Шведова Тетяна Іванівна
Скачати 203.11 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір203.11 Kb.
Шведова Тетяна Іванівна

Краснополянська ЗОШ I – II ступенів

« Найбільше багатство – здоров’я»

Тексти для диктантів в 5 – 9 класах

Диктант « Перевір себе»

Пояснити правопис м’якого знака, апострофа

Найголовніша типова помилка полягає в тому, що людина залежна від шкідливих звичок, гадає, що у будь – яку хвилину вона може взяти себе в руки та кинути приймати шкідливі речовини. Але досвід показує, що це не так. Тому ні з якого приводу, ні з цікавості, ні з хоробрості, не з почуття товариства не піддавайся шкідливим звичкам!

Вибирай здоровий спосіб життя! Пам’ятай! Алкоголь і наркотики вбива-ють тебе! Це страшна і руйнівна хвороба, яка майже не лікується. Боріться за здорове життя! Тому головним девізом у кожного з нас повинен бути: постій-ний контроль і аналіз власних вчинків!Пояснювальний диктант

Пояснити правопис слів з подвоєними приголосними звуками

Дбай про фізичну культуру. Це базис здорового способу життя. Фізична культура спрямована на підвищення захисних сил організму, його життєвого тонусу, нормалізації функції органів і систем. Оптимальне щоденне фізичне навантаження організму, забезпечує його повноцінну й збалансовану діяль-ність.

Найкращий час для занять фізичними вправами – це за годину після

обіду та не пізніше ніж дві години до сну. Ввечері, після приготування уроків, бажано просто прогулятися на свіжому повітрі. Це сприятиме міцному сну.

Диктант по пам’яті

Визначити іменники та дієслова

Біг сприяє розвитку легенів, укріплює серцевий м’яз, сприяє обміну речо-вин, позитивно впливає на нервовий стан. Бігу необхідно приділяти як міні-
мум 2 рази в тиждень. Час занять бажано вибирати один і той же.

Організм звикає до навантажень у відповідний час – і через деякий час сам нагадуватиме про це.Коментований диктант

Написання слів з подвоєними приголосними звуками, правопис ь, ьо, апострофа

Плавання покращує діяльність серцево – судинної системи, органів ди-хання, обмін речовин, виправляє сколіоз ( викривлення хребта ). Під час пла-вання розвивається рухливість суглобів, швидкість реакції і координації рухів, зміцнюються м’язи рук, ніг, тулуба. Млявих людей тонізує, збадьорює, а роз-дратованих заспокоює.

Диктант « Перевір себе»

Визначити слова з уподібненням приголосних звуків. Пояснити правопис

м’якого знака

Футбол, баскетбол, і волейбол зміцнюють кістки й суглоби. Ці ігри по-требують великого фізичного напруження. Щоб їх грати потрібно мати особли-ву витривалість, велику тренованість швидко бігати.

Теніс і бадмінтон – вчать концентрації й координації. Ці ігри підвищують фізичну силу людини, сприяють оздоровленню організму, покращують настрій.

Початківцям слід обмежувати час гри до 1 години.Диктант по пам’яті

Визначити іменники

Основою здорового способу життя є особиста гігієна. Це комплекс за-ходів, спрямованих на збереження та зміцнення здоров’я шляхом дотримання

гігієнічних вимог у повсякденному житті людини. У сферу особистої гігієни

входять: гігієна тіла і ротової порожнини, гігієна фізичного виховання і загар –

товування, гігієна відпочинку і сну, гігієна одягу та взуття, запобігання шкідли-вих звичок.

Міні – диктант

Пояснити правопис прислівників. Визначити в словах день, їжі, трьох,

більше кількість букв і звуків

Щоб зуби зберегти здоровими, чистити їх необхідно двічі на день після прийому їжі зранку і ввечері перед сном протягом трьох хвилин. У профілак-тичних цілях більше вживай тверду їжу: яблука, моркву, листя капусти. Міняй зубну щітку один раз в три місяці. Раз у півроку відвідуй стоматолога.Міні – диктант

Визначити слова з уподібненням приголосних звуків

Не рекомендується купатися, якщо різниця температури повітря і води складає 10 градусів і більше. Для судин шкідливий різкий перепад температур, вони не встигають адаптуватися. І не намагайтеся відразу перепливти Чорне море до протилежного берега. Купальний сезон починайте поступово. У перші дні відпочинку безпечніше плавати біля берега.

Міні – диктант

Записати числівники словами, визначити відміни іменників

Щоб зір не погіршувався, дотримуйтесь « зорового режиму» - читайте на відстані 30 – 40 сантиметрів. Від тексту, через 40 хвилин роби перерву на 10 – 15 хвилин. Вживай моркву, молоко, сир, зелень, цитрусові – основні джерела вітамінів для підтримки зору.

Намагайтеся підтримувати свій організм у належному стані, навіть

коли почуваєшся здоровим. Для зміцнення імунітету потрібно більше відпочи-вати, харчуватися збалансованою їжею, включати у свій раціон лимони, мед, зе-

лений чай та хоча б півзубчика часнику.Міні – диктант

Записати числівники словами, визначити дієвідміну дієслів

Очі

Очі – це орган зору, за допомогою якого людина бачить. Пам’ятайте, що зір легко зіпсувати. Не можна працювати при поганому освітленні. Світло повинно падати на робоче місце зліва. Книжка або зошит мають бути на відстані 35 сантиметрів від очей. Прочитавши 20 хвилин, зробіть перерву, щоб очі відпочили.

( З журналу )Зорово – слуховий диктант

Правопис м’якого знака, подвоєння приголосних звуків

Тварини – наші лікарі та психологи, рибки заспокоюють нерви, знімають втому, покращують загальне самопочуття та настрій. Заняття та гра з собакою мобілізують рухові функції, розвивають моторику, пробуджують бажання спіл-куватись. Пташки: папуги, канарки позитивно впливають на нервову систему, заспокоюють, розраджують, вирівнюють дихання і серцевий ритм.

Диктант « Перевір себе»

Їжа – джерело енергії

Щоб працювати, вчити уроки, бігати, стрибати, сміятись, гратись, ку-патись, спати – необхідна енергія ( сила )… Звідки вона береться?

Енергія виробляється організмом людини з їжі. Їжа є джерелом енергії, як пальне для двигуна автомобіля, тепловоза, літака або ракети. Разом з тим завдяки їжі наш організм підтримує постійну температуру. Їжа потрібна для організму і як будівельний матеріал.

Отже, щоб працювати, вчитись, бути здоровим, необхідно їсти.Коментований диктант

Пояснити правопис м’якого знака, ьо йо, подвоєння приголосних звуків

Комора вітамінів

Декілька тисяч років тому людина познайомилася з морквою. Наші пред-ки помітили, що коли жувати моркву, то зуби стають білими і міцними. Пахуче насіння мандрувало в кишенях, у торбинках, вузликах від берегів Середземного моря по всьому світу. Набираючись сили від землі і сонця, морква стала солод-кою і червоною. Усі полюбили цю рослину. Той, хто вживає моркву, мало хво-ріє, краще бачить, має гарну шкіру і волосся. Тож їжте моркву і будьте здоровими.

Міні – диктант

Визначте час та дієвідміну дієслів

Корисні поради

Два – три рази на рік відвідуйте лікаря для перевірки загального стану здоров’я. Здорові зуби бувають у здорових людей.

Споживайте багато овочів, свіжих фруктів, м’ясо, рибу, яйця.

Обов’язково треба чистити зуби після сніданку та після вечері.

Не їжте багато цукерок! Достатньо однієї на день.

Кілька разів на рік відвідуйте зубного лікаря!

( З журналу )Коментований диктант

Правопис м’якого знака, подвоєння приголосних звуків

Отруєння грибами

Українська кухня багата грибними стравами. Їстівних грибів понад 30 видів. І є декілька умовно їстівних. Під час збирання виникає азарт, і пильність зникає. Ось чому щосезону гинуть десятки людей. Лікувати отруєння гри-бами дуже важко.

Найбільшу загрозу для життя людини становить бліда поганка, опеньки несправжні, мухомори вонючі, сатанинський гриб.

Слід чітко відрізняти їстівні гриби від отруйних, щоб зберегти своє життя. ( З журналу )
6 клас Іменник

Контрольний диктант

Лікарська слава України

« Люди схожі на листя дерев», - писав колись Вергілій. Лише слово чи літопис у камені зберігають пам’ять про людські діяння. Той закон емоційної вічності стосується й медицини.

Понад тисячу років тому в Україні виникли перші в слов’янському світі монастирські лікарні, а чернець Києво – Печерської лаври Агапіт, відомий як

« лікар безвідплатний», названий святим за працю на ниві зцілення. Перші лі-карні почав будувати Єфрем – архієпископ Переяславський.

Усесвітньо відома плеяда блискучих українських учених – медиків. ЇЇ відкриває Юрій Дрогобич, перший українець, який дістав звання доктора ме-дицини. У ХV столітті його було обрано ректором Болонського університету. За ним – низка славних імен: Данило Самойлович, Нестор Максимович, Олек-

сандр Шумлянський – сини України, визнані в європейських університетах.

Немов рештки островів милосердя височать руїни козацьких шпи-талів у Трахтемирові поблизу Канева, у серці Запорізької Січі, поблизу Овруча й Лебедина. Досі збереглися стіни шпиталю в Кам’янці – Подільському й мури Максаківського монастиря на Чернігівщині – першого притулку для божевіль-них.

А ось меморіальна панорама наших днів: на Поділлі, у Києві та Харкові – музеї М. Пирогова, Д. Заболотного, О. Богомольця. Не лише лікарям відомі ці прізвища. 1. За Ю. Віленським

 2. 164 слова

 1. клас Складне речення

Контрольний диктант

Цілюще зело землі

Ще в заметеній снігом землі спить до слушної пори цілий світ, але в

тому невидному, потаємному світі вже починаються зміни.

Це світ різного зела, що чекає на вознесіння своїх зелених душ до сонця й світла, на волю й повітря, під теплі дощі й погожі зорі

Вже зараз коріння рослин, насіння майбутніх трав і квіток, сховані в лоні землі, налаштовані на відродження. Налаштовані на те, щоб брати з землі силу й здоров’я, які обертаються силою й здоров’ям людини.

Восени і взимку на місцевому Назарчику старі жінки продають ягоди горобини, калини, сушений цвіт, стебла й коріння лікувальних рослин. Вони знають, як і коли заготовляти рослини. Скажімо, чемерицю слід заготовляти у серпні чи в квітні, а квітки коров’яка зривають лише до обіду один день, бо після обіду квітка в’яне й опадає. Ці жінки виходили своїми ногами довколишні яри, ліси та луги, їм відомо, де ще збереглися зовсім рідкісні рослини.

Трави – маги й ворожбити, споконвічні віщуни, що виповідають нам таємниці матері – землі.

Ці жінки на базарі знають і бережуть багато таких таємниць. Їм відомі магічні лікувальні властивості трав, які здоровлять людське тіло й душу, омо-лоджують, окрилюють.За Є. Гуцалом

181 слово

Вибірковий диктант

Виписати сполучники

Мати – й – мачуха

Зійшли, станули з полів сніги. Духмяним вітром війнув над землею чарівник - квітень. І ось уже повсюдно з’явились яскраво – жовті, сонячно – променисті суцвіття – кошички. Це розгорнув свої квіточки назустріч сонцю і

теплу підбіл звичайний. В народі поширена й інша назва – мати – й – мачуха.

Подекуди на пагорбах суцвіть буває так багато, що здається, неначе хтось щедро розсипав тут пригорщами золоті монети. А придивишся ближче – на вер-хівках стебел поодиноко розташовані суцвіття – кошики завбільшки з наручний годинник. Формою і кольором квіти нагадують мініатюрні соняшники.

Цікаво, що з листочками пов’язана народна назва цієї рослини – мати - й-

мачуха. Зверху вони холодні на дотик, а знизу здаються теплими. З одного боку віє холодом, як від мачухи, а з другого – теплом, наче від рідної неньки…

Славиться підбіл лікувальними якостями. Відвар чи настій листків мати – й – мачухи вживають при запаленні горла, бронхів, легень. Свіжим соком листя лікують різні захворювання шкіри.( За Б. Заверухою та М. Ратушним. )

( 144 слова.)

Розвиток зв’язного мовлення

Переклад текстів

6 клас

Перекладіть українською мовою текст ( числа пишіть словами). По-

ясніть правопис числівників

Обтирание дает большой эффект, если добавлять в воду 25 – 30 граммов ( 1 столовую ложку ) поваренной озерной или морской соли на 1 литр воды. Встав утром с постели, хорошо сделать утреннюю зарядку и обтереть тело мохнатым полотенцем, смоченным соленой водой. Сначала температура воды может быть 33 – 32 градуса, каждые 3 – 4 дня ее надо снижать на 1 градус и постепенно довести до 20 – 18 градусов. Это освежает, бодрит, повышает жизненный тонус.

( З журналу « Здоровье» )
____________________________________________________________________
Перекладіть українською мовою текст ( числа пишіть словами )

Беспросветная болезньЗа период около 20 лет СПИД уже унес жизни 20 млн. людей во всем мире. По данным Украинского центра профилактики и борьбы со СПИДОМ, с 1987 по 2003 год в стране официально зарегистрировано 57, 14 тысяч ВИЧ – инфицированных, из которых 5, 233 тысячи детей, а умерли 2, 8 тысяч взрос-лых и 95 детей. Среди ВИЧ – инфицированных 37, 87 тысяч человек употре-бляют наркотики.

По данным представительства Международного Красного Креста в Бе-лоруссии, Молдавии и Украине, ВИЧ – инфицирован каждый сороковой жи-тель Украины от 14 до 22 лет. ВИЧ – инфицированные украинцы с момента заболевания СПИДом живут по 5 – 7 лет.Перекладіть українською мовою ( числа пишіть словами ), визначте відміну іменників

Травник

Алтей лекарственный – многолетнее растение высотой до полутора метров с мощным корнем, прямым стеблем и листьями длиной до 20 см. Цветет с июля по сентябрь, плодоносит в сентябре – ноябре. Растет по берегам водоемов, на лугах, в зарослях кустарников.

Целебными свойствами обладают корневища с корнями, листья и цветки. В качестве отхаркивающего и противовоспалительного средства алтей входит в состав Мукалтина – препарата для лечения бронхита, трахеита, пнев-монии, а также сухой микстуры от кашля для детей. Настоем из цветков поло-щат горло и лечат воспаление слизистой оболочки глаз. ( Внимание! Исполь-зовать на практике рекомендации можно только после консультации с леча-щим врачом! )

____________________________________________________________________

Перекладіть українською мовою поданий текстЦветочная аптека

Артемка с дедушкой почти каждый день бывает в лесу. Дедушка здесь как дома. Все знает: где нужно искать ягоды, где прячутся грибы. Он хорошо знает и травы, и цветы. Как – то дедушка сказал, что лес – это зеленая аптека. Артемка не понял, почему это так. А дедушка улыбнулся и ответил: « Подожди, внучек, увидишь почему».

Идут они лесом весной. Видят ландыши. Дедушка объясняет внуку: « Смотри, Артемка, на этот цветок. Из него лекарства делают для тех, у кого сердце больное».

Летом идут, увидели тысячелистник, лесные калачики. Большой целеб-ной силы и эти цветы. А вот подорожник, он и кровь остановит, и рану заживит. И понял Артемка, как много лекарственных растений в лесу, и почему его дедушка называет лес зеленой аптекой.Б. Вовк
8 клас

Перекажіть текст, випишіть з нього однорідні члени речення

Ліки – довгожителі

Йдеться про різні рослини, які люди здавна використовували при різних недугах. Здається, немає такого зела, такої рослини, яких не вживали б наші предки. Не вірите? Ось послухайте.

Народні цілителі запримітили: коли хворому давати тричі на день перед їжею запарені пшеничні висівки, значно покращиться робота шлунка, людина почуває себе сильнішою, бадьорішою.

Просо лікує серце й печінку.

Барвінок зміцнює організм, зокрема серце, загоює рани, лікує хвороби шкіри. Буркуновий чай допомагає позбутися кашлю, лихоманки, безсоння..

Відваром з листя волоського горіха лікують захворювання шкіри, золотуху, ангіну. Сухі перетинки плоду заварюють і вживають як засіб від проносів та стійкого кашлю. Будь – які застуди виліковують калиновими напоями. Цвіт, ягоди, стебла рослини заварюють і п’ють, як чай.

Кульбаба допомагає позбутися подагри, материнка лікує шлунок, горло. Напої з хвоща польового очищають весь організм.

Здавна в нарді шанують подорожник, любисток, ромашку, полин, ожину, малину, горобину, суниці, чебрець, черемху, чорниці, звіробій… пижмо, бузину, борщівник, спориш… Усього й не назвеш. А знати, що довкіл росте не

просто трава, а лікувальне зілля, - треба. Треба знати і пам’ятати про це, щоб по-справжньому дружити з рослинами і природою.

( З календаря )

______________________________________________________________9 клас

Прочитайте текст. Усно перекажіть його українською мовоюКошка – наш домашний лекарь

Лечение больных методами зоотерапии, т. е. с помощью животных, ис-пользовали в своей практике многие врачи еще в седой древности. В 70 – х го-дах прошлого века в Англии, США и некоторых других странах были прове-дены исследования терапевтических способностей « братьев наших меньших. Оказалось, что, в частности, кошки оказывают положительное воздействие на страдающих психическими расстройствами, способствуют исцелению алкого-ликов и наркоманов, а обращение с кошками помогает гипертоникам перенес-шим инфаркт, нормализует давление. Испокон веков люди замечали, что при-сутствие кошки в доме положительно влияет на его энергетику. Мягкое урча-ние ее расслабляет организм, успокаивает нервную систему, а поглаживание кошки ладонью укрепляет и иммунитет. На ладонях человека также как и на его ступнях находятся проекции точек всех жизненно важных органов, погла-живание животного – ничто иное, как массаж этих точек, он стимулирует их, побуждает работать в нужном направлении.

Кошка – прирожденный лекарь, она сама знает, сколько и когда надо дать человеку энергии, сколько и когда забрать ее. Здесь нет никакой мистики, поскольку речь идет об обычных видах энергии – тепловой, электрической …

Многие замечали, что кошка стремится прижаться именно к больному месту

Человека, воздействуя на него непосредственно. Считается, что она не разли-чает свою и чужую энергетику, поэтому пытается уравновесить обе, восста-новить энергетический баланс, что очень важно в лечении больного человека.

Оказывается, свою роль играет и цвет кошки. Универсальными являя-ются серые. При энергетической слабости подходят белые и рыжие. Черные, напротив, хороши для отбора лишней энергии. Но все они какой бы окрас не имели, требуют к себе уважения, более того, нашей любви и заботы. Только так мы можем рассчитывать на взаимность.

В. Тисменецкая

Навчальний переказ ( 5 клас )

Художній текст розповідного характеру

Лікар Агапіт

Тяжко захворів чернігівський князь. Не змогли допомогти йому зна-

харі. Тоді хтось сказав, що в Печерському монастирі в Києві живе чернець Ага-

піт. Він лікує всі хвороби.

Послав князь до Києва гінців. Вислухав їх Агапіт і сказав, що заприсягся ніколи не покидати стін монастиря. Та обов’язок лікаря не дозволяє йому залишити хворого без допомоги. Передав монах князеві через посланців чудодійне зілля.

І сталося диво. Князь одужав.

Вирішив вдячний князь ченця озолотити. Знову помчали до Києва посланці. Та Агапіт до них навіть не вийшов. Він переказав, щоб золото пороздавали убогим. Це й буде для нього нагородою. Прохання монаха виконали.

Гучна слава линула про Агапіта. Його ім’я було на Русі не менш славетним, ніж імена князів чи полковників.

( За М. Слабошпицьким; 115 сл. )

Письмово переказати зміст тексту

Словникова робота ( запис на дошці ): Печерський монастир у Києві ( Ки-єво – Печерська лавра ), Агапіт ( жив у Х11 ст. )

Дібрати синоніми до слів: хворий ( недужий ), озолотити ( нагороди-ти ), убогі ( злидарі, жебраки, бідняки ), заприсягтися ( покластися), знахар ( ці-

литель ).Метод критичного мислення:

 • Ким був Агапіт?

 • Який синонім до слова монах вжито в тексті? ( Чернець. )

 • Який синонім вжито до слова гінці? ( Посланці. )

Орієнтовний план

 1. Недуга чернігівського князя.

 2. Княжі посланці в Печерському монастирі.

 3. Відповідь монаха Агапіта.

 4. Чудодійне зілля.

 5. Рішення вдячного князя.

 6. Прохання ченця.

 7. Гучна слава про Агапіта.Навчальний переказ ( 5 клас )

Текст наукового стилю

Сосна

Сосна – цінна порода дерев. Вона невибаглива до грунту, росте на си-

пучих пісках, мохових болотах, у горах, долинах, соснові ліси називають бора-ми.

Доживає сосна до трьохсот років. Вік дорослої сосни визначають за

Річними кільцями на зрізі пенька.

Сосна належить до лікарських рослин. Повітря в соснових лісах ко-рисне для хворих на легені. Сосна виділяє особливі речовини, які вбивають

шкідливі бактерії. Тому здебільшого санаторії будують у борах. З однорічної

хвої виготовляють корисний вітамінний напій.

Сосна прикрашає наші ліси. Але вона корисна й тим, що дає досить цінну деревину. Стільці, столи, рами вікон, двері, підлогу – все це можна виготовити з деревини сосни.( З підручн.; 107 сл. )

Зробити докладний переказ ( письмово ).

Словникова робота ( запис на дошці ):деревна порода, річні кільця, зріз пенька, хворі на легені, особливі речовини, бактерії, вітамінний напій, одно-річна хвоя, санаторій.

Дібрати синоніми до слів невибагливий ( байдужий ), хвоя ( глиця ).

Пояснити значення слів бактерії ( мікроскопічні організми, деякі з них є збудниками хвороб ), вітаміни ( життєво необхідні для організму людини й тварини сполуки ).Орієнтовний план

 1. Сосна невибаглива до ґрунту.

 2. Вік сосни.

 3. Лікарські властивості дерева.

 4. Сосна – цінна деревина.

Вибірковий усний переказ тексту

наукового стилю ( 5 клас )

Цілющі метали, овочі та фрукти

Останнім часом лікарі дедалі частіше звертаються до метало лікування, особливо до мідетерапії.

Корисна дія міді була відома ще в глибоку давнину. Наприклад, лікар і філософ Емпедокл мав звичку ходити в мідних сандалях. Аристотель засинав з мідною кулькою в руках.

У Сірії та Єгипті до цього часу існує звичай одягати на руки й на ноги но-вонародженого мідні браслети. Вони, як вважають місцеві медики, убезпечують

малюка від рахіту й епілепсії. Було помічено, що під час холерних епідемій лю-ди, які працювали в мідеплавильних майстернях, не страждали від страшного захворювання.

Тисячу років тому видатний медик Авіценна заповідав своїм учням: « Три знаряддя є у лікаря – слово, рослина, ніж». Можна сказати, що немає рослини, яка не була б лікарською.

Візьмемо таку буденну культуру, як картопля. Мало хто знає, що спожи-вання варених бульб сприяє лікуванню виразки шлунку, знижує артеріальний тиск. Поряд з ромашкою відвар картоплі використовують і як протизапальний засіб.

Капуста… Ця городня культура багата на вітаміни. На плантаціях білока-чанної дихається вільно і легко, тому що капуста виділяє фітонциди, особливі речовини, що вбивають мікроби.

А що вже говорити про цибулю і часник! Це чи не найкращі « лікарі» до-машнього городу.

Чудовими зцілителями є і плоди саду – аґрус, суниці. Абрикоси посилю-ють зір. Виноград, вишні, сливи зміцнюють організм, славляться як протиза-пальні засоби.

Багатий букет цілющих властивостей мають яблука та кавуни. Ними лі-кують гіпертонію, захворювання кровоносної системи.

( З кн. « Відкриття. Пошуки. Знахідки.» ) ( 203 слова. )

Питання для бесіди


 • До якого стилю належить текст?

 • Які цілющі властивості міді були відомі в давнину?

 • Яку заповідь залишив своїм учням видатний лікар Авіценна? Як ви ро-

зумієте її?

 • Що визнаєте про лікувальні властивості овочів?

 • Які корисні властивості мають фрукти?

 • Чи використовують ваші батьки, ви самі овочі та фрукти з лікувальною метою?

Попередні вправи

 • Дібрати до родових понять видові і навпаки ( ті, що зустрічаються в тексті), записати їх на дошці.

Лікувальні овочі: картопля, капуста, цибуля, часник.

Аґрус, суниці, вишні, яблука – цілющі ягоди та фрукти.

Хвороби: гіпертонія, рахіт, холера, епілепсія.

 • Пояснити значення слів:

фітонциди – речовини, що здатні вбивати бактерії;

гіпертонія – підвищення кров’яного тиску, здебільшого в артеріях,

Що настає внаслідок деяких захворювань;епілепсія – хронічна нервова хвороба;

епідемія – масове поширення якої – небудь інфекційної хвороби.


 • Записати на дошці слова: металолікування, медетерапія, Емпе-докл, Арістотель, Авіценна.

 • Колективно скласти опорний конспект вибіркового творчого переказу на тему « Цілющі овочі та фрукти».

Орієнтований конспект

Авіценна

________________________________________________
Слово рослина ніж
…….. овочі хірургічне

( гіпноз, навіювання) втручання ( операція)

картопля капуста цибуля, часник
протизапальний вбиває …………………………

засіб, мікроби ( бронхіальна астма,

виразка шлунку, ………………… запалення кишечника,

знижує тиск ………………… виснаження )

фрукти

_______________________________________________________________
аґрус суниці абрикоси виноград, яблука,

………. ………….. ( посилю- вишні, кавун( від ожи- ( серцеві ють сливи ( гіперто-

ріння ) захворю- зір ) ( протиза- нія,

вання ) пальний захворю-

засіб ) вання

кровонос-

ної сис-

теми)

___________________________________________________________________Напишіть замітку в газету на тему « Спорт і здоров’я людини». Прига-дайте, якими бувають замітки за своїм характером. У замітці розкажіть про значення спорту, ставлення до нього учнів, за якої умови спорт сприяє кращому навчанню.

____________________________________________________________________Дидактичний матеріал « Здоров’я – всьому голова» 6 клас

Спишіть, вставляючи пропущені букви. Підкресліть однорідні члени речення. Зробіть фонетичний розбір виділеного слова.

Бережи здоров’я батьків. Пам’ятай, що рано старіють і хворіють твої батьки не стільки від праці і втоми, скільки від сердечних хвилювань, переживань, прикростей, кривд. Серце батька й матері завжди уражають невдячність, байдужість дітей. ( В. Сухомлинський )

____________________________________________________________________

Прочитайте виразно текст, передаючи голосом спонукання до дії. Спишіть, розкриваючи дужки. Визначте особу й число дієслів наказового способу; поясніть їх правопис.

Привчайся ходити рівно. (Не) засовуй руки в кишені – це негарно. Як щось несеш, по змозі держи в одній руці. (Не) гнись.

Виходячи з дому, подивись у дзеркало, чи все в порядку.

Коли зайдеш у школу, обітри взуття, зніми пальто, головний убір, поправ костюм, пригладь волосся. За партою (не) горбся.

Під час їди (не) клади на стіл ліктів. Їж охайно, (не) поспішаючи. Пережовуй їжу, але (не) чавкай. (Не) залишай їжі на тарілці. Учись правильно користуватися виделкою, ножем. (Не) бери їжу із загального блюда своєю ложкою. Під час їди (не) читай, (не) розмовляй.

___________________________________________________________________

Спишіть, вставляючи пропущені букви. Визначте відмінки іменників, їх рід та число.

Біл…ше посміхайтесь! Коли ми посміхаємося…, працюють не тіл…ки м…язи обличчя, але й ус…го тіла. Щира усмішка допомагає боротися зі стресами, покращує роботу серцево – судинної системи, зміцнює імунітет, забезпечує довге та щасливе життя.

_________________________________________________________________1.Спишіть, вставляючи пропущені букви, розкрити дужки. Зробіть

морфологічний розбір виділеного слова.

Сон

У багат…х народів є зага…ка, яка звучит… приблизно так: що у світі найсолодше? Відповід…: сон.

Сон (не)обхідний для повноцінного відпочинку організму людини.

Щоб сон був здоровим, спокійним, а засиналося легко, треба дотриму-ватися деяких правил. По - перше, найкра…е лягати спати в один і той самий \ час. По – друге, перед сном (не) варто наїдатися – заснути на повний шлунок досит… ва…ко. І по – третє, (не) треба дивитися на ніч філ…ми жахів. Це на-

стіл…ки збуджує мозок, що йому потім доводит…ся довго заспокоюватис….

І, зрозуміло, (не)обхідно провітрити кімнату на ніч і прийняти теплий душ.

2. Про що ви дізналися з цього тексту? Який це текст: художній чи науково – популярний? Доведіть.

За опорними словами напишіть переказ на тему: « Щоб сон був спокійним»: приблизно, найсолодше, необхідний, повноцінного, дотримувати, в один і той самий, не варто, збуджує, мозок, заспокоюватись.____________________________________________________________________

1. Перепишіть. Вставте пропущені букви. Визначте граматичну основу в кожному реченні, скажіть, якими частинами мови виражено підмет і присудок.

Трава дивосил

Люди здавна запр…мітили цю б…га тирс…кого зросту рослину. Спробу-вали лікувати нею деякі хвороби – допомогло. От і зарахували її до своїх з…ле-них друзів. Особливо гідно цінили її лікувал…ні властивості наші предки сло-в…яни і назвали рослину дивосилом. Вона, вважали, може вилікувати від бага-т…х недуг.

11. Зробіть фонетичний розбір виділеного слова.__________________________________________________________

Перепишіть поданий текст, вставляючи пропущені букви. Визначте сполучники. Підкресліть граматичну основу в реченнях.

Люди давно вже помітили лікувал…ний ефект зеленої рослинності, що їхоточувала. На території нашої України нараховує…я до п…яти тисяч видів рос-лин. До використання в фармацевтичній практиці дозволено майже 300. І не-дарма у народі лікарс…кі рослини називают… друзями здоров…я людини. Бо з усіх лікувальних препаратів 40 % виготовляют… з лікарс…ких рослин. Люди використовуют… лікарс…кі рослини і часто пов…язу ют… їх лікувал…ні властивості з чудодійною силою, про що розповідає…я у легендах. З багат…ма рослинами пов…язані звичаї, обряди українс…кого народу.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка