Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та ст. 1 та 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»
Скачати 363.92 Kb.
Дата конвертації23.04.2016
Розмір363.92 Kb.
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

Н А К А З
31. 10. 2000 № 276

м. КиївПро порядок проведення

профілактичних щеплень в Україні
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» та ст. 1 та 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» , на виконання рішення колегії МОЗ України від 21.04.99 № 6 «Стан захворюваності населення України на інфекційні хвороби, які керуються засобами імунопрофілактики, та забезпечення населення імунобіологічними препаратами», з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України та попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики,
НАКАЗУЮ:


 1. Затвердити:

 1. Календар профілактичних щеплень в Україні (додається).

 2. Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень (додається).

 3. Перелік медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень (додається).

 4. Строки розвитку поствакцинальних реакцій та ускладнень на щеплення, які проводяться на ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями (додається).

1.5. Форму подачі інформації про випадок побічної дії (ускладнення) після застосування імунобіологічних препаратів (додається).

2. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, головним державним санітарним лікарям Автономної республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на залізничному, повітряному та водному транспорті забезпечити неухильне проведення на підпорядкованих адміністративних територіях профілактичних щеплень згідно з затвердженими документами та належний їх облік у закладах та установах охорони здоров’я.

3. Вважати таким, що втратив чинність, наказ МОЗ України від 25.01.96 № 14 «Про затвердження Календаря профілактичних щеплень, Переліку протипоказань до щеплень, Основних положень про організацію та проведення профілактичних щеплень, форми подачі інформації про випадок побічної дії (ускладнення) після застосування імунобіологічних препаратів, Переліку можливих ускладнень і термінів їх виникнення після щеплень, що підлягають подальшому розслідуванню», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.02.96 за № 66/1091.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на Головного державного санітарного лікаря України - першого заступника Міністра


Бобильову О.О., заступника Міністра Картиша А.П.


Міністр

В.Ф. МоскаленкоЗатверджено

Наказ Міністерства охорони

здоров’я України

­­­ 31.10.2000 № 276


КАЛЕНДАР ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ В УКРАЇНІ

До календаря профілактичних щеплень включено три розділи: щеплення за віком, щеплення, які проводяться на ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями, рекомендовані щеплення.


Розділ 1. Щеплення за вікомВік
Щеплення проти

1 день
Гепатиту В2


3 дні

Туберкульозу1

1 місяць
3 місяці
Гепатиту В2

Дифтерії, кашлюку,

правця3Поліомієліту4
4 місяціДифтерії, кашлюку,

правця3Поліомієліту4
5 місяців
Гепатиту В2

Дифтерії, кашлюку,

правця3Поліомієліту4
6 місяців
12-15 місяців

Кору, краснухи, паротиту5

18 місяцівДифтерії, кашлюку,

правця3Поліомієліту4
3 роки


Поліомієліту4
6 роківДифтерії,

правця3Поліомієліту4

Кору, краснухи, паротиту5

7 років

Туберкульозу1

11 років
Дифтерії,

правця3


Кору, краснухи, паротиту5

(при відсутності вакцинації у 6 років)14 років

Туберкульозу1
Дифтерії,

правця3Поліомієліту4
15 років

Краснухи (дівчата) паротиту (хлопці)5

18 роківДифтерії,

правця3

Дорослі
Гепатиту В2

Дифтерії,

правця3


1 Ревакцинації в 7 і 14 років підлягають діти з негативною реакцією на пробу Манту. Неприпустимо поєднання в один день щеплення проти туберкульозу з іншими парентеральними маніпуляціями.

Для вакцинації недоношених дітей з масою тіла більше 2000 г, а також дітей, не щеплених у пологовому будинку через наявність медичних протипоказань, необхідно застосовувати вакцину БЦЖ-М.

Діти, які не були щеплені в пологовому будинку через медичні протипоказання, підлягають обов‘язковій вакцинації в дитячих поліклініках після зняття протипоказань. Після виповнення дитині двохмісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ слід провести пробу Манту і здійснювати щеплення у випадку негативного результату проби.

Дітям з негативною реакцією на пробу Манту з 2 ТО при відсутності післявакцинного (БЦЖ) рубчика слід здійснювати додаткове щеплення через 2 роки після вакцинації або через 2 роки після ревакцинації БЦЖ.


2 Для вакцинації проти гепатиту В може застосовуватися альтернативна схема - 0, 1, 6 місяціd життя дитини.

Новонароджені, які народились від матерів – носіїв HBsAg, вакцинуються за схемою - 0 (перші 12 годин життя), 1, 6, 12 місяців життя дитини.

При порушенні строку початку вакцинації проти вірусного гепатиту В інтервали між введеннями цієї вакцини зберігаються. Дозволяється поєднання з щепленням проти дифтерії, кашлюку, правця та поліомієліту при наявності комбінованої вакцини, щеплення проводиться за схемою - 3, 4, 5 місяців від народження дитини.

Вакцинації підлягають, також, дорослі: медичні працівники (студенти середніх та вищих медичних учбових закладів), які професійно мають контакт з кров’ю, її препаратами та здійснюють парентеральні маніпуляції.3 Інтервал між першим і другим, другим і третім щепленням дорівнює 30 днів. Інтервал між третім і четвертим щепленням повинен становити не менше 12 місяців і не більше 2 років.

Щеплення дітей до 4 років поза строками календаря призначаються з такого розрахунку, щоб дитина встигла одержати чотириразову вакцинацію до 3 років 11 місяців і 29 днів.

Другу, третю та четверту ревакцинації проводять у 11, 14 та 18 років АДП-М-анатоксином. Дітям, щепленим проти праця з приводу травми протягом останніх двох років, ревакцинацію у 11 років проводять АД-М-анатоксином.

Діти до 6 років 11 місяців 29 днів, які мають протипоказання до введення АКДП-вакцини або перехворіли на кашлюк, щеплюються АДП-анатоксином. Вакцинація проводиться триразово (первинний вакцинний комплекс) з інтервалами між першим і другим щепленням 30 днів, між другим і третім – 9-12 місяців.

Щеплення дітей після 6 років поза строками календаря проводиться АДП-М-анатоксином чотириразово (первинний вакцинний комплекс): інтервал між першим і другим, другим і третім щепленнями дорівнює 30 днів. Четверте щеплення проводиться через 6-9 місяців після третьої імунізації.

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, що раніше були щеплені, треба здійснювати АД-М-анатоксином через 5 років після останнього щеплення. Подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з інтервалом 10 років АДП-М-анатоксином.

Підлітки та дорослі, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо імунізації, прищеплюються АДП-М-анатоксином триразово (інтервал між першим і другим щепленням має становити 30-45 днів, між другим і третім – 6-12 місяців).

Ревакцинації здійснюються не раніше ніж через 3 роки після останнього щеплення проти дифтерії та правця.

Для активної імунізації проти правця осіб старше 60 років, не щеплених останні 10 років, використовувати скорочену схему вакцинації (одноразове щеплення АП-анатоксином у подвійній дозі - 20 оз/мл з обов’язковою ревакцинацією через 12 місяців дозою 10 оз/мл) та в подальшому кожні 10 років без обмеження віку.
4 Для імунізації застосовується оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ). Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) може використовуватися для перших двох щеплень і при протипоказах до ОПВ – для будь-якого щеплення. Дитина, яка вакцинована проти поліомієліту без порушень календаря щеплень і отримала загалом 4 дози ІПВ, подальшій імунізації проти поліомієліту підлягає лише за епідпоказаннями.

Після щеплення ОПВ пропонується обмежити ін’єкції, парентеральні втручання, планові операції протягом 2 тижнів.


5 Вакцинація проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться моновакцинами або тривакциною у віці 12-15 місяців. Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи, щеплення можна починати в будь-якому віці.

Другу дозу вакцини проти кору, паротиту та краснухи рекомендовано вводити дітям у віці 6 років. Особи, які не отримали своєчасно другу дозу, повинні бути ревакциновані у 11 років. Особи, що не були раніше вакциновані або не отримали ревакцинацію, можуть бути щеплені за епідпоказами в будь-якому віці до 30 років.

Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення тривакциною. Якщо в анамнезі перенесені дві з названих хвороб, щеплення треба проводити лише моновакциною проти тієї інфекції, на яку дитина не хворіла. При наявності моновакцини проти краснухи в першу чергу треба щепити дівчат 15-річного віку. Жінки дітородного віку, що не хворіли на краснуху і не були проти неї щеплені, можуть отримувати індивідуальні щеплення за власним бажанням згідно з інструкцією до вакцини.
Схема вакцинації ВІЛ-інфікованих

та хворих на СНІД дітей


Визначення ситуації

Вакцина

Проведення щеплень

1.ВІЛ-інфікована дитина без клінічних проявів СНІДу та зі

Живі вакцини проти поліомієліту* та туберкульозу

Не прищеплювати

слабо вираженими або помірними клінічними симптомами ВІЛ - інфекції

Інші вакцини та анатоксини (вакцинація проводиться у період клініко-лабораторної ремісії)


Прищеплювати за календарем

2. Дитина з діагнозом СНІДу

Вакцинація не проводиться

*Щеплення проти поліомієліту проводити інактивованою поліомієлітною вакциною.

 1. За 1 - 2 тижні до вакцинації бажано призначити полівітаміни, які вміщують вітамін А.

 2. Вакцинація проводиться під наглядом лікаря-педіатра або дитячого лікаря-інфекціоніста в амбулаторно-поліклінічних чи стаціонарних умовах.

 3. У поствакцинальному періоді здійснюється патронаж дитини медичним працівником на 3 - 4-й та 10 -11-й дні.

 4. Жива оральна поліовакцина не призначається членам родини ВІЛ-інфікованого та особам, що мають тісний контакт з ВІЛ-інфікованим, у зв’язку зі значним ризиком виникнення вакциноасоційованого поліомієліту у ВІЛ-інфікованої особи.

 5. Щеплення дитини, яка народжена ВІЛ-інфікованою матір‘ю, проти туберкульозу та поліомієліту (живою оральною вакциною) проводиться після зняття діагнозу ВІЛ-інфекції у дитини. Вакцинація проти поліомієліту проводиться, якщо дитина не була щеплена раніше інактивованою поліомієлітною вакциною.

 6. Пасивна імунопрофілактика ВІЛ-інфікованій та хворій на СНІД дитині проводиться (за епідемічними показаннями) протягом перших 4 діб після контакту незалежно від проведених раніше щеплень.

 7. Перед сезонним підйомом рівня захворюваності на грип ВІЛ-інфіковані діти підлягають першочерговій вакцинопрофілактиці проти грипу.


Розділ 2. Щеплення, які проводяться на

ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями


Щеплення проти

Терміни початку вакцинації

Терміни ревакцинації

Примітки

Туляремії1

З 7 років

Через кожні 5 років

Планову імунопрофілактику проводять окремим професійним групам населен-

Бруцельозу2

З 18 років

Через 1 рік

ня та тим, що мешкають на ендемічних територіях.

Сибірки3

З 14 до 60 років

Через 1 рік

Позапланову імунопрофілактику про-

Лептоспірозу

З 7 років

Через 1 рік

водять за рішенням територіальних

Гарячки Ку

З 14 років

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин

органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та санепідслужби

Кліщового енцефаліту

З 4 років

Щорічно протя-гом трьох років
Чуми

З 2 років

Згідно з інструк-цією про застосу-ванню вакцин


Імунопрофілактику проводять за епідпоказаннями

Черевного тифу4

З 7 років

Через два роки

Імунізація проводиться при визначенні території неблагополучною за 2-3 місяці до епідпідйому за рішенням Головного державного санітарного лікаря території

Грипу5

Згідно з інструкцією про застосування вакцин

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Жовтої гарячки

З 9 місяців


Через 10 років

Імунізація проводиться за 10 діб до виїзду особам, які виїжджають у країни, ендемічні з цієї інфекції

Сказу

При зверненні за медичною допомогою з приводу покусів, подряпин, ослизнення хворими або підозрюваними в захворюванні на сказ тваринами

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин

Проводиться курс щеплень антирабічною культуральною або концентрованою культуральною вакциною і антирабічним імуноглобуліном

Дифтерії6

Проводяться за епідпоказаннями

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Правця

Проводяться за епідпоказаннями

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Поліомієліту7

Проводяться за епідпоказаннями

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Кору8

Проводяться за епідпоказаннями

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Менінгококо-вої інфекції9

Проводяться за епідпоказаннями

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Гепатиту В10

Проводяться за епідпоказаннями

Згідно з інструк-цією про застосу-вання вакцин
Щепленню підлягають:

1 Персонал пунктів, підприємств із заготівлі шкір промислових тварин, їх первинної переробки;

працівники овоче-, зерносховищ, цукрових заводів, елеваторів;

мисливці, лісники, меліоратори;

медичний персонал лабораторій відділів особливо небезпечних інфекцій, протичумних установ, які працюють з живими культурами туляремії або зараженим матеріалом;

інші.

2 Працівники тваринницьких господарств, неблагополучних щодо бруцельозу незалежно від форми власності;

працівники м’ясокомбінатів, забійних пунктів та інших підприємств з переробки сировини й продуктів тваринництва, в які надходять сільськогосподарські тварини або сировина тваринницького походження з господарств, неблагополучних щодо бруцельозу;

ветеринарні працівники, які працюють з живими культурами бруцел або зараженим матеріалом, а також обслуговують господарства, неблагополучні щодо бруцельозу;

інші.3 Медичні працівники лабораторій відділів особливо небезпечних інфекцій санепідстанцій та ветеринарні працівники лабораторій ветеринарної медицини, які працюють з живими культурами сибірки або зараженим матеріалом;

інші.


4 Працівники водопровідно - каналізаційної мережі;

інші.


5 Групи медичного ризику (висока можливість клінічних ускладнень грипу):

особи з хронічними захворюваннями (дихальної та серцево-судинної систем, нирок,   обміну речовин);

особи віком понад 60 років;

особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо).

Групи епідемічного ризику (висока можливість інфікування грипом):

діти дошкільного віку, школярі, підлітки, студенти середніх та вищих учбових  закладів;

персонал медичних закладів;

персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та осіб похилого віку тощо;

робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей;

персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам).6 При виникненні вогнища (наявність контактних осіб) дифтерії необхідно:

провести вакцинацію нещеплених осіб після закінчення карантину проти дифтерії у даному вогнищі (вакцинація та перша ревакцинація згідно з віком);

провести ревакцинацію, згідно з календарем щеплень, особам, які підлягають ревакцинації в поточному році;

провести додаткову імунізацію особам, щепленим без порушення схеми імунізації однією дозою АД або АД-М анатоксину згідно з віком, якщо після останнього щеплення проти дифтерії пройшло не менше року.


7 В осередку поліомієліту та на територіях підвищеного ризику дітям віком до 15 років незалежно від їх вакцинального статусу для «підчищувальної» імунізації. Вакцинація проводиться одно- або дворазово з інтервалом у один місяць у залежності від епідситуації.
8 При виникненні вогнища (наявність контактних осіб) кору проводять вакцинацію в перші три дні від моменту контакту дітям у віці від 1 до 6 років, які не хворіли на кір і не були щеплені. Підліткам та дорослим (у віці до 30 років) роблять щеплення, якщо вони не хворіли на кір і не отримали вакцинацію та ревакцинацію проти кору.
9 При епідемічному підйомі захворюваності генералізованими формами;

особи, які мешкають на ендемічних територіях;

у вогнищах інфекції, викликаної менінгококом відповідної серогрупи
10 Особи, які контактували з хворими на гепатит В і носіями вірусу гепатиту В;

хворі, що перебувають на гемодіалізі та отримують числені гемотрансфузії та ін`єкції лікувально-діагностичних препаратів, хворі  на гемофілію, діти із злоякісними новоутвореннями;

реципієнти донорської крові та її препаратів;

діти в дитячих будинках та будинках дитини;

члени родин, в яких є хворі на гепатит В та носії вірусу гепатиту В;

пацієнти з хронічними захворюваннями печінки;

хворі, яким проводили парентеральні втручання;

пацієнти, які підлягають плановому оперативному втручанню.


Примітка: Перелік ендемічних та ензоотичних територій визначається МОЗ України за поданням МОЗ Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських управлінь охорони здоров’я та санепідстанції Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських санепідстанцій і Українського центру держсанепіднагляду.

Схема вакцинації проти вірусного гепатиту В дітей із злоякісними новоутвореннями, дітей що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратівВакцинація

Термін вакцинації

Примітки

Перша

Розпочинається у будь-якому віці

Щеплення проводиться подвійною дозою вакцини в амбулаторних умовах або у

Друга

Через 1 місяць після першої вакцинації

спеціалізованому відділенні, де дитина отримує перший курс лікування, - якщо

Третя

Через 1 місяць після другої вакцинації

вона не щеплена раніше.

Носії HBsAg також підлягають вакцинаціїЧетверта

Через 6 місяців після третьої вакцинації

Розділ 3. Рекомендовані щеплення


Щеплення проти

Рекомендовані

Гепатиту А

- медичним працівникам;

- дітям та персоналу дитячих дошкільних установах;

- персоналу установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості, який бере участь у приготуванні (виробництві), транспортуванні та реалізації продуктів харчування;

- військовим, співробітникам МВС, пожежникам, персоналу служб спеціального призначення (оперативні служби);

- персоналу з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;

- персоналу та пацієнтам закритих закладів (психіатричних установ, установ для утримання розумово відсталих осіб тощо);

- персоналу та особам, що перебувають у закладах виконання покарань;

- студентам медичних навчальних закладів;

- особам, які беруть участь у миротворчих заходах, наданні гуманітарної допомоги тощо;

- особам, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ-інфікованим, особам з венеричними захворюваннями;

- особам, які часто змінюють сексуальних партнерів, повіям, гомосексуалістам;

- особам, які подорожують у регіони з високою ендемічністю гепатиту А;

- особам, які спілкувались з хворим на гепатит А в осередках інфекції;

- хворим на гемофілію, на хронічні захворювання печінки різної етіології, у т.ч. хворим на гепатити В та С і хронічним носіям вірусу гепатиту В, хворим на неспецифічні гепатити;

- хворим із скомпрометованою імунною системою


Гепатиту В

- військовим, співробітникам МВС, пожежникам, персоналу служб спеціального призначення (оперативні служби);

- персоналу та пацієнтам закритих закладів (психіатричних установ, установ для утримання розумово відсталих осіб тощо);

- персоналу та особам, що перебувають у закладах виконання покарань;

- персоналу сфери послуг, що за специфікою своєї професійної діяльності може мати контакт з біологічними рідинами людини (перукарі, персонал салонів краси, масажисти тощо), а також особам, які навчаються за цими спеціальностями;

- спортсменам;

- особам, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ-інфікованим, особам з венеричними захворюваннями;

- особам, які часто змінюють сексуальних партнерів, повіям, гомосексуалістам;

- дітям, які не підлягають обов’язковим щепленням, та особам у віці 20-40 років, у першу чергу жінкам;

- хворим на хронічні та онкологічні захворювання, з хронічною печінковою недостатністю;

- особам, які подорожують у регіони з високою ендемічністю гепатиту ВГрипу

- усім особам з метою індивідуального захисту згідно з інструкцією про застосування вакцин

Гемофільної типу b інфекції

- усім дітям, які досягли 2-місячного віку. Вакцинацію найкраще проводити одночасно з щепленнями проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту

Пневмококової інфекції

дітям старшим за 2 роки та дорослим з аспленією, лімфогранулематозом, гемоглобінопатіями, хронічною нирковою недостатністю, серцево -

судиними захворюваннями, захворюваннями легенів, хворобами, пов’язаними з обміном речовин, іншими станами з підвищеним ризиком пневмококової інфекції (алкоголізм, цироз печінки тощо);

- дорослим з порушеннями імунного статусу та особам похилого віку, особливо, які мешкають у інтернатах;

- ВІЛ - інфікованим особамІнфекційного зах-ворювання, для імунопрофілакти-ки якого є вак-цина, зареєстро-вана в Україні

- усім особам, які бажають щепитися поза схемами календаря профілактичних щеплень (розділ 1), можуть це зробити в лікувально-профілактичних закладах або інших медичних установах, що мають офіційний дозвіл на проведення щеплень


Начальник Головного управління організації медичної допомоги населенню МОЗ України

Гойда Н. Г.
Начальник управління профілактики інфекційних захворювань ГСЄУ МОЗ України
Мухарська Л.М.


Затверджено

Наказ Міністерства охорони здоров’я України31.10.2000 № 276


Положення

про організацію і проведення профілактичних щеплень


 1. Профілактичні щеплення здійснюються в кабінетах щеплення при лікувально-профілактичних закладах, медичних кабінетах дошкільно- шкільних навчальних установ (спеціальних освітніх установ), медпунктах підприємств та кабінетах щеплень суб’єктів підприємницької діяльності, які мають відповідну ліцензію на медичну практику із застосуванням профілактичних щеплень.

 2. Щеплення дозволяється проводити тільки зареєстрованими в Україні вакцинами відповідно до показань і протипоказань щодо їх проведення згідно з календарем профілактичних щеплень в Україні та інструкцією про застосування вакцин.

 3. Транспортування, збереження і використання вакцин здійснюється з обов’язковим дотриманням вимог "холодового ланцюга".

 4. Профілактичні щеплення проводяться медичними робітниками, що володіють правилами організації і техніки проведення щеплень, а також заходами невідкладної допомоги у випадку розвитку поствакцинальних реакцій і ускладнень.

 5. Відповідальним за організацію і проведення профілактичних щеплень є керівник лікувально-профілактичного закладу та особи, які здійснюють медичну практику як суб’єкти підприємницької діяльності та мають відповідну ліцензію на медичну практику із застосуванням профілактичних щеплень. Порядок проведення профілактичних щеплень визначається наказом керівника лікувально-профілактичного закладу з чітким визначенням відповідальних осіб і функціональних обов’язків медичних працівників, які беруть участь у їх проведенні. Обсяги профілактичних щеплень узгоджуються з територіальними санепідстанціями у травні та листопаді кожного року.

 6. Для забезпечення своєчасного проведення профілактичних щеплень медична сестра в усній або письмовій формі запрошує до лікувально-профілактичного закладу осіб, що підлягають щепленню (батьків дітей або осіб, що їх замінюють), у день, визначений для проведення щеплень; у дитячій установі - попередньо інформує батьків дітей, які підлягають профілактичному щепленню.

 7. Перед проведенням профілактичного щеплення проводиться медичний огляд для виключення гострого захворювання, обов'язкова термометрія. У медичній документації здійснюється відповідний запис лікаря про проведення щеплення.

 8. Профілактичні щеплення повинні проводитися при дотриманні санітарно-гігієнічних вимог. Обладнання кабінету, де проводяться профілактичні щеплення, повинне включати: холодильник, шафу для інструментарію і медикаментів, бікси зі стерильним матеріалом, повивальний столик і медичну кушетку, столи для підготовки препаратів до застосування, стіл (шафа) для збереження документації, ємкість із дезінфікційним розчином.

 9. Категорично забороняється проведення профілактичних щеплень у перев'язувальних, маніпуляційних кабінетах.

 10. Профілактичні щеплення проводять тільки одноразовими шприцами.

 11. Щеплення проти туберкульозу і туберкулінодіагностика повинні проводитися в окремих приміщеннях, а при їх відсутності - на спеціально виділеному столі або в інший день. Забороняється застосування для інших цілей інструментарію, призначеного для проведення щеплень проти туберкульозу.

 12. Семінари для лікарів і середніх медичних робітників з теорії імунізації і техніки проведення профілактичних щеплень та проби Манту з обов'язковою сертифікацією повинні проводитися МОЗ АР Крим, обласними, територіальними управліннями охорони здоров'я разом з територіальними санепідстанціями не рідше ніж 1 раз на рік.

 13. Запис про проведене щеплення робиться в робочому журналі щеплювального кабінету (ф.064/о), карті профілактичних щеплень (ф.063/о), у карті імунізації (ф.063-1/0), історії розвитку дитини (ф.112/о) та/або медичній карті дитини, що відвідує дошкільну освітню установу, загальноосвітню навчальну установу (ф.026/о). Дорослі також отримують відповідну довідку. При цьому вказуються такі дані: вид препарату, доза, серія, контрольний номер. У разі використання імпортного препарату вноситься оригінальне найменування препарату українською мовою. Внесені в карту імунізації дані засвідчуються підписом і печаткою лікаря або особи, що займається приватною медичною практикою.

 14. Після проведення профілактичного щеплення повинно бути забезпечене медичне спостереження протягом терміну, визначеного інструкцією з застосування відповідного вакцинного препарату.

 15. У медичних документах необхідно відмітити характер і терміни загальних і місцевих реакцій, якщо вони мали місце, та провести їх реєстрацію згідно з Інструкцією по плануванню епіднагляду за побічною дією імунобіологічних препаратів, виявленню та реєстрації поствакцинальних реакцій, ускладнень, затвердженою наказом МОЗ України від 04.03.98 № 49, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України від 27 квітня 1998 р. за № 267/2707.

 16. У разі розвитку незвичної реакції або ускладнення на введення вакцини необхідно негайно повідомити керівника лікувально-профілактичного закладу або особу, що займається приватною практикою, і направити екстрене повідомлення (ф.58) до територіальної санітарно-епідеміологічої станції (СЕС).

 17. Медичні протипоказання до щеплень кожній конкретній дитині встановлюються комісією з питань щеплень, створеною наказом по лікувально-профілактичному закладу, відповідно до переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень. Для вирішення складних та суперечних питань щодо протипоказань до щеплень створюється комісія з питань щеплень при обласній дитячій лікарні.

18. Факт відмови від щеплень з позначкою про те, що медичним робітником надані роз'яснення про наслідки такої відмови, оформлюється в карті профілактичних щеплень (ф.063/о), у карті імунізації (ф.063-1/0) історії розвитку дитини (ф.112/о) і підписується як громадянином, так і медичним працівником та повідомляється територіальній СЕС.

19. У кожному кабінеті щеплень повинні бути Інструкції з застосування всіх препаратів, що використовуються для проведення щеплень (у тому числі тих, які не входять до переліку обов’язкових).
Начальник Головного управління організації медичної допомоги населенню МОЗ України

Гойда Н. Г.
Начальник управління профілактики інфекційних захворювань ГСЄУ МОЗ України
Мухарська Л.М.


Затверджено

Наказ Міністерства охорони здоров’я України

31.10.2000 № 276ПЕРЕЛІК МЕДИЧНИХ ПРОТИПОКАЗАНЬ ДО ПРОВЕДЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ


Вакцина

Протипоказання

Усі вакцини та анатоксини

Тяжкі ускладнення від попередньої дози у вигляді анафілактичного шоку.

Алергія на будь-який компонент вакцини.

Прогресуючі захворювання нервової системи, гідроцефалія та гідроцефальний синдром у ступені декомпенсації, епілепсія, епілептичний синдром із судомами 2 рази на місяць та частіше.

Анемія з рівнем гемоглобіну нижче 80 г/л (профілактичні щеплення проводяться після підвищення рівня гемоглобіну).


Усі живі вакцини


Вроджені комбіновані імунодефіцити, первинна гіпогамаглобулінемія (введення вакцин не протипоказано при селективному імунодефіциті Ig A та Ig M), гемобластози та злоякісні новоутворення, вагітність, СНІД

БЦЖ


Вага дитини менше 2000 г: при недоношеності ІІ ступеня ( вага 1500 г – 1999 г) щеплення не проводять до 1 міс. життя, при недоношеності ІІІ ступеня ( вага 1000 г – 1499 г ) – до 2 міс., ускладнені реакції на попереднє введення вакцини (лімфаденіт, келоїдний рубець, остеомієліт, генералізована БЦЖ-інфекція, тубінфікування)

ОПВ

Дітям, яким протипоказано введення живих вакцин, а також членам їх родин рекомендовано проведення щеплення інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ)

АКДП

Судоми в анамнезі (замість АКДП вводять АДП або вакцину з ацелюлярним компонентом)

ЖКВ (жива вакцина проти кору), ЖПВ (жива паротитна вакцина), вакцина проти краснухи або тривакцина (кір, паротит, краснуха)

Алергічні реакції на аміноглікозиди

Анафілактичні реакції на яєчний білок


Примітки: Планова вакцинація відкладається до закінчення гострих проявів захворювання та загострення хронічних захворювань і проводяться відразу після одужання або під час ремісії.

У разі контакту з інфекційним хворим профілактичні щеплення не протипоказані.

Щеплення БЦЖ та проведення проби Манту не повинні проводитись протягом 4 тижнів після захворювання на кір або щеплення проти кору.

Дітей, що отримували імуносупресивну терапію цитостатиками, кортикостероїдами (більше 1 мг/кг/добу щодо преднізолону) більше 14 діб, можна щепити через 1 місяць після відміни цих препаратів.

Проведення щеплень проти кору, епідемічного паротиту та краснухи після введення імуноглобулінів можливе в терміни, що вказані в інструкції до імуноглобуліну, але не раніше ніж через 3 місяці. Після екстреної профілактики правця новонародженим вакцинація БЦЖ проводиться за загальноприйнятою схемою.

Якщо інтервал між щепленням проти кору, паротиту, краснухи та введенням імуноглобуліну з лікувально-профілактичною метою менше 14 днів, щеплення проти цих інфекцій слід повторити.


Начальник Головного управління організації медичної допомоги населенню МОЗ України

Гойда Н. Г.
Начальник управління профілактики інфекційних захворювань ГСЄУ МОЗ України
Мухарська Л.М.
Затверджено

Наказ Міністерства охорони здоров’я України

31.10.2000 № 276
Строки розвитку поствакцинальних реакцій та ускладнень на щеплення, які проводяться на

ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями.з/п

Вакцина

Реакція

Строк після введення

Ускладнення

Строк після введення

1

Чумна – жива суха

При нашкірному введенні:

Місцева: гіперемія, набряк, везикулярне висипання по ходу насічок, лімфагноїти, регіональні лімфаденіти

Загальна: підвищення температури тіла до 37,50С і вище, головний біль

При внутрішньошкіряному та підшкіряному введенні:

Місцева: розповсюджена гіперемія, набряк, болючість у місці введення, збільшення регіональних лімфовузлів

Загальна: нездужання, головний біль, підвищення температури тіла до 38,50С і вище, нудота


8-30 годин

24 години

24-48 годин

24-48 годин


Алергічні реакції, анафілактичний шок

12-24 години

2

Туляремійна

Місцева: помірна гіперемія, інфільтрат шкіри до 15 мм

Загальна: нездужання, головний біль, підвищення температури тіла до380С і вище, збільшення регіональних лімфатичних вузлів4-5 днів
3-4 дні

Інфільтрат шкіри до 40 мм, збільшення і болючість регіональних лімфатичних вузлів

1-2 дні

3

Антирабічна.

ІмуноглобулінМісцева: гіперемія, незначний набряк, почервоніння та свербіння шкіри, збільшення регіональних лімфатичних вузлів

Загальна: нездужання, головний біль, підвищення температури тіла, слабкість1-2 дні

24 години
Місцева алергічна реакція, анафілактичний шок
Сироваткова хвороба різного ступеня важкості

24 години

6-8 днів


4

Бруцельозна

Місцева: гіперемія, інфільтрат шкіри

Загальна: нездужання, підвищення температури тіла до 380С і вище, головний біль1-2 дні

24 годиниРізко виражені місцеві реакції з загальними явищами нездужання

1-2

дні


5

Лептоспірозна

Місцева: гіперемія, інфільтрат понад 3 см

Загальна: нездужання, головний біль, підвищення температури до 380С1-2 дні

24 годиниПідвищення температури більш 380С

24 години

6

Проти жовтої гарячки жива ліофілізована

Місцева: гіперемія, свербіння, ущільнення шкіри, набряк у місці введення діаметром до 2,5 см

12-24 годин

У виключних випадках алергічні реакції


Загальна: підвищення температури тіла до 38,50С і вище, нездужання, головний біль, запаморочення

4-7 діб

7

Проти сибірки -жива вакцина СТІ

Місцева: гіперемія, інфільтрат та легкий набряк шкіри з наступним утворенням жовтої плівочки по ходу скарифікації

Загальна: нездужання, головний біль, підвищення температури тіла до 38,50С і вище24-48 годин

24 години


Можливі ускладнення та строки їх розвитку при застосуванні інших вакцин (БЦЖ, АКДП, АДП, ЖКВ, ЖПВ, ОПВ, проти краснухи, проти гепатиту В) викладені у Інструкції по плануванню епіднагляду за побічною дією імунобіологічних препаратів, виявленню та реєстрації поствакцинальних реакцій, ускладнень, затвердженій наказом МОЗ України від 04.03.98 № 49, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 27 квітня 1998 р. за № 267/2707.


Начальник Головного управління організації медичної допомоги населенню МОЗ України
Гойда Н. Г.
Начальник управління профілактики інфекційних захворювань ГСЄУ МОЗ України
Мухарська Л.М.
Затверджено

Наказ Міністерства охорони здоров’я України

31.10. 2000 № 276
Форма подачі інформації

про випадок побічної дії (ускладнення)

після застосування імунобіологічних препаратів

Поствакцинальні реакції та ускладнення – це порушення здоров`я, що виникають після імунізації внаслідок їх проведення. Про кожний випадок ускладнення після застосування бактерійного, вірусного або сироваткового препарату, шоку, смерті після введення препарату, незвичайної реакції чи підвищеної реактогенності препарату обласні заклади охорони здоров'я надсилають повідомлення до Міністерства охорони здоров'я України та Державного підприємства « Центр імунобіологічних препаратів» протягом 24 годин після одержання інформації з місця.

Кожен випадок ускладнення (або підозри на ускладнення) після щеплення підлягає реєстрації та розслідуванню. За результатами розслідування складається акт розслідування побічної дії (ускладнення) після щеплення, який повинен містити такі відомості:
1. Прізвище, ім'я, по батькові. Число, місяць, рік народження. Місце роботи (дитячий заклад). Місце проживання.


 1. Установа, що розслідувала (виявила) випадок побічної дії (ускладнення після застосування) імунобіологічного препарату

 2. Відомості про препарат

Найменування препарату. Серія. Контрольний номер. Строк придатності. Підприємство-виробник. У якій кількості одержано препарат. Дата отримання. Умови та температурний режим зберігання в області, районі, місці застосування.

Порушення процедури вакцинації (методу введення, дозування, умов зберігання, із розкритої ампули тощо).

Кількість осіб, щеплених даною серією в районі, області або кількість використаних доз препарату.

Наявність у щеплених незвичайних реакцій на вакцинацію.

4. Відомості про стан здоров'я щепленого

Дата вакцинації. Ким був оглянутий перед щепленням (лікарем, фельдшером, медсестрою); температура перед вакцинацією.

Індивідуальні особливості (недоношеність, родова травма, черепно-мозкова травма, терапія кортикостероїдами, яка передувала щепленню, тощо).

Перенесені захворювання (для дітей перших 3 років життя із зазначенням дати та тривалості хвороби); вказати дату та тривалість останнього захворювання.

Захворювання алергічного характеру (в т. ч. на лікарські препарати та харчові продукти).

Наявність судом у анамнезі щепленого, його батьків, братів і сестер, при підвищеній температурі або без неї, як давно.

Проведені щеплення із зазначенням дат введення препарату:

БЦЖ-вакцина; АКДП-вакцина; АДП-анатоксин; АДП-М-анатоксин, поліомієлітна, корова, паротитна вакцини тощо.

Чи спостерігались у щепленого чи його близьких родичів незвичайні реакції на щеплення (які, характер реакції).

Додаткові дані (контакт з інфекційними хворими в родині, дитячому закладі, переохолодження тощо).

5. Клінічний перебіг

Дата захворювання, скарги. Дата звернення. Об'єктивно: симптоми місцевої та загальної реакції, діагноз. Дата та місце госпіталізації. Перебіг захворювання (стисло). Заключний діагноз: основний; ускладнення; супутні захворювання. Дата виписування. Результат. Залишкові явища.

У разі смерті: дата, паталого - анатомічний діагноз.

6. Висновок комісії про причини ускладнення

Посади та підписи членів комісії. Дата обстеження. Позачергове повідомлення надіслано по телефону, телеграфу (підкреслити). Дата.

При направленні акту розслідування до Міністерства охорони здоров'я України та Державного підприємства «Центр імунобіологічних препаратів» обов`язково вказується назва установи, що направила інформацію, та її місцезнаходження.

Начальник Головного управління організації медичної допомоги населенню МОЗ України

Гойда Н. Г.
Начальник управління профілактики інфекційних захворювань ГСЄУ МОЗ України
Мухарська Л.М.
База даних захищена авторським правом ©mediku.com.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка