Тема: Види кровотеч. Перша допомога при кровотечах. Порушення діяльності серцево-судинної системи, заходи профілактики. Практична робота №4 Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах під час порушення кровообігу. Мета уроку
Скачати 86.25 Kb.
Дата конвертації24.04.2016
Розмір86.25 Kb.
Тема: Види кровотеч. Перша допомога при кровотечах. Порушення діяльності серцево-судинної системи, заходи профілактики. Практична робота №4 Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах під час порушення кровообігу.

Мета уроку:

- Ознайомити учнів з видами кровотеч, основними причинами зупинки кровотеч; навчити надавати допомогу в разі кровотеч;

- Розглянути найпоширеніші захворювання серцево-судинної системи та заходи їх профілактики;

-Виховувати відповідальність за своє здоров’я та здоров’я оточуючих;

-Розвивати логічне мислення та вміння аналізувати ситуацію; виховувати якості особистості (людяність, доброту, комунікабельність.)Обладнання: підручник, зошити для практичних і лабораторних робіт з друкованою основою,таблиця «Рух крові по судинах».

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Хай кожен день і кожен час

Нове для вас добуде.

Хай добрим розум буде в вас,

Розумним серце буде. С. Маршак

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання
1).Випишіть твердження характерні для артерій (I варіант ),вен (II варіант),

капілярів( III варіант ).

1.Судини несуть кров до серця.

2.Стінки щільні і пружні.

3.У судинах дуже мала швидкість руху.

4.Стінки утворені одним шаром клітин .

5.Судини несуть кров від серця .

6.Стінки утворені кількома шарами клітин,м’язовий шар малорозвинений.

7.Утворюють густу сітку,що пронизує всі органи і тканини.

8.Впадають у передсердя .

9.У судинах найбільша швидкість руху крові.

10.У судинах найбільший тиск крові .

11.Густо обплітають легеневі пухирці.

12.У судинах найменший тиск крові.

13.Крізь стінки проходять рідкі речовини і гази.

14.У судинах венозна кров перетворюється на артеріальну.

15.Стінки утворені кількома шарами клітин,м’язовий шар добре розвинений.

16.Цих судин в організмі найбільше.

17.Кров’яний тиск може падати до негативного.

18.На внутрішній стінці клапани мають вигляд кишень.


Учні обмінюються листочками та перевіряють за правильними відповідями,що озвучує вчитель.
2).Індивідуальне опитування учнів.

-Завдяки чому кров рухається по судинах ?

- Що таке велике та мале кола кровообігу ?

- Як регулюється кровообіг ?


III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Серед різних хвороб та порушень цілісності організму перше місце займають хвороби серцево-судинної системи. Смертність від них становить від 49-54 % загального рівня .Крім того ,серцево-судинні захворювання часто призводять до тимчасової або повної втрати працездатності .Ці хвороби мають тенденцію молодіти , і нині патологічні порушення спостерігаються не лише у людей похилого віку , а й у шкільному та дошкільному віці .

Друге місце займає смертність від різноманітних травм судин .

Саме сьогодні ми розглянемо які розрізняють травми судин та обґрунтуємо основні правила надання першої допомоги .Також познайомимось з найбільш поширеними хворобами серцево-судинної системи та шляхами їх запобігання.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1.Види кровотеч та надання першої допомоги потерпілим .

А)Розрізняють такі види кровотеч :

- Артеріальна кровотеча

- Венозна кровотеча

- Капілярна кровотеча

- Внутрішня кровотеча


Б) Робота в групах.

Учні об’єднуються у 4 групи ,кожна отримує своє завдання .


1 група – Капілярна кровотеча

2 група – Венозна кровотеча

3 група – Артеріальна кровотеча

4 група – Внутрішня кровотеча

Результат роботи –заповнення таблиці .
В) Перевірка завдання ,заповнення таблиці .


Вид кровотечі

Симптоми

Перша допомога

Капілярна

Незначні поранення,оскільки

кров по капілярах тече повільно і під невеликим тиском, то капілярні кровотечі не призводять до значної втрати крові і легко зупиняютьсяЗнезараження

перекисом водню або йодною настійкою місця поранення і накладання на нього чистої пов’язки.Венозна

Виникає при ушкодженні поверхневих вен.Кров витікає сильним рівномірним струменем і має темний колір .Накласти тиснучу пов’язку. Перед цим рану знезаражують, а для зменшення кровотечі тимчасово притискають пошкоджену судину. Після надання першої допомоги потерпілого відправляють у травматологічний пункт.

Артеріальна

У вигляді пульсуючого струменя подібного до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір.Притиснути пальцем ушкоджену артерію де прощупується пульс і накласти вище місця поранення джгут .

Після зупинки кровотечі потерпілого треба негайно відправити до лікарні.Внутрішня

Людина стає

блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне.
Треба негайно викликати швидку медичну допомогу. До її прибуття потерпілого кладуть або напівсидять і не рухають з місця. До ймовірного місця кровотечі (живота, грудей, голови) прикладають холодний компрес (мішечок із льодом чи снігом, грілку або пляшку з холодною водою).

2. Класифікація серцево-судинних захворювань.
А). Серцево-судинні захворювання:

-- Хвороби серця (інфаркт міокарда , аритмія , вади серця )

-- Хвороби артерій ( дистонія , атеросклероз , гіпертонія )

-- Хвороби вен ( варикозне розширення вен , тромбофлебіт )


Б).Повідомлення учнів про найпоширеніші захворювання серцево-судинної системи .
1. Інфаркт міокарда - гостре захворювання, обумовлене розвитком одного або кількох вогнищ омертвіння в серцевому м'язі і виявляється порушенням серцевої діяльності. У результаті порушення харчування м'язова тканина на місці інфаркту поступово перероджується, некротизується і заміщається сполучною тканиною, яка згодом перетворюється на рубець. Безпосередньою причиною, що викликає інфаркт міокарда, можуть бути сильне нервове збудження, фізичне напруження, отруєння нікотином, багата їжа перед сном, зловживання алкогольними напоями.

Головним симптомом інфаркту міокарда звичайно є гостро виникає різкий біль в області серця. У важких випадках болі в серці можуть триматися 2-3 діб. До больовим відчуттям у перші дні захворювання приєднується підвищення температури, іноді до 39 градусів. Лікування починають із створення хворому повного фізичного і психічного спокою, кращим буде лікування в умовах стаціонару.


2. Аритмії-порушення серцевого ритму або порушення темпу серцевих скорочень, що виникають у результаті різних функціональних або органічних уражень провідникової системи і серцевого м'яза. Аритмії можуть виражатися не тільки в зміні ритму, але і в порушенні темпу серцевих скорочень.

Порушення ритму серцевої діяльності - блокада серця. Вона може бути частковою та повною. У результаті уповільненої проходження імпульсу виникає неповна блокада, коли проходження імпульсу переривається повністю - повна блокада.

Неповна блокада визначається тільки електрокардіографічно. Повну блокаду можна встановити клінічно. Її основний симптом - дуже рідкісний пульс, 30-40 ударів на хвилину. Хворі відчувають при цьому запаморочення.

Аритмія дихальна (синусова). Аритмія, пов'язана з актом дихання (почастішання ритму серцевих скорочень при вдиху і уповільнення при видиху), зустрічається в дитячому та юнацькому віці і розцінюється як фізіологічне явище.

Аритмія миготлива. Безладна, абсолютна аритмія, в якій немає жодної закономірності. В основі її лежить тріпотіння або мерехтіння передсердь, тобто надзвичайно велике число скорочень на хвилину, ритм скорочень шлуночків неправильний. Найбільш частою причиною мерехтіння є ревматичний порок серця. Хворі скаржаться на серцебиття, неприємні відчуття в серці, задишку, запаморочення.

Аритмія екстрасистолічна. Порушення ритму, яке проявляється позачергових (передчасним) скороченням серця з наступною компенсаторною паузою.


3. Атеросклероз - хронічна хвороба артерій, що призводить поступово до звуження просвіту артерій, і порушення їх функцій. Це означає, що кровотік по артерії, що постачає киснем і живильними речовинами інтенсивно працюючий орган, в результаті атеросклерозу стає недостатнім. У результаті функціональні можливості цього органу знижуються, іноді значно.

Основною причиною розвитку атеросклерозу є порушення ліпідного обміну. Має також велике значення підвищення артеріального тиску і схильність судин до частих спазмів. Для профілактики атеросклерозу велике значення мають правильний режим життя, праці, харчування, регулярні заняття фізкультурою. Особливо важливим є дотримання певного характеру харчування людьми після 40 років, зі схильністю до ожиріння.


4. Гіпертонія . Тривале підвищення артеріального тиску до 140/80 мм ртутного стовпа вважається гіпертонією. Це захворювання протягом багатьох років здатне протікати безсимптомно. І точні причини його розвитку до цих пір не встановлені, на відміну від певних чинників, до яких належать надмірна вага, неправильне харчування і малорухливий спосіб життя.

Гіпертонія може бути ознакою інших захворювань або тимчасових станів, пов'язаних з фізичним навантаженням або нервовим перенапруженням. У таких випадках підвищений тиск зберігається недовго і швидко відновлюється. Однак як самостійна хвороба гіпертонія характеризується досить стійким підвищенням тиску і подальшими змінами в кровоносних судинах і органах. Раптового підвищення тиску сприяє зростання у крові судинозвужувальних речовин. Цей процес регулюють нервова і ендокринна системи. Саме тому у розвитку нападу нервове перенапруження, стреси, постійне відчуття страху, а іноді і міський шум є основними чинниками.


5.Варикозне розширення вен - це збільшення вен, зміна їхньої форми і зменшення еластичності. Частіше вражаються вени ніг. При такому розширенні вени просвічують або набрякають під шкірою у вигляді зви­вистих тяжів чи вузлів. Швидкість руху крові у розширених венах зменшується, що нерідко призводить до розвитку в них тромбів (тромбофлебіт). Поширене ускладнення - виразки та кровотеча

Один із ранніх симптомів - відчуття важкості в нижніх кінцівках, особливо після того, як ви довго постояли. Часто наприкінці дня ноги набрякають. При ходінні ноги стомлюються. Вночі можуть з'являтися тупий або пронизливий біль, судоми в ногах.

Причиною розвитку варикозного розширення є слабкість клапанів, розташованих через кілька сантиметрів у венах нижніх кінцівок, які забезпечують рух крові до серця.
3. Основні причини виникнення хвороб (бесіда ):

1). Гіподинамія

2). Шкідливі звички

3). Емоційні стреси

4). Нераціональне харчування

5). Забруднення довкілля


4. Шляхи профілактики серцево-судинних хвороб ( бесіда ):

а. заняття спортом

б. дотримання режиму праці та відпочинку

в. загартовування організму

г. відмова від шкідливих звичок
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
1. Виконання згідно інструкції у зошитах для практичних та лабораторних робіт практичної роботи №4 Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах під час порушення кровообігу.

2. Конкурс юних діагностів «Визначення типу кровотеч»На дошці прикріплюється квітка (на серцевині записується запитання, а на пелюстках – завдання).Пелюстка1. Щоб зупинити цю кровотечу, слід тимчасово притиснути ушкоджену судину, знезаразити рану і накласти тісну пов’язку. (Венозна).

Пелюстка2. Щоб зупинити кровотечу, слід вище місця поранення швидко притиснути пальцем судину в точках, де прощупується пульс, і накласти жгут. (Артеріальна).

Пелюстка3. Людина, в якої виникла ця кровотеча, стає блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне. До ймовірного місця кровотечі прикладають холодний компрес. (Внутрішня).

Пелюстка4. Ця кровотеча буває у вигляді пульсуючого струменя, подібна до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір. Негайна допомога (Артеріальна).

Пелюстка5. У разі цієї кровотечі, пошкодження великих судин, зсідання крові не здатне швидко зупинити її, кров витікає рівномірно і має темний колір (Венозна).

Пелюстка6. Ця кровотеча виникає в разі незначних поранень. Не призводить до значної втрати крові й легко зупиняється (Капілярна).

VI.Домашнє завдання .

Прочитати §§ 28-29.

Учні достатнього рівня - підготувати повідомлення на тему «Відкриття лімфообігу».

Учні високого рівня знань – підготувати презентацію до теми «Лімфообіг» .


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка