Вплив куріння, алкоголю, наркотиків на організм людини
Скачати 206.47 Kb.
Дата конвертації14.04.2016
Розмір206.47 Kb.
ПОЗАКЛАСНИЙ ЗАХІД З ХІМІЇ

Вплив куріння, алкоголю, наркотиківна організм людини “.

Мукачево


Тема: Вплив куріння, алкоголю, наркотиків на організм людини.

Мета: встановити причини, наслідки, природу дії куріння, алкоголю, наркотиків; сформувати переконання про шкідливий вплив цих речовин на організм людини; розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів; продовжити формувати вміння узагальнювати, робити висновки, працювати з додатковою літературою, мати власну думку на проблему і вміти її висловлювати; виховувати бережливе ставлення до свого організму та негативне до вживання токсичних речовин.

.

Обладнання: Висловлюваннями про наркоманію та алкоголізм, презентації до тем, відеофільми.Методи: словесні (розповідь, бесіда), наочні (презентації,відеофільми ), метод стимулювання і мотивації навчальної діяльності студентів, метод самостійної роботи.

Гасло: Змініть свій напрямок думок і зміните свою долю.

Мерфі.
Оголошення теми і мети

На дошці записані вислови:

„Пияцтво є вправлення в безумстві” (Піфагор).

„Наркоманія – загроза людству”.

„ Алкоголізм спричиняє більші спустошення, ніж три історичні бичі разом узяті: голод, чума та війна”. (В. Гладстен)

„Вино губить тілесне здоров’я людей, губить розумові здібності, губить добробут родин і, що найжахливіше, губить душу людей та їхнє потомство”. (Л. Толстой)

„Здорова людина – здорове суспільство”.Вчитель: прочитавши ці вислови, ви дізналися, що сьогодні ми говоритимемо про вплив куріння, наркоманії та алкоголізму, а саме про дію цих шкідливих звичок на нервову систему і поведінку людини.

Мотивація навчальної діяльності

Після цього ви зможете:  • простежити, як виникли ці негативні звички людства;

  • визначити наркотичні речовини, пояснювати їх вплив на нервову систему та поведінку людини;

  • усвідомити шляхи розв’язання проблеми;


План

1.Вплив куріння на організм людини.

2.Вплив алкоголю на організм людини.

3.Вплив вживання наркотиків на організм людини.

4. Види наркотиків і наслідки їх вживання.

5.Анкетування студентів


Вступне слово вчителя.

Шановні студенти !
Життя – це безцінний дар, який людина одержує при народженні. Проте, як вона зуміє розпорядитися цим даром, залежить від неї самої. Життя можна витратити на різні задоволення, на те, щоб отримати якомога більше приємних вражень і насолод. Але таке життя – порожнє життя. У кращому разі від нього можуть залишитися тільки приємні спогади, які, проте, є малою втіхою у хворобах і стражданнях, якими доводиться розплачуватися за багато „радощів” життя.

У кожного з нас життя лише одне, й кожен крок на цьому шляху – неповторний. Іноді молоді люди гадають, ніби життя попереду. Це не так, будь-який відрізок життя – це також життя, яке не повторюється.

Сьогодні ми проведемо розмову про підступних ворогів людства: тютюн, наркотики, алкоголь.

Алкоголізм – соціальне лихо, несумісне з принципами моралі. Він згубно впливає на виховання дітей, руйнує сім’ї. Внаслідок зловживання алкоголем у людини розвивається грубість, егоїзм, моральна розбещеність. П’яниці втрачають людське обличчя, стають порушниками закону і громадського порядку. Спирт руйнує здоров’я, розслаблює волю, позбавляє людину професії, калічить потомство, спричиняє злочинність і деградацію особистості.

Курцями також не народжуються. Ними стають люди, яких вчасно не застерегли, не зупинили, коли їхня рука потяглася до цигарки.

Усі знають про згубний вплив на здоров’я людини алкоголю, наркотичних, токсичних та психотропних речовин. Але, на жаль, сотні мільйонів людей на Землі отруюють свій організм, добровільно вкорочуючи та погіршуючи власне життя. Однією з основних причин згубного впливу цих речовин є їх властивість включатися в обмін речовин. Руйнуючи організм, вони роблять людину своїм рабом, ставлять її у залежність. Так виникають хвороби: алкоголізм, наркоманія, токсиноманія.Сьогодні студенти виступлять у ролі історика, хіміка- фізіолога, нарколога, дитячого лікаря, соціолога, психолога.

Історик. Тютюн був виявлений Христофором Колумбом, коли він висадився у 1492 р. на узбережжя американського континенту. Двоє із його матросів таємно завезли листки й насіння тютюну в Іспанію. Спочатку ця рослина вважалась декоративною. Французький посол в Іспанії Ніко (1560) в подарунок дав своїй королеві Катерині Медичі листки тютюну. Від імені посла було створено слово “нікотин”. Але дуже швидко з’ясувалося, що паління не лікує , а калічить. Вперше боротись з нікотином почали в XVІ ст. В Англії переслідували курців, їх відлучали від церкви, а російський цар Михайло Федорович Романов карав курців палками, різками, навіть наказував відрізати носи. Турецький султан Мурат IV забороняв паління тютюну під страхом смертної кари. Попри всі заборони, сьогодні паління тютюну є всесвітнім суспільно визнаним явищем. Воно стало однією з головних проблем охорони здоров’я всіх країн світу.

Хімік-фізіолог. Ось уже кілька місяців поспіль в хіміко фармацевтичній лабораторії я досліджую тютюн. Стало відомо, що його листя та тютюновий дим містить близько 1200 найменувань шкідливих речовин. До складу найсильнішої отрути – нікотину 9%, вугільних смол – 14% ,вуглеводів – 20%, білків – 13%, ефірних масел – 2%, а також у значній кількості присутні: синильна кислота, оксид карбону, ціанистий водень, оцтова та мурашина кислоти, аміак, етилен, сполуки Арсену ,оксид нітрону, фурфурол, бензопірен, навіть радіоактивний полоній. Під час паління вони утворюють тютюновий дьоготь – клейку суміш, яка забарвлює фільтр у бурий колір. За 1 рік курець поглинає дим в середньому від 6-8 тис. цигарок, тобто випалює 5 кг. тютюну, де є 30 г нікотину. А смертельною дозою для людини є тисячна частина цієї норми. Справа в тому, що нікотин до організму потрапляє поступово, невеликими дозами. Сам організм його частково знешкоджує, крім того, тютюн виводиться з потом. Але отруєння організму відбувається поступово.

Лікар-терапевт. У лікарню звертаються люди зі своїми хворобами. Досвід показує, що моїми пацієнтами дуже часто виявляються курці. Адже під час паління нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота, носа, гортані, трахеї, легень, при ковтанні диму – слизовою оболонкою стравоходу й шлунку. Потрапивши в кров, отрута швидко розповсюджується по всьому (тілі) організмі, викликаючи зміни в нервовій системі, роботі серця, легень ,печінки, органів травлення, Насамперед паління вражає легені. Вдихання тютюнового диму знімає ритм дихання, пригнічує його глибину. Під час паління зменшується життєва ємність легень і погіршується насичення крові киснем, порушується вентиляція бронхів. Курцям притаманний “тютюновий” кашель. Ми називаємо цей стан емфіземою легень. Вона починається із задишки. Жертви тютюну відчувають постійну задуху. Це відбувається внаслідок закупорки димом дрібненьких повітропровідних шляхів ,які ведуть до повітряних кульок-альвеол. Повітря може потрапити в альвеоли, але вийти з них – ні. І як лопає дитяча кулька, яку сильно надувають, так і розривається альвеола. Тому деякі мої пацієнти вже в похилому віці не можуть обійтися без кисневого апарату. Встановлено, що тютюнопаління підвищує більш, ніж у 10 разів ризик захворіти раком легень, бронхів. Вміст бензопірену в тютюновому дьогті прискорює появу раку. На серцево судинну систему особливо згубно впливають нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину, що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин, нікотин підвищує тиск, тим самим прискорюючи роботу серцевого м’яза для подолання додаткового тиску по проштовхуванню крові. Серце вимушене скорочуватись зайвих 20-25 тис разів на добу.Оболонка рота подразнюється гарячим димом (40-45), викликаючи стоматит. Ясна стають блідними, часто кровоточать, тому що під впливом нікотину руйнується вітамін С. Судини стають ламкими. Легені курця стають мало еластичними, що зменшує їх ємність і газообмін. Зір, органи нюху, смаку. Нерідко вражається зоровий нерв, знижується гострота зору, порушується сприймання спочатку зеленого, потім червоного, жовтого та синього кольорів. Шлунок. Підвищується кислотність, що викликає виразку шлунку. Нервова система. Нікотин і СО заважають постачанню кисню до тканин мозку. Щоправда, нікотин спочатку розширює судини мозку (стає “краще думати”), але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушується структура й функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози – головний біль, запаморочення, дратівливість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит. Оксиди нітрогену й карбону викликають зниження імунітету людини.

Нарколог.Основна причина паління- нікотинова залежність.Нікотин , який міститься в тютюновому диму, пригнічує здатність організму виробляти необхідну йому нікотинову кислоту. Так організм починає залежати від паління.

У курця, який вирішив кинути палити, нерідко виникають тривога чи дратливість,він потерпає від депресії, головного болю,безсоння.

Найпоширенішою пристрасть до тютюну є в азіатських країнах, де населення мало обізнане про вплив нікотину на організм людини. Тютюнова держава № 1 – Китай. В Індії щороку помирає від захворювань, пов’язаних з палінням, 1 млн. людей. 99% сільських жителів нічого не знають про шкоду паління. У В’єтнамі палять 73% чоловіків.

За останніми даними відділу статистики США, в цій країні палить третина дорослого населення. Кожні 24 години через паління цигарок передчасно помирає 1 тис. осіб.

В Україні паління щороку викликає 33 тис. випадків захворювання раком легень, 900 тис. – хронічних бронхітів, 1 млн. 200 тис. – ішемічної хвороби серця. А летальних випадків, пов’язаних з хворобою паління, за останній рік зареєстровано 120 тис. загалом по Землі – 1,5 млн.

Особливої шкоди паління завдає жіночому організму. Воно неприпустиме для вагітних жінок – це в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини, породження мертвих дітей.Психолог Основними причинами тютюнопаління є:

1.Мода, бажання бути незалежним,здаватися дорослішим.

2.Прагнення самостверджуватися, довести одноліткам свою значущість.

3. Нудьга, безпорадність.

4.Тиск з боеу приятелів, бажання не виділятися між іншими.

5.Приклад дорослих.

6.Цікавість, бажання відкрити для себе нові відчуття, спровоковані рекламою.
Алкоголізм, його вплив на нервову систему та поведінку людини.

Історик У народі здавна помічено, що алкоголь змінює людину. Кажуть: „Вип’єш багато вина – зменшиться кількість ума”, „Вино розуму не товариш”. Про оп’яняючі властивості спиртних напоїв люди довідалися не менш ніж 8 тис. років до н.е. з появою керамічного посуду, який дав можливість виготовляти алкогольні напої з меду, плодових соків і дикоростучого винограду. У Греції виноград почали обробляти за 4 тис. років до н.е. Там вино вважалося даром богів. Покровителем виноградарства та виноробства в Греції був Діоніс, син Зевса. Чистий спирт почали одержувати в VІ-VІІ століттях араби, які назвали „аль коголь” , що означає „одурманюючий”. Першу пляшку горілки виготовив араб Рабез у 860 році. У Середньовіччя в Західній Європі також навчилися одержувати міцні спиртні напої шляхом перегонки вина та інших цукристих речовин.

Хімік-фізіолог: Спирт – сильна отрута, вона сприяє запаленню слизових оболонок, стравоходу, шлунка; порушує функцію печінки; зменшує кількість вітаміну В та еритроцитів.

У деяких молодих людей, малі часто повторювані дози алкоголю можуть викликати досить швидке звикання до нього. Потрібно знати про шкідливість не лише систематичних випивок, але й одноразового прийому великої дози алкоголю, який призводить до порушення функції центральної нервової системи, координації, виникнення непослідовності мислення, до втрати уваги і самоконтролю. Гостре сп’яніння нерідко є причиною аварій, злочинів і навіть вбивств.

Однакові дози алкоголю неоднаково діють на різних людей. Це залежить від індивідуальних особливостей людини, типу вищої нервової діяльності, віку, стану здоров’я, звичок, умов зовнішнього середовища та інших обставин. У деяких людей, особливо молодих, навіть малі дози спиртного можуть викликати тяжке сп’яніння. Тому вживання спиртних напоїв, навіть у невеликих дозах, підліткам і молоддю недопустиме.

Крім того, алкоголь при частому вживанні погіршує стан людини, сприяючи виникнення таких захворювань як, виразкова хвороба, хвороби серця, печінки, нирок і багато інших призводить до статевих розладів, особливо у чоловіків.Окрім багатьох бід і нещасть, що створює горілка в суспільстві, вона небезпечна для здоров’я. Клітини мозку здійснюють величезну роботу, вони дуже ніжні й легко руйнуються. У лабораторії І. Павлова провели досліди, які довели, що після введення алкоголю умовні рефлекси у собаки порушувалися на 8-9 діб. Тривале вживання спиртних напоїв розм’якшує кірковий шар мозку, погіршується передача збудження від однієї нервової клітини до іншої. Порушується увага, послаблюється пам’ять, зникає здатність контролювати свої дії та вчинки, бо під впливом алкоголю підвищуються процеси збудження і послаблюються гальмування. Російський учений О. Данилевський давно сказав: „Алкоголь – цілком надійний засіб, якщо потрібно зменшити розум”.
Дитячий лікар: Про негативний вплив алкоголю на потомство відомо з давніх часів. В питущих батьків частіше народжуються мертві діти. Якщо ж дитина народилася живою, то нерідко вона відстає в розвитку й росте розумово неповноцінною. Вагітній жінці варто знати, що алкоголь, уживаний матір’ю під час вагітності, безперервно надходить у її кров. Материнська кров несе до клітин плоду замість необхідного харчування алкогольну отруту, що насамперед уражає зачатки нервової системи, яка розвивається в плоду. Поступово в зародка порушується нормальний обмін речовин, спотворюється та припиняється його розвиток, важко уражається мозок майбутньої дитини, що є причиною народження дітей з різними психічними й фізичними пороками розвитку. У чому небезпека алкоголю для дітей? В організмі дитини ще не цілком сформовані захисні імунно-біологічні механізми, спрямовані на знешкодження отрути, якою є алкоголь. Маленька дитина може померти від 60-70 грам сорокаградусної горілки, випитої відразу, а для дитини 6-8 років смертельної може виявитись доза 100-150 грам горілки.
Соціолог: За даними міжнародної статистики поширення алкоголізму в усьому світі продовжується. Підраховано, що за останнє десятиліття виробництво й споживання міцних спиртних напоїв збільшилося приблизно на 50%, вина – 30%, пива – на 120%. Найменше алкогольних напоїв вживають жителі Норвегії та Японії. У цих двох країнах найвища тривалість життя. В Україні сьогодні нараховується близько 5млн алкоголіків. Щорічно від них народжується 60 тис. дітей. В Україні не вистачає наркологічних лікарень для лікування хворих на алкоголізм, недостатня кількість і лікарів-наркологів. Діти нині привчаються до алкоголю в середньому в 11,5 років. А до повноліття спиртні напої практично відомі всій молоді. Цей факт не може не позначитися на їхній поведінці. За різними даними, 40-70% злочинів підлітки скоюють у стані сп’яніння, при цьому 8 із 10 порушень, як правило, припадає на протиправні дії, вчинені після пиятики в компанії старших. 80% усіх розлучень в Україні стається через алкоголізм чоловіка або жінки.

Відео ролик «Статистика про алкоголь»

Нарколог: П’янство часто переходить в алкоголізм. Основною ознакою захворювання хронічним алкоголізмом є абстинентний (похмільний) синдром. Треба вказати на такі важки ускладнення, як алкогольні психози (біла гарячка, алкогольний галюциноз, марення, ревнощі та ін.), нервові і психічні захворювання (епілепсія, шизофренія). Хронічний алкоголізм розвивається в результаті тривалої дії алкоголю не тільки на психічне, але й на фізичне здоров’я. Характерними при хронічному алкоголізмі є захворювання внутрішніх органів: уражень серця і кровоносних судин, органів травлення, порушення обміну речовин і авітамінозів. У алкоголіків знижується опірність організму інфекції. Вони часто хворіють туберкульозом, грипом, запаленням легенів, які протікають у них важче ніж у непитущих. Людині-алкоголіку притаманні зміна особистості, в її поведінці з’являється егоїстичність, брехливість, безцеремонність, втрата відповідальності перед сім’єю, колективом, суспільством, моральна розпущеність, нахил до анти суспільних дій.

Алкоголізм розвивається за такою схемою:

а) початкова фаза (психічна залежність): сп’яніння з випаданням пам’яті, „затьмарення”. Людина постійно думає про спиртне. Розвивається жадібність до алкоголю. Ще зберігається визнання своєї провини;

б) критична фаза (фізична залежність): утрата контролю над собою. Прагнення знайти виправдання пияцтву. Розвивається зарозумілість, агресивність. У неї починаються запої, її друзями стають випадкові партнери по пияцтву. Людина втрачає інтерес до усього, що не стосується вина й горілки;

в) хронічна фаза (алкогольна деградація): щоденне похмілля. Розпад особистості. Помутніння пам’яті, плутаність думок. У людини розвиваються безпідставні страхи, біла гарячка, інші алкогольні психози.

Алкоголь належить до групи депресантів – речовин, що уповільнюють активність нервової системи, а не стимулюють її.Психолог: Приводи для першого вживання алкоголю дуже різноманітні. До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають для апетиту, „лікують вином”, або ж дитина сама з цікавості скуштує спиртне. У старшому віці мотивами першого вживання алкоголю стають такі приводи: свята, сімейні торжества, гості тощо. З 14-15 років з’являються наступні приводи: незручно відставати від хлопців, друзі вмовили, за компанію, для хоробрості, бажання видатися дорослим, для зняття напруги, підняти настрій, щоб забути неприємності тощо.

Вчитель: Якщо, прослухавши все це, у вас іще з’явиться бажання зловживати спиртним, подумайте про майбутніх дітей, про своє майбутнє, бо алкоголь залишається отрутою, якими гарними етикетками його б не приховували і в який оригінальний посуд не наливали.
Наркоманія, токсикоманія

Вчитель: Про наркоманію зараз говорять в усьому світі. З нею пов’язують падіння моралі, зростання злочинності, поширення СНІДу. Однією з причин поширення наркоманії є дефіцит знань про наркотики і їхній вплив на організм людини. Люди помиляються, вважаючи наркоманію розвагою, що несе у світ приємних відчуттів. Вони навіть не підозрюють, яку небезпеку приховують у собі ці „задоволення”, до якої життєвої трагедії вони призводять. Ось послухайте слова зі щоденника наркомана: Найжахливіше те, що неможливо кинути – боїшся фізичного болю дикої сили. Страх і жага задоволення гонять на пошуки куди завгодно. Якщо сьогодні не знайшов, не знаєш, як жити, і думаєш про одне й те саме й не можеш не бажати цього. Це схоже на злу казку: йде людина прекрасним садом і бачить дім. Цікавість спонукає зазирнути. Входить, а позаду стук. І немає виходу. І всередині ніякої краси – пустка, темнота й біль... можна вийти, розбивши стіну. Але це дуже важко зробити. Сподіваєшся на диво. Але ж див не буває. Кличеш на допомогу. А чи почують?
Відео ролик «Наркоманія»
Історик: Слово „наркотик” походить від грецького „наркотикус”, тобто приголомшуючий. Психоактивні речовини, що отримують з рослин, у багатьох народів використовуються в обрядах і навіть у побуті. Конопля була відома ще в Стародавньому Єгипті, дурман і блекота входили в чарівні суміші. Бумерангом в історії називають завезення опіуму в Китай наприкінці XVІІІ століття із Англії. Історія така. 1820 року китайський імператор заборонив ввіз наркотиків у свою країну, та британці продовжували це робити контрабандою. Конфлікт розгорівся 1839р., коли чергова партія товару була конфіскована і знищена. 1841 року англійський корпус кількістю 4 тис. чоловік зайшов у Китай, війна тривала півтора роки й була названа „опійною війною”. Завершилася вона угодою китайців та британців про торгівлю наркотиками. У результаті до кінця ХІХ століття в Китаї вже було кілька мільйонів наркоманів. В середині ХХ сторіччя наркотики бумерангом ринули з Азії в Європу. Їх жертвами стали правнуки тих, хто колись сприйняв продаж опію китайцям як вдалу угоду.
Психолог: Основна роль вживання наркотиків – це роль „соціального мастила”, яку вони виконують, чи то йдеться про бесіду за чашкою кави, чи про вечір, проведений в місцевому барі. Наркотик сприяє розслабленню, відкритості, взаємній прихильності, балакучості, спілкуванню. Інша причина – це відчуття емоційної розрядки. Люди намагаються втекти від проблем, пов’язаних зі стресами, браком грошей, відсутністю роботи чи, навпаки, надміру напруженим робочим графіком, розпадом сім’ї, втратою друзів тощо. Багато підлітків уперше пробують наркотики „за компанію” з ровесниками. Часто його вживають, тому що так роблять друзі чи колеги, і всі члени групи мають бути однаковими. Такі люди відсторонюються від друзів і родичів, перестають цікавитися навчанням, спортом, ізолюються від оточення, стають агресивними і некомунікабельними.

Соціолог: Як показують статистичні дані, 80% наркоманів – молоді люди до 30 років. Вони почали захоплюватися наркотиками у віці 13-14 років. Кожен другий наркоман не доживає до 40-річного віку. При систематичному вживанні наркотиків хоча б одного з батьків 90% дітей мають уроджені вади. Понад 30% злочинів скоєні під впливом наркотиків або ж заради того, щоб їх здобути. Наркомани є тим, небезпечним середовищем, де швидко поширюється вірус СНІДу (70% наркоманів є носіями цього вірусу)

Нарколог:

Найпоширенішими наркотичними речовинами в Україні є:

- препарати коноплі (канабіоїди);

- препарати опію (опіати);

- психостимулятор (амфетаміни).

Найчастіші шляхи вживання наркотичних речовин це:

- паління (гашиш, анаша, маріхуана, героїн та ін.);

- внутрішньовенне введення наркотичних речовин (екстракт з макової соломки, „ширка”, героїн, ефедрон та ін.);

- вживання таблеткових форм (екстазі, первентін та ін.);

- вдихання (героїн, маріхуана, гашиш та ін.).

в залежності від того, в якому стані перебуває підліток (сп’яніння, вихід з нього або в перерві між прийомами наркотиків), ранні ознаки вживання наркотичних речовин можуть відрізнятися. Ці стани характеризуються такими ознаками: сп’яніння після вживання канабоїдів (маріхуана, гашиш, сленгові назвиплан, драп, травка, дур та ін.).

після прийому наркотику виникає ейфорія (підвищення настрою), почуття комфорту та розслаблення, зіниці різко звужені, обличчя та шия червоніють, з’являється свербіння шкіри, переважно обличчя. Під час сп’яніння підлітки малорухомі, шукають усамітнення та спокою. При потребі вони можуть легко приховати усі ознаки сп’яніння, окрім різко звужених зіниць.

Наркотик формує психологічну, фізичну залежність або ж одночасно і ту й іншу. Психологічна залежність (яку іноді називають звиканням) формується у свідомості. Людина відчуває, що без наркотику вона не в змозі нормально мислити й вирішувати життєві завдання. У разі фізичної залежності без приймання чергової дози порушується діяльність нервової системи, м’язова активність, робота серця та інших органів. Позбавлена наркотику людина страждає від абстинентного синдрому, який проявляється у тремтінні, підвищеному потовиділенні, судомах, болях у різних ділянках тіла, галюцинаціях, непритомності й навіть конвульсіях зі смертельним кінцем. Організм стає дедалі більш стійким до впливу наркотиків, щоб зазнати тих самих відчуттів, потрібно постійно збільшувати його дозу. Потреба в постійному збільшенні дози для досягнення бажаного ефекту називається толерантністю.

Фізіолог: у головному мозку існують нейросекреторні клітини, які виділяють біологічно активні речовини, що регулюють діяльність інших нервових клітин. Деякі з цих речовин за своєю дією подібні до морфіну, тому їх назвали ендорфінами, або внутрішніми морфінами. Ендорфіни діють на чутливі до них нервові клітини, які регулюють емоції людини. У нормальному стані всі фізіологічні процеси в мозку збалансовані, тому виділяється така кількість ендорфінів і лише ті, які забезпечують необхідну працездатність нервових клітин і врівноважений емоційний стан організму.


Види наркотиків і наслідки їх вживання.

Амфетамін: досить сильний збуджуючий засіб. Сприяю припливу енергії і викликаю бадьорість, людина відчуває себе у формі, впевнена у собі. Амфетаміни пришвидшують хімічні реакції в організмі, призводять до посиленого використання енергоресурсів. Колись їх навіть вживали для зниження ваги тіла. Однак відчуття задоволення швидко змінюється смутком, пригніченістю і спустошеністю. Небезпека полягає в тому, що виникає непоборне бажання прийняти ще одну дозу, щоб знову відчути себе бадьорим. Розвивається фізична й психологічна залежність.

Кокаїн: одержують із листя південноамериканського куща коки. Маю вигляд білого порошку („снігу”). Вживання веде до підвищення бадьорості, активності, навіть ейфорії. Однак цей стан досить швидко змінюється занепокоєнням, страхом, параноєю, а іноді й неприємними слуховими галюцинаціями. Дуже швидко виникає значна психологічна залежність.

Крек – хімічний різновид кокаїну, дуже чистий, тому й належить до найбільш сильнодіючих наркотиків, що розвивають обидві форми залежності. Крек повсюдно заборонений; його вживання часто веде до скоєння злочинів.Опіати: опіум, морфій, героїн отримують з опійного маку. Ці наркотики викликають тимчасову сонливість, спокій, навіть душевний підйом і щастя. Проте дані речовини - надзвичайно сильнодіючі й небезпечні наркотики, які формують важку форму залежності, передозування часто призводить до смерті. Жан Кокто писав: „Усе, чим ми займаємося в житті, ми робимо , перебуваючи у швидкому поїзді, що несеться до смерті. Курити опіум – усе одно, що вистрибнути з поїзда на повному ходу...”. Морфій застосовується у медицині як болезаспокійливий засіб, наприклад його вводять людям, які хворі на невиліковні ракові захворювання і приречені до смерті. Він діє на головний мозок, блокуючи передачу сигналів, що спрямовуються до центрів болю і збуджує центри задоволення. Він впливає на дихальний центр. Це призводить до зменшення дихальних рухів і, в деяких випадках, до повної зупинки дихання. Стан ейфорії при вживанні героїну змінюється жорстоким „ламанням”, тому людина вимушена збільшити дозу та кількість прийомів героїну. Людину всередині все болить, кістки, суглоби – все ніби розламується, розривається. Без нової дози або медичної допомоги такий стан може призвести до смерті.

Барбітурати раніше призначалися як засоби проти безсоння і відчуття тривоги. Сьогодні їх застосовують значно рідше. Причина в тому, що ці препарати призводять до швидкого розвитку фізичної і психологічної залежності. При отруєнні невеликими дозами вони виявляють той самий ефект, що й алкоголь. У великих дозах барбітурати викликають непритомність, при передозуванні – смерть.

Галюциногени (ЛСД, мескалін, псилоцибін). Частина галюциногенів трапляються в природі, наприклад у деяких грибах чи в кактусі пейот, з якого отримують психотропну речовину мескалін. Інші синтезують. До них відносять ЛСД, відомий як „кислота”. Ці наркотики дуже сильно впливають на свідомість, відчуття та сприйняття навколишнього світу. Галюцинації бувають надзвичайно яскравими, може виникнути сильне відчуття страху. Більшість галюциногенів не викликають сильної фізичної залежності. Проте відомі смертельні випадки: після прийняття такого наркотику людині може, наприклад, здатися, що вона вміє літати, і тоді вона здатна вистрибнути з вікна багатоповерхової будівлі.

Канабіс (маріхуана і гашиш) отримують із конопель. В малих дозах ці наркотики викликають відчуття розслаблення, спокою, упевненості в собі, активізації творчих здібностей. Проте маріхуана викликає пришвидшення серцевого ритму й підвищення кров’яного тиску. Також порушує запам’ятовування інформації й утримання її в пам’яті. При довготривалому вживанні уражається печінка, мозок.

Нікотин: найпоширеніший соціальний наркотик. Куріння висушеного і спеціально обробленого листя тютюну завдає величезної шкоди здоров’ю та фізичному стану людини. Воно призводить до ракових, серцево-судинних захворювань, бронхіту, ураження плоду в утробі жінки, яка палить, та багатьох інших хвороб. Причиною захворювань є пари смол та оксид вуглецю в тютюновому димі. Нікотин діє як стимулятор, викликаючи відчуття бадьорості й підвищуючи настрій. Проте в курців швидко розвивається так звана толерантність, щоб досягти потрібного ефекту, вони повинні випалити все більшу кількість цигарок. Крім цього, у них виникає психологічна залежність, а отже, величезні труднощі у разі спроби покинути палити.

Кофеїн знаходиться в листі чаю чи зернах кави, а також у кокосових горіхах та деяких безалкогольних напоях, наприклад колі. Він викликає стимулюючу дію на мозок, знімає втому і притуплює голод. Коли люди, котрі п’ють багато чаю чи кави, намагаються відмовитися від цих напоїв, у них виникає відчуття роздратованості та пригніченості, з’являється легке тремтіння. Значна кількість кофеїну є причиною великих проблем зі здоров’ям, наприклад, порушення сну і травлення.

Токсикоманія: Продукти побутової хімії (лак, клей, ацетон, дихлофос, бензин) призводять до пошкодження легень, мозку, можуть викликати смерть через удушення. Серед лікарських препаратів токсичну дію ( при передозуванні ) мають психотропні речовини та снодійні.
Відео ролик «Шанс на щасливе життя»
Анкетування студентів (музичний супровід)
Заключне слово вчителя
Шановні студенти я сподіваюсь, що прослухавши цю інформацію, ви задумаєтесь, зробите правильні висновки і виберете здоровий спосіб життя.

Адже він є необхідністю для кожної молодої людини , яка планує в майбутньому досягти якигось життєвих висот, стати повноцінною людиною.

Людина приходить у життя для радості, творчості, праці, любові.Світ прекрасний і дивний.Кожна людина велика і неповторна у своїй індивідуальності. Бережіть себе для тих, кого ми любимо і хто любить нас.

Поради тим, хто хоче кинути виклик тютюну

1.Признач день припинення куріння.Бажано, щоб він був у межах двох тижнів з моменту прийняття такого рішення.

2.Повідом про своє рішення друзів, які б підтримали тебе у цьому.

3.Пам’ятай , що в тебе завжди є можливість вибору,і щоразу, коли тобі захочеться викурити цигарку зізнайся собі: «Я хочу курити», але потім скажи собі рішуче:» Але зараз я обираю Здоров’я!».

4.Бажання курити приходить хвилеподібно. Намагайся пережити це бажання без цигарки.

5.Якщо зявилося нестерпне бажання курити, вдихни ротом кілька разів повітря, неначе затягуєшся цигаркою.


База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка