Тема уроку. Обмін речовин і енергії в організмі людини. Мета уроку




Скачати 101.88 Kb.
Дата конвертації19.04.2016
Розмір101.88 Kb.
Тема уроку . Обмін речовин і енергії в організмі людини.

Мета уроку: встановити значення та основні етапи обміну речовин та енергії в організмі ; вивчити основні шляхи засвоєння органічних речовин в організмі людини , їх значення в житті людини.

Обладнання й матеріали: презентація.

Тип уроку : засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Інтерактивна вправа «Мікрофон» .

1. Що є причиною харчових отруєнь?

2. Назвіть заходи профілактики шлунково-кишкових захворювань?

3. На які складові частини розщеплюються харчові продукти ?

Виберіть правильну відповідь

Парвда-неправда

В ротовій порожнині розщеплюються всі поживні речовини.

В ротовій порожнині розщеплюються вуглеводи.

В шлунковому соці містяться пепсини.

Пепсини розщеплюють білки.

Під дією жовчі йде емульгація жирів.

Підшлунковий сік містить ферменти – трипсин , ліпазу , амілазу.

У тонкому кишечнику йде тільки всмоктування.

Перетравлювання й всмоктування їжі в основному завершується у тонкому кишечнику.

В товстому кишечнику частина води всмоктується назад.

Діти , напевно, всі ви пам’ятаєте казку «Білосніжка та семеро гномів».

У казці розгнівана мачуха на очах у Білосніжки перетворюється на відьму – ніс її загострився , очі вилізли з орбіт , лице та шия надулись, мачуха почала трястись.

На слайді (№3) ви бачите людей , які не схожі між собою та їх об’єднує спільна проблема , як ви гадаєта яка?

У всіх цих людий тим чи іншим чином порушений обмін речовин.



III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь  учителя з елементами бесіди

Організм людини — це відкрита система, яка щось бере для себе із навколишнього середовища і щось у нього віддає.

Обмін речовин (метаболізм) — основна властивість живого— сукупність змін, що відбуваються з речовинами з моменту їх надходження до організму з навколишнього середовища до моменту утворення кінцевих продуктів розпаду й виведення їх з організму.

Асиміляція — процеси, внаслідок яких відбувається утворення органічних сполук, необхідних для забезпечення життєдіяльності клітин. У ході асиміляції поновлюються органоїди клітини, утворюються речовини необхідні самій клітині, й накопичується запас енергії. Дисиміляція — процеси, внаслідок яких відбувається розщеплення органічних сполук на більш прості речовини. Реакції процесу дисиміляції відбуваються з поглинанням кисню, тому розщеплення органічних речовин пов'язано з окисненням, а звільнена при цьому енергія йде на синтез АТФ (аденозинтрифосфорна кислота), необхідної для асиміляції.

Процеси анаболізму і катаболізму тісно пов'язані між собою і не можуть протікати один без одного, адже в першому випадку відбувається утворення речовин з витратами енергії, а в другому - розпад речовин з виділенням і запасанням енергії. Якщо не синтезувати нові органічні речовини, то і розпадатися буде нічому, а в разі припинення реакцій розпаду і синтез стане неможливим через брак енергії. Тому реакції асиміляції і дисиміляції - дві сторони єдиного процесу - метаболізму.

Обмін речовин та енергії в організмі сприяє постійному оновленню всіх структур без змін, тобто збереженню гомеостазу і життя.

Професор М'ясніков А. П. зробив облік змін, що відбуваються за добу в організмі людини масою 70 кг. Перелік цих змін:



  • розщеплюється: білків-125г ; жирів-70г ;вуглеводів-450г з виділенням 12600 кДж.;

  • поглинається 460 літрів кисню і виділяється 403 літри вуглекислого газу;

  • гине і відновлюється 50% клітини шлунка і кишечника, 1/75 кісткових клітин скелета , 1/20 покривних клітин.

А також:

  • серце проштовхує від 10 000 до 70 000 л. крові;

  • передсердя і шлуночки скорочуються 86 400 разів;

  • з шлунка і кишечника всмоктується 7-9 л. рідини;

  • здійснюється 23 040 раз вдих і видих;

  • через легені проходить 11520 л повітря;

  • утворюється та виводиться з організму 1,3 -1,5 л. сечі;

  • утворюється 20 г шкірного сала;

  • випаровується через легені 0,4 л. води, а з потом виводиться 0,5 л.

За все своє життя людина вживає 2,5 т білка , 1,3 т жиру , 17,5 т вуглеводів та 75 т води.

Розрізняють основний і загальний обмін речовин.



Основний обмін. Організм витрачає енергію навіть і тоді, коли перебуває в повному спокої. В цьому разі енергія витрачається на роботу внутрішніх органів (серця, нирок, органів дихання та ін.) і на підтримання температури тіла.

Загальний обмін. Протягом доби організм перебуває як у спокійному стані, так і в стані виконання різних видів роботи. Тому витрати енергії за добу як у дорослої людини, так і в дітей значно перевищують величину основного обміну. Найбільші витрати енергії зумовлені м’язовою роботою. Чим важча м’язова робота, тим більше енергії витрачає людина.

За різних умов життя та віку людини обмін речовин має свої особливості. Основний обмін залежить від функціонального стану нервової системи, віку, статі, зросту і поверхні тіла, фізіологічного стану організму, пори року, клімату.Навіть в умовах повного спокою людина витрачає деяку кількість енергії. В організмі безперервно витрачається енергія на фізіологічні процеси, які не припиняються ні на хвилину. Обмін у дітей інтенсивніший, ніж у дорослих, бо на одиницю маси у них припадає відносно більша поверхня тіла, ніж у дорослої людини. Значно переважають також процеси асиміляції над процесами дисиміляції. Енергетичні затрати на ріст тим більші, чим молодша дитина ( витрата енергії, пов'язана з ростом). Обмін речовин та енергії у дітей 2...2,5 рази вищий, ніж у дорослих. Величина основного обміну у дівчаток трохи нижча, ніж у хлопчиків.  При розумовій праці енергетичні затрати нижчі, ніж при фізичній.  У людей похилого віку обмін речовин повільнійший. На основний обмін впливає вік, стать, фактори зовнішнього середовища (температура повітря, виконання роботи ) та патологічні фактори. У патологічних умовах може підвищуватися або знижуватися. Основний обмін може підвищуватися при надмірній функції щитовидної залози і деяких інших захворюваннях. При недостатності функції щитовидної залози, гіпофіза, статевих залоз основний обмін знижується. 

Отже, організм витрачає енергію у двох напрямках: 1) на забезпечення процесів життєдіяльності у стані спокою;  2)на виконання різних видів робіт.
Організм людини підкоряється закону збереження енергії

Енергія не виникає і не зникає , вона тільки видозмінюється. Наприклад, при розпаді органічних сполук енергія (хімічна) звільняється і перетворюється в електричну і механічну. Електроенергія забезпечує передачу нервових імпульсів по нервових волокнах, а механічна – скорочення м'язів. В кінцевому підсумку вся енергія переходить в теплову. Тепло підтримує температуру тіла, надлишок видаляється в навколишнє середовище.

Порівняйте процеси обміну чечовин за схемою :

Що відбувається з енергією Катаболізм Анаболізм



Поглинається енергія




Вивільнюється

енергія


Для нормального функціонування організму щоденний раціон повинен включати шість основних складових: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини та воду. Харчові речовини, які люди отримують разом з їжею, можна умовно розділити на дві групи: ті, котрі необхідні їм у великих кількостях, або макрокомпоненти (вода, білки, жири, вуглеводи), та ті, котрі необхідні в менших кількостях, або мікрокомпоненти (вітаміни та мінеральні компоненти).

Виділяють такі етапи обміну речовин.

Перший етап. Ферментативне розщеплення білків , жирів і вуглеводів.

Другий етап. Транспорт поживних речовин кров’ю та клітинний метаболізм. Третій етап. Виведення кінцевих продуктів обміну в складі сечі, калу ,поту через легені у вигляді СО2.

Різні поживні речовини виконують в організмі людини певні функції.

Білки входять до складу цитоплазми, гемоглобіну, плазми крові, багатьох гормонів, імунних тіл, підтримують сталість водно-сольового середовища організму. Без білків немає росту. Забезпечують скорочення м’язів. Беруть участь у процесі зсідання крові. Ферменти теж білки .

Жири-джерело енергії. Входять до складу клітинних оболонок. Беруть участь в утворенні гормонів і вітамінів.Теплоізоляційний матеріал. Забезпечують засвоєння вітамінів A, D, Е, К.

Вуглеводи -джерело енергії. Накопичуються у вигляді глікогену. Входять до складу ферментів. Входять до складу цитоплазми та нуклеїнових кислот.

Мінеральні солі створюють основу скелета. Вдіграють важливу роль у функціонуванні клітин та забезпеченні їхньої життєдіяльності.

Вода є універсальним розчинником; бере участь у формуванні внутрішнього середовища окремих клітин і організму в цілому; створює середовище для проходження біохімічних реакцій

Користуючись підручником заповніть таблицю.

c:\users\user\desktop\с.jpeg

Цікаво знати ( повідомлення учнів(творче домашнє завдання)).



  • Білки риби не менш цінні , ніж білки м’яса , але вони легше перетравлюються і засвоюються організмом.

  • Низький ріст багатьох народів тропічних країн - це не особлива расова риса , а наслідок нестачі білків у їжі.

  • У тих районах земної кулі , де люди почали вживати більше білків , вони стали жити довше.

Регуляція обміну речовин.

Нервова (центр –гіпоталамус). Нервові клітини цього центру реагують на концентрацію глюкози в крові, визначаючи потребу організму в енергетичних ресурсах, а також реагують на концентрацію мінеральних речовин, регулюючи їх виведення або затримання в організмі.

В гуморальній регуляції беруть участь гормони, які впливають на проникність мембран , активізуючи ферментативні системи організму, тим самим впливаючи на роботу органів , систем органів та організму в цілому.

Перегляд відеофільму « Космос всередині нас».

 Чи можемо ми  зробити перетворення енергії в своєму організмі максимально ефективним ?
ІV.Узагальнення , систематизація й контроль знань і вмінь учнів.

ВИБЕРТЬ ПРАВИЛЬНУ ВІДПОВІДЬ

1.Асиміляція – це процес : а) утворення органічних речовин; б) розщеплення органічних речовин.

2.Дисиміляція – це процес : а) розщеплення органічних речовин; б) утворення органічних речовин.

3.Комплекс процесів , що відбувається в організмі: живлення , дихання , транспорт речовин , їхнє перетворення , виведення продуктів життєдіяльності ,- це: а)розмноження;б) ріст і розмноження ;в)обмін речовин і перетворення енергії ;г) регуляція діяльності органів.

4.Амінокислоти в клітинах організму :а) руйнуються; б)з них утворюються білки;в) з них утворюються ферменти ;г) відкладаються про запас.

5.В клітині відбувається накопичення енергії при розщепленні а) білків; б) вуглеводів ; в) води; г)жирів.

ВКАЖІТЬ ПРАВИЛЬНУ ВІДПОВІДЬ ( «ТАК « ЧИ «НІ»)

6.Під час розщеплення органічних речовин виділяється енергія.

7.Під час фізичної роботи людина витрачає енергію.

8.При окисненні вуглеводів виділяється енергія.

9.Вуглеводи розщеплюються до амінокислот.

10.Виберіть з наведеного ознаки,характерні білкам , жирам і вуглеводам, і випишіть відповідні їм літери:

А. Продуктами розщеплення є амінокислоти.

Б.Продуктом розщеплення є глюкоза.

В.Продуктами розщеплення є гліцерин та жирні кислоти.

Г.У клітинах перетворюються на глікоген.

Д.Ніколи не відкладаються про запас.

Е.Продукт розщеплення сечовина.

Ж.При розщепленні 1 грама виділяється 39,1 кДж енергії.

З. При розщепленні 1 грама виділяється 17,2 кДж енергії.

И.Їхній обмін регулює інсулін та глікоген.

К.Ця речовина насамперед використовується як джерело енергії.

Л.За їхнього надлишку розвивається ожиріння.

М.На них багаті різні види олії.

Н. Є будівельним матеріалом усіх елементів клітини.

О.Всмоктується в лімфу.

Білки…


Жири… Вуглеводи

VІ. Підведення підсумків уроку.


Учням пропонується зробити висновок до по темі уроку.

VІІ.Домашнє завдання.

1. Вивчити параграф 38. 

2.Виконати завдання після параграфу.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка