Шкільні неврози
Дата конвертації22.04.2016
Розмір44 Kb.
Шкільні неврози

Для більшості дітей вже сам вступ до школи стає складним випробуванням. Багато що залежить від того, як дитна справляється з труднощами, які способи вирішення проблем, пов'язаних з входженням в шкільне життя, вибирає вона сама. На жаль, часто ці проблеми залишаються нерозв'язними. А за відсутності допомоги з боку шкільного психолога, педагога, батьків у таких дітей і виникають різні форми «шкільних неврозів».

Невроз – одна із найчастіших форм нервово – психічного розладу у сучасний період, що має тенденцію до зростання, особливо в умовах кризи суспільства. Так, з початку ХХ століттядо теперішнього часу число хворих на невроз у 15 економічно найбільш розвинутих країнах світу зросло з 2,4 до 148,1 на 1000 населення. А у нашій державі за останніх 50 років рівень захворювання неврозами піднявся із 87,1 до 237 на 1000 мешканців. При чому у дитячому, підлітковому, юнацькому віці неврози розвиваються не рідше, а навіть, за деякими даними, частіше ніж у інші вікові періоди.

Ми розглядаємо «шкільний невроз» не у вузькому иедичному аспекті, а в ширшому – педагогічно - психологічному аспекті. Діапазон їх проявів досить великий, що утрудняє виділення чітких критеріїв діагностики. Можна виділити декілька груп дітей:

Перша група – діти з явними відхиленнями в поведінці. Вони зухвало поводяться на уроках, ходять по класу під час занять. Грублять учителю, некеровані, проявляють агресивність по відношенню не лише до вчителів, але і до однокласників. Вчаться, як правило, погано. Самооцінка завищена. Частіше за все вчителі відносять їх до педагогічно запущених дітей.

Друга група - успішні школярі, які задовільно поводилися на уроках, але в результаті перевантажень або емоційних потрясінь раптом починають різко, буквально на очах, мінятися. З'являється депресія, апатія. Вчителі говорять про такого учня, що його ніби підмінили. Дитина відмовляється ходити до школи, починає грубити, огризався. У нього можуть виникнути нав'язливі явища, невротична депресія, що виявляється в зниженому фоні настрою, тривозі. Інколи діти цієї групи втрачають контакт над дійсністю, занурюються у власні переживання, а часом і зовсім відмовляються розмовляти з дорослими. Перший час педагоги прагнуть розібратися в причині змін, проте найчастіше із-за браку часу перестають звертати увагу, зараховувавши цих дітей в розряд важковиховуваних.

Третя група - школярі, в яких при зовнішньому благополуччі (гарна успішність, задовільна поведінка), що здається, спостерігаються різні ознаки емоційного неблагополуччя: боязнь відповідати біля дошки, а при усних відповідях з місця - тремор рук. Говорять дуже тихо. Плаксиві, завжди осторонь. У таких школярів - підвищений рівень тривожності, їх самооцінка, як правило, занижена, вони дуже раніми. Через соромливість і підвищену тривожність вони не можуть проявити повною мірою свої здібності, їх потенційні можливості можуть повністю розкриватися лише в індивідуальній роботі. Найбільш характерним для цієї групи дітей є фобічний синдром (нав'язливе переживання страху з чіткою фабулою). Основні ознаки патологічних страхів – ї безпричинність, тривалість існування.

Можна виділити також особливу групу страхів, викликаних боязню виявитися не відповідним тій або іншій діяльності, не виправдати чекання тих, що оточують. Для вчителів ці діти не представляють особливого інтересу, оскільки вони не заважають на уроках, старанні і задовільно вчаться. Всі ці форми прояву неврозів виділені досить умовний.

Дослідження показують, що агресивність в першому випадку, апатичність в другому і зажатость, і скутість в третьому - все це різні способи неадекватного психологічного захисту, багато в чому залежного від типу вищої нервової діяльності, від особливостей виховання в сім'ї і від самої психотравмуючої ситуації.

У виникненні неврозів приймають участь сукупність факторів: особиснісні характеристики, всілякі, діючі протягом життя шкідливі фактори, здатні змінити реактивність організму. Але головною причиною неврозу є фактори психологічні: психологічна криза, психоемоційні дистреси ( так звані психологічні травми). Психологічні травми, які призводять до виникнення неврозів у дітей, можуть бути різними:

- переживання, повязані з психологічним кліматом оточуючого середовища;

- страждання;

- конфлікти;

- неприємності в сімї, обумовлені перебуванням на вулиці;

- відвідування школи, інших дитячих установ.

У підлітковому і дитячому віці особливе значення мають дві групи психологічних факторів, які набувають хронічного характеру: перша група- неправильне виховання, негармонійна сімя; друга група-конфліктні ситуації.

Конфліктами можуть стати відношення у школі, іншому навчальному закладі. Шкільні стосунки в сучасний період ускладнюються. Змінюється розташування сил, характер взаємовідносин в школі. Це створює зайву психоемоційну напругу, атмосферу безвідповідальності, фаворитизму і т.д.. Як результат, все більш частішим явищем може бути те, що у медичній літературі називають як дидактогенний, або шкільний невроз.

Причини виникнення можуть бути наступні:  1. Занадто високі вимоги до дитини. Батьки намагаються прискорити інтелектуальний розвиток дітей і встановлюють для дитини занадто багато заборон та моральних правил.

  2. Неправильне виховання на зразок «Дитина - кумир сімї».

  3. Коли батьки (особливо протилежної статі) недодають своїй дитині найголовнішого - любові.

  4. Часом батьки намагаються виховати із своєї дитини «сильну особистість» і перегинають при цьому палку. Результатом непосильної по дитячим міркам напруги може стати нервовий зрив.

  5. Велике значення для розвитку невротичних розладів мають незадовільні житлово-побутові умови родини, матеріальна ситуація, постійна зайнятість батьків, ранній вихід матері на роботу й опіка над дитиною сторонніх осіб.

  6. «Розєднання батьків». Батьки ніби живуть поруч, але в кожного своє життя і власні проблеми.

  7. Руйнування сімї та розлучення батьків.

Як же лікувати невротичні порушення? Всім відомо, що ліпше профілактика, ніж лікування. Тому, щоб не допустити захворювання у своєї дитини, батькам слід любити свою дитину, бути уважним і чуйним до неї. Не допускати перегибів у вихованні, як вседозволеність, або навпаки, надмірна дисципліна, строгість. Намагайтесь присвячувати дитині не 14 середньостатистичних хвилин на добу. А хоча б годину. Якщо це неможливо у будні, подаруйте дитині суботу чи неділю і проведіть весь цей день із нею. Бо батьки і діти мають бути друзями. А ваш будинок нехай наповниться затишком і любовю, щоб дитина росла гармонійною особистістю, здоровою фізично і душевно.
Методист –психолог
методичного кабінету

управління освіти виконкому Старокостянтинівської міської радиШнейдерова Л.О


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка