Випуску: Ангіна хвороба, що актуальна для будь-якої пори року 9
Сторінка1/3
Дата конвертації16.04.2016
Розмір0.59 Mb.
  1   2   3


Здоров’я
Українське незалежне інформаційне агентство новин (УНІАН). Засновано в березні 1993 року.

Генеральний директор Олег НАЛИВАЙКО. Головний редактор Олександр ХАРЧЕНКО.

Редактор Наталія МАКСИМЕНКО. E-mail: mnatalia@unian.net. Випусковий редактор Галина ВИСОЦЬКА

Видається українською мовою. При використанні посилання на УНІАН обов’язкове.

Адреса редакції: 01001, Київ-1, вул. Хрещатик, 4. Телефон: 2788329, 279-4395 , факс 279-3571, http://www.unian.net.

Відділ маркетингу: тел. 279-3690,279-3158, факс 461-9111,279-3320, E-mail: market@unian.net

Технічна підтримка: тел. 278-0007, E-mail: postmaster@unian.net
25 грудня 2007 року, вівторок, №31


Медичні вісті 2

країна 2

В Україну дозволили ввозити МЕТА ДОН 2

Українські діти лікуватимуться у Швейцарії 2

Вітрянка на другому місці в Україні за поширеністю 3регіони 3

У Києві відкрито єдиний в Україні Центр серця 3

Киянам загрожує епідемія сибірки? 4

Столичних лікарів атестуватимуть на профпридатність 5кадрові зміни 5

Міністром охорони здоров`я став Василь Князевич 5проблеми медицини 6

Ціни на ліки в Україні зростатимуть і надалі 6

У 2007 році рак забрав життя більше 7 млн. Людей 8

Популярний в Україні препарат від печії СПРИЧИНЯЄ судоми і зупинку серця 8Тема випуску: Ангіна - хвороба, що актуальна для будь-якої пори року 9

«запущена» гнійна ангіна може спричинити ревматизм, артрит і навіть запалення серцевого м’яза 9

З’їв у спеку морозиво - ангіна, восени промочив ноги - ангіна 12

НЕ ТАКА СТРАШНА АНГІНА, ЯК ЇЇ НАСЛІДКИ 14

Ангіна у дітей 14

ДОПОМОГА ХВОРОМУ ГОРЛУ 18актуально 19

Активна боротьба проти туберкульозу сприяє економічним успіхам 19медицина і СВІТ 21

Клітинна і тканинна трансплантація у різних країнах 21здоровий спосіб життя 27

Як розворушити свій організм взимку? 27

Новорічні свята небезпечні для здоров`я 27

без рецепта 28

Якщо ходити взимку без шапки, можна захворіти на менінгіт 28медицина і наука 29

Створено мікрочіп для виявлення ракових клітин 29

Причиною куріння є сильні стреси - учені 30

Учені знайшли альтернативу пересадці шкіри 30новини СВІТУ 31

Соціально небезпечні хвороби в Росії молодшають 31

Знеболююче на основі ібупрофена стало причиною смерті жінки 31


Медичні вісті


країна
В Україну дозволили ввозити МЕТА ДОН
19 грудня, комітет по контролю за наркотиками видав Державній акціонерній кампанії Ліків України сертифікат на ввезення в Україну лікарського наркотичного препарату Метадол (метадону гідрохлорид) для потреб замісної підтримки.

Як повідомляє прес-служба Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІДу в Україні, загальний об`єм постачання першої партії препарату в Україну складає 29,5 кг, що дозволить забезпечити лікування ЗПТ для 2220 пацієнтів.

Даний препарат канадського виробництва коштує в 21 раз дешевше, ніж індійський препарат Еднок, який в даний час застосовується в програмах ЗПТ в Україні.

Слід зазначити, що ввезення даного препарат в Україну було здійснено завдяки тому, що 12 грудня цього року був виданий відповідний Указ Президента України "Про додаткові заходи щодо протидії ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДу в Україні".

Таким чином, дозволивши ввезення препарату в Україну, держава де-юре виконала одну з основних умов Глобального фонду для надання Україні міжнародної допомоги на виконання програми з протидії ВІЛ/СНІДу на період 2007-2012 років загальним об`ємом фінансування 151 млн.

У даний час 536 наркозалежних, дві третини з яких є ВІЛ-ПОЗИТИВНИМИ, одержують замісну терапію з використанням бупренорфину в 10 містах України в рамках проектів, які упроваджуються Альянсом-Україна за підтримки Глобального фонду.

А зараз завдяки застосуванню нового препарату вже наступного року на базі 54 медичних установ у 23-х областях України лікування отримуватимуть щонайменше 3 тисячі наркозалежних.

Замісна підтримуюча терапія (ЗПТ) – це метод лікування наркозалежності і профілактики розповсюдження ВІЛ і гепатитів. І в 2005 році основні препарати ЗПТ- метадон і бупренорфин, були внесені до переліку життєво необхідних лікарських засобів, які застосовуються в програмах лікування залежності від наркотиків.


Українські діти лікуватимуться у Швейцарії
8 українських дітей за сприяння благодійних фондів лікуватимуться у Швейцарії.

Як повідомили УНІАН у Міжнародному благодійному фонді «Україна 3000», представники фонду «Україна 3000» та фонду «Slavic Foundation» (США) підписали тристоронній Меморандум про співробітництво, укладений між фондом «Україна 3000», фондом «Slavic Foundation» та швейцарським фондом «EurAsia Heart».

Документ, зокрема, регулює питання лікування в Швейцарії групи українських дітей з кардіологічною патологією.

Також учасники зустрічі обговорили питання подальшої співпраці між їхніми благодійними організаціями.

Фонд «EurAsia Heart» організований групою швейцарських дитячих кардіохірургів з Цюріха на чолі з професором Паулом ФОГТОМ, які вже кілька років співпрацюють з Львівською обласною дитячою клінічною лікарнею «ОХМАТДИТ». У рамках цього партнерства швейцарські фахівці передають найкращий досвід українським колегам, надають консультації та беруть участь у проведенні операцій пацієнтам із особливо важкою кардіопатологією.

У листопаді 2007 року представники Фонду «EurAsia Heart» виступили з ініціативою проведення у Цюріху хірургічних операцій українським дітям – пацієнтам Львівської дитячої лікарні «ОХМАТДИТ». До цієї акції приєдналися Фонд «Україна 3000» та Фонд «Slavic Foundation». Планується, що на початку 2008 року вісім українських дітей вирушать на лікування до Швейцарії.


Вітрянка на другому місці в Україні за поширеністю
Вітряна віспа в Україні займає друге місце після ГРВІ за поширеністю, і кожна п`ята хвора дитина має ускладнення. Для дорослих це дитяче захворювання особливе небезпечне.

Останнім часом у Києві й інших містах України спостерігається сезонне зростання захворюваності на цю інфекцію. Вітряну віспу викликає вірус родини вірусів герпесу, який, як правило, активізується в холодну пору року у зв`язку із загальним ослабленням імунітету.

Назва хвороби «вітрянка» виникла через її надзвичайно високу заразливість. Вірус переноситься на великі відстані, навіть через коридори і між поверхами будівлі. Вітряна віспа широко поширена у всіх країнах світу, до неї сприйнятливі понад 90% людей, повідомляє Max-Well Science Inform Service.

В основному на вітрянку хворіють діти, але близько 10% захворювань припадає на людей старше 15 років. У дорослих вітрянка проходить набагато важче, можливий навіть летальний результат. Причому дослідження і спостереження епідеміологів говорять про те, що захворюваність вітряною віспою серед дорослих росте з кожним роком. Особливу небезпеку вона представляє для вагітних жінок, оскільки вітрянка викликається вірусом герпесу, і плід може бути уражений герпетичною інфекцією.

Для вітрянки характерні ускладнення. В результаті нашарування вторинної інфекції може розвинутися сепсис. Важко протікає і не піддається терапії антибіотиками пневмонія, викликана вірусом вітряної віспи. До інших ускладнень, хоч і рідкісних, належить енцефаліт, міокардит, нефрит, артрит, гепатит.

За висновками ряду наукових досліджень, у 25% дітей у віці 2–3 років вже вироблені антитіла до вірусу вітряної віспи, а серед людей старше 16 років - більше 90% мають «пам`ять» про знайомство з цим вірусом у вигляді антитіл. З віком при ослабленні імунної системи вірус може активізуватися. Оперізувальний лишай, що вражає дорослих людей, — результат повторної активації в організмі вірусу вітряної віспи.

Чи можливо уберегтися від цієї хвороби? У Україні зареєстрована вакцина від вітряної віспи. Щеплення особливо доцільне для жінок, що планують вагітність.
регіони
У Києві відкрито єдиний в Україні Центр серця
У Києві урочисто відкрито клінічну лікарню «Київський міський центр серця».

Як передає кореспондент УНІАН, в урочистостях з нагоди відкриття взяв участь Київський міський голова Леонід ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ, заступник голови КМДА Ірена КІЛЬЧИЦЬКА, начальник Головного управління охорони здоров’я КМДА Людмила КАЧУРОВА та інші представники мерії, а також медики.

Під час відкриття Київський міський голова зазначив, що центр буде обслуговувати і консультувати не лише киян, а й жителів усієї України, а також очікується, що до його послуг звертатимуться й іноземні громадяни, оскільки це один із найсучасніших у Європі медичний центр.

Як поінформував Л.ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ, Центр серця в Києві здатен щорічно виконувати близько шести тисяч операцій та надавати консультативну допомогу майже 20 тисячам громадян. Потужність центру – 150 ліжок, у тому числі 110 ліжок для дорослих (два палатних відділення кардіології та кардіохірургії) і 40 – для дітей.

Тут працюватимуть консультативна поліклініка для дорослих і дітей з відділенням функціональної діагностики, блок з п’яти операційних, клініко-діагностична лабораторія, відділення реанімації, комп’ютерної діагностики, вертолітний майданчик для надання у майбутньому екстреної медичної допомоги.

За даними Л.ЧЕРНОВЕЦЬКОГО, вартість будівництва та обладнання цього центру - 644 млн. грн. На його утримання передбачається виділяти щороку близько 40 млн. грн.

«Я гордий тим, що маю до цього (відкриття центру – УНІАН), як і всі кияни, і ви - журналісти, причетність. Я думаю, що наша галузь охорони здоров’я має бути саме такою і виглядати саме так, як цей центр. Я думаю, що за період роботи нової команди ми охорону здоров’я дуже серйозно перебудуємо», - зазначив Л.ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ.

У свою чергу, директор Центру серця Борис ТОДУРОВ повідомив, що перша операція запланована на кінець січня 2008 року. За його словами, черга на отримання допомоги у цьому центрі – до 2009 року.

Для киян операції робитимуться безкоштовно, для цього буде розроблена спеціальна міська соціальна програма.

За інформацією Л.КАЧУРОВОЇ, на сьогодні кардіохірургічних операцій потребують близько 10 тисяч киян.

Як повідомляв УНІАН, у липні ц.р. заступник голови Київської міськдержадміністрації І.КІЛЬЧИЦЬКА заявила, що Центр серця в Києві буде відкритий 1 вересня поточного року.

Влітку затримку із введенням центру в експлуатацію в мерії пояснили тим, вже під час його будівництва виникла потреба у збільшенні майже вдвічі початкового бюджету.

Рішення про будівництво Центру серця було прийнято у 2004 р. з метою ліквідації черг на проведення операцій на серці. Будівництво центру на вулиці Братиславській, 5-а, розпочалося влітку 2005 року. Центр планувалось відкрити до кінця 2006 р.
Киянам загрожує епідемія сибірки?
Зі страшною бактеріологічною зброєю вирішили погратися київські будівельники: чергову висотку планують побудувати просто на могильнику.

У самому центрі сучасного Києва упродовж 18-го і 19-го століть тисячами ховали померлих від сибірки. Ці смертельні бактерії можуть пролежати під землею сотні років. І залишатися так само небезпечними: варто лише розкопати могильник і вдихнути це повітря або доторкнутися до кістки.

В усьому світі розкопувати могильники сибірської виразки заборонено. В Україні це вважають можливим.
Столичних лікарів атестуватимуть на профпридатність
Київський міський голова Леонід ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ зобов’язав начальника Головного управління охорони здоров’я Людмилу КАЧУРОВУ провести атестацію на профпридатність головних лікарів столичних медичних закладів.

Про це повідомляє радіо “Київ”.

Окрім того, з головними лікарями укладатимуть контракти, де вказуватиметься термін перебування на посаді. Таким чином, йдеться у повідомленні, Л.ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ хоче зменшити рівень корупції у медичній сфері.
кадрові зміни
Міністром охорони здоров`я став Василь Князевич
Верховна Рада своєю ухвалою призначила Князевича Василя Михайловича міністром охорони здоров`я України. Василь Князевич народився 9 березня 1956 року в селі Терновіця, Тисменицького району Івано-Франківської області. Закінчив Івано-Франківське медичне училище, а пізніше Івано-Франківський медичний інститут за фахом «лікувальна справа».

Почав свій трудовий шлях медбратом терапевтичного відділення Івано-Франківської міської клінічної лікарні №1, потім працював фельдшером виїзної бригади Івано-Франківської невідкладної швидкої допомоги.

Пізніше працював лікарем-інтерном Центральної районної лікарні м.Бучача Тернопільської області, головним лікарем Яблунівського тубдиспансеру (1985-87рр.), а потім і головним лікарем Бучацького району (1987-92).

Через деякий час був призначений завідувачем відділу охорони здоров`я Тернопільської облдержадміністрації (1992-98 рр.). З листопада 2000-го року посів посаду головного лікаря Тернопільського обласного протитуберкульозного диспансеру, де і пропрацював до березня 2002-го.

З 2002-го року Василь Князевич - у столиці. Працював головним лікарем центральної поліклініки Деснянського району, а потім до квітня 2005 року займав посаду начальника управління охорони здоров`я Деснянської РДА в Києві.

З 04.2005 по 11.2006 рр. очолював медичне управління Державного управління справами, з листопада 2006 року – заступник керівника Держуправління справами.

В.М.Князевич - кандидат медичних наук, в 2007-му йому було привласнено звання «Заслужений лікар України».

проблеми медицини
Ціни на ліки в Україні зростатимуть і надалі
Кореспондент УНІАН прослідкував динаміку цін на ліки. Виявилося, що на деякі імпортні лікарські засоби ціна за день зросла на понад п’ять гривень. Аптекарі кажуть, що це продовжуватиметься й надалі. Чим спричинений раптовий ріст цін на ліки? Чи зачепить він так звані життєво необхідні  лікарські засоби? Чи є в Україні контроль за цінами?
Радник Президента України професор Микола Поліщук

СЬОГОДНІ АПТЕКИ АБСОЛЮТНО БЕЗКОНТРОЛЬНІ

Основна причина, у тому, що сьогодні в Україні взагалі немає державної політика щодо ціноутворення на ліки. У цивілізованих країнах введено цінову політику – вище певної межі ціну ніколи не піднімають. А у нас ніхто  не знає - за якою ціною завозять імпортні ліки та лікарські субстанції для виробництва вітчизняних ліків.  Не ведеться контроль за якою ціною ліки закуповуються за кордоном, скільки мита за них платять. От-як, німецький препарат аспірин-кардіо у нас втричі дорожчий, ніж в Німеччині. А цей препарат досить популярний серед наших громадян.

 Нема такого контролю і тому в аптеках ставлять ціну, яку хочуть. У нас можлива така ситуація, коли ціна препарату у різних аптеках коливається від 15 до 18 %. Яке для цього підґрунтя? Це - грубі порушення. Сьогодні аптеки абсолютно безконтрольні. Ніхто не наглядає їхню діяльність, чи якісні медикаменти вони продають і чи за призначенням продають. Існують проблеми у тому, що Фармцентр реєструє базову партію препаратів, дає дозвіл на реалізацію, а потім випускають на фармацевтичний ринок з цієї партії половину фальсифікатів.

Такі речі має контролювати Кабмін та регулювати ці процеси.

Держава має прийняти цінову політики відносно ліків. Цей документ – життєво необхідний. Вони могли б коливатися у межах 5-10%, і тоді би припинилися зловживання при закупівлі ліків на тендерах і у аптеках. У 2005 році в Україні Міністерством охорони здоров’я був підготовлений подібний законопроект, але його не встигли прийняти, уряд відправили у відставку.


Народний депутат України, член партії НУ-НС Павло Жебрівський 

УКРАЇНЦЯМ КРАЩЕ НЕ ХВОРІТИ

Якогось заговору у зростанні цін нема. Є суто економічні причини – зростання євро. Оскільки європейські ліки закуповуються у цій валюті – то дистриб’ютори у ціну закладають імовірні ризики. Та й українські виробники   40 %  усіх субстанцій для фармпрепаратів везуть з Європи. Тож ціни на ліки й надалі зростатимуть, бо зростатиме євро. 

Але є ще один нюанс що стосується українських спиртовмісних препаратів. У нашій країні акциз на спирт для ліків майже такий, як на горілку. Є постанова Кабміну, яка зобов’язує компенсовувати українським підприємствам ці витрати. Але, наприклад, борг Кабміну перед “Фармаком” – понад 25 мільйоні гривень. З липня жодної копійки підприємству не платить. І така ситуація є в багатьох фармацевтичних підприємств. (Натомість у Росії, Білорусі та багатьох європейських країнах діє нульовий акциз на спирт для лікарських засобів). 

Тож причина постійно зростаючих цін - непрофесійні дії нинішнього уряду та прив’язка до долара. Моє щире побажання українцям не хворіти, а з іншого боку Верховна Рада та українська влада мають зробити усе, щоб суми пенсій та зарплат випереджали підняття цін.
Заступник голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення Костянтин Косяченко

ПІДВИЩЕННЯ ЦІН – ПРОЦЕС ЗАКОНОМІРНИЙ

Перше на чому я хотів би наголосити – питання ціноутворення не належить до компетенції Міністерства охорони здоров’я. Тому нам важко коментувати ці процеси. Законодавчо впливають на лікарські ціни - Міністерство економіки та місцеві – обласні, районні - державні адміністрації.

МОЗ давно виступає з ініціативою щодо того, щоб МОЗ включили до переліку органів державної влади, які беруть участь у процесі ціноутворення. Тоді б ми могли обмежувати вартість таких соціально важливих товарів, як лікарські засоби.

А от на ціни, які встановлюють українські фармацевтичні виробники взагалі ніхто в нашій країні не контролює, жоден орган не може вплинути на них. Тож вони роблять, що хочуть. І тут необхідно змінювати законодавство.

Власне, підвищення цін - процес закономірний. Варто згадати й про економічні чинники, зокрема підвищення курсу євро і зростання цін на газ. Проте на аналіз показує, що за рівнем інфляції медикаменти не дуже зросли у ціні. Паніки тут не має бути. Ми постійно моніторимо ситуацію. Просто ліки є соціальною складовою нашого життя, тому найменше коливання в вартості болісно сприймається суспільством.


Комерційний директор Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу Євген Сова

УКРАЇНСЬКІ ФАРМАЦЕВТИ ПІДНІМАЮТЬ ЦІНИ МІНІМАЛЬНО

Протягом останнього року крім інфляційних процесів, відбулося зростання цін фактично на все, що ми використовуємо у своєму виробництві - від енергоносіїв до крохмалю, цукру та власне сировини – лікарських субстанцій, які ми закуповуємо за кордоном.  Зважте, що і євро помітно зросло. До того ж, Китай припинив виробництво  лікарських субстанцій. І одразу на світовому ринку різко зросла вартість субстанцій, які виробляють європейські країни – щонайменше втричі. Нам дуже складно у цій ситуації. Ми опиняємося перед вибором чи припинити виробництво препарату, чи закуповувати дорогу європейську сировину. Безумовно, усе це не може не позначитися на наших оптових цінах.

З повною відповідальністю та без жодних спекуляцій стверджую - українські фармацевти піднімають ціни мінімально, незважаючи на жорстку конкуренцію на фармацевтичному ринку. Зростання цін на вітчизняні ліки, значно нижче, порівняно з цінами на харчі та інші споживчі товари.Наталія Максименко
У 2007 році рак забрав життя більше 7 млн. Людей
Експерти американського суспільства по боротьбі з раком опублікували нові дані про кількість жертв злоякісних пухлин у 2007 році, згідно яким онкозахворювання понесуть у цілому 7 мільйонів 600 тисяч життів.

У доповіді повідомляється, що кількість нових хворих на рак перевищить 12 мільйонів чоловік, із яких 5 мільйонів 400 000 нових випадків раку і 2 мільйони 900 тисяч летальних результатів доводиться на економічно розвинені країни. Тоді як у країнах, що розвиваються, на рак захворіють ще 6 мільйонів 700 000 чоловік, а кількість смертей складе 4 мільйони 700 тисяч.

Слід зазначити, що в економічно розвинених країнах у чоловіків частіше зустрічаються пухлини простати, бронхів і легенів, нижніх відділів кишечнику. У жінок на першому місці за ступенем поширеності стоять злоякісні пухлини молочної залози, на другому – пухлини товстої і прямої кишки, а на третьому - пухлини легенів і бронхів. Чоловіче населення країн, що розвиваються, переважно хворіє на рак шлунку, легенів і печінки, а жіноче – на рак грудей, шийки матки і шлунку.

У країнах, що розвиваються, в три рази частіше зустрічаються злоякісні пухлини інфекційного походження. Частка таких форм раку на планеті складає 15%, проте в розвинених країнах вона падає до 8%, а в тих, що розвиваються підскакує до 26%.

У той же час розвинені країни лідирують за ступенем поширеності онкологічних захворювань, пов`язаних із курінням і з поганим харчуванням. Відповідні показники для них складають 16% і 30%, тоді як для країн, що розвиваються, вони рівні 10% і 20%.

Злоякісні пухлини, які виникають унаслідок інфекцій і чинників, пов`язаних зі способом життя, вважаються потенційно передвідворотними. Загальна частка таких пухлин, як для жителів розвинених країн, так і для населення країн третього світу, дещо перевищує 50%.

Експерти американського суспільства по боротьбі з раком додають, що, згідно найбільш реалістичним прогнозам, в 2050 році лікарі діагностуватимуть 27 мільйонів нових хворих на рак, а кількість смертей від онкологічних захворювань складе 17 із половиною мільйонів.
Популярний в Україні препарат від печії СПРИЧИНЯЄ судоми і зупинку серця
Американське Управління по контролю за ліками і харчовими продуктами в черговий раз попереджає про небезпеку застосування препарату domperidone.

Домперідон, не дозволений в США для застосування, використовується у ряді європейських країн, у тому числі і в Україні, як засіб від болю в шлунку і печії. У нашій країні ліки відомі під назвами мотиліум, периліум, домперидон-гексал і деякими іншими.

У США він одержав широке розповсюдження серед годуючих матерів, що вживають його у великих дозах для збільшення вироблення грудного молока. FDA нагадує і тим, хто незаконно продає цей препарат, і тим, хто на свій страх і ризик вживає його, купуючи в інших країнах, що domperidone у великих дозах може викликати небезпечні побічні ефекти: судоми, аритмії, неврологічні порушення і навіть зупинку серця.

Крім того, як засіб збільшення вироблення молока препарат не схвалений в жодній країні, навіть там, де він дозволений як засіб для шлунку. У країнах, де він офіційно продається, його взагалі не рекомендують вагітним і годуючим матерям. FDA стурбовані тим, що препарат може потрапити в грудне молоко і завдати шкоди організму дитини.


Тема випуску: Ангіна - хвороба, що актуальна для будь-якої пори року
«запущена» гнійна ангіна може спричинити ревматизм, артрит і навіть запалення серцевого м’яза
Коли людина стає жертвою ангіни? Як передається це захворювання? Чим лікується і які ускладнення може давати? Відповіді на ці запитання дав головний інфекціоніст МОЗ України, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Богомольця, доктор медичних наук, професор Сергій Крамарєв.

Коли антибіотики ангіні не завада— Сергію Олександровичу, я почну з банального запитання: що таке ангіна?

— Це гостре запалення мигдаликів — органів, розташованих по боках входу в глотку (у народі їх ще називають гландами). Мигдалики збільшуються, червоніють, болять, на них можуть з'являтися гнійні нашарування. Власне, пацієнти звикли до слова «ангіна», а медики вживають термін «гострий тонзиліт».— Ангіна — моя «улюблена хвороба». Ще не було такого року, щоб я зо два рази не опинилася у лікаря зі скаргами на запалені гланди. Здавалось би, якщо діагноз один, то й лікування мало бути однаковим. Але терапія була різною: один лікар давав рецепт на сильні антибіотики, інший не радив їх вживати зовсім, один фахівець рекомендував противірусні препарати, які я зазвичай п'ю від грипу, інший прописував м'ятні льодяники. Чим можна пояснити такий «різнобій»?

— Тим, що ангіна може викликатися різними збудниками: і вірусами, і бактеріями. Вибір лікаря — яку саме терапію призначити пацієнту — залежить від виду мікроорганізму, який завдав удару по мигдаликах, та від ступеня тяжкості захворювання. Найчастіше — у 80 відсотків випадків — запалення мигдаликів викликають бактерії, у першу чергу, стрептококи і стафілококи. Але до запального процесу можуть бути причетні і пневмококи, й ентерококи, і гемофільна паличка, і навіть деякі віруси: аденовірус, ентеровірус, Епштейна-Барра тощо. Так от, якщо «напад» на горло здійснюють віруси, у пацієнта починається катаральна ангіна. Мигдалики збільшуються, набувають червоного кольору, набрякають і болять, але не покриваються білими цятками, плівками чи виразками. Якщо ж на мигдаликах активно розмножуються стрептококи чи інші бактерії, у людини розвивається гнійна ангіна: фолікулярна (найлегша), лакунарна (середньої важкості) чи некротична (найважча).— За якими ознаками їх можна розрізнити?

— При фолікулярній ангіні мигдалики нагадують мухомор — на запаленому червоному тлі можна побачити біло-жовті плями. Ці світлі «крапочки», дещо схожі на зерна рису, є осередком гнійного запалення. При лакунарній ангіні з'являються гнійні нашарування у вигляді білуватих плівок. Вони покривають якусь частину мигдаликів або всю їхню поверхню. А при некротичній ангіні бактерії (в першу чергу стрептококи) спричиняють відмирання тканин мигдаликів. Із практики знаю, що такий тип гострого тонзиліту часто буває при скарлатині. Причому некроз тканин може бути настільки значним, що коли хворий видужує, складається враження, що у нього видалили мигдалики.— Цікаво, куди зникають ці органи?

— Хворий або випльовує мертві тканини під час полоскання, або ковтає їх разом зі слиною. А нові клітини на цьому місці вже не з'являються...

Страшний «звір» на ймення стрептокок

— Тепер зрозуміло, чому медики не завжди призначають антибіотики...

— Тому при катаральній ангіні хворим дають або препарати прямої противірусної дії, які не дають збудникам захворювання можливості розмножуватися і захоплювати здорові клітини, або інтерфероногени, які змушують організм виробляти власний інтерферон — речовину, яка не дає вірусам вселятися у здорову клітину. На додачу до засобів загальної дії пацієнту слід вживати місцеві імуномодулятори й антибактеріальні «льодяники». Зокрема, ефективно діють препарати, до складу яких входить суміш лізатів бактерій («убитих» мікробів). Вони стимулюють місцевий імунітет мигдаликів, змушуючи їх активно знищувати бактерії. Крім того, лізати бактерій покращують роботу фагоцитів — клітин крові, які захоплюють, перетравлюють та виводять з організму збудників інфекційних хвороб. Але цих препаратів недостатньо. Пацієнту, хворому на катаральну ангіну, обов'язково треба полоскати горло розчином фурациліну, екстрактом листя евкаліпта, настоянкою календули, перекисом водню тощо.— А полоскання для чого? І фурацилін, і календула — бактерицидні засоби, які в боротьбі з вірусом нічого не дадуть...

— Для того, щоб до вірусу не приєдналися бактерії. Запалені мигдалики — легка здобич для стрептококу і стафілококу. Тому в ротовій порожнині треба створити умови, максимально не сприятливі для розмноження мікробів і початку гнійного процесу. Інакше пацієнту доведеться боротися зі змішаною вірусно-бактеріальною ангіною... Хочу звернути увагу на один важливий момент. Якщо лабораторія підтвердила наявність стрептококової інфекції або ж у лікаря з'явилася підозра на стрептокок, антибіотики треба приймати не менше десяти днів. Це обов'язкова умова!— Чому?

— При стрептококових ангінах можуть виникнути серйозні ускладнення. Бактерії, якщо їх не знищити повністю, вироблятимуть токсини, а ті потраплятимуть у кров'яне русло і викликатимуть зміни у клітинах різних органів. Під дією токсинів змінюються оболонки клітин серця, суглобів і нирок — так що «солдати» імунітету сприймають ці клітини за чужинців. Починається аутоімунний процес, коли організм бореться зі своїми ж органами. Як наслідок — захворювання на ревматизм, артрит (запалення суглобів), міокардит (ушкодження серцевого м'яза) і нефрит (запалення нирок). Для того, щоб попередити такі ускладнення, треба повністю знищити стрептококи. Тому людина має вживати ефективні антибіотики не менше десяти днів.— Що робити, коли лікар не знає напевно, яка саме бактерія спричинила хворобу?

— В ідеалі для уточнення діагнозу з мигдаликів хворого беруть мазок. У лабораторії з'ясовують, які бактерії спричинили ангіну, а також дізнаються, які ліки ефективно борються з цими збудниками. Коли ж таке дослідження не роблять... Треба пам'ятати, що 80 відсотків усіх ангін — це стрептокок. Тому краще пролікуватися десять днів і не боятися ускладнень.

А раптом дифтерія?

— Чи бувають такі випадки, коли у хворого обов'язково беруть мазок із мигдаликів?

— Бувають — коли є підозра на дифтерію. На жаль, на сьогодні в Україні дифтерія зустрічається як серед дітей, так і серед дорослих. Небагато, кілька десятків пацієнтів на рік, але все ж таки є. Якщо не лікувати це захворювання, людина може померти або ж у неї виникнуть тяжкі ускладнення. Тому дуже важливо, щоб пацієнт, хворий на ангіну, звернувся до лікаря. Фахівець не завжди може визначити діагноз «на око» — плівки при дифтерійній ангіні дуже схожі на нальоти при лакунарній ангіні. Тому фахівець повинен взяти мазок із мигдаликів на дифтерійну паличку.— І як швидко будуть готові результати?

— У той же день мазок розглянуть під мікроскопом. Якщо лаборант помітить дифтерійну паличку, відразу можна бити на сполох і призначати лікування. Якщо під мікроскопом паличку не знаходять, відправляють мазок на посів. Попередній результат приходить через 48 годин, а остаточний — через 72 години.— Але ж протягом цих трьох діб пацієнта треба чимось лікувати! Що робить медик, поки дослідження не завершаться?

— Прописує терапію, як при звичайній ангіні.— Якщо пацієнт з дифтерією, вважаючи, що у нього проста ангіна, буде лікуватися антибіотиками й полосканнями, він одужає?

— У тому-то й річ, що ні. Навіть якщо вам вдасться позбутися дифтерійного запалення мигдаликів, повністю інфекцію ви не приберете, тому що дифтерію лікують спеціальною сироваткою. А тоді слід чекати страшних ускладнень — і з боку нервової системи, і на серці. З цим захворюванням жартувати не треба!

Супчик зі стафілококом не бажаєте?

— Для того, щоб уберегтися від ангіни, треба знати, звідки вона береться. Як і де людина найчастіше може підхопити таке «щастя на все горло»?

— Вірусні ангіни передаються, як і грип, через повітря. А при бактеріальній ангіні частіше спрацьовує контактно-побутовий шлях. Через посуд, предмети обігу та спільні зубні щітки від хворого можуть заразитися його родичі й друзі. Крім того, дуже велика можливість заразитися у кафе, барах, ресторанах та їдальнях, де використовується не разовий посуд. Промити тарілки, склянки й ложки без спеціальної обробки так, щоб на них не лишилося бактерій, неможливо. І це становить серйозну загрозу для здоров'я відвідувачів таких закладів харчування.— Виходить, разом із салатом «олів'є» у кафе мені можуть подати добрячу порцію стафілокока чи стрептокока, залишену там попереднім «користувачем» виделки чи тарілки...

— Так, іноді достатньо проковтнути мікроб.— Сергію Олександровичу, чому люди хворіють після того, як поласують морозивом чи вип'ють замороженого соку?

— Все дуже просто. Уявіть собі — сонце, спека, людина перегріта. Рівень імунного захисту під час перегрівання знижується. Тож якщо в той момент випити холодної води, можна викликати запалення мигдаликів. А у гландах завжди міститься стрептокок чи стафілокок — у кожної людини. Просто коли імунний захист мигдаликів працює добре, він не дає розмножитися бактеріям у такій кількості, щоб викликати ангіну. А на тлі переохолодження після перегрівання ця флора може активізуватися. Бактерії почнуть неконтрольовано розмножуватися, і коли їх стане багато, вибухне ангіна.

У лісі горло здоровіше

— Це правда, що курці мучаться від ангіни частіше, ніж люди, які не палять?

— А що в цьому дивного? Куріння викликає зміни на поверхні мигдаликів, дим і смоли зменшують імунну спроможність клітин, і «охоронці» організму частіше пропускають патогенні бактерії. Аналогічна ситуація спостерігається, коли ми дихаємо загазованим повітрям і п'ємо забруднену воду. Тому жителі великих індустріальних міст хворіють на ангіну частіше, ніж мешканці курортних селищ. Але й тим, й іншим однаково підходять способи профілактики гострого тонзиліту. Поради прості — загартовуватися, відмовитися від малорухомого способу життя, вживати природні вітаміни замість синтетичних добавок до їжі, не зловживати алкоголем і тютюнопалінням. Так ви покращите свій імунітет і збережете мигдалики у «робочому» стані. 


  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка