованої на досягнення поставленої мети, а саме:


 • Під час планування та вибору способів реалізації,

 • Під час виконання дій, пунктів плану,

 • Після завершення діяльності, коли спів вставляють заплановані результати з реально досягнутими.

Ще однією з передумов досягнення успіху є вміння і бажання працювати над собою, своєю поведінкою, характером, самооцінкою, розвивати впевненість у собі. Впевненість у собі – один із важливих моментів для досягнення мети.

Притча

Якось падишах захотів випробувати своїх візирів. «О, мої піддані! – звернувся він до них. – Я запропоную вам складне завдання, і мені цікаво, хто з вас зможе виконати його». Падишах повів візирів у сад, в одному з кутків якого стояли іржаві залізні двері з величезним замком. «Той, хто відчинить ці двері, стане моїм першим візиром», - сказав він.

Деякі придворні лише хитали головами, інші дивилися на замок, решта почали нерішуче штовхати двері, хоч були певні, що не відчинять. Один за одним піддані відходили від дверей.

Лише один візир уважно оглянув двері, обмацав замок і чимдуж на тиснув на двері. Він штовхав їх і – о диво! – спочатку з’явилася вузька щілина, а далі двері почали прочинятися швидше й нарешті відчинилися. Тоді падишах сказав: «ти станеш моїм першим візиром, бо покладаєшся не лише на те, що бачиш і чуєш, а й віриш у власні сили».


Вправа «Реклама»

Ми чуємо і бачимо рекламу багато разів, спеціалісти з реклами знають секрети впливу на людину, знають силу повторення інформації. Люди, які багато разі повторюють собі: «Я можу це зробити! Я впевнений у собі! Я досягну мети!», - почуваються краще.

Спробуємо зробити рекламу для себе.


 • Які у вас відчуття після виконання цієї справи?

 • Що сподобалося, а що ні?


Мозковий штурм «Для мене змагання – це…?»

Обладнання: набір карток «Креатив».

- Туризм. Змагання. Похід. Ви постійно приймаєте в цьому участь. Тому виберіть картки (не більше 3), які у вас асоціюються з цими словами.

Кожен учасник по черзі розповідає про свої асоціації.


Вправа «Дотягнися до зірок».

Тренер пропонує всім стати як завгодно, заплющити очі, тричі глибоко й повільно вдихнути і видихнути повітря. Не розплющуючи очей, уявити, що над головою – нічне небо, рясно всипане зірками, і зараз можна буде знайти особливо яскраву зірку, що символізуватиме якусь особисту мрію, бажання, мету. За сигналом треба розплющити очі, простягнути руки до неба якомога вище, щоб дотягтися до своєї зірки. Потім треба дістати її рукою, зняти з неба і дбайливо покласти перед собою. У такий самий спосіб треба обрати іншу зірочку, яка нагадує про іншу мрію. Знову сигналом ведучого, треба повторити вправу й покласти нову зірку поруч із першою. Можна обговорити свої зіркові мрії.


Вправа «Невербальні етюди».

Обладнання: картки з етюдами.

Учасники об'єднуються по 4-7 осіб. Кожна група одержує картку з темою етюду, який вона через 10 хв. має показати без слів іншим учасникам групи.Теми етюдів:

- розмова з батьками;

- вечір біля вогнища;

- знову невдача;

- підготовка до змагань;

- 2 хв. до старту;

- «новачок» у гуртку.

Тренер може запропонувати інші теми етюдів.Запитання для обговорення

- Чи важко було готувати етюди?

- Які засоби ви використовували для розкриття теми свого етюду?

- Як ви почувалися під час виконання вправи?Вправа «Сильні сторони».

Кожен учасник групи протягом 3-4 хвилин має розповісти про свої сильні сторони: що він любить, цінує, що дає йому почуття внутрішньої впевненості, довіри до себе в різних ситуаціях. Не обов’язково говорити лише про позитивні риси характеру, важливо визначити те, що є чи може стати точкою опори в різні моменти життя. Важливо, щоб людина, яка говорить про себе не брала в лапки свої слова, не відмовлялася від них, не применшувала своїх позитивних якостей, щоб вона говорила прямо, без натяків, без усяких «ну», «якщо» тощо.

Провівши «інвентаризацію» своїх сильних сторін, можна подумати, як краще ними скористатися. Для визначення своїх сильних сторін, можливостей їх конструктивного використання, велику допомогу може надати спільна робота з іншими людьми, можливість поділитися з ними думками й почуттями.
Гра-розминка «Австралійський дощ» .

Учасники стають у коло. Інструкція: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно!

- В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні).

- Починає крапати дощ. (Клацання пальцями).

- Дощ посилюється. (Почергово плескання долонями по грудях).

- Починається справжня злива. (Плескання по стегнах).

- А ось град, справжня буря. (Тупіт ногами).

- Але що це? Буря стихає. (Плескання по стегнах).

- Дощ стихає. (Плескання долонями по грудях).

- Рідкі краплі падають на землю. (Клацання пальцями).

- Тихий шелест вітру. (Потирання долонь).

- Сонце! (Руки догори).


Діагностична вправа «Чи надійні ви?» (додаток №1)

Вправа «Дерево підсумків»

Обладнання: кольорові стікери, малюнок дерева.

Учасникам тренінгу для підведення підсумків заняття пропонується взяти аркуші паперу рожевого та синього кольорів. На рожевому папері потрібно записати свої позитивні враження, на синьому – побажання щодо поліпшення роботи. При бажанні можна скористатися тільки одним кольором. По закінченні учасники підходять до малюнка дерева а наклеюють на нього свої аркуші.Заняття № 2 «Крок за кроком».

Мета: формування вміння долати невпевненість та тривогу; забезпечення можливостей для підвищення самооцінки; розвиток навичок саморегуляції емоційних станів.
Привітання

Обладнання: набір карток «Креатив».

Учасник повинен вибрати ту картку, яка відображає його самого і стан в якому учасник знаходиться.


Повторення правил роботи в групі.
Інформаційне повідомлення

Самооцінка — оцінювання особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей та місця серед інших людей.

Вона є важливим регулятором поведінки. Від самооцінки залежать взаємини людини з її оточенням, її самокритичність, самовимогливість, ставлення до своїх успіхів і невдач. Впливає на ефективність діяльності людини і подальший розвиток її особистості.

Самооцінка буває правильною (адекватною, коли думка людини про себе збігається з тим, ким вона насправді є) і неправильною (неадекватною, коли людина оцінює себе не об'єктивно, її думки про себе різко розходяться з тим, якою її вважають інші). За ступенем адекватності самооцінка буває об'єктивною, заниженою, завищеною.

Знаючи тип самооцінки, вчитель може її регулювати, а учень набувати навичок саморегуляції. Людина із заниженою самооцінкою відчуває себе нездатною на серйозні справи, невдахою, не хоче братися ні за що нове, оскільки боїться, що у неї нічого не вийде. Вона уникає ризику, не вірить в успіх, не намагається щось змінити у своєму житті. Таких людей характеризують заниження почуття власної гідності, боязнь помилок, мрійливість про фізичну досконалість. У спілкуванні з іншими турбуються про враження, яке вони справляють, бувають інколи надмірно балакучими і зарозумілими, інколи пригніченими і несміливими, схильними до самозгубної поведінки (вживання наркотиків, алкоголю). Багато з них нездатні сприймати критику, впадають від неї в розпач.

Людина з високою самооцінкою бачить себе господарем становища, вважає себе неповторною особистістю. Вона часто зважується на ризик, тому що прагне насиченого життя, нових знань, вражень, досвіду, що допоможе їй самоствердитись на новому якісному рівні. Її важко образити, вибити з рівноваги, збити з обраного шляху. Вона цілеспрямовано і наполегливо йтиме до мети. Знаючи собі ціну, вона врівноважено ставиться до чиїхось успіхів. Суперництво особистостей розглядає як засіб для саморозвитку, самомобілізації на вищому рівні, що неминуче забезпечить нові результати. Характерні особливості: впевненість у своїй винятковості, здатність вчитися на власних і чужих помилках, врівноважене сприйняття компліментів і критики, безпосередність у спілкуванні з іншими, відчуття внутрішньої гармонії, турбота про своє фізичне й емоційне здоров'я, духовне зростання.

Способи виявлення самооцінки поділяють на:

— прямі: ранжування учнів класу на основі їх значущості (за успішністю, особистісними якостями), визначення учнем свого місця серед однокласників. Правильність самооцінки визначають, зіставляючи результати ранжування й оцінювання вчителя;

— опосередковані: незалежне оцінювання (вчитель або однокласники оцінюють учня за певною шкалою, після цього пропонують йому зробити самооцінку, одержані результати порівнюють), визначення рівня претензій (розкладають картки із завданням різного ступеня складності — найлегші, середні, найскладніші). Учневі пропонують вибрати будь-яке із завдань, виконати його, результати продемонструють рівень претензій і самооцінки.
Мозковий штурм «Чому і як?»

Тренер пропонує дітям протягом 5 хв. на аркушах паперу записати ті труднощі і проблеми, які у них виникають перед стартом і під час проходження дистанції. Потім тренер зачитує ті труднощі і проблеми, методом обговорення всі разом знаходять вирішення.


Вправа «Формула успіху».

 • Які якості, властивості та риси характеру притаманні успішному спортсмену-туристу?

Усі варіанти відповідей тренер фіксує на дошці.
Вправа «Знайди пару».

Обладнання: аркуші паперу з надписами імен казкових героїв або літературних\історичних персонажів (Том і Джері, Чіп і Дейл, Партос Атос Араміс Дартньян, Заєць і Вовк, Маша і Ведмідь, Білосніжка і семеро гномів, Ромео і Джульєтта,Майстер і Маргарита, Малюк і Карлсон, Крокодил Гена і Чебурашка).

Кожному за допомогою шпильки на спину прикріплюють аркуш паперу. На ньому написано імя казкового героя або літературного\історичного персонажа, який має свою пару: Крокодил Гена і Чебурашка, Майстер і Маргарита, Дедал і Ікар тощо. Кожен учасник має відшукати свою «половинку», опитуючи группу. При цьому забороняється ставити прямі зпитання. І відповідати на запитання можна тільки словами «так» і «ні».

Обговорення:

- Чи важко вам було ставити лише закриті запитання?

- Наскільки важко було знайти свою пару, і що, зрештою, вам у цьому допомогло?
Вправа «Як би я був…»

Обладнання: парасолька, книжка, гаманець, мотузка, кубок, медаль, лампочка, ключ, чашка та інше.

Ця гра-перевтілення сприяє саморозкриттю. Учні вчаться змінювати себе, керувати своїм настроєм.

Кожен учень повинен вибрати собі яку-небудь річ і поринути в її світ, уявити себе цією річчю, відчути її характер. Від імені цієї речі він починає свою розповідь про те, що її оточує, як вона живе, про її турботи, пристрасті, про її минуле і майбутнє.
Інформаційне повідомлення.

Результати обробки діагностичної вправи «Чи надійні ви?»


Вправа «Багаж в дорогу»

Один із учнів сідає спиною до інших. Тренер говорить, що учасники повинні зібрати багаж тому, хто їде на змагання. Але до «багажу» покласти не речі (мило, рушник тощо), а особисті якості, які допоможуть на змаганнях. Причому потрібно називати ті якості, які справді є в цієї людини. І одночасно звучать слова, що означають явища, які варто залишити вдома, тому що вони можуть нашкодити.


Вправа «Рівень домагань».

Обладнання: набір карток «Креатив».

Учасникам пропонується обрати картку, яка символічно відображає рівень домагань (що допоможе) у досягненні поставленої мети. Потім відбувається обговорення вибраних карток.


Підсумки. Обговорення.

 • Що нового ви дізналися?

 • Що вам дало це заняття?Заняття № 3 «Налаштування»

Мета: управління внутрішнім станом, зняття нервового напруження, сприяння підтримки впевненості у собі, налаштування спортсмена на перемогу.
Діагностична робота «Методика «градусник» Ю.Я. Кисельова» (додаток № 2)
Інформаційне повідомлення

Говорячи про передстартові стани, розрізняють три різних їх форми з чітко вираженими психологічними симптомами.Перша форма – «стан бойової готовності». Психологічні ознаки – емоційний підйом, легке збудження, впевнене очікування старту, деяке нетерпіння, думки про тактику і техніку виконання вправ у змаганні, розприділення сил і т. п. Цей стан також характеризується оптимальним рівнем всіх фізіологічних процесів, що є індивідуальним для кожного спортсмена.

Друга форма – «стан стартової лихорадки». Психологічні ознаки – хвилювання, яке характеризується подавленістю, нервозністю, нестійкістю настрою, розсіяністю, безпричинною суматохою і т.п. Фізіологічно стартова лихорадка характеризується високою мірою інтенсивності процесу збудження в корі головного мозку, різко вираженими вегетативними зсувами (прискорення пульсу, частота дихання, пітливість, інколи озноб).

Третя форма – «стан стартової апатії» відрізняється перевагою в корі головного мозку тормозного процесу. Типові зовнішні реакції: в’ялість, інертність, небажання брати участь у змаганні, подавлений настрій, сонливість, апатія до всього.

Які ж фактори впливають на психологічну готовність до змагань?

Передстартовий психічний стан багато в чому обумовлюється індивідуально-психологічними особливостями спортсмена, в тому числі типом вищої нервової діяльності і темпераментом.

Таким чином, можна виділити декілька причин, які впливають на стан психічної готовності спортсмена до змагання:

1. Значимість змагань, яке визначається в першу чергу співвідношенням цілі та рівня підготовки спортсмена. Слабка підготовка заставляє знизити ціль, що зменшує значимість змагань і тим самим психічне напруження. Високий рівень підготовки, якщо він співпадає з метою, найчастіше дає сприятливу динаміку психічної напруги. Завищення цілі нерідко негативно впливає на динаміку передстартового стану.

Значимість змагань визначається і їх масштабом. І хоча ця значимість відносна, вона в значній мірі впливає на абсолютну – з ростом масштабу змагань психічну напругу учасників.

2. Склад учасників змагань. Цей фактор тісно зв’язаний з першим, так як наявність сильних суперників підвищує значимість змагань. В цьому зв’язку необхідно уділяти увагу наявності інформації про противників. Оскільки невизначеність завжди визиває лишню напругу, потрібно мати необхідну інформацію про склад учасників.

3. Організація змагань (святкове відкриття, ритуали перед змаганнями, регламент змагань, своєчасність стартів, поведінка і кількість глядачів) може мати позитивний, так і негативний вплив на передстартовий стан спортсменів, що визначається досвідом участі в змаганнях та їх індивідуальними особливостями.

4. Поведінка оточуючих спортсмена людей. Якщо тренер або члени команди відчувають нервозність, проявляють хвилювання, роздратування, дають завищені обіцянки або негативно оцінюють стан спортсмена, то все це негативно впливає на динаміку передстартової психічної напруги.

5. Індивідуально-психологічні особливості спортсмена. Вони створюють неповторність проявів станів спортсмена перед стартом, дозволяють сформувати індивідуальний стиль діяльності і регуляції дій та переживань.

6. Особливості виду спорту та вправи для змагань. Тут на динаміку психічного стану впливають такі фактори як необхідна ступінь мобілізації перед стартом, число стартів в день, можливість розпочати вправу самостійно чи по сигналу і т.п.

7. Ступінь оволодіння способами саморегуляції. Уміле та своєчасне використання способів саморегуляції може нівелювати багато факторів, які мають несприятливий вплив на передстартовий стан спортсменів.

8. Психологічний клімат в колективі. Характер та особливості взаємовідношень членів колективу мають істотний вплив на динаміку психічних станів спортсменів перед змаганнями.
Збудження психічної енергії.

 Ця вправа служить для зміцнення нервової діяльності.

Збуджує правильне функціонування нервової системи, розвиває нервову силу, збуджує нервові центри, які завдяки цьому посилають підсилений струм по всіх частинах організму. Використовується при сильному стомленні, при зарядженні.

 Станьте прямо, витягніть перед собою руки, ослабте м’язи. Вдихніть на повні груди і затримайте дихання. Потім поступово відведіть руки назад, поступово збільшуючи напруження м’язів. Не ослаблюючи м’язів, поступово відведіть кулаки назовні і потім швидко приведіть їх в початкове положення. Зробіть це 3-5 разів і сильно видихніть через ніс. Успіх вправи залежить від швидкості приведення рук в попереднє положення і від сили напруження м’язів.

Іноді життєва енергія людини буває ослаблена і відчуває потребу у швидкому поповненні витраченої сили.
Вправа «Подолання».

Обладнання: паперові зірки, малюнок хмаринки.

Індіанська приказка стверджує, що че­кання смерті гірше від самої смерті. Справ­ді, коли на нас чекає якась відповідальна справа, напередодні більшість із нас починає нервуватися, переживати. Важливо не да­ти тривозі взяти гору над нами. Головне — не зациклюватися на своїх переживаннях.

Групі пропонують обговорити і скласти список речей, які можуть відволікти від хви­лювання напередодні змагань. На папе­рових зірочках пишуть найвдаліші варіанти і приклеюють їх на картонну хмаринку впевненості.
Гра «Мотузка»

Обладнання: мотузка.

Для проведення гри необхідно зв’язати кінці мотузки так, щоб утворилося кільце. Учні стають у коло й беруться двома руками за мотузку, яка знаходиться в середині кола.

Завдання: «Зараз усім потрібно заплющити очі й, не розплющуючи їх і не випускаючи з рук мотузки, побудувати трикутник, квадрат, зірку».

Під час цієї гри можна виділити учнів з лідерськими здібностями.


Релаксаційна техніка «Подих очищення».

Я хочу вам показати, як можна навчитися почуватися впевненим і бадьо­рим.

Сядьте, випрямившись, на стілець і три­майте спину прямо. Покладіть руки на колі­на долонями догори. Вдихніть глибоко й видихніть без паузи між вдихом і види­хом. Вдих — трохи швидший, ніж видих... Якщо хочете, можете надати своєму дихан­ню якогось кольору. Наприклад, видихаєте сіре повітря. Уявіть, що ви видихаєте своє занепокоєння, свій страх, своє напруження. А повітрю, яке ви вдихаєте, надайте якогось іншого, приємного кольору, наприклад, блакитного. Ви вдихаєте спокій, упевненість і легкість. (Можна повторити найважливіші пункти інструкції, зауваживши, що цю тех­ніку краще застосувати перед тестуванням, щоб заспокоїтися, упорядкувати думки.)

Інформаційне повідомлення (роздатковий матеріал для дітей)1. Зізнайтеся собі у своїх сильних та слабких сторонах і відповідно сформулюйте свої цілі.

2. Вирішіть, що для вас має цінність, у що ви вірите, яким хотіли б бачити власне життя. Проаналізуйте свої плани та оцініть їх з точки зору сьогоднішнього дня: що тепер для вас найголовніше.

3. Докопайтеся до коріння. Проаналізувавши своє минуле, розберіться у тому, що привело вас до теперішнього стану. Намагайтеся зрозуміти та вибачити тих, хто змусив вас страждати чи не допоміг, хоча мав змогу. Пробачте собі свої минулі помилки. Звільніть чільне місце для спогаді про колишні успіхи, нехай і невеликі.

4. Почуття провини та сорому ніколи не допоможуть вам досягти успіху. Не дозволяйте собі піддатися їм.

5. Шукайте причини своєї поведінки у фізичних, соціальних, економічних та політичних аспектах нинішньої ситуації, а не в недоліках своєї особистості.

6. Не забувайте, що кожну подію можна оцінювати по-різному. Реальність -­ це не те, що кожний окремо бачить; це не більше, ніж результат угоди між людьми називати речі визначеними іменами.

7. Ніколи не говоріть про себе погано, не приписуйте собі негативні якості – дурний, потворний, нездібний, невезучий, невизучий.

8. Ваші дії можуть підлягати будь-якій оцінці. Якщо вони підлягають конструктивній критиці – використайте це для свого блага, але не дозволяйте іншим критикувати вас як особистість.

9. Пам’ятайте, що деяка поразка – це талант, адже завдяки їй ви можете зрозуміти, що прагнули до хибної мети, яка не варта зусиль, а можливо вам вдалося уникнути неабияких неприємностей.

10. Не миріться з людьми, справами чи обставинами, які змушують вас відчувати свою неповноцінність. Якщо вам не вдається змінити їх або себе настільки, щоб ви відчули впевненість, то краще перестати спілкуватися з ними. Життя досить коротке, щоб витрачати його на смуток.

11. Дозволяйте собі розслабитись, прислухатися до своїх думок, займатися тим, що до душі. Так ви краще зможете себе зрозуміти.

12. Практикуйтесь у спілкуванні. Насолоджуйтесь тією енергією, якою обмінюються люди – такі несхожі і своєрідні, ваші брати та сестри. Уявіть собі, що і вони можуть відчувати страх та невпевненість, і спробуйте їм допомогти. Вирішіть, що саме ви хочете від них та що можете їм дати. А потім дайте їм зрозуміти, що ви відкриті для такого обміну.

13. Перестаньте надмірно оберігати своє «Я» – воно значно міцніше та пластичніше, ніж вам здається. Воно гнучке, не ламається. Хай краще воно відчуває короткочасний емоційний удар, ніж буде знаходитись у бездіяльності та ізоляції.

14. Виберіть для себе декілька віддалених, серйозних цілей. Розбийте їх на менші, проміжні цілі. Не залишайте без уваги кожний свій успішний крок та не забувайте підбадьорювати, хвалити себе. Не бійтесь виявитися безсоромним, адже вас ніхто не почує.

15. Ви не пасивний об’єкт, на який «звалюються» неприємності, не травинка, яка з хвилюванням чекає, що на неї стануть.

ВИ – ВЕРХІВКА ЕВОЛЮЦІЙНОЇ ПІРАМІДИ.

ВИ – ВТІЛЕННЯ НАДІЙ ВАШИХ БАТЬКІВ.

ВИ – НЕПОВТОРНА ОСОБИСТІСТЬ.

АКТИВНИЙ ТВОРЕЦЬ СВОГО ЖИТТЯ.

Якщо ви впевнені у собі то перешкода стає для вас викликом, а виклик спонукає до звершень. І тоді сором’язливість відступає, тому що ви, замість турбуватись, як вам жити, занурюєтеся у вир життя.


  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка