Реферат заключного звіту про науково-дослідну роботу
Скачати 29.99 Kb.
Дата конвертації19.04.2016
Розмір29.99 Kb.
РЕФЕРАТ

заключного звіту про науково-дослідну роботу

«Розробка технології та створення експериментального виробництва нових антимікробних препаратів на основі бактерій, бактеріоцинів та бактеріофагів»

Керівник НДР – д.б.н., проф. Іваниця В. О.

Об’єкт дослідження - технологія отримання антимікробних препаратів на основі бактерій, бактеріоцинів і бактеріофагів.

Предмет дослідженнябактерії Ralstonia, Agrobacterium, Erwinia, Lactobacillus, їх бактеріоцини та бактеріофаги.

Мета роботи – створення матеріально-технічної бази та розроблення технології експериментального виробництва нових антимікробних препаратів для захисту рослин на основі бактерій, бактеріоцинів і бактеріофагів.

Методи дослідження – мікробіологічні, молекулярно-біологічні, молекулярно-генетичні, біохімічні.

Відповідно до технічного завдання вперше створено комлексний біопрепарат на основі живих клітин Lactobacillus plantarum ОНУ 87 та бактеріоцинів і бактеріофагів Erwinia carotovora subsp. carotovora. Препарат призначено для захисту рослин від збудників бактеріального раку, вілту та м'якої гнилі. Клітини бактерій L. plantarum ОНУ-87 мають широкий спектр антагоністичної дії, обумовлений бактеріоцинами, перекисом водню, органічними кислотами та здатністю лактобацил до адгезії. Виявлено, що лактобацили штаму-продуцента здатні утворювати біоплівку на коренях паростків тест-рослин за 24 години інкубації та активно заселяти рослинні поверхні. Показано, що у прикріпленні бактерій штама-продуцента L. plantarum 87 основну роль відіграють білки S-шару та в меншій мірі полісахариди і тейхоєві кислоти клітинної стінки.

Показано, що бактеріофаги та бактеріоцини E. carotovora subsp. carotovora ZM1 є антагоністичними агентами, що проявляють кілерну активність на споріднених бактерій. Для створення біопрепарату проведено ізолювання та вивчення антимікробних властивостей бактеріоцинів бактерій родів Ralstonia, Agrobacterium, Erwinia, Lactobacillus та їх впливу на представників фітопатогенних бактерій.

Здійснено оптимізацію складу поживних середовищ та умов культивування штамів-продуцентів. Проведено випробування створеного комплексного препарату в системі “рослина - фітопатогенна бактерія - антимікробний препарат”, показано його високу ефективність. За штучного інфікування патогеном частка інфікованих рослин зменшувалася на 80-100%. В результаті проведених досліджень вперше показано, що бактеріоцини і бактеріофаги ервіній E. carotovora subsp. carotovora та лактобацили L. plantarum мають спільний підсилюючий ефект у захисті рослин від м'якої гнилі та бактеріального раку.

Результати досліджень дозволяють запропонувати новий комплексний біологічний препарат для захисту рослин. Розроблено технологічну схему та технологічний регламент одержання комплексного біопрепарату, створено методичні рекомендації щодо його застосування та проведено їх експериментально-виробничі випробування. Розроблений підхід до захисту рослин та створений комплексний біопрепарат на основі лактобацил, бактеріофагів і бактеріоцинів ервіній не мають аналогів.

Створено матеріально-технічну базу експериментального виробництва мікробних препаратів, яка включає шейкери–інкубатори INNOVA 44, ферментер BioFlo 310, проточну центрифугу Thermo Scientific Sorvall Stratos, ліофільну сушарку Telstar LyoQuest 80, камеру заморожування -86 ºС Thermo Scientific, шафи ламінарні ШЛн-1в, електронний мікроскоп, газовий та рідинні хроматографи, молекулярно-біотехнологічне та мікробіологічне обладнання, ПЛР обладнання.

Штам L. plantarum OНУ 87 задепоновано в Депозитарії ІМВ НАНУ. За результатами досліджень опубліковано 10 наукових статей, 18 тез доповідей, 3 посібника, видано монографію. Новий спосіб захисту рослин захищено 2 патентами та подано 6 заявок на патент.

Молоді учені виконавці проекту в 2011 р. отримали Премію НАН України для молодих учених за цикл робіт «Фагово-плазмідні взаємовідносини в дефектній полілізогенній системі Erwinia carotovora».За результатами НДР:

опубліковано: 10 наукових статей, 18 тез доповідей, 3 посібника, видано монографію;отримано: 2 патентами та подано 6 заявок на патент.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка