Урок з астрономії Тема уроку : «Планети Земної групи». Підготувала вчитель фізики та астрономії Косяченко Л. Д. Біла Церква




Дата конвертації21.04.2016
Розмір77.7 Kb.
Тиждень педмайстерності вчителів природничо -математичного циклу

Урок з астрономії

Тема уроку:

«Планети Земної групи».

Підготувала

вчитель фізики

та астрономії

Косяченко Л.Д.

Біла Церква

2013р.


Урок з астрономії

Тема уроку: «Планети Земної групи».

Мета уроку: Поглибити знання учнів про планети земної групи, Формувати й розвивати

в учнів наукові знання та вміння, які необхідні й достатні для розуміння процесів, що відбуваються у Всесвіті, вчити учнів здійснювати аналітично - синтетичні операції, озброювати учнів раціональним методологічним підходом до пізнавальної й практичної

діяльності, розвивати уміння проводити наукові дослідження; виховувати екологічне мислення й поведінку, працелюбність, наполегливість.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Методи і прийоми навчання: Вправа «Встановіть відповідність», взаємоперевірка,

проблемна презентація, робота в групах, інтерактивна гра «Моя планета найкраща».



Хід уроку

І Організаційний момент.

Одну дуже цікаву історію мені хотілося б розповісти саме зараз.

Мою розповідь доцільно розпочати з простого погляду на небо.( Учні дивляться на

екран із зображенням зоряного неба).

Так робила людина, коли вперше задумалась про небо, так робимо й ми….

«Якби б на Землі зірки можна було бачити тільки з одного місця, туди б нескінченним

потоком йшли мешканці нашої планети», - так говорив давньогрецький філософ

Сенека.


Коли небесні тіла рухаються у просторі з певними швидкостями, вони створюють

певну божественну музику. Цю музику не дано чути простим смертним. Прислухаймося,

може, може ми все таки її почуємо!(пауза).

ІІ Актуалізація опорних знань.

У древньому Римі мистецтво «читати знаки, написані на небі» вважали даром Прометея.

У наш час, щоб вдало читати ці знаки, необхідно оперувати відповідними поняттями й термінами. Давайте перевіримо, чи володіємо ми цим даром!

Вправа «Встановіть відповідність». Взаємоперевірка. (5хв.)

Кожен із вас отримує картку – завдання. Вам необхідно встановити відповідність

між правою та лівою колонками. Стрілками з’єднайте відповідні поняття, терміни. тощо.



1)Сузір’я

а)рух тіл відносно Землі і Сонця. Це проміжки часу, через які ми спостерігаємо одні і ті само послідовні конфігурації планет (протистояння, сполучення, елонгації).

2)Синодичний період визначає…

б) точка перетину осі обертання Землі з

небесною сферою



3)Полюс світу -

в) грецької мови (аstron –зоря, nomos –закон), тобто це наука ,яка вивчає закони зір

4)Астрономія походить з…

г) ділянка неба всередині деяких встановлених меж.

Далі - взаємоперевірка. Правильна відповідь на запитання – 1 бал.

Підсумки.

Молодці! Ми переконалися, що ви усі володієте даром Прометея, однак на різних

рівнях. Тому ми удосконалюватимемо наш дар «читання знаків на небі».

ІІІ. Мотивація вивчення нового матеріалу.

В ясну ніч на небі можна побачити декілька тисяч зір.

Зовсім не дивно, що люди знову і знову піднімають голови вгору з надією розгадати таємниці Уранії – давньогрецької музи астрономії. І ми з вами не виняток. Тому вона привідкриє завісу і ви довідаєтеся про омани й помилки мудреців минулого. Про гіпотези й суперечки сучасних вчених. Про відкриття, які вже зроблені і які ще можна зробити.

Сьогодні на уроці ми писатимемо літопис на тему «Планети земної групи».



ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Проблемна презентація.

  1. Ті, що блукають… у Всесвіті. Так ще у ІІІ тисячолітті до н.е. греки назвали планети. Запитаєте чому? Тому що вони, на відміну від зір, не мали постійних положень на небі, а рухалися, переміщуючись із сузір’я в сузір’я.

  2. У величну будівлю вчення про планети вкладали цеглини дуже багато вчених всього світу. Зокрема:.

а) Копернік довів, що рух планет схожий на рух Землі;

б) Галілей установив, що планети – це темні холодні кулі, на яких буває день і ніч;

в) Ломоносов довів, що на планетах буває атмосфера.

3. У космічному гармонійному танку кружляють навколо Сонця вісім планет. Періодично змінюються умови їх видимості на небі. Це розмаїття «космічних танців»

заслуговує на особливу увагу. Сьогодні розглянемо танцювальні «па» лише чотирьох планет – планет земної групи.

4. Меркурій. «Посланець богів», - так назвали планету древні греки через те, що вона дуже швидко рухалася навколо Сонця.

Учені здивовані: невже це другий Місяць? Коли космічний апарат «Маринер – 10» передав перші знімки цієї планети з близької відстані, астрономи здивувалися: перед ними був другий Місяць! Поверхня була вкритою, як і поверхня Місяця, сіткою кратерів різних розмірів. Більш детальніше про планету Меркурій розповість Ядрова Анастасія

із свого повідомлення, що підготувала дома.



5. Венера. Перейдемо до другої планети. «Найпрекрасніша із зірок небесних» - так охарактеризував її Гомер. Деталям цієї планети за традицією надають лише жіночі імена.

Хоча є й виняток: гора Максвелла, названі на честь відомого фізика. А в астрономії є традиція – хто відкрив, той назвав.(Повідомлення учня).



6. Земля. Блакитноока красуня… Які ще характеристики тут потрібні? Я вважаю цим усе сказано. Хоча, я гадаю, ви самі доберете й інші характеристики. (Повідомлення учня).

7.Марс. Кривава планета названа так за свій яскраво – червоний колір. Хоча це ,може ,й різка назва. Це найбільш загадкова планета. Невже там може існувати життя? А тепер послухаємо повідомлення яке підготувала нам Огнянікова Ірина. З’ясуємо чи може там існувати життя.

2.Робота учнів з підручником, додатковою літературою (робота в групах).

Попрацюємо над здобуттям інформації. Працюватимемо в групах. Ви маєте смужку кольору вашої планети. Кожна планета має свій колір. Ви щойно це дізналися.

На зворотному боці смужки записано назву об’єкта вашого дослідження. Перед вами

підручники, матеріали з додаткової літератури. Вам необхідно зібрати інформацію про вашу планету та заповнити таблицю :



Характеристика планети

Назва планети




Тип планети




Наявність супутників




Розташування планети відносно Сонця

(за рахунком)






Швидкість обертання планети навколо Сонця




Розміри планети




Маса планети




Прискорення вільного падіння




Тривалість дня, наявність зміни пір року




Фізичні умови на планеті (температура, поверхня, атмосфера, тощо), зовнішній вигляд




Цікавинки




Кожна планета має своє графічне позначення:

Меркурій -

Венера –

Земля –


Марс –

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Інтерактивна вправа «Моя планета найкраща».

А тепер давайте пофантазуємо. Уявимо, що ми зустріли розумних істот у Всесвіті

Їхня планета гине. Вони ще не обрали, на якій планеті хочуть оселитися. Допоможемо їм. Їм необхідні умови для життя. Не буду обмежувати вашу фантазію.



VІ. Підсумки.

Учні називають планети, про які йшлося на уроці.



VІІ.Оцінювання.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати 8(1,2,3,4), М.П.Пришляк. Розв’язати задачі ст.73 №7, 8, 15.

Встановити відповідність між правою та лівою колонками.

З’єднайте відповідні твердження стрілками.



1)Сузір’я -

а) грецької мови (аstron –зоря, nomos – закон), тобто це наука, яка вивчає закони зір

2) Синодичний період визначає …

б) точка перетину осі обертання Землі з небесною сферою

3) Полюс світу -

в) відстань, яку проходить світло за 1 рік , рухаючись зі швидкістю 300000 км/с


4) Астрономія походить з …

г) рух тіл відносно Землі і Сонця. Це проміжок часу, через який спостерігаються

одні і ті самі конфігурації планет (протистояння, сполучення, елонгації)



5) 1світловий рік дорівнює

д) розуміють усю ділянку неба всередині деяких встановлених меж

Встановіть відповідність між правою та лівою колонками.

З’єднайте відповідні твердження стрілками.



1) Північний полюс розташований …

а)це уявна сфера довільного радіуса, в центрі

якої знаходиться спостерігач і на яку спроектовано всі світила так, як він бачить їх у певний момент часу з певної точки простору



2) Слово « зодіак» означає…

б) у 1609 р. італійський фізик Галілео Галілей

3) Небесна сфера -

в) поблизу Полярної зорі

4) Зорі , які ми можемо бачити неозброєним оком, на небі Землі …

г) «коло із зображенням тварин», або «пояс тварин». В зодіаку налічується 12 сузір’їв.

5) Уперше використав телескоп для спостереженням за небесними світи лами…

д) близько 6000

Встановіть відповідність між правою та лівою колонками.

З’єднайте відповідні твердження стрілками.



1)Всесвіт у широкому розумінні цього слова -

а) геліоцентричну систему світу

2)У Всесвіті крім зір існує…

б)середня відстань від Землі до Сонця

3)Польський астроном Миколай Коперник запропонував…

в) все суще, що розташоване на Землі та за її межами

4) Скільки сузір’їв налічується на небесній сфері і коли уточнено їх межі ?

г) ще багато інших космічних комплексів –

планет, астероїдів, комет, галактик,

туманностей


5)Астрономічна одиниця (а. о.) -

д) - 88, було уточнено на Міжнародному

Астрономічному Союзу у 1922 р.



Встановіть відповідність між правою та лівою колонками.

З’єднайте відповідні твердження стрілками.



1) Світловий рік (св. рік) -

а)закон всесвітнього тяжіння. Сила тяжіння керує рухом зір і галактик, впливає на еволюцію всього всесвіту

2)Астрономія походить з…

б)лінія перерізу площини земного екватора

з небесною сферою



3) Ісаак Ньютон відкрив …

в)Відстань, яку долає світло за 1 рік, рухаючись зі швидкістю 300000 км/

4)Небесний екватор -

г) грецької мови (astron – зоря, nomos – закон), тобто це наука., яка вивчає закони зір

5)Астрономічна обсерваторія – це..

д) науковий центр, де за допомогою телескопів спостерігають небесні об’єкти


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка