Тема уроку. Дитинство – щоденне відкриття світу. (За книгою Т. Мельниченко «Чим пахне дитинство?»). Мета




Скачати 98.89 Kb.
Дата конвертації15.04.2016
Розмір98.89 Kb.
Тема уроку. Дитинство – щоденне відкриття світу. (За книгою Т.Мельниченко «Чим пахне дитинство?»).

Мета: ознайомити учнів із творчістю Т.Мельниченко, учити критично читати художній текст, продовжувати формувати навички аналізу прозового тексту; розвивати культуру зв’язного мовлення, уміння висловлювати власні роздуми, аргументувати їх; виховувати любов до краси природи, повагу до рідних, почуття доброти, щирості, чуйності, вимогливості до своїх вчинків.

Цілі.

Учні знатимуть: короткі відомості про життя та творчість Т.Мельниченко; зміст оповідань книги «Чим пахне дитинство?».

Учні вмітимуть: переказувати зміст оповідань, характеризувати риси образів-персонажів; проводити аналогії між зображеним у творі та дійсністю, описувати власні почуття, викликані прочитаним; знаходити в тексті художні засоби, розкривати їхню роль.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Форма проведення: урок – діалог.

Методи, форми, прийоми роботи: бесіда, робота зі змістом тексту, прийом «Стоп-кадр», робота в парах, групах, прийом «Незакінчене речення», словникова робота, рольова гра.

Обладнання: фотоколаж «Світ мого дитинства», записи пісень «Дитинства світ» (автор О.Янушкевич), «Моє дитинство золоте» (Наталія Май), таблиці, ілюстрації до творів, картки самооцінювання.

Хід уроку

І. Організаційний момент. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку

Пропоную почати урок з визначення свого настрою. Доберіть 2-3 епітети для визначення вашого настрою й продовжте речення «Сьогодні мій настрій …»



Звучить пісня «Дитинства світ» (автор О. Янушкевич), демонструється фотоколаж «Світ мого дитинства».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель: Дитячий світ… Мрійливий і різнобарвний… Він закарбовується в пам'яті як щось світле й радісне. З періодом дитинства в кожної людини асоціюються певні спогади. Я попрошу вас на хвилинку закрити очі й згадати, чим пахне ваше дитинство.

Учні: - Шоколадом; - бабусиними ватрушками; - йогуртом; - ліками; - солодким сном; - молочною кашею; - дитсадком…

Учитель: Відповідь на це запитання дає письменниця Тамара Мельниченко у своїй книзі «Чим пахне дитинство?»:

«Відчуваєш? Повіяло чимось запашним і до болю рідним. Чи то маминими млинцями, чи манною кашею з ванількою, яку так солодко смакувати в дитинстві… Запахи поглинають тебе, беруть у полон спогадів – і раптом відчуваєш, що ти вже зовсім інший. Маленький, безтурботний, у кумедних капцях. Пізнаєш навколишній світ – де нічка ховає зорі й місяць, як народжується новий день, хто малює взимку на вікнах… То чим же пахне дитинство?

…Маминими косами. Вони такі довгі, шовкові.. Немає нічого кращого й ріднішого… А ще дитинство пахне небом. Лише в дитинстві воно буває таким синім і близьким. Тоді мені здавалося, що якби я була трішки вищою, то обов’язково дотяглася б до нього».


ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Цілевизначення та планування діяльності

Сьогодні ми з вами відкриємо для себе нову сторінку творчості Тамари Мельниченко з її книгою «Чим пахне дитинство?», разом з головними героями помандруємо в казковий край дитинства , ще раз осягнемо для себе його неповторну красу, безтурботність, поетичність. Будемо милуватися красою природи, захоплюватися добрими, духовно багатими героями книги, вчитися любити природу, поважати людей.



Незакінчене речення.

  • Від зустрічі з творчістю Тамари Йосипівни Мельниченко я очікую…

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

Рольова гра «Зустріч з автором». Розповідь про письменницю від імені автора (випереджувальне завдання). Учні класу, слухаючи повідомлення, ставлять запитання, уточнюють певні факти тощо.

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Бесіда.

  • Чому книжка Т.Мельниченко має назву «Чим пахне дитинство» ?

  • Як би ви назвали цей твір?

  • Як називаються оповідання, що входять до цієї книжки? («Час, коли вчаться літати», «Олесин берег», «Де народжується день?», «Сірохвостик» та інші)

  • Яке оповідання вам найбільше сподобалося? Чому?

  • Що об’єднує ці твори?

  • Хто головні герої цих оповідань?

Гра «Впізнай героя».

Учитель зачитує цитати, учні повинні назвати персонажа, про якого йде мова.

1.« - Діду, діду, чого вони?


  • Старі горобці вчать молодих літати, а ті бояться і опинаються. Тому й кричать.

  • А що вони кажуть?

  • Хіба не чуєш? Старі соромлять молодих: «Уже час вилітати з гнізда!» А молоді обурюються: «Ще не час! Ще не час! Не окріпли ще крила». (Оленка, дід Михайло, оповідання «Час, коли вчаться літати»).

2. « - Мамо! Вони там! У криниці…

- Хто?


- Місяць і зорі». (Оля, оповідання «Де народжується день?»)
3. « - І це буде качиний берег?

- Так. Якщо вже тут оселилися качки.

- І мій?

- І твій. Бо ти тут працювала» (Олеся, дід Микола, оповідання «Олесин берег»).


4. « - Як добре, дідусю, що ми зробили хатинки птахам.

- А добре. Чуєш, яким щебетом відповіли вони нам за турботу» (Славко і його дідусь, оповідання «Вдячність птахів»).

5. « - А у мене підкова є. Хочете, я її вам подарую?

- Гаразд. Ми приб’ємо її до воріт. Хай усі, хто живе в нашому будинку, будуть щасливі.» (Костик, дядько Степан, оповідання «Костикові скарби»).

6. « - Татусю, хіба вона розуміє тебе?

- Аякже. Людина розуміє рослину і дає їй усе, щоб вона могла рости і давати гарні врожаї. А рослина розуміє людину і з вдячністю відповідає на її турботу.» (Мишко, оповідання «Дивитись і не надивитись»).



Словникова робота.

Поясніть значення слів:

Повітка - господарське приміщення для утримання домашніх тварин або зберігання сільськогосподарського реманенту та різного майна.

Мантачка - вузький дерев'яний плоский брусок для гостріння коси.

Корба - вантажопідйомний пристрій у вигляді вала з ручкою, на який намотується канат чи ланцюг від колодязя.

Цямрина - верхня частина колодязного зрубу, складена з дерев'яних колод.

Славка - невелика співоча пташка, що має бурувате забарвлення й гніздиться звичайно на землі.

Поволока - негустий туман, серпанок, який застилає, огортає що-небудь.



Гра «Стоп-кадр». Подумайте й перекажіть близько до тексту уривок твору, де подається характеристика персонажа.

Завдання класу: після фрази «Стоп-кадр» відшукайте в тексті продовження епізоду та зачитайте його вголос.

Робота в групах над таблицею «Карусель». (Учні дають характеристику героям оповідань, обмінюються аркушами із заповненою таблицею, читають написане, доповнюють і передають по колу. Коли кожна група отримала свій аркуш із доповненнями інших, читають усю таблицю).

Хто він?

Який він?

Олеся (оповідання «Олесин берег»)

Ніжна, лагідна,

думає, що рослини відчувають біль,

слухняна онука,

працьовита,

спостережлива й добра дівчинка,

поважає дорослих.



Оля (оповідання «Де народжується день?»)

Дуже допитлива дівчинка,

хоче знати, де живуть день та ніч, де ховаються зорі та місяць,

має багату уяву,

сприймає світ, як казку.




Славко (оповідання «Вдячність птахів»)

Має добре серце

любить птахів, дбає про них,

допитливий,

спостережливий хлопчик.



Костик (оповідання «Костикові скарби»)

Хвастливий,

жадібний,

самотній,

усвідомив свої помилки



Мишко (оповідання «Дивитись і не надивитись»)

Має багату уяву,

уміє цінувати прекрасне,

уважний,

духовно багатий.



Тарасик (оповідання «Сірохвостик»)

Має добре серце,

любить тварин,

співчутливий,

талановитий,

слухняний син,

турботливий,

щирий у стосунках з оточуючими.


Яринка (оповідання «Найда»)



Дуже добра дівчинка,

любить тварин,

ніжна, ласкава,чуйна,

смілива дівчинка,

любить фантазувати,

слухняна донечка



Оленка (оповідання «Час, коли вчаться літати»)

Дідусева помічниця,

добра, щира у власних почуттях,

допитлива й спостережлива дівчинка.


Бесіда на осмислення змісту твору.

  • Що свідчить про багату фантазію, уяву Олесі, Олі, Мишка, Яринки? Наведіть переконливі докази, посилаючись на зміст твору.

  • Як за допомогою творчої уяви вони сприймають і пізнають світ?

  • Хто і яким чином допомагає дітям сприйняти довкілля?

  • Чому діти до всього в природі ставляться з пошаною, обережністю, турботою? Умотивуйте свою думку.

  • Яка роль родини в житті кожної людини? Відповідь обґрунтуйте.

  • Дослідіть, як у книжці «Чим пахне дитинство» прослідковується вплив сім’ї на світогляд дітей, їхню поведінку й риси характеру.

Робота в парах.

Завдання. Поставте запитання до одного з персонажів твору щодо сімейного виховання, стосунків між членами родини. Складіть невеликі діалоги. (Один ставить запитання, інший – відповідає). Озвучування результатів роботи.

Висновок: любов, гармонія, взаєморозуміння, шанобливе ставлення до членів родини – ось основа повноцінного сімейного життя.



Робота над мовою твору

  • Дайте визначення поняття «пейзаж». Яка роль пейзажу у творах художньої літератури?

  • За допомогою яких художніх засобів письменники відтворюють природу?

  • Визначте художні засоби в поданих уривках:

  1. «Небом, немов череда овець, пливли кучеряві хмари. Такою ж чередою, зеленуватою і лисніючою, розбіглися берегом копиці сіна».

  2. «… у відро, яке мама поставила на цямрині, одразу вскочив місяць, а за ним, як овечки за поводирем, застрибали зорі».

  3. «Все довкола було сизим від дрібнесеньких краплинок роси і здавалося волохатим. Тільки за вишняком щось горіло і кидало на дерева червоний відбиток… Оля підвела очі й побачила, що сонце вже сиділо на вишневій гілці і стріпувалося».

  4. «Холодний ранковий вітерець вдарив назустріч сирою свіжістю. Обабіч дороги бурякове поле, ніби вишите рівними зеленими рядочками. А попереду швидко наближалася пшенична нива».

  5. «Невідомо звідки, наростаючи, почулося тенькання струни, а може, дзенькіт дзвіночка. Тоненько-тоненько, неначе співало над полем саме повітря».

  6. «На узбіччі дороги розквітла волошка – синя-синя. На її квітці повисла ліхтариком велика краплина. Сонце спалахнуло в ній, мов жар-птиця».

Калейдоскоп малюнків. Учні демонструють власні ілюстрації до книги, пояснюють, який епізод вони відтворюють. Однокласники добирають назви — цитати з цих оповідань.

VІ. Підсумок уроку.

Спираючись на зміст оповідань, спробуйте виділити головне й обрамити його у формі сенкану, підібравши опорні слова (дитинство, щасливе, безтурботне, фантазує, радіє, навчає, неповторні миті людського життя, прекрасна пора).



Звучить пісня « Моє дитинство золоте».

  • Чому роки дитинства ми будемо пам’ятати завжди?

VІІ. Рефлексія

Незакінчене речення

Продовжте речення:



  • Після цього уроку я відчуваю…

  • Після цього уроку я розумію…

Самооцінювання (оцініть себе за кожним із визначених напрямків від 0 до 2 балів).

1.Я ретельно працював над завданнями




2.Я висловлював нові ідеї




3.Я вносив пропозиції




4.Я допомагав іншим




5.Я брав активну участь у роботі над твором




6.Я вдало узагальнював думки інших, робив висновки




Оцінка учня: _____

Оцінка вчителя: _____

Загальна кількість балів: _____

Слово вчителя. Умійте бачити красу, любіть рідну землю, свою родину, будьте людяними, візьміть із собою любов до людей, закоханість у красу, бажання творити добро, шанувати людей і жити в повній гармонії з природою.



VІІІ. Домашнє завдання

Напишіть творчу мініатюру у формі листа до одного з персонажів чи автора книги «Чим пахне дитинство?».


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка