Резолюція рада експертів «Дитяча гастроентерологія та нутриціологія» 28-29 листопода 2015 Трускавець
Скачати 57.91 Kb.
Дата конвертації17.04.2016
Розмір57.91 Kb.
РЕЗОЛЮЦІЯ

Рада експертів «Дитяча гастроентерологія та нутриціологія»

28-29 листопода 2015

Трускавець

Рада експертів засновується, як робоча група із впровадження сучасних підходів у галузі дитячої гастроентерології та нутриціології в Україні.

Рада експертів «Дитяча гастроентерологія та нутриціологія» й Асоціація педіатрів-гастроентерологів та нутриціологів України наголошують, що харчування є одним з найважливіших чинників, що визначають взаємозв'язок людини із зовнішнім середовищем і має програмуючий характер, значною мірою зумовлюючи майбутній стан здоров'я, працездатність, стійкість організму до впливу оточуючих факторів. Водночас грудне вигодовування залишається золотим стандартом харчування для дітей першого року життя.

Особливе значення для підтримки здоров'я дитини має повноцінне і регулярне забезпечення її організму всіма необхідними макро- і мікронутрієнтами, вітамінами і мінеральними речовинами в перші 3 роки життя. Недостатнє або неякісне харчування в перші роки життя дитини може супроводжуватись значними наслідками для її здоров’я, включаючи сповільнений психомоторний і розумовий розвиток, поведінкові проблеми, дефіцит соціальних навичок, розлади уваги, проблеми з навчанням тощо.

Встановлено важливе значення олігосахаридів, пребіотиків, які містяться в грудному молоці в кількості 1-1,2 г/100 мл і впливають на формування адекватного мікробіоценозу кишок, відповідних імунних реакцій і харчової толерантності, що у свою чергу веде до зменшення функціональних діарей, закрепів, колік, зригувань та інфекційної патології. В звязку з цим важливим у разі штучного вигодовування є максимальне наближення рівня олігосахаридів у сумішах до рівня у грудному молоці. У клінічних дослідженнях доведено високу ефективність суміші галактоолігосахаридів/фруктоолігосахаридів у співвідношенні 9 до 1, в оптимальній концентрації 0,8 г на 100 мл суміші, що за функціональними властивостями наближена до ефективності олігосахаридів грудного молока.Важливим є наявність у жировому компоненті дитячих молочних сумішей пальмітинової жирної кислоти, частка якої в грудному молоці становить найбільшу частку (приблизно 25 %) від усіх жирних кислот і яка необхідна для дитячого організму, оскільки є важливим джерелом енергії. Основним джерелом для її використання у дитячих сумішах може бути пальмова олія або інша олія, за винятком кунжутної і лляної олій, які є забороненими для використання у дитячому харчуванні.
Звернули увагу на такі проблеми:

 • в харчуванні дітей перших 3-х років життя – недостатність інформації щодо важливості правильного харчування та його особливостей, включаючи необхідність адекватного забезпечення пребіотиками олігосахаридами, довголанцюговими поліненасиченими жирними кислотами, вітамінами та мікроелементами;

 • недостатня увага приділяється проблемі функціональних розладів шлунково-кишкового тракту у дітей раннього віку, їх дієтичній корекції, як медико-соціальній проблемі, починаючи від батьків і закінчуючи лікарями;

 • недостатня інформованість лікарів в галузі нутриціології.


Рекомендували:

 • тривале грудне вигодовування, як золотий стандарт харчування для дітей першого року життя, а в разі його неможливості – високоадаптовані молочні суміші, які містять пребіотики-галактоолігосахариди та фруктоолігосахариди, як один з важливих критеріїв вибору.

 • для профілактики запорів у дітей раннього віку – збалансоване, раціональне харчування, яке відповідає віку дитини. Особливу увагу слід приділити наявності пребіотиків-галактоолігосахаридів та фруктоолігосахаридів, β-пальмітинової жирної кислоти, яка під дією ліпази не відщепляється, ефективно захоплюється ентероцитами слизової оболонки кишечника як моногліцерид без попереднього розщеплення, не змінює консистенцію випорожнень і сприяє підвищенню всмоктування кальцію, необхідного для мінералізації кісток.

 • для штучного харчування дітей, які зригують, рекомендувати антирефлюксні молочні суміші, в'язкість яких підвищена за рахунок введення до складу продукту спеціальних згущувачів: таких що не перетравлюються (камідь, яка складає основу клейковини ріжкового дерева) або таких, що перетравлюються (модифікований рисовий крохмаль). Антирефлюксні суміші призначати диференційовано залежно від стану здоров'я дитини й інтенсивності регургітації: інтенсивні зригування та схильність до закрепів є показанням до застосування сумішей, що містять камедь (діють швидше й інтенсивніше, мають м'який послаблюючий ефект). Антирефлюксні суміші можуть призначатись, як у повному об'ємі, так і для часткової заміни годувань (по 30-40 мл перед годуванням грудним молоком або сумішшю, з ложечки або окремої пляшки). Тривалість застосування визначають індивідуально, а після досягнення стійкого терапевтичного ефекту дитину переводять на вигодовування звичайною адаптованою сумішшю.

 • для корекції функціональних кольок та діарей використовувати суміші для функціонального харчування зі зниженим вмістом лактози через можливість виникнення у дітей перших місяців життя транзиторної лактазної недостатності. Також можна використовувати спеціальні дитячі кисломолочні суміші, які вироблені за допомогою спеціальних пробіотичних бактерій, наприклад з використанням Streptococcus thermophilus 065 і Bifidobacterium Breve c50, забезпечуючи високу галактозидазну активність і відповідний пробіотичний ефект. Такі суміші мають в готовому продукті високий рівень ферменту лактази, що дозволяє дитині легше перетравити молочний цукор лактозу і запобігає розвитку функціональних розладів – діареї, метеоризму та колік. Важливим моментом, є те, що така кисломолочна суміш має рН наближене до рН грудного молока, добре сприймається дітьми, не має недоліків стандартних кисломолочних сумішей з більш низьким рН (посилення відрижок, кислий смак, ацидотичний вплив на рН крові). Суміш може використовуватися в якості повноцінного основного харчування.

 • Звернути увагу на дієтотерапію при кольках, які доволі часто супроводжуються больовим синдромом. При штучному вигодовуванні доцільно використовувати суміші, які містять знижену лактозу, частково гідролізований білок та пребіотичну суміш галактоолігосахаридів та фруктоолігосахаридів.

 • Згідно з рекомендаціями ESPGHAN харчові втручання є більш ефективними для лікування функціональних розладів шлунково-кишкового тракту, включаючи кольки, ніж медикаментозна корекція.Визнали низьку обізнаність у галузі сучасної нутриціології особливо у дітей раннього віку - дільничних педіатрів, сімейних лікарів, неонатологів, вузьких спеціалістів і медсестер, у зв’язку з чим ухвалили:

 1. Сприяти розробці у 2016 році методичних рекомендацій щодо функціональних розладів шлунково-кишкового тракту у дітей раннього віку.

 2. Провести у 2016-2017 роках круглі столи/майстер класи/школи для педіатрів, сімейних лікарів, неонатологів та вузьких спеціалістів з дитячої гастроентерології та нутриціології в усіх областях України.

 3. Запланувати проведення науково-практичної конференції з міжнародною участю з дитячої гастроентерології та нутриціології на весну 2016 року з можливим он-лайн доступом до участі в конференції в обласних центрах України.

 4. Запланувати проведення регулярних зібрань ради експертів «Дитяча гастроентерологія та нутриціологія» з наступною нарадою у 2016 році.

 5. Розробити й оновити методичні рекомендації щодо програм до- та післядипломної підготовки лікарів з питань харчування здорових дітей перших 3-х років життя, дієтотерапії функціональних розладів шлунково-кишкового тракту, алергії на білок коровячого молока й іншій патології дітей раннього віку, вигодовування недоношених дітей, а також створити загальнодоступну базову модель підручника з дитячого харчування, в я кому буде вся необхідна для навчання та викладання інформація, в подальшому розмістити її на сайті в легко доступному місті.

 6. Проводити «кущеві» регіональні тренінги з харчування для батьків та лікарів на різних рівнях.

Д.мед.н. Шадрін Олег Генадійович


Д.мед.н. Няньковский Сергій Леонідович
Д.мед.н. Бекетова Галина Володимирівна
Д.мед.н. Добрянский Дмитро Олександрович
Д.мед.н. Клименко Вікторія Анатолієвна
Д.мед.н. Бєлоусова Ольга Юрієвна
Д.мед.н. Зубаренко Олександр Всеволодович
Д.мед.н. Банадига Наталія Василівна
Д.мед.н. Стоєва Тетяна Вікторівна
Д.мед.н. Платонова Олена Михайлівна
Д.мед.н. Няньковська Олена Сергіївна
К.мед.н. Яцула Марта Степанівна


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка