Рішення відповідно до ситуації; виховувати в учнів здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин. Обладнання: ілюстрації, листівки, ікт хід уроку І. Організація класу
Скачати 106.59 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір106.59 Kb.
Урок-проект. Основи здоров’я 4 клас

Тема. Негативний вплив шкідливих звичок на здоров’я людини.

Мета: формувати в учнів уявлення про згубний вплив на дитячий організм шкідливих звичок; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки і приймати рішення відповідно до ситуації; виховувати в учнів здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин.

Обладнання: ілюстрації, листівки, ІКТ

Хід уроку

І. Організація класу.


Любі діти, ви зберіться,

Одне одному всміхніться.

Успіхів побажайте

Одне одного привітайте.


ІІ. Актуалізація опорних знань.


 • Девізом нашого сьогоднішнього уроку стануть такі рядки: (слайд)

Здорові діти – нація здорова,

Багата Україна і чудова.

Тож, діти, здоровими ростіть,

В майбутнє сильними ідіть.

(Н.Красоткіна)

2. Хвилинка психологічного настрою.

• Утворіть коло. Заплющіть очі. Тепер візьміть правою рукою руку сусіда., потримайте її у своїй. Намагайтесь, не розплющуючи очей, зосередитися на звуках навколо вас, нехай кожний зосередить увагу на тому, що на долонях сусіда праворуч і ліворуч, яких ви торкаєтесь. Спробуйте визначити, яка долоня тепліша, яка – холодніша, чи була це долоня сусіда праворуч. Чи ліворуч (30 секунд)…

Із заплющеними очима розімкніть ріки і зосередьтеся кожний на своєму дихинні, відчуцте, як повітря заходить і виходить крізь ніздрі і губи, як рухається грудна клітка при кожному вдиху і видиху (1 хвилина)… спробуйте порахувати кожний вдих і на п’ятому – розплющіть очі.ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Є звички-квітки, звички - як дуби,

Є гарні звички, звички є погані.

Вони сильніші за людей, а люди – їх раби,

Схиляють голови, неначе каторжани. • З цих рядків ви могли зрозуміти, про що піде мова на сьогоднішньому уроці. Це – звички.

Вправа «Мікрофон».

Звичка – це …

Корисні звички – це …

Шкідливі звички – це … • Сьогодні ми поговоримо про вплив шкідливих звичок на організм людини.

 • Англійський філософ Томас Пен вважав,що у людства є три вороги, які забирають більше життя і приносять більше ніж усі війни разом узяті. Це – алкоголізм, тютюнопаління і наркоманія.

ІV. Робота над темою уроку.

 1. Експеримент.

 • Проведемо експеримент з аркушем паперу. Зверніть увагу, як він виглядає зараз: чистий, гладенький, цілий. Візьміть фломастер чорного кольору і проведіть лінію від руки в будь-якому напрямку. Тепер відірвіть від аркуша частинку. Решту зімніть.

 • Чи змінився стан аркуша?

 • Чи можна його зробити таким, яким він був спочатку?

Висновок: так само, як дії над аркушем зруйнували його первісний стан, шкідливі звички ( паління, вживання алкоголю та наркотиків) знищують здоров’я людини.

 1. Бесіда.

 • До сьогоднішнього уроку ви готувались самостійно. Клас було поділено на 3 групи і кожна з них протягом 3 тижнів збирала інформацію до своєї теми. А зараз ми послухаємо презентацію ваших проектів.

 1. Виступ 1 групи.

 • Ця група працювала над темою «Паління – це ворог нашого здоров’я» (слайд)

 1. 1сторія куріння.

Перша сторінка нашого журналу присвячена історії куріння.

Сьогодні на сторінці нашого журналу виступить відомий мандрівник, першовідкривач Америки Христофор Колумб.

Христофор Колумб: 12 жовтня 1492 року я плив океаном разом зі своєю командою на кораблі «Санта Марія» і приплив до невідомої землі. Тоді ми ще не знали, що відкриємо новий материк, який пізніше назвуть Америкою». Ми пристали до одного з Багамських островів.

Місцеві жителі зустріли нас дуже привітно. Ми звернули увагу на те, що тубільці туго скручують сухі листки якоїсь рослини, підпалюють їх і вдихають дим, який утворюється при цьому. Такі скрутки сухих листків місцеві жителі називали «табако» і охоче пропонували їх гостям на знак прихильності. Потім ми пристали до берегів Куби. Жителі цього острова теж палили подібні трубочки і називали їх «сигаро». Ми з подивом і огидою дивились на дивний звичай. Від цього смердючого диму паморочилась голова і навіть можна було зомліти.

Однак, насіння тютюну ми привезли в Іспанію, де виникли перші в Європі тютюнові плантації. Дуже скоро матроси навчились курити. Солдати іспанської армії, колоністи, торговці які відвідували Новий Світ стали першими курцями тютюну.

Тютюн спочатку використовували як декоративну рослину. Пізніше склалося уявлення про його надзвичайні лікувальні властивості. Французька королева Катерина Медичі страждала від головного болю. Французький посол у Португалії Жан Шко підніс їй у подарунок листя і насіння тютюну. Королева почувала себе краще, коли нюхала його. На цьому Ніко зажив слави. З його ім’ям пов’язана ботанічна назва тютюну та його основної діючої речовини - алкалоїду нікотину. 

Проте захоплення «лікувальними» властивостями тютюну невдовзі минуло, бо траплялися отруєння ним. Почалися переслідування курців.


 1. Дитячий організм і куріння.

Немає людини, яка не чула б про шкідливість куріння для здоров’я. більшість людей знає, що куріння спричиняє багато захворювань і призводить до передчасної смерті.

Однак мільйони людей щодня добровільно вдихають отруйний дим, завдаючи шкоди не лише собі, а й оточуючим людям та навколишньому середовищу.

Куріння називають забавою для дурнів. Адже тютюновий дим - це повітря і продукти горіння тютюну. В тютюновому димі є також отруйні речовини, як нікотин і ще близько 30 отруйних речовин. Краплина нікотину вбиває коня. Це справді так. Велика сильна тварина падала від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи. Якщо голуба помістити під скляний ковпак і впустити туди дим від однієї цигарки, через кілька хвилин він загине.

Від впливу диму у курців жовтіють зуби, змінюється голос. Вони часто кашляють, у них збільшується виділення слини, у накурених кімнатах діти сплять дуже неспокійно. Вони стають млявими, втрачають апетит.

Тютюновий дим вражає не лише курців. Вдихання повітря, насиченого тютюновим димом, згубно діє на організм людини, особливо дитини. Якщо курять у твоїй присутності, ти вдихаєш тютюновий дим і стаєш «пасивним курцем». . Пасивне куріння так само шкідливе для здоров’я як і власне куріння. У дітей, в родині яких курять, погіршується слух. Куріння батьків спричиняє також руйнуванню зубів дітей.

Та найголовнішим є те, що курець стає залежним від тютюнокуріння. Це змушує деяких школярів на перервах стрімголов мчати на «перекур», щоб затягтися черговою дозою отрути. Бажання курити свідчить, що вже сформувалася погана звичка.

Учені встановили, що куріння — один з основних чинників, які призводять до того, що розвивається рак легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. (Слайд)
3. Чому люди курять ?

Хлопці вважають геройством викурити цигарку потай від дорослих. «Я курю - отже, я самостійна людина». Звичайно у віці до 17 років починають курити через просту цікавість або безглузде наслідування моди, товаришів. Та якщо людина не почала курити до 20 років, то вона здебільшого не курить і згодом.

Отож, щоб не відстати від своїх приятелі і виглядати дорослим, хлопець душиться цигарковим димом. Уперше, вдруге, втрете...

Трапляються випадки, коли дорослі або підлітки привчають дітей до сигарет, щоб потім використовувати їх як жебраків, злодіїв.

Часто починають курити дівчатка. Коли вони курять, то хлопчики звертають на них увагу. Але є багато інших способів привернути до себе увагу. А неприємний запах з рота може лише відштовхнути від вас людей, які вам подобаються.

Куріння - це вияв боягузтва. Треба не боятися труднощів і не опускати рук. Шукайте допомоги і підтримки у рідних та друзів, якщо самі не можете позбутись шкідливої звички. Не беріть приклад з людей, що курять. Якщо ваші тато чи мама курять, то за рік прокурюють до 600 гривень. Яка була б це матеріальна допомога сім’ї. Скажемо курінню «НІ». Зробимо правильний вибір. Адже замість куріння можна їсти цукерки, лускати насіння чи горішки, займати свій час чимось цікавим: малювати, ліпити, вишивати, випилювати, колекціонувати, займатись спортом, рибалкою, ходити в бібліотеку, читати книжки, працювати за комп’ютером. 1. Результати анкетування.

 2. Інтерактивна вправа.

 1. Позиція: «Я вважаю, що …»

 2. Обгрунтування: «… тому, що…»

 3. Приклад: « Наприклад …»

 4. Висновок: « Тому я вважаю …»

4.Виступ 2 групи.

Ця група працювала над темою «Пияцтво – це вправа в божевіллі» (слайд) 1. Історія виникнення і розповсюдження алкоголю.

Із прадавніх часів алкоголь називають викрадачем розуму. Як свідчать учені, про властивості спиртних виробів людям було відомо ще близько 10 тис. років тому. Відомий мандрівник Міклуха Маклай спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які ще не вміли добувати вогонь, але вже володіли прийомами приготування хмільних напоїв. Історія не зберегла для нащадків ім’я першої людини, яка відкрила для світу алкоголь. А от слово «алкоголь» має арабське походження і означає воно одурманення, запаморочення. Араби ще в ІІ-VІІ столітті навчились добувати чистий спирт, називаючи його «душею вина», але використовували його в основному в медицині. А в Європі лише в ХІV ст. був винайдений спосіб дистиляції спирту. Деякі алхіміки охрестили його «вогненною водою» та «водою життя», поза як людина після вживання алкоголю набувала відчуття молодості, здоров’я, ставала веселою, жвавою. Однак незабаром прийшло розчарування: вода життя по злому пожартувала над людиною, свідомість якої стала задурманеною, а блаженство несправжнім, уявним. І тоді вчені та лікарі перейменували алкоголь у «воду смерті»

Горілка з Європи потрапляє в Росію, а відтак і в Україну. Торгівля горілкою в той час приносила великі прибутки, а тому про її заборону не могло бути й мови. Отож поступово встановилась традиція будь-яку знаменну подію відмічати з допомогою спиртного /народження, смерть, весілля і т.д./ 1. Вплив алкоголю на здоров’я людини.

Алкоголь негативно впливає на здоров’я дітей і підлітків, гальмує їхній ріст і розвиток. Дитина, яка випила навіть пива, не контролює свої дії. Згодом вона відчуває погіршення самопочуття, головний біль, нудоту. При вживанні алкогольних напоїв у дитини погіршується самопочуття, пам’ять, характер, вона не може зосередитися, не здатна виконувати точні дії, не може добре вчитися. Та це стає неможливим, бо їй краще в компанії дітей, які прогулюють уроки, не слухають батьків і вчителів. Дуже швидко діти стають залежними від алкоголю.

«Вино повідомляє кожному, хто його п’є, чотири якості: спочатку людина стає схожою на павича - він бундючиться, його рухи плавні і величаві; далі він набував характеру мавпи ,і починає зі всіма жартувати і загравати; далі він уподібнюється левові і стає самовпевненим, гордим, впевненим у своїй силі; нарешті він перетворюється в свиню і подібно до неї валяється в болоті». (Слайд)

У молодіжному середовищі найбільш поширеними є слабоалкогольні напої. Найпопулярнішим напоєм є пиво. Дехто вважає, що можна пити пиво в необмеженій кількості без ризику для здоров’я. але це не так. 330 мл пива (це одна банка), 150 мл вина ( це один келих) та 40 мл горілки (це одна чарка) містять однакову кількість алкоголю.


 1. Чому люди починають пити?

Чому ж підліток починає пити спиртне? Причин декілька. Спочатку - проста цікавість. Іноді для самоствердження, в тому числі, «тому що мені це подобається», «тому що приємно бути трохи сп’янілим», «тому що мені нудно». Інша група причин - це тиск зі сторони однолітків і небажання відстати від них. Мотивується це так: «тому що мої друзі теж п’ють», «щоб мої друзі не вважали мене мокрою куркою», «тому що більшість дорослих також п’ють», «щоб легше було спілкуватись з іншими людьми». Дуже часто підлітки отримують першу дозу алкоголю з рук дорослих дома з приводу якогось свята. А в сім’ях, де один з батьків, або й обоє зловживають алкоголем, дітей іноді привчають до випивки просто так «за компанію». Ще однією з причин пияцтва є зняття психологічної напруженості: «щоб придати собі сміливості і впевненості», «щоб було спокійніше», «щоб було легше говорити з людьми».

Хлопчики частіше і в більш ранньому віці пробують спиртне, ніж дівчатка. Причому до 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають «для апетиту», або «лікують вином», або дитина сама з цікавості пробує спиртне.

Часто ні дорослі, ні підлітки не задумуються над тим, що при вживанні алкоголю поступово формується стан коли організм людини перестає боротись з цією отрутою. Зникають навіть неприємні відчуття отруєння і захисні рефлекси /рвота, нудота, головний біль і т.п./.


 1. Результати анкетування.

 2. Інтерактивна вправа.

5.Виступ 3 групи.

Ця група працювала над темо « Наркотик – вірна смерть». (Слайд)

Всі наркотики – це отрута. Їхній вплив на організм людини залежить від вжитої кількості. Мала кількість пожвавлює людину, а більша хилить до сну. Це правда про будь-який наркотик. Просто вся справа в кількості. Кофеїн = це Кафеїн – це також наркотик. Дві чи три чашки кави змушують людину збадьоритись. Десять чашок, можливо, змусять людину заснути. Сто чашок можуть її вбити.

Кожного разу, коли людина вживає наркотики, вони спалюють деякі вітаміни у її тілі. Її нерви в організмі німіють.

Людина, яка вживає наркотики втрачає цікавість до всього, що не пов’язане з наркотиками. Продовжується фізичне руйнування організму, погіршується функція печінки, нервової системи, нирок. Якщо наркоман не пройде спеціального лікування то настає передчасна смерть.

Більшість наркотиків відкладаються в жирах організму та можуть лишатися там роками.

Найчастіше наркотики починають вживати підлітки, які живуть у неблагополучних сім’ях. У дітей з таких сімей проблеми постають з раннього дитинства. Рідним домом для них стає вулиця.

Також наркотики можуть почати вживати люди, в яких є проблема зі здоров’ям, що спричиняє біль, чи вона не змогла заснути. Можливо їй хотілося відчути себе більш щасливою, або, можливо, їй просто було нудно.

Наркоман, якщо він почав приймати наркотики в молодому віці, живе 30-35 років. А майже 50% наркоманів закінчують життя самогубством. (Слайд)

Є й непрямі ознаки наркомана. Так, наркомани починають віддавати перевагу певному одягові: шкіряним курткам із заклепками, масивним ременям, роблять специфічні зачіски. Разом з тим вони часто недбалі в одязі й байдужі стосовно дотримання елементарних правил гігієни.

Прийшовши додому, незвично швидко ховаються у своїй кімнаті, у розмові уривчасті, не дивляться в очі. Вони безпричинно похмурі до агресивності або, навпаки, надмірно сміхотливі. Носять сорочки з довгими рукавами, щоб сховати сліди уколів у вену.

Якщо спочатку наркотик – це лише трихвилинне задоволення, то вже за місяць наркоман не може без нього існувати.

Дуже швидко настає повне психологічне виснаження. Загальне виснаження організму в результаті вживання наркотиків настає вже через 2-3 роки. Людина втрачає здатність до найменших фізичних і психічних навантажень. Настає остаточна моральна й інтелектуальна деградація – повний розпад особистості. Повністю втрачаються попередні почуття й інтереси. Єдиною турботою стає добування будь-якими засобами й способами наркотику

Зачитування доповіді.

Інтерактивна вправа.


 1. Робота в групах.

 1. Обговорення ситуацій .

(Дітям пропонуються ілюстрації, а вони повинні проаналізувати зображене на них дати відповідь). (Слайд)

 1. Створення антиреклами.

(Кожна група складає антирекламу до своєї теми).

V. Підсумок уроку.

- Які три найстрашніші вороги здоров’я вам відомі?- Якої шкоди вони завдають організму? (Слайд)


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка