Увага і пам’ять, їх зв’язок із здоров’ям людини




Скачати 154.45 Kb.
Дата конвертації18.04.2016
Розмір154.45 Kb.






Артемівська загальноосвітня школи І-ІІІ ступенів № 10

Артемівської міської ради Донецької області
Розробка уроку з предмету

«Основи здоровя»

c:\documents and settings\dom1\рабочий стол\104media\pict0519.jpg

Розробила

вчитель початкових класів Крупка І.М.

м. т. 066-376-19-32

м. Артемівськ 2013

Тема: Увага і пам’ять, їх зв’язок із здоров’ям людини.

Мета: Формувати поняття «увага» і «пам’ять», встановити їх зв’язок із здоров’ям людини, розкрити залежність результатів навчання від здоров’я людини; ознайомити із системою вправ для тренування уваги і пам’яті; виховувати бажання старанно навчатись, піклуватись про своє здоров’я протягом усього життя.

Обладнання: опорні таблиці «Пам’ять», «Увага», дидактичний матеріал для тренування пам’яті, уваги, визначення їх рівня.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Психологічна адаптація

— З яким настроєм ви прийшли на урок? Посміхніться одне до одного. Нехай ваша посмішка буде радісною, щирою і принесе кожному із вас гарний настрій.



ІІ. «Мозковий штурм»

  • Що потрібно людині для досягнення успіху в житті? (Розум, сила, бажання, міцне здоров’я)

  • Але без школи, без головної професії — школяр — ви ніколи не станете тим, ким мрієте бути.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник, слюсар чи кресляр —

Всі називають головною

Одну професію — школяр! (А. Костецький)



  • Чому учні по-різному навчаються в школі? (Багато пропускають, мають різну пам’ять, увагу, через хвороби.)

ІІІ. Оголошення теми уроку

Читання вірша вчителем.

Люблю я свій розум, увагу та пам’ять.

Працює мій мозок, і вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю логічно.

Вчителя слово здійсню практично.



  • Про що цей вірш?

- Сьогодні ви більше дізнаєтесь про вплив здоров’я на результати навчання, про взаємозв’язок уваги і пам’яті, познайомитесь із вправами, які сприяють їх розвитку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя.



  • Увага — особлива форма психічної діяльності, яка виявляється в спрямованості і зосередженості свідомості на значущих для людини предметах, явищах навколишньої дійсності або власних переживаннях.


Увага
Увага буває мимовільна і довільна


Довільна

Мимовільна


47

- Мимовільна увага виникає несподівано, незалежно від свідомості людини.



Довільна увага — спрямоване зосередження особистості на предметах, явищах навколишньої дійсності.

2. Дослідження ситуацій.



  1. ситуація. Учні розглядають фізичну карту України, щоб порівняти розміри Донецької і Луганської областей.

  • Який це вид уваги? (Довільна увага)

  1. ситуація. Дівчатка проходили повз афішу про циркову виставу. Вдома на запитання бабусі про ціну квитка Інна тільки покрутила головою, а Оксанка вказала ціну квитка, початок вистави та її тривалість.

  • В кого з дівчаток має місце мимовільна увага? (Звичайно, в Оксанки) 3. Вправи на розвиток уваги.

а) Гра «Піжмурки»

  • Знайдіть слова, які сховалися в цьому рядку букв.

рувагумнезакожномувня схеможналятолрозвиватиас

post-56918-1250505756.png

б) Гра «Скажи швидко»

  • Людина, яка допомагає вилікувати хвороби? (Лікар)

  • Комплекс фізичних вправ, які потрібно виконувати вранці? (Ранкова зарядка)

. Лікар, який лікує дітей? (Педіатр)

  • Прилад, який вимірює температуру? (Термометр)

  • Приміщення, в якому продають всі необхідні ліки? (Аптека)

  • Розпорядок добової діяльності людини? (Режим)

  • Процес вживання їжі? ( Харчування)

в) Гра «Знайди відмінності»



(Кожній групі учнів пропонуємо два малюнки. Необхідно знайти відмінності: 8-10 відмінностей — високий рівень, 5—7 відмінностей — достатній рівень.)

http://i72.beon.ru/63/10/1971063/94/66576594/y_1b86cb45.jpeg

http://s018.radikal.ru/i526/1202/69/0e4c8345bd49.jpg

http://savepic.ru/3341840.jpg

http://allforchildren.ru/ex/dif/dif08.gif

4. Дослідження: «Пам’ять. Види пам’яті».



Довідкове бюро. Пам’ять — здатність зберігати і відтворювати у свідомості давнішні враження.

Пам’ять — дуже важлива і цікава властивість людини. Завдяки їй люди багато чого досягли. У давні часи зберігали і передавали вогонь, що давав життя людям. Згодом опанували ремесла і передавали це мистецтво дітям й онукам, винайшли письмові знаки, за допомогою яких можна передати зміст речей, явищ, а також розповісти про події, що відбулися дуже давно.

Пам’ять має три властивості: накопичення, збереження і відтворення фактів, відомостей, правил.

Є люди з надзвичайною пам’яттю. Великий композитор Моцарт, коли йому було 14 років, почув у соборі музичний твір. Прийшовши додому, він по пам’яті записав його. Коли через багато років перевірили, то виявилося, запис був зроблений дуже точно.

Розрізняють деякі види пам’яті.

Слухова — краще запам’ятовується матеріал, якщо почув його пояснення.

Зорова — краще запам’ятовується матеріал, якщо прочитаєш його.

Моторна — краще запам’ятовується матеріал, якщо записуєш його.


Память



Слухова

Зорова

Моторна

- Деякі учні запам’ятовують краще те, що прослухають, інші — те, що побачать, треті — те, що самі запишуть. Тому при виконанні домашніх завдань враховуйте особливості своєї пам’яті.



Правила тренування пам’яті.

  1. Необхідна умова запам’ятовування — розуміння матеріалу.

  2. Не можна надовго відкладати повторення. Повторюй періодично, намагайся виділити головне, зв’язати з тим, що ти вже засвоїв.

  3. Одноманітне повторювання шкідливе для запам’ятовування, спрацьовує гальмо, людина відключається.

  4. Щоб краще запам’ятати, треба зосередити свою увагу.

Практична робота.

  • Насамперед з’ясуймо, яка в нас пам’ять.

Завдання 1. На дошці записано 10 слів, які не пов’язані одне з одним за змістом.

Ліс, масло, кіт, пісня, будинок, телефон, драбина, вітаміни, сніг, сонце.

  • Подивіться на слова протягом 30 секунд. Потім я слова закрию, а ви запишіть ті, які запам’ятали. Чим більше записано слів і чим точніша їхня послідовність, тим краща у вас зорова пам’ять.

Завдання 2.

  • Зараз ви прослухаєте 10 слів, а потім запишете їх по пам’яті.

Барабан, хліб, гуска, вірш, двір, дзеркало, шафа, фрукти, місяць.

  • Яке завдання було легшим? Якщо ви краще впорались із другим завданням, у вас краще розвинена слухова пам’ять.

  • Чи є у вас правила запам’ятовування? Потрібно розуміти те, що хочеш запам’ятати, періодично повторюючи його.

5. Робота з підручником.

  • Розгляньте протягом 1 хвилини зображені предмети на с. 49, закрийте книжку і назвіть ті предмети, які ви запам’ятали.

6. Робота в парах. Гра « Перевір свою увагу».

- Назви числа в порядку зростання (вказуючи на них у таблиці). Запропонуй своєму товаришеві зробити те саме.




8

23

6

2

15

3

21

19

13

5

16

10

25

7

22

20

1

14

18

4

12

24

11

17

9

7. Фізкультхвилинка (під музичний супровід)

Ця хвилинка дуже дорога,

І легенька, і гарненька, як пір’їнка.

Наша праця цього вимага,

Тож звучи для всіх дітей, фізкультхвилинко.

Щира пісенька у нас

Про веселий третій клас,

І звучить вона так виразно і дзвінко,

Щоб бадьорість була в нас,

Посміхаймось у цей час.

Посміхнись і ти до нас, фізкультхвилинко.

(Учні виконують довільні танцювальні рухи.)

  1. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Розгадування ребуса.

П А mjach Т Ь ( Пам’ять )

  • Зараз ви познайомитесь з окремими вправами для тренування пам’яті.

  1. Ігри для тренування пам’яті.

а) Гра «Нічдень».

На дошці прикріплено 10 малюнків. По команді «Ніч» діти закривають очі. В цей час учитель знімає 1 малюнок. По команді «День» учні відкривають очі і називають предмет, який зник.



б) Гра «Цікаві крапки»

Дітям на короткий час показуємо конфігурацію, поділену на клітинки, в деяких з них стоять крапки. Пропонуємо поставити такі ж крапки на попередньо заготовлених пустих картках.

















































































































в) Гра «Подивись — запам’ятай»

  • На малюнку зображено кілька фігур. Запам’ятайте їх, щоб потім відтворити на аркуші паперу.


г) Гра «Яке речення довше?»

  • На дошці записано два речення. Подивіться, запам’ятайте, яке речення довше, а яке — коротше, порахуйте кількість слів у кожному реченні.

Андрійко тренує пам’ять і увагу.

Андрійко тренує пам’ять і увагу, щоб гарно вчитись.

  1. Робота у друкованому зошиті ( с. 42-43 ):

Увага, пам'ять, здоров'я ( тест )

1). Щоб пам'ять не погіршувалася, треба ...

- правильно харчуватися;

- спати не менше 9 годин на добу;

- тренувати її;

- стежити за поставою;

- не переобтяжувати її зайвою інформацією;

- з'їдати дві третини денної норми білків на сніданок або під час обіду;

- робити масаж голови (затулити вуха долонями і легенько постукувати по потиличній ділянці вказівними пальцями).

2). Для досягнення успіху ...

- не будь забудькуватим; 85

- користуйся записником;

- навчися складати письмовий план своїх справ;

- подолай лінь;

- будь організованим і наполегливим;

- не бійся своїх мрій;

- аналізуй свої помилки.

3). Прочитай поради щодо тренування уваги і пам'яті. Скористайся цими порадами під час виконання домашніх завдань.



Як швидко вивчити вірш.

uchenik.png 1f5a201570b2 uch

  1. Прочитай вірш, не намагаючись його запам'ятати.

Спочатку з'ясуй, про що в ньому розповідається.

  1. Читаючи вірш удруге, письмово постав запитання до кожного рядка.

  2. Відклади вірш і спробуй відповісти на запитання.

  3. Прочитай вірш іще раз.

  4. Спробуй без підказування, дивлячись на запитання, розповісти вірш.

  5. Розкажи вірш без підказування.

  6. Перед сном повтори вірш уголос кілька разів.

  7. Вранці прочитай вірш із книжки і повтори його напам'ять. j0428113[1] У хатинці край села

Де хатина?

пані Гусочка жила,

Хто жив у хатині?

а із нею пан Гусак,

Хто іще?

що усім казав "так-так".



Що він казав усім?

Та ще й діточок десяток -



Скільки ще діточок? жовтодзьобих Гусеняток.

Яких Гусеняток?

Леонід Полтава



VІ. Підсумок уроку

  • Чи справдились ваші сподівання від сьогоднішнього уроку?

  • Чи може учень розвивати свою пам’ять, увагу? Для чого це потрібно?

( Щоб гарно навчатись, почувати себе комфортно серед однолітків, досягти успіхів у житті.)

Щоб рости і гартуватись,

І міцніти, як броня,

Треба, друзі, піклуватись

Про здоров’я нам щодня.



Здоровя – це сила!

Здоровя – це клас!

Хай буде здоровя

У вас і у нас!

VІІ. Домашнє завдання:

1 група. Скласти два завдання для тренування пам’яті, уваги.

  1. група. Завдання № 3-4, с. 43-44 ( зошит «Основи здоров’я»).


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка