Різноманітність кільчастих червів. Їх роль в екосистемах та значення для людини
Скачати 139.93 Kb.
Дата конвертації21.04.2016
Розмір139.93 Kb.
Тема: Різноманітність кільчастих червів. Їх роль в екосистемах та значення для людини

Мета:

Освітня. Розширити знання учнів про кільчастих червів; розкрити різноманітність цих тварин; ознайомити із поширенням представників типу у різних середовищах; особливу увагу звернути на значення кільчаків у ґрунтоутворенні.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову та життєдіяльність кільчастих червів; уміння спостерігати, співставляти, логічно мислити, використовувати набуті знання у повсякденному житті та господарській діяльності людини.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища та безхребетних тварин довкілля, особливо дощових червів, які мають величезне значення у ґрунтоутворенні.Розробки уроків до теми “Черви” (8 кл.)

Обладнання: малюнки, таблиці, монітор, слайди презентації, відео сюжети.

Тип уроку: прес-конференція .

Структура та зміст уроку

І. Організаційний момент

Любі друзі, у кожного з вас в класі є друг або людина з якою вам приємно спілкуватися. Погляньте на неї. Посміхніться. Нехай тепло ваших посмішок зігріє ваші серця. Пронесіть позитивні емоції крізь весь наш урок і нехай вони допоможуть вам здобути нові знання.ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

При вивченні цієї теми ми з вами познайомилися з великою кількістю нових термінів. Давайте згадаємо зараз значення цих слів. Слова записані на дошці.

1. Кутикула.

2. Параподії.

3. Нематоди

4. Метанефридії.

5. Гермафродити.

6. Гельмінти.

7. Регенерація.

8. Фінна.

9. Статевий диморфізм.

10. Гірудин

(Учитель відкриває написані на дошці терміни, в яких відсутні деякі букви. Близько термінів намальовано незвичайна істота у формі хмарини з добрим обличчям.) Подивіться, хто нас відвідав. Це Крейдоїжка. Він зголоднів і з'їв букви у наших слів. Він вирішив нас заплутати. Ваше завдання - здогадатися, які слова тут написані і пояснити, що вони означають. Визначення термінів, які повинні дати учні.

Кутикула - своєрідний зовнішній скелет, що створює опору для мускулатури і виконує захисну функцію у круглих черв'яків.

Параподії - рухливі бічні вирости тіла у кільчастих хробаків, які є прообразом кінцівок; на них можуть розташовуватися шкірні вирости - зябра.

Нематоди - круглі черв'яки.

Метанефридії - видільні органи кільчастих червів.

Гермафродити - двостатеві організми, в тілі яких знаходяться статеві залози самок і самців.

Гельмінти - все паразитичні хробаки, незалежно від їх приналежності до тієї чи іншої систематичної групи.

Регенерація - здатність організмів відновлювати втрачені клітини, тканини і органи.

Фінна - пухирці, в якому знаходиться личинка бичачого ціп'яка, що складається з головки і шийки.

Статевий диморфізм - чіткі зовнішні відмінності між самками і самцями.

Гірудин - знаходиться в слині п'явки білок, що перешкоджає згортанню крові.

«Вірю - не вірю».

На цьому етапі ви повинні показати знання про загальні ознаки кільчастих червів. Я читаю пропозиції, а ви повинні вирішити, можна чи не можна вірити тому чи іншому судженню. Відповіді записуйте на бланку відповідей, використовуючи значки: кружечок - вірно, трикутник - не вірю.

1. Тіло кільчастих червів складається з безлічі сегментів. (Так)

2. У кільчастих червів є шкірно - м'язовий мішок. (Так)

3. Серед кільчастих червів немає паразитичних форм. (Ні)

4. Всі кільчасті черви живуть у грунті. (Ні)

5. Органи виділення кільчастих червів - метанефридії. (Так)

6. У кільчастих червів є кровоносна система. (Так)

7. Усі кільчасті черви - гермафродити. (Ні)

8. Більшість кільчастих червів дихають всією поверхнею тіла, але у деяких на параподіях є спеціальні шкірні вирости - зябра. (Так)

9. Для кільчастих червів характерна регенерація. (Так)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

На попередніх уроках ми з вами вивчали тварин, які об'єднані однією назвою - «черви». Це дуже різні і за способом життя, і за своєю будовою тварини. До них відносяться і всім відомий дощовий черв'як, і п'явки, і велика кількість паразитичних черв'яків.

Якось у засновника сучасної систематики Карла Ліннея запитали до якого висновку він хоче дійти на основі свого вивчення дощових червів. Лінней ввічливо ухилився від відповіді на питання: "Життя таке коротке, а черв'як такий довгий!"

Справді, величина кільчастих червів може сягати... до 7м. Живуть ці гіганти в Південній Африці. А великий австралійський черв'як може мати довжину 2,5-3м.

Про інші цікаві особливості представників типу кільчастих червів у нас сьогодні є можливість дізнатись.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Молодці. Сьогодні ми з вами проведемо прес-конференцію, на якій познайомимося з різноманіттям черв'яків і їх значенням. На нашій конференції присутні фахівці в різних областях. Їм ставлять запитання кореспонденти різних газет і журналів, тележурналісти представляють різні телекомпанії. Усі журналісти повинні бути дуже уважними, тому вдома їм доведеться писати звіт про почуте на прес-конференції. Тому по ходу виступу фахівців ви повинні робити короткі записи у своїх зошитах(заповнити таблицю).Клас

Представники

Середовище життя

Значення

Багатощетинкові


Малощетинкові


П’явки


Отже, ми починаємо. Слово кореспондентам.

Питання океанологу. Назвіть, будь ласка, черв'яків, що мешкають в морях і океанах?.

Відповідь. У морях мешкає багато видів червяків. Наприклад, представники типу Круглі черви: кінорінх і пріапулід. Кінорінхи - дрібні черв'яки, довжиною 1 мм. Вони мешкають між частинками грунту. Пріапуліди - донні тварини, до 20 см завдовжки. У прибережній зоні морів живуть хижі черв'яки немертини. Вони настільки є своєбразними за своєю будовою, що виділені в окремий тип. Деякі з немертин можуть досягати в довжину 30 м. Але особливо багато в морях представників типу Кільчасті черви, в першу чергу багатощетинкових червів - нереїси, піскожіл, серпула.

Цікавим представником є Нерєїс - багатощетинковий  черв'як, якого можна знайти на дні Ахзовського моря, що входить до родини нереїд, які отримали назву з грецької міфології. Існує міф про те, що бог Нерей одружився з дочкою Океану Дорідой, яка народила 50 нереїд - морських німф з веселою вдачею. Ці німфи завжди знаходилися поряд з богом моря Нептуном і веселили його своїми танцями та іграми. Найімовірніше, нерєїси отримали свою назву за красу, так як їх тіла мають яскраво-зелене забарвлення, який переливається кольорами веселки, немов бензинова плівка у воді. Зелене тіло облямовують щетинки червоного або яскраво-оранжевого кольору. Мешкають нерєїси на морському дні, в норах.(Азовське море) Їх у величезній кількості поїдають різноманітні промислові риби, камчатські краби та інші морські тварини. Ці істоти є всеїдними, тобто вони можуть харчуватися рослинами, а інколи навіть бути хижаком. (відео). Дослідники помічали, як нерєїси активно гризуть зелені водорості, в яких за тим залишаються діри. Ці черв'яки збираються у величезних кількостях біля трупів ракоподібних та молюсків поїдаючи їх залишки. Тобто вони, по суті, є очисниками морського дна.

Головною особливістю нерєїсів є те, що вони можуть розмножуватися тільки один раз за все життя. А після того, як вони виконають своє призначення, гинуть. Але один вид нерєїдів є винятком. Особини цього виду спочатку розвиваються як самці, вони знаходять нірку самки, забираються в неї, запліднюють її кладку, а потім поїдають її. Але самці не кидають своє потомство, а починають піклуватися про кладку.

Якщо говорити про палоло,довжина якого може досягати 1м., то дивує той факт, що щорічно в жовтні та листопаді, на шосту ніч після повного місяця, море над кораловими рифами біля островів Самоа несподівано скипає від раптової появи червоподібних організмів, які снують у всіх напрямках. Від їхньої кількості морська вода стає схожою на густий суп з вермішеллю. На бенкет збираються зграї риб і морських птахів. Самоанці заздалегідь розраховують дату приходу палоло - так вони називають винуватців раптового утворення морської стихії. Протягом багатьох століть палоло служить аборигенам і ласощами, і повсякденною їжею. У ці ночі вони черпають здобич кошиками і сачками, запікають їх в листках і заготовляють про запас на весь рік, висушуючи на ранок на гарячому тропічному сонці.

Зоологи знають, що палоло являють собою видозмінені задні кінці морських багатощетинкових черв'яків, відомих науці під назвою Еуніце вірідіс. Самих черв'яків, що досягають у довжину до півметра, бачити не можна, так як вони живуть в щілинах і нірках в товщі коралового вапняку. Коли на Самоа настає весна, Еуніце приступають до розмноження. Переповнені статевими продуктами задні кінці черв'яків відриваються і спливають до поверхні, де стінки їх тіла незабаром розриваються, статеві клітини потрапляють у воду і там запліднюються. Можна тільки уявити собі, яка кількість цих величезних черв'яків, прихованих від людських очей, мешкає в надрах рифів.

Зазвичай це донні тварини, але зустрічаються і плаваючі в товщі води. До кільчастих відносяться і черв'яки-ехіуріди - морські черв'яки, часто живуть на великих глибинах. Тримаються захищених місць; більшість заривається в пісок або мул, де живе в U-образних нірках. Населяють також розщілини скель, порожні черепашки, панцири морських їжаків. Харчуються, фільтруючи детрит за допомогою хоботка.

Питання гідробіологу. Назвіть, будь ласка, черв'яків, що мешкають у прісних водоймах.

Відповідь. З кільчастих червів в прісній воді живуть представники класів малощетинкових і п'явок. Малощетинкові черв'яки трубочники - донні тварини, що утворюють на дні водойм скупчення з сотень і тисяч особин.

Трубочник звичайний - червонуватий черв'як, розміром 2-5 см, живе в прісних водах. Заселяє мулисті ґрунти дуже забруднених водойм. Передній кінець черв'яка заглиблений у мул, а задній висувається назовні й безупинно звивається. Такі рухи забезпечують приплив свіжої води, необхідної черв'яку для дихання. Тому покриви задньої частини тіла мають багато кровоносних капілярів. Навколо задньої частини тіла утворюється трубочка з мулових частинок, склеєних слизом черв'яка. Ці черви заковтують пісок і засвоюють поживні речовини, які в ньому містяться. Так трубочники здійснюють очищення водойм. Трубочників використовують як корм для акваріумних рибок, ці черви є базою живлення для прісноводних тварин, зокрема риб.

Серед пявок, шо мешкають у прісних водоймах є хижаки та кровосисні види: псевдокінська велика, риб'яча п'явка, медична п'явка . Будова п'явок повністю відповідає їх способу живлення. По-перше, вони мають дві присоски -передню і задню. Із їх допомогою п'явки прикріплюються до жертв, а також пересуваються. Саме тому вони повністю втратили щетинки. Наприклад у кінської п’явки, що живе в невеликих прісних водоймах, щелепи такі малі, що вона не може прокусити шкіру великих тварин. Але вона дуже небезпечна. Коли тварини п’ють воду, вона проникає в глотку, носоглотку, гортань, там, напиваючись крові, збільшується. Кінська п’явка спричиняє кровохаркання та кровотечу і навіть може призвести до задушення.Питання екологу. Яку роль відіграють представники різних типів черв'яків в природних угрупуваннях?

Відповідь. Всі черв'яки є ланкою в ланцюгах харчування. Вони харчуються бактеріями, одноклітинними водоростями, найпростішими тваринами і самі служать їжею для ракоподібних, мальків і дорослих риб. У той же час паразитичні види замикають ланцюг живлення, живучи в організмі людини, риб, комах та ссавців. Багато нематод є споживачами грибів. Нематоди-паразити в природних співтовариствах відіграють важливу роль у регуляції чисельності слабости ними видів і є чинником природного відбору. Грунтові трубочники відіграють істотну роль у біологічному очищенні водойм. Всі кільчасті і деякі плоскі черв'яки активно беруть участь у розкладі органічної речовини в біоценозах, сприяючи тим самим круговороту речовин у природі.Питання ґрунтознавцю. Яку роль відіграють у природі дощові черв'яки?

Відповідь. Дощові черв'яки - сапрофіти, тобто організми, що живляться рослинними залишками. Пропускаючи через себе відмерлі рослинні тканини, черви їх руйнують, перетравлюють, перемішують із землею. Вони поглинають не тільки перегній, але і бактерії, водорості, гриби з їх спорами, найпростіших і мікроскопічних круглих черв'яків. Дощові черв'яки є санітарами грунту, регулюючи рівновагу між її органічними і неорганічними компонентами. На 1 га землі зустрічається від 1 до 200 млн дощових черв'яків. За літо 100 черв'яків прокладають в грунті 1 км ходів, роблячи її пухкої, водо- і повітропроникною. Виділений червяками слиз склеює найдрібніші частинки грунту, перешкоджаючи тим самим його розпилення і розмивання. Наявність дощових черв'яків у грунті є важливим показником його родючості.Завдання .В листяному лісі на 1 га налічується в середньому 30 000 дощових черв'яків. Протягом року один черв'як тягне в норки і переробляє до 800 г листя. Скільки листя переробляють всі хробаки за рік на площі в 1 гектар? (24 т)

Питання. Хто з учених вперше звернув увагу на важливе значення дощових черв'яків в природі?

Відповідь. Знаменитий англійський йчений Ч.Дарвин присвятив дощовим черв'якам цілу книгу - «Утворення рослинного шару діяльністю дощових черв'яків і спостереження над способом життя останніх», - яка вийшла в 1881 р Він писав: «... Вельми сумнівно, щоб знайшлися ще інші тварини, які в історії земної кори зайняли б настільки чільне місце »Запитання лікарю. Якої шкоди завдають паразитичні черви людині? Яких правил необхідно дотримуватися, щоб не заразитися ними ?

Відповідь. Паразитичних червів, які б завдавали шкоди людині, досить багато. Це котяча двоустка, бичачий солітер, свинячий солітер, ехінокок, аскарида, гострики, волосоголовкць, трихінела спіральна і багато інших. Всі паразитичні чрви викликають у людини інтоксикацію організму, недокрів'я. Необхідні заходи профілактики - це вживання в їжу м'яса і риби тільки термічно оброблених, а овочів і фруктів - ретельно вимитих; дотримання особистої гігієни, підтримання санітарних норм в населених пунктах; біологічна боротьба з проміжними господарями деяких паразитичних червів.Як використовують п'явок у медицині?

Відповідь. Медична п'явка своїми могутніми щелепами може прокусити шкіру тварин і людини, коли вони опиняються у воді. Найчастіше п'явки нападають на жаб. З найдавніших часів і до наших днів п'явки використовуються в медицині для відсмоктування крові при деяких захворюваннях людини: при крововиливах у мозок, закупорці вен, інфарктах міокарду, гіпертонічній хворобі. Існує навіть окремий метод лікування п'явками - гірудотерапія. Якщо медична п'явка напала на людину, її неважко зняти. Для цього краще посипати її сіллю або змастити спиртом чи йодом -тоді вона відпаде сама.Питання до представника GREEN PEACE. Як забруднення навколишнього середовища відбивається на червах?

Відповідь. Візьмемо, наприклад, дощових черв'яків, важлива роль яких у біосфері не підлягає сумніву. Вони стали жертвами тотальної хімічної війни - боротьби за високі врожаї. Здавалося б - чим більше вноситься в грунт мінеральних добрив, тим більше буде хліба, овочів і т.д. Однак аміачні і деякі інші шкідливі для грунту хімічні добрива - найсильніші отрути для всього живого. Варто зауважити, що лікарі-хірурги використовують 0,25% розчин аміаку для дезінфекції рук перед операцією. Цей слабкий розчин робить руки стерильними. Такий же стерильної стає і грунт. Становище погіршилося використанням пестицидів. У результаті родючі поля перетворюються на зони лиха.Питання. Перерахуйте представників типів плоских, круглих і кільчастих червів, занесених до Червоної книги нашої країни .

Відповідь.

Найбільш поширеною у наших прісних водоймах в часи Дніпровських плавнів була п'явка псевдокінська велика. Ця істота, дійсно, досить велика у порівнянні з іншими нашими п'явками - довжина її тіла до 15 см. Завдяки своїм розмірам, а також чорному забарвленню спини, вона добре помітна навіть у не дуже прозорій воді. До речі, в часи плавнів її неодноразово знаходили навіть у калюжах (особливо у Конських плавнях). Після будівництва Каховського водосховища, внаслідок як затоплення багатьох дрібних водойм, так і змінення складу води, чисельність цього виду різко скоротилася.  

Отож до Червоної книни України занасені: Археобдела каспійська, Ейзенія Гордєєва, П'явка аптечна, П'явка медична, Псевдотрохета п'ятикільчаста.

Основні фактори, що сприяють зниженню їх чисельності, - це хімічна обробка полів і лісів, зведення лісів, розорювання цілинних земель

Вчитель. Отже, прес-конференція закінчена. Ми дякуємо нашим фахівціям за їхні виступи. Зараз ми перевіримо, наскільки кореспонденти були уважними.

Скільки всього представників різних типів черв'яків ви записали по ходу виступів фахівців? До якого типу належить кожен із цих видів? (Відповіді учнів.)

V. Закріплення та узагальнення знаньПроблемні питання

Давши відповіді на проблемні запитання, які знаходяться на зворотній стороні аркуша із зображенням представника Типу Кільчасті черви.  1. «... Караван зупинився біля невеликої водойми: і люди і тварини поспішили втамувати спрагу. «Пийте тільки з посуду і не забудьте кинути в неї дезинфікуючу таблетку» - сказав старший. Але Карім тільки махнув рукою: «Я ковточок, щоб рот освіжити», - і нагнувся до води. Після відпочинку караван приготувався продовжувати шлях, але відбулася вимушена затримка. З Карімом скоїлося - щось недобре: з горла пішла кров. Вирішили відвезти його до найближчого медпункту. Там з великими труднощами витягли у Каріма з глотки ...  1. Про діяльність дощових черв'яків відомо багато чого. Наприклад, вчені вважають, що руїни Стародавнього Риму опинилися під землею завдяки роботі дощових черв'яків. Поясніть, як це могло статися?

  2. У 1939-1941 рр. з Азовського в Каспійське море було перевезено 60 тис. черв'яків нереїд. Через три роки після цього рибалкам Каспію в уловах риби стали попадатися більші осетри, севрюги, ніж раніше. З якою метою акліматизували нереїд?  1. Медична п'явка має в глотці залози, що виробляють гірудин, який п'явки вприскують в ранку при зі слиною. Після укусу п'явки ранка довго кровоточить. Яке значення має гірудин для живлення п'явки?  1. На межі біології і техніки виникла біоніка. Людина, вивчивши особливості будови кільчастих червів, використовувала ці знання. Так, морські кораблі і підводні човни мають внутрішні герметичні перегородки. Якщо борт пробитий, то вода, що ринула в пробоїну, заливає тільки один пошкоджений відсік. Інші відсіки, незалиті водою, зберігають плавучість пошкодженого корабля. Яке значення сегментації тіла в житті кільчастих червів?  1. На корисне значення дощових черв'яків звернув увагу ще Чарльз Дарвін. У своїй книзі, присвяченій цим тваринам, він писав: «Плуг належить до найдавніших і найважливіших винаходів людства, але ще задовго до цього винаходу Грунт уже правильно оброблювався дощовими червя'ками і завжди буде оброблюватися ними. Дуже сумнівно, щоб знайшлися ще якісь інші тварини, які в історії Землі відіграли таке велике значення...». У чому ж суть ґрунтоутворюючого значення дощових черв'яків?

Метод Е. де Боно «6 різнокольорових капелюшків»

Група 1. Білий капелюшок

Виділення фактів, цифр, статистики (дана група інформацію не оцінює).


Група 2. Червоний капелюшок

Емоції, почуття, передчуття, визначення здібностей, на розвиток яких вплинуло явище, що розглядають.

• Нас дуже здивувало…

• Сподобалось...

• Найцікавішим моментом уроку було …

• Ми відчули себе справжніми дослідниками.


Група 3. Чорний капелюшок

Критика, негативні сторони явища, події, ситуації.


Група 4. Жовтий капелюшок

Оптимістичні, позитивні сторони, вміння побачити гарне в будь-якій ситуації.


Група 5. Зелений капелюшок

Колір життя, досліджень, нових ідей, пропозицій.


Група 6. Синій капелюшок

Колір знань, практичного їх використання, життєвий урок, який можна винести із ситуації.VІ. Домашнє завдання.

  1. Домашнє завдання для журналістів: написати звіт про прес-конференції, в якому вказати представників різних типів черв'яків і показати їх роль у природі і в житті людини.

  2. Заповнити таблицю, завдання 7 с.81

  3. За бажанням створити презентацію або кросворд на тему «Різноманітність кільчастих червів»


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка