Традиції збереження здоров’я у сім’ї. Стосунки зі старшими й молодшими




Скачати 171.17 Kb.
Дата конвертації19.04.2016
Розмір171.17 Kb.

  1. Номінація:

Авторський урок.


  1. Відомості про автора:

Терешкова Валентина Миколаївна

вчитель початкових класів

вища категорія, вчитель-методист

стаж – 20 років

Криворізька загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 73




  1. Анотація:

На уроці вивчаються сімейні традиції збереження здоров’я, формується уяву про здоров’я та здоровий спосіб життя, збагачується духовний світ дитини, виховується любов до себе та оточуючих, розвиваються почуття відповідальності за збереження власного здоров’я та здоров’я всіх членів родини, розкриваються резервні можливості особистості, основу яких становить неусвідомлена психічна активність.


  1. Назва роботи:

Традиції збереження здоров’я у сім’ї. Стосунки зі старшими й молодшими.

  1. Цілепокладання

Ознайомити учнів з сімейними традиціями які зберігають здоров’я в родині. Формувати уяву про здоров’я та здоровий спосіб життя. Розвивати пізнавальні інтереси та навички роботи в групах, уміння приймати рішення та висловлювати власну думку, творчо мислити. Виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та здоров’я всіх членів родини , повагу до членів родини

6.Очікуваний результат.

Людина має дбати про збереження себе і свого життєвого світу, для цього вона повинна весь час одержувати знання про навколишній світ. На даному уроці учні мають засвоїти знання про здоров’я та здоровий спосіб життя. Проявляти дбайливе ставлення до власного здоров’я та здоров’я всіх членів родини.


Тема: Традиції збереження здоров’я у сім’ї. Стосунки зі старшими й молодшими.

Мета: розширити уявлення дітей про сім’ю як чинник здоров’я, про значення сімейних традицій збереження здоров’я; формувати уяву про здоров’я та здоровий спосіб життя; розвивати пізнавальні інтереси та навички роботи в групах, уміння приймати рішення та висловлювати власну думку, творчо мислити; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та здоров’я всіх членів родини , повагу до членів родини

Обладнання:

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Девіз уроку: « Турбота про здоров’я щоднини - обов’язок кожного члена родини»

Вчитель. Доброго здоров’я, діти й гості, доброго вам дня.

Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.

Хай сміється мирне небо і дивує світ.

А земля нехай дарує всім здоров’я цвіт.

- А що ви побажаєте нашим гостям?

1 учень.

Нехай чудова ця пора вам подарує вік щасливий.



2 учень.

Щоб не згасали доброта, здоров’я, радощі і сила.



3 учень.

Щоб ваш важкий почесний труд був плідний, як багата осінь.



4 учень.

І кожен день, що йде новий здоров’я й радість вам приносить!



ІІ. Мотивація навчальної діяльності Усі люди відрізняються один від одного, кожен із нас унікальний, має свій колір очей і волосся, характер, настрій. Уроки теж бувають різні. Мені б хотілось, щоб сьогодні ми з вами створили цікавий, змістовний творчий урок, використавши позитивні емоції... Як співається у нашій народній пісні: «Хай у вас і в нас все буде гаразд, щоб ви і ми щасливі були» Недарма у японців національною традицією, ознакою вищого етикету є гасло: « Тримай усмішку! Усмішка нейтралізує негативні емоції та додає позитивних, отже, додає здоров’я». Щоб наша співпраця була пізнавальною і корисною, ми всі маємо працювати… (активно, старанно, дружно, наполегливо). Готові до такої роботи?

- Отже, сьогодні ми помандруємо до Палацу Здоров’я. Будемо прокладати шлях до нього.



Метод «Рефлексія» (камінці) -У кожного на парті є папірці схожі на камінчики, на яких ви напишете: -Що ви хочете дізнатися - Чого ви хочете навчитися на сьогоднішньому уроці
III Перевірка домашнього завдання

Раніше, коли людина потерпала від багатьох хвороб і медицина перебувала на низькому рівні, здоровим вважався кожен, хто був не хворим.


Ти - людина XXI століття, в якому здоров’я пов’язують з багатьма іншими вимірами її благополуччя .
І якщо наше здоров’я зобразити у вигляді квітки, то воно матиме такий вигляд.
(« КВІТКА ЗДОРОВ’Я») . Давайте пригадаємо і за визначенням підберемо і підпишемо відповідні назви складових здоров’я.
1 пелюсточка. Як розумієш свої почуття і виявляєш їх, як долаєш невдачі та стреси- це …психічне (або емоційне)здоров’я.
2 пелюсточка. Що найбільше цінуєш і до чого прагнеш, як ставишся до себе та інших людей-це…духовне здоров’я.
3 пелюсточка. Як рухаєшся, харчуєшся, відпочиваєш і доглядаєш за своїм тілом- це…фізичне здоров’я.
4 пелюсточка. Як ладнаєш з різними людьми, умієш дружити і працювати в команді-це…соціальне здоров’я.
5 пелюсточка. Ми, діти, не вчили, але хочу ,щоб ви знали, що виділяють ще одну, дуже важливу складову -це інтелектуальне здоров’я. Як набуваєш і застосовуєш свої знання, як умієш приймати зважені рішення.
А яка, на вашу думку, із складових найважливіша?

  • Ви групами готували повідомлення.

1 група «Всезнайки»

  1. Група «Всезнайки» працювала над питанням - “режим дня”:

Ми з’ясували, що

    -   Спати потрібно не менше 9 годин

    -  Лягати спати і прокидатися в один і той же час   

     -  Харчуватися в один і той же час

     -  Регулярно гуляти на свіжому повітрі

Ми провели опитування серед однокласників, з 23 учнів:

дотримуються режиму дня  - 17 учнів ,

не дотримуються режиму дня - 6 учнів

Ми з’ясували, як дотримання режиму  дня впливає на успішність учнів:

Серед учнів, які дотримуються режиму дня  - 16 мають високий і достатній рівень навчання,   1 – середній.

Серед учнів, які не дотримуються режиму дня -  2 мають достатній рівень, 4 -  середній.

Також ми проаналізували, як дотримання режиму дня впливає на  здоров’я учнів:

З 17  учнів, що дотримуються режиму дня 2 учнів хворіють більше 1 разу за семестр, а 15 не хворіють

З 6 учнів, що не дотримуються режиму дня 5 учнів хворіють більше 1 разу за семестр, а 1 не хворіє

  Наші висновки:


  • Щоб бути успішним!

  • Щоб бути здоровим!

  • Щоб встигати багато зробити!

  • Щоб завжди мати хороший настрій!

  ТРЕБА ДОТРИМУВАТИСЯ режиму дня!

Гра «Так чи ні»

(Якщо в родині таке буває, то діти підстрибують, якщо не буває – присідають)

- Мама готує смачний сніданок.

- Ви прибираєте в квартирі.

- Дідусь грається з тобою в рухливу гру.

- Тато зав’язує тобі бантики.

- Бабуся пригощає чаєм і пиріжками.

- Ти чистиш взуття всім членам родини.

- Дідусь годує тебе із ложечки.

- Ти робиш рідним приємні сюрпризи.



Учитель:

- Бажаю щоб у ваших родинах завжди панували мир і спокій, а ви завжди піклувались про своїх рідних.



2 група «Експерти»

Важливим чинником збереження здоров’я є раціональне харчування

«Ми живемо не для того щоб їсти, а їмо для того , щоб жити»  - говорив древній філософ Сократ.

Важливо їсти не тільки вдосталь, а й правильно. Наш організм повинен отримувати різноманітну їжу, насичену білками , жирами, вуглеводами, а також вітамінами і мінеральними речовинами.

Доцільно приймати їжу 3-4 рази на день, в певні години.

Корисно вживати продукти рослинного та тваринного походження і не зловживати такими продуктами як чіпси, тістечка, кури гриль, тому що вони насичені барвниками та хімікатами. Ми з’ясували, що здорова їжа повинна стати нашим головним другом.


Не вживайте не якісні для організму продукти! Ми даруємо вам пам’ятки, щоб ви пам’ятали про правила харчування.

Пам’ятка
- Їсти потрібно 4 рази на день в один і той самий час. Якщо дотримуватися цього правила, то у вас завжди буде хороший апетит, їжа краще засвоюватиметься. Обов’язково снідайте.
- Їжа повинна бути різноманітною і складатися з різних продуктів.
- Корисно їсти молочні продукти, м’ясо, рибу, багато овочів і фруктів. Не захоплюйтеся надмірно солодощами, виробами з борошна, жирною і солоною їжею.
- Їсти потрібно правильно, добре пережовуючи. Нехтування цим правилом спричиняє шлунково-кишкові захворювання.
- Під час вживання їжі не можна відволікатися, займатися іншими справами. Це знижує апетит і погіршує засвоєння продуктів.
- Не можна переїдати. Переїдання є причиною багатьох хвороб.

-Уникай вживання продуктів, що порушують обмін речовин та психофізичну рівновагу.


- Дотримуйся поміркованості в харчуванні.
-У людини не виникатиме проблем із травленням, якщо вона рухлива.
- Вибирай якісні продукти.

Щоб здоровим підростати

Треба в їжу уживати

Овочі та фрукти

Вітамінні це продукти.

3 група «Спортсмени»

Не менш важливим для зміцнення здоров’я є загартовування, заняття спортом та рухова активність. Фізичні вправи розвивають організм, зміцнюють м’язи, серце та інші органи, вимагають глибше дихати, покращується кровообіг, дають змогу залишатись стрункими та захищають від багатьох хвороб.

Тому ми підготували комплекс вправ, які допоможуть вам стати спритними та здоровими.

Фізхвилинка

Швидко стали по порядку,

Розпочнем мерщій зарядку.

Покрутили головою,

Стали всі, немов до бою,

Руки в боки розвели

Й полетіли, попливли.

Ліва, права, ліва, права,

Роблять ніжки наші вправи,

Не лінуйтесь, присідайте,

Ви здоров’ячко зміцняйте,

Щоб хвороби оминали,

Смутку й слабкості не знали.

Наша група підготувала папку в якій зібрали цікавий матеріал з даного питання,  малюнки, фотографії.

І ми можемо зробити висновок:

 - Для збереження здоров’я, треба вести здоровий спосіб життя.

Хто здоровий, той не плаче,

Жде його в житті удача.

Він уміє працювати,

Вчитись і відпочивати.



4 група «Чомучки» 

Перед нами поставили завдання з’ясувати, які чинники негативно впливають на життя і здоров’я людини? Що ми знаємо про шкідливі звички?

Була організована виставка малюнків: «Корисні і шкідливі звички», ми підготували приказки, прислів'я, легенди про корисні звички.

Що таке звичка? Коли людина виконує якісь дії постійно, підсвідомо у неї виникає бажання або необхідність робити їх знову і знову – це і є звичка.

Звички бувають шкідливі і корисні. Найбільшу шкоду організму людини приносять такі звички: алкоголь, куріння, наркотики.

Послухайте цікаві факти від старших товаришів.


Ø Куріння- шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад
1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотин.
Ø У людини, яка закурила вперше виникає гостре отруєння:
слинотеча, нудота, збліднення, шум у вухах, задишка, тремтіння
рук і ніг.
Ø У тих, хто викурює 10 цигарок на день, на половину
підвищується ризик померти від хвороб серця, раку легень.
Ø Одна крапля нікотину вбиває коня.
Ø Алкоголь згубно впливає на здоров’я людини. Серед причин
смертності - алкоголізм на третьому місці.
Ø Наркоманія - важка хвороба, яка викликає серйозні зміни у
здоров’ї, стає причиною інвалідності або смерті у молодому віці. Вік життя наркоманів у середньому на 20-25 років менший, ніж у здорових людей.
Чому ж людина палить?

Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск збоку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукає багатьох підлітків до паління. Цю  звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить.



Висновки

Мати або не мати шкідливої звички - справа особиста. Але якщо ви хочете гордо заявити про себе як про людину без шкідливих звичок, або якщо здоров'я вже не дозволяє ці самі звички, то ваш вибір - здоровий спосіб життя!



Життя таке, як свято й казка,
Живіть по правилах, будь ласка.
Вас вчать батьки і вчителі,
Як треба жити на землі.
Живіть і світові радійте,
Та зла собі не заподійте.
Здоровими ідіть у світ
І хоч би років сто живіть!







Недарма народ каже:

Щоб щасливими нам стати здоров’я слід оберігати.

Було б здоров’я, а все інше наживемо

У здоровому тілі - здоровий дух.

 Бережи одяг, поки новий, а здоров’я поки молодий.

ІУ. Повідомлення теми і мети уроку.


  • Назвіть на листочках помічників, які допомагають вам стати здоровими. Прикріпимо ці листочки на шлях до Палацу Здоров’я

  1. Створення проблемної ситуації.

  • Хто і що вам допомагає дбати про власне здоров’я?

«Ажурна пилка»
Родина Книги Я сам
ЗДОРОВЯ

Учитель
Лікарі Природа Друзі

(Звучить легка музика)

Надійний притулок , фортеця твоя, наснаги джерельце , а також розради,

Найбільший твій скарб у житті – це сім'я, вона у біді не покине , не зрадить.



V. Вивчення нового матеріалу. - Мова сьогодні піде про сім’ю, родину.

  • Чим відрізняється сім’я від родини?

  • Назвіть ,які асоціації у вас викликають ці слова? (стрічки, сонечко над Палацом Здоров’я)

Учитель (слайди щаслива родина). На уроці ми поговоримо про те , як правильно розподіляти обов’язки в сім'ї , що впливає на здоров’я членів родини, яких традицій дотримується ваша родина для збереження здоров’я.

Прочитаємо тему нашого уроку. Ой, що ж трапилося, наша тема розсипалася. Давайте позмагаємося з вами у спритності та кмітливості. В кожної групи на столі є частинки теми, яка група першою складе і прочитає тему нашого уроку. Але спочатку повторіть правила роботи в групі.

Девізом нашого уроку буде «Турбота про здоров’я щоднини , обов’язок кожного члена родини».

Пригадайте, що таке традиція.( Традиції це елементи культурної спадщини, які передаються наступним поколінням і зберігаються протягом тривалого часу в суспільстві. Вони виявляються у вигляді звичаїв, обрядів, свят, усталених норм поведінки.)

-Отже, ми зясуємо, які традиції для збереження здоров’я використовують у ваших родинах. Недарма говорять, що здоров'я починається в родині.

1 група Робота за підручником (С. 39-42)

Прочитати текст і закінчити речення:

У сім’ї дитина:


  • Вічуває себе потрібною і важливою… (для всіх членів родини)

  • Почувається… (захищеною)

  • Відчуває тепло і любов… (рідних)

  • Розвивається як неповторна… (особистість)

  • Має зразок для… (наслідування).

  • Завжди важливо знати , від кого можна отримати пораду чи допомогу в різних життєвих ситуаціях. Хороша сім'я – запорука задоволення людини життям, яка сприятиме формуванню та зміцненню здоров’я кожного

2 група

Завдання: на столі у групи знаходяться таблиці на яких вказано членів родини і їх обов’язки. Потрібно розділити обов’язки між рідними в сім'ї

мама,тато,дитина.



Інтерактивна бесіда. 1. Порівняйте у кого більше обов’язків? У кого найменше? 2. Чи правильно ,коли обов’язки поділені на чоловічі й жіночі? 3.Якщо хтось із членів сім'ї буде перевантажений обов’язками , до чого це може призвести?

4. Чи відрізняються обов’язки ( за навантаженням) від кількості членів родини? 5. Як зробити , щоб зберегти здоров’я кожного члена сім'ї?

- У сучасній сім’ї не можна ділити обов’язки на чоловічі та жіночі. Потрібно, щоб кожен виконував посильну роботу.

3 група

З’єднати прислів’я та пояснити їх значення:

Мало таких, як батько, і нема таких, як мати.

Матері кожної дитини жаль, бо котрого пальця не вріж, то все болить.

Шануй батька і неньку – буде тобі скрізь гладенько.

Тільки батька та матір не купиш за гроші.



  • В українській сім'ї завжди шанували батька і матір,бабусю і дідуся, звертались до них на « Ви». У сім’ї панували любов, взаємоповага. Це сприяло здоров’ю всіх членів родини. Ніколи не можна нехтувати членами родини. Слід поважати їхні звички, працю, прагнення, бажання.

4 група

Робота в зошиті.

Розглянути малюнки на сторінці 14 і пояснити в яких родинах піклуються про здоров’я одне одного.

- Якщо в сім’ї всі допомагатимуть, підтримуватимуть одне одного, тут завжди пануватимуть добробут і здоров’я.

- Як потрібно ставитися до найменших і найстарших членів вашої родини?

- Як ви піклуєтесь про здоров’я своїх рідних?

- Що робите, щоб зберегти здоров’я в сім’ї?

Гімнастика для очей.
Оченята роблять вправи:
Вліво – вправо, вліво – вправо,
Вгору – вниз, вгору – вниз
Оченятами дивись.
Тепер мружусь наче киця.
І заплющую очиці.
Раз, дивлюсь у далечінь.
Два, в долоньках відпочинь.

Всесвітня організація охорони здоров'я каже: «Здорові діти - здорова сім'я. А здорова сім'я - здорова держава».

А щоб краще вам зрозуміти цей вислів, то подивіться на цей гранат. Кожне зернятко в ньому - це сім'я, в якій живе дитина. Якщо декілька зерняток починає псуватися, чорніти, гнити, то згниє весь гранат. Так само: якщо нездорові, некріпкі сім'ї, то в цілому не здорова держава.

Приєднавшись до Конвенції про права дитини, наша країна підтвердила права дітей – батьки або особи ,що їх заміняють несуть відповідальність за створення умов ,для розвитку дитини, повинні поважати гідність дитини , готувати її до самостійного життя .

В Україні затверджено програму «Діти України», яка розроблена на основі Конвенції про права дитини й Декларації прав дитини.

Пропонуємо вам гру « Мікрофон» .

Розв’язування ситуативних задач.



- Маленький братик сумує, а ти   …

- У сестрички не виходить задача, а ти   …

- Тато миє машину, а ти   …

- Мама прийшла втомлена з роботи, а ти   …

- Бабуся себе погано почуває, а ти   …

- Першокласник упав у калюжу, а ти…


- Ти сидиш в автобусі, а в цей час заходить дідусь…
Вправа «Обіцянка» (робота в парах)
Зробимо ще один крок до здорового способу життя. Поверніться один до одного,візьміться за руки і пообіцяйте робити те, що буде корисне здоров’ю.
Почніть словами : «Я тобі обіцяю, що….»
Пам’ятайте, шо обіцянка повинна обов’язково виконуватися!
Учитель. Спільне сімейне дозвілля сприяє теплим і дружнім стосункам. Добре коли члени родини мають спільні інтереси та однакові уподобання. Це згуртовує сім’ю . У такій сім’ї підтримується здоров’я кожного члена родини. Які спільні справи є у ваших родинах?

(Слайди)

На нашому уроці присутні родини , які власним прикладом виховують своїх дітей.

Познайомтесь – родина Слюзки Єлизавети. - Моя сім'я складається з мами, тата,братика і мене. А родина наша дуже велика:бабуся, дідусь, тітки,дядьки,двоюрідні братики і сестрички. Формування здорового способу життя закладено в родині ще з дитинства. Всією сім’єю ми робимо ранкову гімнастику, дотримуємося чіткого режиму дня, займаємося фізичною працею та влаштовуємо туристичні походи. А саме головне - власний приклад батьків завжди надихав нас з братиком вести здоровий спосіб життя.

Здоровя бережіть , доки малі,

І мудрими ідіть по цій землі.

Хай кожен з вас в житті запам’ятає,

Що без здоров’я щастя не буває.



Учитель . Дбайливі батьки створюють гарні умови для розвитку та зміцнення здоров’я дітей: у них є смачна і корисна їжа. Адже збалансоване харчування є складовою здорового способу життя.

Презентація родини Заріцьких . Багато в чому формування здорового способу життя залежить від стилю життя сім’ї , способу організації життя , участь обох батьків у вихованні, правильної організації вільного часу сім’ї. Я розумію це як ніхто інший, тому що я є медичним працівником. Весь вільний час ми присвячуємо вихованню дітей, а спільне сімейне дозвілля – відпочинок на морі, поїздка на гейзера, відпочинки на природі, мандрівки завжди допомагають відновити сили та покращити здоров’я дітей.

Презентація родини Ліховід. Важливою складовою частиною культури кожного народу є його їжа. Багато страв української кухні побутують і в наш час. Борщ, деруни, каші,галушки,вареники,голубці – їжу ,яка колись була виключно святковою, тепер готують щодня. Чільне місце в раціоні українців посідає хліб. Продукти які швидко псувалися, українці сушили,квасили,солили. На великі свята готували відповідні страви(кутя, пекли паски, м’ясні страви). Ці традиції зберігаємо і ми в нашій родині. З дитячих років виховуємо бережливе ставлення до їжі. Адже українська їжа завжди славиться корисністю та багата на поживні речовини .

Учитель.

Я часто вам повторюю, що ми з вами теж – велика дружна класна родина, в якої вже є певні традиції . Це і спільний відпочинок в позаурочний час, екскурсії, спортивні змагання та чаювання» .


(демонструються фото)

Аутотренінг. Опрацювання «Гімн моїй родині» (на картці перед кожним учнем)
Я – це частина моєї родини.
У всьому світі немає такої самої родини, як моя. Моїй родині належать усі наші успіхи і перемоги. Я знаю, що всі члени нашої родини можуть бачити, чути, відчувати, думати, говорити і творити добро іншим.
Я — це частина моєї родини. Моя родина — прекрасна.
Кожен з вас має якості, які ріднять вас з іншими людьми. Однак, кожна людина– неповторна. Тож робімо своє життя і життя інших позитивним. Цим самим бережімо своє здоров'я та здоров’я інших!

VІ. Підсумок уроку.

Вправа «Шлях Здоров’я»

Вчитель Візьміть кольорові паперові «квіти». Напишіть на них традиції збереження здоровя, які ви будете використовувати у ваших власних сім’ях. (Заняття спортом, активний відпочинок, загартовування, корисні звички, особиста гігієна, дотримання режиму дня, ранкова зарядка, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування)

Квіти приклейте на шлях, який веде до Палацу Здоров’я.



  • То які кроки треба робити, щоб жити у прекрасному Палаці Здоров’я?

  • Отож, пам’ятайте: « Турбота про здоров’я щоднини - обов’язок кожного члена родини»



Учитель. Як є здоров’я - буде все , як треба

Сміятиметься сонечко із неба

І дітям світ постелиться під ноги,

Щоб ви пройшли усі дороги



Здорові діти – нація здорова,

Багата Україна і чудова!


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка